Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Afisarea temperaturii pe placile 8800 de la Palit, Gainward, XpertVision

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
Zealos

Zealos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 30.06.2006
Pentru cei ce au achizitiona una din placile de la producatorii mentionati, si v-ati trezit ca nu are senzor de temperatura, exista un soft care va permite sa vizualizati totusi temperatura GPU-ului.

RivaTuner 2.09

Care il gasiti http://www.softpedia.com/progDownload/RivaTuner-Download-6867.html

Pentru cei ce nu stiu sa il foloseasca:
1. Instalati
2. Rulati
3. Pe tab-ul Main, in chenarul Target adapter click pe butonul Costumize
4. Click pe a 4-a pictograma: Hardware Monitor
5. Click pe Setup
6. Din lista Data Sources . Click pe Core temperature
7. Click pe Setup
8. La Data provider alegeti in loc de <default> : NVThermalDiode.dll:0
9. Click OK
10. Click OK

Sper sa va descurcati!

Pentru cei interesati:

Eu personal detin aces model de placa video

[ http://www.overclockers.com.ua/news/102798.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Gainward 8800GS, care nu are senzor de temperatura si nici turatie variabila a ventilatorului, ceea ce inseamna ca venetilatorul merge 100% tot timpul, si credeti-ma face un zgomot infernal. Asa ca l-am schimbat cu un ventilator de 80mm setat pe 2100 RPM prin diverse metode.

Temperaturile cu aces ventilator sunt de 47 idle, 57 FULL Load, si cred ca sunt rezonabile.

#2
Cap-shoot

Cap-shoot

    Un fel de doua feluri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,328
  • Înscris: 21.05.2006
aberezi mult aici... sa sti ca daca nu ar avea senzor acel program nu ar avea de unde sa afiseze acele temperaturi. Ce crezi ca face ? le ghiceste?

#3
Zealos

Zealos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 30.06.2006
"Temperature reported by GPU on-die thermal diode" aia face.

#4
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,218
  • Înscris: 07.01.2007

 Zealos, on May 26 2008, 17:08, said:

"Temperature reported by GPU on-die thermal diode" aia face.
Si ala ce crezi ca e ? nu  tot senzor ?  cu alte cuvinte   <_<

#5
Zealos

Zealos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 30.06.2006
Da e dar ma refeream la un senzor standard cum au majoritatea placilor, senzor cu ajutorul caruia poti sa vezi temperatura in Nvidia Control Panel, sau in programul oferit de producator (in cazul Gainward: Expertool), sau in alte programe cum ar fi Everest.

#6
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,218
  • Înscris: 07.01.2007

 Zealos, on May 26 2008, 22:09, said:

Da e dar ma refeream la un senzor standard cum au majoritatea placilor, senzor cu ajutorul caruia poti sa vezi temperatura in Nvidia Control Panel, sau in programul oferit de producator (in cazul Gainward: Expertool), sau in alte programe cum ar fi Everest.
Vrei sa spui ca tie nu-ti arata temperatura placii video(a senzorului) in everest ? mi-e greu sa cred ca placi video  de generatie noua totusi, sa nu aiba senzor pe chip, pana si vechea mea 6600GT avea. Nici in GPU-Z nu iti arata temperatura ?

Attached Files



#7
Zealos

Zealos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 30.06.2006
Chiar asta vreau sa spun nici in Everest nici in GPU-Z, si din cate am mai citit nu e numai la 8800GS ci si la 8800GT
[ http://img227.imageshack.us/img227/751/tepmdd5.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Zealos, 26 May 2008 - 21:45.


#8
Florinbv

Florinbv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 28.05.2006
Ce aveti fratilor? Omu' vine cu o rezolvare la o problema si voi va legati de detalii banale. Probabil cei care au una din aceste placi video vor aprecia ajutorul lui Zealos.

#9
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,218
  • Înscris: 07.01.2007
Da, e ciudat  ca nu are senzor "standard" cum a zis si el, in fine, bine ca a gasit aceasta solutie pt monitorizarea temperaturii .
P.S. nu cred ca are nimeni nimic cu el, doar ca e ciudata faza, cel putin  eu nu ma asteptam sa nu aiba acel senzor, de fapt senzor are dar probabil alt tip pe care nu-l vede programele astea.

#10
yooo

yooo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 360
  • Înscris: 08.12.2006

 Zealos, on May 26 2008, 17:03, said:

Pentru cei ce au achizitiona una din placile de la producatorii mentionati, si v-ati trezit ca nu are senzor de temperatura, exista un soft care va permite sa vizualizati totusi temperatura GPU-ului.

RivaTuner 2.09

Care il gasiti http://www.softpedia.com/progDownload/RivaTuner-Download-6867.html

Pentru cei ce nu stiu sa il foloseasca:
1. Instalati
2. Rulati
3. Pe tab-ul Main, in chenarul Target adapter click pe butonul Costumize
4. Click pe a 4-a pictograma: Hardware Monitor
5. Click pe Setup
6. Din lista Data Sources . Click pe Core temperature
7. Click pe Setup
8. La Data provider alegeti in loc de <default> : NVThermalDiode.dll:0
9. Click OK
10. Click OK

Sper sa va descurcati!

Pentru cei interesati:

Eu personal detin aces model de placa video

[ http://www.overclockers.com.ua/news/102798.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Gainward 8800GS, care nu are senzor de temperatura si nici turatie variabila a ventilatorului, ceea ce inseamna ca venetilatorul merge 100% tot timpul, si credeti-ma face un zgomot infernal. Asa ca l-am schimbat cu un ventilator de 80mm setat pe 2100 RPM prin diverse metode.

Temperaturile cu aces ventilator sunt de 47 idle, 57 FULL Load, si cred ca sunt rezonabile.
frate merci mult merge perfect pe o 8800 gs gainward 45,5 grade idle overclokata.
apropo turatiile cum naiba le reglez? :D

#11
mascotzel

mascotzel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 07.06.2006
cu un controller

problema expusa in topic e valabila doar pt 8800GS-urile lor(gainward tine tot de palit)

#12
Zealos

Zealos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 30.06.2006
pt yooo:

turatiile nu ai cum sa le reglezi din software, doar folosind un limitator de turatie comercial sau "home made", sau un fan controler .... repet software nu ai cum sa reglezi turatia.

Eu am inlocuit ventilatorul original cu unul de 80 mm care avea control de turatie, se gasesc destule prin magazine, si l-am prins de radiator cu niste cose, sau fasete sau cine stie cum se zic (de ex: chesti de alea de plastic cu care sunt prinse cablurile de la sursa deolalta  :) )

sper ca te-a ajutat

#13
mascotzel

mascotzel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 07.06.2006
coliere de plastic le zice

#14
yooo

yooo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 360
  • Înscris: 08.12.2006

 mascotzel, on Jul 1 2008, 17:23, said:

cu un controller

problema expusa in topic e valabila doar pt 8800GS-urile lor(gainward tine tot de palit)
un link de controler sa vad si eu ce cer in magazin

#15
ilie predator

ilie predator

    from SCI Trek

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,778
  • Înscris: 10.09.2007
chiar interesanta faza cu senzorul totusi este foarte utila solutia lui zealos.

#16
mascotzel

mascotzel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 07.06.2006
http://www.pc-cooler....php?categid=46

#17
LordICE

LordICE

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.11.2004
Tot 8800GS Gainward am si eu si pot sa confirm ca placa are un senzor de temperatura tare ciudat. Nu am reusit sa detectez temperatura cipului grafic cu nimic...

Solutia data de Zealos e 100% valabila.
Mersi pentru info!

Acum mai ramane sa rezolv problema legata de galagie... desi am inceput sa ma obisnuiesc.

ps: GS-ul meu sta in 47 grade idle (OC 20%)

#18
Victor401

Victor401

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 24.08.2007
Eu am 8800 gs de la palit si pot spune ca are senzor.Imi arata temperatura gpu-lui in orice program si pot regla si turatia coolerului.Placile de la palit vin cu un tool numit VDO tool in care poti vedea temperatura,poti regla turatia si poti face oc fara nici o problema.La 320 ron cat costa eu zic ca e super placa.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate