Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
R.I.P. Donald Sutherland

Problema de soft ...

PPC suprataxeaza voit fara nici o...

Senzori de miscare aprind lampile...
 Gaura dreapta in perete gros

Manea cu saxofon si tipa misto

Fedex tot imi trimite facturi de ...

Portretul combinatorului la tiner...
 Fals/ uz de fals?

Credit pe cartele

Nu pot sa prelungesc un domeniu, ...

Sfc scannow blocat la 99 la suta
 hdd 2,5" sata 250GB unallocat...

Comparatie consum inverter vs non...

Hidrofor defect arunca apa inapoi...

Apa la sticla din sticla
 

Cum functioneaza chargeback la Paypal?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
alex-skater

alex-skater

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 14.05.2005
Am inteles ca poti sa iei teapa cu PayPal in momentul in care vinzi ceva, cumparatorul poate in termen 180 zile sa ceara refund, iar PayPal ii returneaza banii( pe care ii ia din contul tau).

Acum intrebarea care ma framanta este:
Daca eu ii vand unei persoane un domeniu web, sau orice altceva, cum pot sa fiu sigur ca raman cu banii aia si nu va cere refund, astfel pierzand si domeniul si banii?

Va multumesc anticipat!

#2
hanzo

hanzo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 30.06.2005
Paypal nu-i retuneaza banii la o simpla cerere.

Paypal cere si versiunea ta.

Demonstrezi ca la data initiala domeniul era al tau (cu un screenshot de exemplu), demonstrezi discutiile dintre voi doi legate de vanzarea domeniului, si mai demonstrezi ca la data disputei domeniul este deja al lui.

#3
alex-skater

alex-skater

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 14.05.2005
Am prieteni care s-au trezit cu balanta negativa in cont, adica le aparea minus 100$ de ex. Ce-i drept, foloseau sn, nu PayPal, dar intrucat amandoua serviciile au optiunea asta de chargeback m-am gandit ca si la PayPal se poate intampla...

Buna ideea cu screenshoturile, merci mult, m-am mai linistit!
Numai bine!

#4
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Daca respectivul ti-a cumparat domeniul folosind un cont de paypal furat de la o alta persoana atunci vei pierde acei bani indiferent de cate screenshoturi le trimiti. De asemenea daca respectivul ti-a facut plata prin cardul lui atasat contului de paypal (99% sansa) si va face chargeback la banca care i-a emis cardul de asemenea vei pierde banii.

Singurul mod in care ai o sansa sa pastrezi banii e ca respectivul sa-ti fi platit din balanta lui de paypal (adica daca avea bani deja in cont si nu i-a luat de pe card), dar e destul de mica sansa si aici. Paypal nu acopera tranzactiile pentru obiecte virtuale sau intangibile (nu poti sa pui mana pe un domeniu web, nu-i asa?).

Daca suma e mai mare de $500 ar fi trebuit sa faci tranzactia prin Western Union sau Moneygram. Doar atunci erai 100% sigur ca banii iti raman in mana. Multa bafta!

#5
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postrickysyv, on Jul 10 2008, 18:17, said:

De asemenea daca respectivul ti-a facut plata prin cardul lui atasat contului de paypal (99% sansa) si va face chargeback la banca care i-a emis cardul de asemenea vei pierde banii.
Pentru chargeback trebuie mai intai plangere la politie. Sa-l vad eu pe ala cu atatea oo sa depuna o plangere falsa.

Si mai sunt curios cum va explica procedeul prin care a fost fraudat, nu neaparat burtosilor de la politie cat Paypal-ului.

Edited by don_dannielo, 11 July 2008 - 07:53.


#6
alex-skater

alex-skater

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 14.05.2005
Deci, in concluzie, n-ar trebui sa ma imi fac probleme? Daca eu respect conditiile tranzactiei, cumparatorul nu are cum sa ceara chargeback? Sau eventual poate, dar este foarte dificil pt. el?

#7
dan781

dan781

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 28
  • Înscris: 11.12.2009
Daca nu mai ai bani in contul de PayPal, de unde poate lua el bani de refund? Poate lua direct de pe cardul Visa atasat acelui cont?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate