Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

JURNAL DE BORD Mercedes GL 320 CDI 2008

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
ramonhiace

ramonhiace

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 29.05.2008
Ii rog pe cei care detin acest tip de "tractor" sa dezbatem aici probleme care le-au intalnit de-a lungul perioadei de utilizare
Eu il am de o saptamana si inca n-am inceput sa il testez asa cum trebuie caci am fost foarte ocupat cu serviciul.

Attached Files



#2
T_o_r_q_u_e

T_o_r_q_u_e

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 13.03.2008
Felicitari pentru achizitie. Sa o stapanesti sanatos!

#3
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
cum te impaci cu dimensiunile tancului? :D cum de ai luat gl si nu ml? Multi km fara probleme

#4
herculane

herculane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,983
  • Înscris: 01.02.2006
poze cu interiorul :D

s-o stapanesti sanatos!

#5
Notorious

Notorious

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 903
  • Înscris: 11.11.2003
Ce dotari are? Sa o stapanesti sanatos.

#6
ddumyy

ddumyy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 24.08.2005
Dotari, preturi, poze  :D Ai luat-o din Germania sau de aici (adusa de acolo)? Cum ti se pare? De ce GL?
Sa o stapanesti sanatos

#7
FadeToBlack

FadeToBlack

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 15.09.2005
De ce nu motorul 420? Se potrivea mai bine dupa parerea mea...

#8
Horsie

Horsie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 10.06.2002
Eu am ML 420 CDI.

ML/GL si Mercedes in general au probleme enervante datorate cantitatii mari de electronica.

Mi s-a blocat odata in mars-arriere, a trebuit sa inchid motorul.
S-a schimbat solenoidul si maneta de viteze.

Acum un senzor de parcare fata tipa de ma innebuneste, cand e cald afara.
Cred ca se dilata si apar erori.

Masina e confortabila si stabila.

320 CDI este cam mic pt GL, dar pe de alta parte.. GL nu prea le are cu sportivitatea. (2987cmc, 224 CP si 9.5s 0-100 km/h)

Pot sa intreb de ce GL ? Mi se pare prea mare pentru Romania (benzi mici, locuri de parcare inexistente etc).
Ai o familie numeroasa ? Folosesti cele 7 locuri posibile ?

Sa o stapanesti sanatos si nu merge pe Comfort pana nu te obisnuiesti cum este cu plutitul la viteze mari.
mergi pe Auto sau Sport la inceput.

Ia mult pana te obisnuiesti cu frana moale. La o adica pune un sistem de franare Brabus, macar pe fata. (eu am pus)

#9
ramonhiace

ramonhiace

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 29.05.2008
WOW...Va multumesc tuturor pentru interes,mai ales ca am adaugat acest topic acum cateva ore.
Le multumesc celor ce mi-au facut urari.
De ce GL?Fiindca am cateva motive sa cred ca este o masina cu adevarat masculina si mi se potriveste.In alta ordine de idei,pana acum am mai detinut  (inca mai detin) cateva modele de Mercedes,deci ar fi ca o traditie,din punct de vedere al marcii,desigur.Asta o inteleg numai cei impatimiti de aceasta marca.
Ma intreba cineva de optiuni.Sincer,am achizitionat-o din Germania (leasing) si am cat de cat o selectie dar stiti cum este,isi pun la optiuni pe pliantele de prezentare de juri ca nu mai e una ca ea.In realitate,este destul de dotata (dupa parerea mea,lipsesc tv in tetiere,incalzire in bancheta spate,ventilatie scaune,memorii) dar ce a fost cel mai important pentru mine in alegerea ei a fost pretul,anul de fabricatie si nu in ultimul rand dotarile.Pe de alta parte,in aceeasi deplasare a mea in Germania,nu am achizitionat numai aceasta masina ci am mai luat un S 320 CDI.Se intelege de la sine de ce nu am mai stat sa caut calul la dinti asa mult,din motive financiare (si asa am dat o gramada de bani pe amandoua).Sunt fabricatie 2008 amandoua,GL-6700 km iar S-4600 km.
Sa revenim la GL.Salut pe cel cel cu 420 CDI.Este cu adevarat mare masina asta.Am numai 5 locuri fiindca nu am familie numeroasa,am numai un singur copil dar cand am luat masina asta m-am gandit la un singur lucru: SIGURANTA.Deci,ma gandesc ca sunt putin aiurea cu "apartamentul" prin oras si recunosc ca din acest motiv am mai achizitionat si cealalta masina desigur tot pentru siguranta. :)
Am facut deja 3000 km cu ea,merge super,super bine.Cu franele ai dreptate,asa este dar sunt obisnuit (la S am asistent de franare si pot face diferenta lejer).
Pentru inceput,gandurile mele nu sunt altele decat ELECTRONICA.La E-ul dinainte m-a lasat calculatorul central de 3 ori.Odata in oras,odata in parcare si...surpriza...odata in Bulgaria pe serpentine noaptea.Asa ca am oroare de electronica Mercedes NEW.Sper sa nu se repete istoria.
Am venit din Germania cu 180-200 pe autostrada,consuma cam mult ce e drept,12.5/100 km in timp ce S-ul care era in fata consuma 10 l /100km dar la viteza de 240 (tot 4matic)
Sta excelent in curbe,marturisesc ca nu ma asteptam,setat pe sport,desigur.Ma gandeam ca la prima revizie in Austria,caci numai acolo voi face reviziile din cauza vagabonzilor,jmecherilor si jepcarilor de la reprezentata noastra cat si a preturilor care sunt la jumatate fata de cele practicate la noi (testat).Un exemplu clar: La E,fiindca imi transpirau mainile,volanul s-a sters si schimbatorul la fel (de la 0 km la 120 000 km).Am cumparat volan,dar fara partea din mijloc cu airbag si scimbator.Preturi Romania: volan-26 mil lei si schimbator aproape 9 milioane.Mentionez ca sunt comandate dupa cod la aceeasi culoare,identice cu cele care au fost pe masina (crem deschis).Astfel,in Austria: volan-120 euro iar schimbator 86 euro.Pai restul pana la sumele pe care le cer vagabonzii de aici?Haine,dulciuri pentru Yannis,parfumuri pentru mamica e.t.c Nu?
Oricum,pana acum sunt impresionat de GL.Total.Cred ca nu imi voi cumpara vreodata alta marca in afara de Mercedes.
O sa revin si cu poze,din Romania ca n-am apucat sa ii fac decat in Germania dar am tot aceleasi numere si trebuie sa alerg sa o inscriu.
Ma gandesc la o zi in care sa vad ce poate sa faca pe teren accidentat dar am roti pe 20 si imi e ca le cam "bulesc".Oricum cand ajung la revizie imi comand si jante pe 18,standard,pentru iarna ( si asa trebuie sa comand si la S ca nu stiu ce este in capul nemtilor astora,le comanda cu zeci de optiuni si cu jante STANDARD...urat).
Pana cand revin pe topic va doresc la toti sa aveti parte de km in buna regula,fara evenimente.

#10
bertone

bertone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 22.01.2007
Revizie la dealerul din Bv , uzuala este aproape de 5.000 lei cu tva , pt 450 benzina
Trapa ( fara sistem , numai sticla ) 4900 lei , dupa ce a aruncat unu din minoritatile nationale un bolovan noaptea , in apropriere de Urziceni
Consum la 450 , 17 - 18% in Buzau . Buzau - Brasov dus intors ( pe Valea Buzaului dus , pe DN1 intors ) numai....58 de litri :) . Fara sa te umfli in trafic , ci pe relaxare
Ca o constatare personala fata de 320 cdi :
- consum omenos ;
- performante bunicele ( 9 si sec suta fata de 7 cat are 450 )
- modelul comparat era fabricat pt Romania , fiind achizitionat de aici . Mai slab calitativ .. E o chestie pe care o simti cand te sui la volan , nu stiu cum sa explic

#11
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,725
  • Înscris: 26.11.2001
5000 RON ?
e foarte mult, e incredibil.
In general revizia este cam 3500-4000 RON maxim, daca schimbi cam tot ce e se poate (filtre, ulei si placute).

#12
bertone

bertone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 22.01.2007
Poate la 450 benzina e mai scumpa , cine stie
Apropos masina fabricata in 2008 , inca in garantie , rulaj 110.000 km in Romania
Faceam ieri cu cetateanul niste statistici

Cost lunar de intretinere ( cuprinde benzina + revizii + cauciucuri schimbate pana acu ) o medie de 2.000 de euro / luna . Nu include de exemplu spalatul masinii ( incredibil insa aceasta masina se spala zilnic  :rolleyes: )
Schimbate pe garantie pana acum :
- o perna de aer care facea figuri ( s-a dus la 60k )
- ceva la electronica masinii care o facea sa nu mai intre pe sport
- un rulment roata
- discurile frana - astea n-au vrut sa le schimbe pe garantie , cica e talpa grea nu discul prost

Cu toate astea , la dotarile care le are , a fost evaluata de acelasi dealer din Munchen la 50.000 euro(prin buy-back) , in conditiile in care la Brasov este un 320 cdi de vanzare si care sta in showroom de 1 an la 56.000 euro nou

#13
focut

focut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 17.02.2013
Felicitari pentru achizitie daca o mai aveti .
Vad ca nu s-a mai postat de mult !
La un asemenea model , ne gandim ( eu si sotia ) sa luam , unul din 2008-2009 mai exact .
Ce imi place la un asemenea model : siguranta care ti-o ofera .
Sa-mi spuneti daca ati avut probleme cu ea .
Nu ma intereseaza consum, impozite si intretinere deoarece sunt constient de ele , si mi le asum .
Va salut si va urez numai bine .
Cu stima Florin

Edited by focut, 17 February 2013 - 12:25.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate