Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Probleme in blocurile noi

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
razvanchrt

razvanchrt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 27.01.2006
Buna ziua!

Numele meu este Razvan Chiruta, reporter la cotidianul Romania libera. Saptamina asta am scris un articol despre apartamentele noi (Merita banii apartamentele din blocurile noi)

As vrea sa fac o continuare pe aceeasi tema. Ma intereseaza de data aceasta care sint problemele pe care acei dintre voi care v-ati mutat in apartamente noi le-ati intimpinat. De exemplu: camere cu suprafata mai mica decit e scris in contract, instalatii proaste, finisaje de slaba calitate, costuri de administrare comuna mari.

Cred ca e important sa se popularizeze astfel de probleme, pentru ca si alte persoane interesate de cumpararea unui apartament nou sa stie ce decizii sa ia cind incep sa caute un ansamblu rezidential.  

Va multumesc pentru eventualul sprijin!

Razvan Chiruta
Adresa de email de serviciu sau personala nu este permisa pt. ca inhiba traficul. Rog postati aici si poti folositi copy/paste pt. material.

Edited by punkt, 16 July 2008 - 19:16.


#2
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
sprijin si lectura cit cuprinde se gaseste AICI. Se poate continua si pe acest topic, un fel de centralizator al golaniilor mioritice desi este normal ca cei care s'au mutat deja sa nu mai recunoasca dificultatile prin care au trecut din motive lesne de inteles.

Eu sunt ostil relatarilor din presa motiv pt. care prea "confortabil" nu voi fi :D .

Daca scrii asta in ziar te banez :lol: . Glumesc bineinteles.

Liber la birfa

LE: Sa nu uit. Daca nu esti activ si nu intretii discutiile pe acest topic il inchid.

#3
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006
razvane, o intrebare: ceva falimente ? ansambluri cu problema intalnite ?

#4
arp

arp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 04.09.2004
Sa incep eu, ansamblu Quadra Place, Parcul Politehnicii

- incepere constructie: februarie 2006.
- termen de finalizare integral noiembrie 2007.
- apartamentul meu a fost livrat in iulie 2007, termenul de livrare era 1 iunie 2007, apartamentul a fost gata la timp, constructorul a fost gata cu actele pe la sfarsitul lui iunie, am mai tras eu de timp inca o luna ca sa mai strang bani sa nu ma imprumut la banca pentru el, deci termen de livrare respectat.

Finisaje medii, la receptie am constatat:

- gresie/faianta puse ok, dar chituita prost partial, s-a remediat in scurt timp
- cativa pereti cu "umbre" si imbinari cu "burta" a placilor de gips-carton, s-a remediat 90%
- parchet ok calitativ si bine pus
- usi ok
- instalatii sanitare Kludi foarte ok
- calorifere cu cap termostatat , ok dimensionate, a fost foarte cald iarna, gigacalorimetru montat intr-o nisa tehnica la intrarea in apartament, in interior.
- tamplarie aluminiu cu rupere punte termica, n-au facut condens, n-au fost reci, sunt ok
- prize internet, cablu, telefonie montate in pereti, s-a facut contract cu Romtelecom pentru toata lumea, Romtelecom a facut investitii serioase aici in complex, antenele sunt pe bloc, cate una pentru fiecare scara, switch-urile pentru internet montate in spatii tehnice pe scara, este interzis sa se monteze pe fatade antene sau alte chestii...
- mana curenta balcon si grilaj dormitor trebuiau sa fie din lemn conform contractului, a ramas un grilaj metalic hidos care strica mult aspectul complexului, nu stiu cine naiba a achizitionat alea dar sunt grotesti...cel mai urat lucru din tot complexul asta e...Sunt si prost vopsite...am cerut revopsire la receptie, arata tot ca naiba...
- lipsa sifon baie, o mare enigma de ce nu s-a pus, in balcon exista
- bucataria are aerisire tip coloana dar nu exista posibilitatea sa legi tubul de la hota si nici sa-l scoti in afara, solutia a fost hota cu recirculare dar eficienta este mult mai mica


Alte probleme aparute pe parcursul ultimului an de cand locuiesc acolo:

- cada prost siliconata pe langa pereti, baga la greu apa dedesubt - rezolvata
- sifon cada prost montat, curgea, s-a remediat
- un compresor de aer conditionat pierdea agentul de racire pe la o teava prost montata, s-a rezovat dupa 2 interventii, in aprox 2 saptamani

Intretinere:

Intretinerea in lunile de iarna apartament 2 camere 80 mp construiti - aproximativ 400 lei in care sunt incluse:

- intretinere efectiva apartament (apa calda/rece, caldura, etc)
- spatii comune (paza, curatenie, curent, ingrijire loc de joaca si parculet)
- costuri lift si abonamentul telefonic pentru liniile telefonice de urgenta apelabile din lift
- management (0.2 euro/mp)

#5
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
dupa cum banuiam. Un nene fara chef prea mult de munca. Daca i'ar veni material pe email intre 2 senviciuri si cu'n mouse wireless un copy/paste ar fi prea greu.

#6
arp

arp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 04.09.2004
Poate ca nu a fost suficient de "suculenta" postarea mea..Poate cauta ceva cu pereti cazuti in cap, tevi sparte, gunoaie in lift, sobolani in wc-eu etc...

#7
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Nu e vina ta citusi de putin. A ma postat si prin alte parti. E un puturos.

#8
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
iata si rezultatul   :)

http://www.romaniali...amente-noi.html

#9
arp

arp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 04.09.2004
Noroc cu cei din blocurile Forest Construct si cu Domus, furnizori permanenti de proprietate "intelectuala" reciclabila...curat puturos...

Edited by arp, 29 July 2008 - 16:08.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate