Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extindere apa - trecere in domeni...

La mulți ani @Digix!

[cum] telefon cu folosire in SUA

Montare AC deasupra frigiderului?
 Cunoaste cineva metoda de semideg...

De ce in unele tari sunt sparte p...

Marime siguranța AC - 24.000...

E de la monitor sau nu?
 Rezervare gresita

Ce erau chestiile astea pe cerul ...

Apa plata ieftina vs scumpa

Serial: Those About to Die
 Malwarebytes Windows Firewall Con...

hotel pentru copii

Nu pot reinstala windows 11

Replacement grip pentru racheta t...
 

dus in curte

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
paulikk

paulikk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 25.04.2008
salutare, si-a facut careva dus in curte? Dus din acela cu cazan vopsit negru cum sunt cele de la mare. M-ar interesa niste sfaturi. materiale pentru pereti, tevaraie, scurgere. etc . ceva practic si economic. tnx

#2
ferox

ferox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 06.02.2007
cel mai economic e un butoi negru, si ca sa maresti eficienta lui poti sa-l inchizi intr-o cutie din sticla. ajunde sa fie numai partea dinspre sud cu sticla.
teava de la intrare se baga pe jos iar iesirea pe sus, robinetul sa fie pe furtunul de la intrare sa nu se creeze presiune in rezervor.
mai simplu nu stiu, poate fara sticla dar se raceste mai repede apa in el.

#3
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,118
  • Înscris: 07.07.2006
Eu, la tara, am facut peretii dintr-un gard vechi si dintr-o cabina de dus dezafectata, iar jos am pus o cadita de dus. Sau poti pune pietre de riu, eventual cu un gratar de lemn deasupra. Cu scurgerea nu mi-am batut capul, se scurge in pamint.

#4
silviu318

silviu318

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 13.06.2008
Ideal ar fi sa fie de inox, cu umplerea si scurgerea jos cu conditia ca il golesti si il umpli dupa aceea daca nu scurgerea sus si umplerea jos dupa legile fizicii care spun ca apa calda se aseaza si cea rece se ridica mergand in paralel , vopsit in negru, merge si fara sticla dar sa ai soare de la ora 11 pana la 18.

#5
paulikk

paulikk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 25.04.2008
Nu prea inteleg cum e cu umplerea cazanului pe jos si scurgerea pe sus, eu ma gandeam ca il umplu pe sus si ii pun un robinet jos sa se scurga normal.

#6
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
Am avut citiva ani la tara un dus facut dintr-o serpentina de cupru (mi-au sudat-o cei care mi-au instalat caloriferele din niste resturi ramase din teava folosita acolo) un butoi de plastic si 2 bucati de furtun. Serpentina am vopsit-o in negru si am incropit o cutie dintr-o fereastra veche si o bucata de placaj. Un gratar de lemn pus pe o groapa si o foaie de cort care inconjura totul pe niste pari pe post de cabina. Vara de pe la 12 puteai sa faci dus. Am stricat instalatia ca am tot experimentat cu ea pina am distrus teava.

#7
paulikk

paulikk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 25.04.2008
ma gandeam la ceva de genul asta, cu alimentarea pe jos si legatura la scurgere pentru a potrivi apa daca este fierbinte

Attached Files



#8
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

 paulikk, on Jul 1 2008, 12:30, said:

salutare, si-a facut careva dus in curte? Dus din acela cu cazan vopsit negru cum sunt cele de la mare. M-ar interesa niste sfaturi. materiale pentru pereti, tevaraie, scurgere. etc . ceva practic si economic. tnx
da, eu am facut :)

uite aici

Attached Files



#9
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
daca e vorba de un simplu butoi, ce zici tu e ok, numa ca trebuie sa ai o solutie ca sa te prinzi cind e butoiul plin (eventual cind incepe sa "dea pe sus" :D  )
ce am facut eu arata ca in atas

Attached Files


Edited by gomez99, 02 July 2008 - 15:21.


#10
silviu318

silviu318

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 13.06.2008

 paulikk, on Jul 2 2008, 15:25, said:

Nu prea inteleg cum e cu umplerea cazanului pe jos si scurgerea pe sus, eu ma gandeam ca il umplu pe sus si ii pun un robinet jos sa se scurga normal.

Simplu, pe jos intra apa rece iar pe sus iese cea calda, dai drumul la apa rece si automat iese ea calda. Faci dus pana curge apa rece!

#11
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
la mine n-a mers asa simplu. apa avea obiceiul prost sa formeze (probabil) un virtej si sa se amestece, asa ca incepea sa fie deja rece cind ajungeam sa folosesc numai jumatate din capacitatea butoiului. asa ca am montat un sistem cu plutitor de vas de WC ca sa alimentez butoiul.
insa trebuie sa recunosc ca la mine umplerea se facea pe sus, nu pe jos.

#12
silviu318

silviu318

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 13.06.2008

 gomez99, on Jul 2 2008, 16:31, said:

la mine n-a mers asa simplu. apa avea obiceiul prost sa formeze (probabil) un virtej si sa se amestece, asa ca incepea sa fie deja rece cind ajungeam sa folosesc numai jumatate din capacitatea butoiului. asa ca am montat un sistem cu plutitor de vas de WC ca sa alimentez butoiul.
insa trebuie sa recunosc ca la mine umplerea se facea pe sus, nu pe jos.

Da, asa e cel mai normal si practic lucru! Altii au doar o sindura gura de umplere/golire, in jos. Cand se goleste bazinul cupleaza un furtun si il umple la loc.

#13
paulikk

paulikk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 25.04.2008

 MirelaLucia, on Jul 2 2008, 16:10, said:

da, eu am facut :)

uite aici

imi place ideea ta
Si butoiul cum l-ai facut? cum se alimenteaza si cum elimina apa

#14
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

 paulikk, on Jul 3 2008, 08:20, said:

imi place ideea ta
Si butoiul cum l-ai facut? cum se alimenteaza si cum elimina apa


pai in put am pompa submersibila din aia ruseasca care scoate apa intr-un butoi. Din butoi pleaca furtun spre hidrofor ( unul ieftin) de unde se alimenteaza mai departe o chiuveta pe terasa, masina de spalat si dusul. Furtunul (pex) de dus trece prin instantul pe butelie si de acolo mai departe exact cum vedeti in imagine la dus.

Cadita are montata dedesubt o scurgere care se prelungeste ingropat cu tuburi de PV de scurgere pana la marginea gradinii.

Tot sub cadita am foarte mult nisip pus pentru a prelua stropii sotului mei cand face dus :)

#15
paulikk

paulikk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 25.04.2008
De rezervoarele din fibra de sticla stie cineva ceva?

#16
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

 paulikk, on Jul 3 2008, 08:20, said:

Si butoiul cum l-ai facut? cum se alimenteaza si cum elimina apa
Eu am crezut ca la asa ceva se gandise initiatorul topicului.. (vezi poza)

Daca e vorba insa de incalzitor pe GPL. etc, nu-i mai simplu sa-ti pui o centrala pe GPL (sau motorina, sau electrica sau cazan lemne) si sa tragi o teava in curte de la ea (teava fiind izolata, etc.)?

Attached Files



#17
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

 scheleton, on Jul 4 2008, 08:07, said:

Eu am crezut ca la asa ceva se gandise initiatorul topicului.. (vezi poza)

Daca e vorba insa de incalzitor pe GPL. etc, nu-i mai simplu sa-ti pui o centrala pe GPL (sau motorina, sau electrica sau cazan lemne) si sa tragi o teava in curte de la ea (teava fiind izolata, etc.)?


ba da, e mai simplu cand ai casa gata si te trezesti ca ai vrea un dus de curte. dar cand locuiesti in plin santier, nu ai instalatii trase in casa, nu ai fosa, nu ai centrala pe lemne ( ai o soba intr-o camera), nu stiu daca gasesti o varianta mai ieftina, mai practica si care nu necesita foarte multe investitii.

#18
marihuana

marihuana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 08.12.2007

 MirelaLucia, on Jul 3 2008, 08:23, said:

pai in put am pompa submersibila din aia ruseasca care scoate apa intr-un butoi. Din butoi pleaca furtun spre hidrofor ( unul ieftin) de unde se alimenteaza mai departe o chiuveta pe terasa, masina de spalat si dusul. Furtunul (pex) de dus trece prin instantul pe butelie si de acolo mai departe exact cum vedeti in imagine la dus.
Cit a costat instantul, ce capacitate are, de unde l-ai luat? Sa nu fie considerata reclama, poti sa-mi dai PM.
A trebuit sa-l instaleze cineva cu omologare ISCIR, sau merge DIY?

Edited by marihuana, 04 July 2008 - 19:37.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate