Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pret manopera

Balti de pescuit in Dobrogea - li...

EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea
 Camping Franta - Chamonix

Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...
 Nikon Z6III

Caști bluetooth pentru smart...

Mutare tablou electric exterior

La mulți ani @leomagic44!
 Recomanadare viniluri

Tv ars din cauza la cctv?

Recomandare soundbar pentru telev...

Vecinii din curte au pus monopol ...
 

Nikon D40 vs. Pentax K200D

- - - - -
  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#91
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,216
  • Înscris: 12.06.2004
Mai, n-are rost sa ne "certam" ca amandoi avem dreptate, doar privim lucrurile dintr-o perspectiva usor diferita :)
Cand zic ca aparatul iti arata cum ar expune el, ma refer exclusiv la scala EC ce-ti arata in acest caz o diferenta fata de 0. Poate nu-i prea clara exprimarea, dar prefer sa nu zic ca e "subexpus" cand poate nu este ;)

Bogdan, in M expunerea nu zboara nicaieri, daca n-o setezi fie manual fie cu butonul verde. Scala iti arata doar ca exista o diferenta intre valorile setate si cele calculate de aparat si-atata tot!
Cu manualul, cum ramane?

#92
bsdwave

bsdwave

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 06.11.2006
Ma gandeam eu ca vorbim acelasi lucru, dar din puncte diferite de vedere. Imi cer scuze, nu am vrut sa dau impresia ca ma cert, departe de mine ideea, doar ca eram nedumerit ca nu am inteles punctul tau de vedere.

#93
bogdan_bogdan17

bogdan_bogdan17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 11.07.2008
Am inteles, era banal de simplu! Facea m asta fara sa-mi dau seama: daca apas butonul verde ii dau liber sa aplice corectia, daca nu, iese ce am setat. :photo:     Multumesc!  Ar trebui sa ne vedem la o bere...

Edited by bogdan_bogdan17, 17 July 2008 - 08:54.


#94
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,715
  • Înscris: 29.03.2006
Modul M este util numai daca ai nevoie fie de compensare de mai multe trepte decat suporta camera EV compensation - K200D suporta compensare doar -2 - +2 EV in trepte de 1/2 sau 1/3 la alegere, fie daca vrei sa folosesti un exponometru extern in lumina incidenta de ex...., sau daca tragi manual sau semiauto cu blitzul, cu obiectivele cu inel de diafragma scoase de pe Auto...

In mod normal se foloseste AV ( daca nu ai nevoie de TAV sau SV), plus eventual compensare de expunere daca este cazul, plus la alegere tipul de masura - care se poate utiliza in loc de compensare, sau alaturi daca este cazul.
Pe langa matrix, exista si masura spot, cat si ponderat centrala, si ar mai fi si cel in care se face link intre punctul de AF si celula din matrix adiacenta...;)
AV este un mod mai rapid, si poti pastra oricum controlul asupra parametrilor expunerii, avand in principal in vedere diafragma utila la controlul profunzimii de claritate, dar observand si variatia timpului de expunere in vizor, tipul de masura, etc..

Edited by loock, 17 July 2008 - 09:07.


#95
bogdan_bogdan17

bogdan_bogdan17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 11.07.2008

View Postloock, on Jul 17 2008, 10:04, said:

Modul M este util numai daca ai nevoie fie de compensare de mai multe trepte decat suporta camera EV compensation - K200D suporta compensare doar -2 - +2 EV in trepte de 1/2 sau 1/3 la alegere, fie daca vrei sa folosesti un exponometru extern in lumina incidenta de ex...., sau daca tragi manual sau semiauto cu blitzul, cu obiectivele cu inel de diafragma scoase de pe Auto...

In mod normal se foloseste AV ( daca nu ai nevoie de TAV sau SV), plus eventual compensare de expunere daca este cazul, plus la alegere tipul de masura - care se poate utiliza in loc de compensare, sau alaturi daca este cazul.
Pe langa matrix, exista si masura spot, cat si ponderat centrala, si ar mai fi si cel in care se face link intre punctul de AF si celula din matrix adiacenta...;)
AV este un mod mai rapid, si poti pastra oricum controlul asupra parametrilor expunerii, avand in principal in vedere diafragma utila la controlul profunzimii de claritate, dar observand si variatia timpului de expunere in vizor, tipul de masura, etc..


:confuzzled:    cat ti-a luat pana le-ai zisat asa??!!Inteleg ce spui, dar .....lost in buttons!!!!!

#96
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,715
  • Înscris: 29.03.2006
Am uitat sa zic ca masura spot in special, dar si celelalte moduri de expunere, se utilizeaza pt compensarea expunerii folosind AE-L - (exposure lock) - da inca un buton :), care este insa pus f la indemana pe camera ;)

Cat despre intrebarea adresata direct mie - presupun ca visat era cuvantul....lucrurile stau asa:

Am stiut si inteles teoretic ca AV este modul normal de utilizare de f mult timp, din carti, perioada in care am folosit si M pt ca doar asta aveam atunci la camere :)...Zorki, Zenit, Smena,  etc..., apoi mi-am luat un Pentax K2 din '75 care avea pe langa M si AV, plus compensare +/- 2 EV plus IS0 8-6400....si de atunci mai mult cu AV am lucrat, extrem de rar cu M - la blitz si la corectiii mai mari de +/- 2 EV - la K2 ISO se schimba mai greu putin, mai nepractic pt compensare...
Apoi cand am pus mana si pe un Pentax SF 7 cu AF, am deprins si AE-L - exposure lock si oarece masura spot mai grosiera - SF 7 are spot f mare, insa a fost prima camera cu matrix - o celula in mijloc si una in jur...AE-L se chema ML atunci memory lock...., apoi cand am pus mana pe Pentax MZ-S, am avut la dispozitie si restul, mai putin a doua rotita de pe camera, care insa aparuse din '89 la Pentax Z1....si apoi la *istD am ajuns sa am si a doua rotita de pe camera...end of story...:)

Edited by loock, 17 July 2008 - 09:34.


#97
ledongreen

ledongreen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 24.07.2007
Experienta proprie : :rolleyes:

Bogdan, citesti manualul o data si nu vei intelege mare lucru, mai citesti manualul inca o data si incepi sa intelegi pe alocuri :) . Fa o pauza consistenta de forum, mergi intr-o excursie, vacanta, wikend prelungit etc. si vei castiga trei lucruri foarte importante:

  1. Vei intelege aparatul si vei descoperii utilitatea modurilor Pentax de pe rotita de mod, nu degeaba se spune ca aparatul este facut de fotografi pentru fotografi !

  2. Te vei intoarce cu o captura de poze foarte frumoase !

  3. Vei descoperii, ca ai o camera foarte buna (dar numai daca faci poze si nu faci...forum :P ) !


:band:


  :D

#98
bogdan_bogdan17

bogdan_bogdan17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 11.07.2008

View Postloock, on Jul 17 2008, 10:15, said:

Am uitat sa zic ca masura spot in special, dar si celelalte moduri de expunere, se utilizeaza pt compensarea expunerii folosind AE-L - (exposure lock) - da inca un buton :), care este insa pus f la indemana pe camera ;)


il stim-il stim: langa e-dial. Trebuie sa citesc atent manualul!!! Ce mi-ai spus tu am citit, dar sunt lucruri noi. Functionalitati de nici nu visam. Initial m-am intrebat la ce naiba sunt bune toate combinatiile? Dar sunt. Abia astept sa ies cu el afara........acolo nu are limite!

#99
alexis4tm

alexis4tm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 21.02.2007

View Postbogdan_bogdan17, on Jul 17 2008, 09:01, said:

Va salut din nou! Am cumparat k200-le .........

Vad ca nimeni nu te-a felicitat ptr noua achizitie asa ca felicitari si bine ai venit printre pasionatii de fotografie!! Sa-l folosesti sanatos si la cat mai multe fotografii reusite!!!
Kepp  :photo: !!!

#100
bogdan_bogdan17

bogdan_bogdan17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 11.07.2008

View Postbogdan_bogdan17, on Jul 17 2008, 10:28, said:

il stim-il stim: langa e-dial. Trebuie sa citesc atent manualul!!! Ce mi-ai spus tu am citit, dar sunt lucruri noi. Functionalitati de nici nu visam. Initial m-am intrebat la ce naiba sunt bune toate combinatiile? Dar sunt. Abia astept sa ies cu el afara........acolo nu are limite!



Ehee, ledongreen!  Ce de lume la ora asta.. :OK:   Multumesc alexis!

    Baieti, multumesc! Chiar am sa iau o pauza , ca am de zugravit :thumbdown: . O sa mai intru asa scurt, sa va salut! Poate ne adunam odata...  
    Pana la noi impresii, inspiratie si mana sigura...... Mi-a facut placere sa stau pe acest forum! :thumbup:

Edited by bogdan_bogdan17, 17 July 2008 - 09:39.


#101
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 06.12.2004
Bogdan!
Welcome to our exquisite club!  :smoke:

#102
robertinoo

robertinoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 26.05.2008
De unde robertinoo? Aaapropo: k200d nu e echipat cu DA 18-55mm F/ 3.5-5.6 AL II? Pana acum l-am vazut doar cu primul model.......
[/quote]
De pe site-ul reprezentantei Pentax:  focus94.ro   E la oferta. Pe langa aparat si obiectivul 18-55, primesti pentru numai 100 lei si obiectivul 55-200.

#103
bogdan_bogdan17

bogdan_bogdan17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 11.07.2008
Hello! I'm coming bach to your exquisite club!
Am intors camera si pe fata si pe dos! Nu stiu sa urc niste poze, dar concluzia: dati-mi un pont pentru foto in interior.......nu reusesc sa le scot curate.
   Totusi, pe timp de noapte ies bine si surprinzator cu zgomot mic-mic! Afara trebuie un fitru polarizant si diafragma 8-->. Profunzimea castigata scoate poza "ordonata". In rest, excelent la prim-planuri.
     So: spuneti-mi va rog, ce mod da cele mai bune rezultate la interior? (k200).

Edited by bogdan_bogdan17, 18 July 2008 - 23:05.


#104
bogdan_bogdan17

bogdan_bogdan17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 11.07.2008
Gata, am descoperit: asa e cand pui mana prima oara pe dslr!!!   Acum trebuie sa-mi formez rutina prin butoane. Nu aveam de ce sa am zgomot decat de la expunere sau iso mare; fara flash erau amandoua mari, dar la flash? Pana sa intru in sv, ramaneam cu o expunere de se vedea din china........ :confuzzled: . Acolo a trecut pe 100, ca ignora auto iso. Atunci mi-am dat seama ca uitam de iso.....In tv si av trebuie sa intri in Fn ca sa il schimbi. OK: ies niste poze de te aduni de pe jos!!!  Super tare camera. Cel mai bine mi se pare ca iese in av cu diafragma in jur de 6.3 - 16 (in functie de distanta fata de subiect) ca sa nu fi nevoit sa treci iso de 200 si mai da si profunzime.
Ex.: F 6.3 /200 in av iese ok pe la 4-4,5 m, fara sa straluceasca. E oarecum pe aproape cu practica voastra? Asta in interior fara lunima naturala(un bec chior).
(PS: loock, AV de care ziceai mai sus........)

Edited by bogdan_bogdan17, 19 July 2008 - 01:29.


#105
florinlib

florinlib

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 17.08.2007
ce ziceti, se merita oferta de la focus94 , pentax k200d cu grip vertical 2050 lei?

#106
Dragos Jianu

Dragos Jianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 07.10.2005
DA! focus94 are preturi excelente. Iar K200D este o bijuterie  :yes:

#107
mirciusx

mirciusx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 11.01.2007

View Postmontecarlo, on Jul 16 2008, 13:37, said:

Cam acestea


de aici (sursa)
http://www.steves-di...ntax_k200d.html - mai putin Rechargeable Li-Ion Battery D-LI50 - acela e pt.K10D (cred ca a Steve a gresit la lista, putin).

Ca si marca de acumulatori AA, as recomanda Sanyo ;)
Eneloop Sanyo, foarte bune.

View PostKunzite, on Jul 15 2008, 14:14, said:

Noroc ca Tudor e foarte tolerant in unele cazuri :rolleyes: Avem flame (Pensux? foarte inovativ!), insulte nici macar mascate, limbaj necorespunzator si inca mai ai voie sa postezi. In fine, decizia nu-mi apartine...
Domnu' avocat, poti sa explici mai pe intelesul nostru, al muritorilor de rand, cu ce-i relevanta prezenta unor aparate de (multe) mii de euro intr-un thread in care unul dintre noi (astia, muritorii de rand, in caz ca ai uitat) vrea saracul sa-si ia un entry level, cu obiectiv(e) din aceeasi categorie? De ce nu s-ar incerca sa se vada ce anume i se potriveste lui, si nu ilustrilor profesionisti utilizatori numai de Canikon?
Ah, stai ca stiu: o sa evolueze! :rolleyes:
In locul tau nu m as stresa...sunt destui care apar ca si ciupercile dupa ploaie....au dlsr in mana si sunt mari fotografi. Apropo, la Jocurile Olimpice nu o sa avem voie cu dslruri, decat pe baza de legitimatie. Revenim la point and shoot :P

View Postbogdan_bogdan17, on Jul 17 2008, 09:01, said:

Va salut din nou! Am cumparat k200-le si m-a indoit cu meniul: bogat rau, dar ce-i drept e ca e bine stucturat.Nu intru in detalii acum, ca inca ma dumiresc si am nevoie de cei care-l cunosc. Mai tarziu poate voi aduce niste completari.....Deocamdata va rog sa-mi spuneti:
      in modul "M" dupa ce am stabilit ISO, face link intre deschidere si expunere prin corectia EV. Eu raman stabilit pe valorile mele, insa el face o compensare EV pe care nu stiu daca n-o si aplica! Eu vreau intr-o situatie sa subexpun, dar el oscileaza f repede intre +0.3/0  si nu stiu cum sa "inghet "asta!!! Uneori ramane sigur pe el la +0.3, in functie de ce vine in ociectiv. Practic ma duce in setarile pe care si le ia la AUTO. Daca apas butonul verde, compensarea trece la valoarea 0 dar se inchide diafragma.....

Foarte bine ai facut ca ai luat Pentax. Sunt Nikonist inrait, care a vrut sa fuga pe Canon si in suflet fluiera Pentax. Ciudat, nu?! Pe Canon pt preturi, dar m am lamurit repede cu noile aparitii gen 40D (si 30D...cand i a fost vremea). Prefer ceea ce am si m am obisnuit. Bun, rau, daca chiar nu o sa am posibilitatea sa l schimb o sa raman pe ceea ce am. Intr un final fotografiile conteaza si nu pozele care stau cu sutele pe un hdd oarecare si sa ma fac lamurit, ceea ce e pe hartie...produsul final
Apropo 50-135/2.8 frumos obiectiv :P
Mircea

View Postflorinlib, on Jul 22 2008, 22:46, said:

ce ziceti, se merita oferta de la focus94 , pentax k200d cu grip vertical 2050 lei?

sunt preturi si mai bune decat la focus94 pentru Pentax. plus ca s cam neseriosi din cate am auzit. si am cam auzit bine. insa nu ma bag, n am comandat de la ei...sursa: Pentax group :console:

View PostDragos Jianu, on Jul 22 2008, 22:50, said:

DA! focus94 are preturi excelente. Iar K200D este o bijuterie

frumos portofoliu. keep on :photo:

Edited by mirciusx, 06 August 2008 - 17:31.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate