Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoala de soferi pe cutie automat...

ANCOM: Localizarea apelantului la...

Marirea numarului de echipe calif...

Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...
 Cazier judiciar politia de sector?

Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...
 [CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea
 Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?
 

Viteza uriasa pe ClickNet

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
lucidor

lucidor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 02.12.2007
Salut ! Sunt abonat la ClickNet din anul 2007  si am inceput cu 1 mbps apoi dupa citeva luni viteza s-a dublat si din nou anul acesta s-a mai dublat odata si am ajuns la 4 mbps. OK, toate bune si frumoase dar de citeva zile viteza a crescut intr-un ritm ametitor si am ajuns sa descarc cu 7134KB/s de pe rapidshare si cu peste 4000KB/s de la Microsoft.com folosind Mozila Firefox. Faza este ca daca am un fisier de 100 MB , primii 50 de MB se descarca cu o viteza ce nu depaseste cu mult 200KB/s apoi cind trece de 50Mb viteza explodeaza si restul de 50MB sunt descarcati foarte rapid.Am facut si un test la Speedtest.com. Am postat citeva imagini ca sa nu se creada ca mint.


Attached File  SpeedTest.jpg   43.03K   209 downloads


Attached File  Untitled_1.jpg   295.32K   154 downloads

#2
lucidor

lucidor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 02.12.2007
Any idea what is going on?

#3
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 05.08.2003
Why care?

#4
lucidor

lucidor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 02.12.2007
Mai este cineva care are asemenea viteza la Click Net? Sunt doar curios pentru ca eu am modem Speed Touch 330 care in teorie nu este capabil de asemenea viteze.

#5
resenbrink

resenbrink

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 04.12.2007

 lucidor, on May 14 2008, 19:01, said:

cu peste 4000KB/s de la Microsoft.com folosind Mozila Firefox. Faza este ca daca am un fisier de 100 MB , primii 50 de MB se descarca cu o viteza ce nu depaseste cu mult 200KB/s apoi cind trece de 50Mb viteza explodeaza si restul de 50MB sunt descarcati foarte rapid.Am facut si un test la Speedtest.com. Am postat citeva imagini ca sa nu se creada ca mint.
Șterge temporarele de la Firefox și nu mai spune prăpăstii. 4.000 KB/s înseamnă 32 Mbps. Singurul loc de unde poți primi date la o asemenea rată este hard-disk-ul propriu. Asta dacă nu cumva ai în calculator și un cablu Ethernet de la rețeaua de cartier, în afară de modemul ADSL.

Edited by resenbrink, 15 May 2008 - 19:41.


#6
lucidor

lucidor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 02.12.2007

 resenbrink, on May 15 2008, 20:39, said:

Șterge temporarele de la Firefox și nu mai spune prăpăstii. 4.000 KB/s înseamnă 32 Mbps. Singurul loc de unde poți primi date la o asemenea rată este hard-disk-ul propriu. Asta dacă nu cumva ai în calculator și un cablu Ethernet de la rețeaua de cartier, în afară de modemul ADSL.


Pai nici mie nu imi vine sa cred ,pentru ca nu am decit conexiunea la clicknet nimic altceva. Tocmai de asta am postat aici ca cineva mai priceput ca mine  sa ma poata lumina si pe mine ce se intimpla.Dar ce zici de Speed Test si uite si un video ce lam postat pe You Tube  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3RM53rdIZG4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by lucidor, 15 May 2008 - 22:02.


#7
resenbrink

resenbrink

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 04.12.2007

 lucidor, on May 15 2008, 23:00, said:

Pai nici mie nu imi vine sa cred ,pentru ca nu am decit conexiunea la clicknet nimic altceva. Tocmai de asta am postat aici ca cineva mai priceput ca mine  sa ma poata lumina si pe mine ce se intimpla.Dar ce zici de Speed Test si uite si un video ce lam postat pe You Tube  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3RM53rdIZG4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Exact asta spun, fișierul care "venea" la o asemenea rată se afla deja pe hard-disk, dar download manager-ul raporta că l-ar aduce atunci. Viteza afișată era viteza la care el obținea confirmarea că fișierul pe care-l avea el în cache era într-adevăr fișierul pe care ar fi trebuit să-l aducă, nu viteza efectivă de transfer.

Despre șters cache-ul de la Firefox, văd că ai ocolit orice referire la subiect.

Edited by resenbrink, 16 May 2008 - 08:50.


#8
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,289
  • Înscris: 05.01.2006
Serios acuma... topicul asta va duce numai la flame si laude care este mai tare...
Iar scopul lui in ale networking-ului este... sa mor daca stiu care...

@lucidor: ma bucur pt viteza ta. Bafta ta!
@resenbrink: lasa mai omul sa se bucure... chiar daca ar fi o impresie gresita e bucuria lui si nu te lua de el... ;)

Hai bafta!

Edited by Ravy, 16 May 2008 - 09:11.


#9
lucidor

lucidor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 02.12.2007

 resenbrink, on May 16 2008, 09:49, said:

Exact asta spun, fișierul care "venea" la o asemenea rată se afla deja pe hard-disk, dar download manager-ul raporta că l-ar aduce atunci. Viteza afișată era viteza la care el obținea confirmarea că fișierul pe care-l avea el în cache era într-adevăr fișierul pe care ar fi trebuit să-l aducă, nu viteza efectivă de transfer.

Despre șters cache-ul de la Firefox, văd că ai ocolit orice referire la subiect.


Am deschis acest topic pentru ca eram nedumerit de viteza  de download afisata in Mozila Firefox si desi banuiam ca nu e o viteza reala nu stiam exact ce se intimpla. Am cautat pe net dar nu am gasit informatii despre asa ceva. Poate nu am formulat bine cautarea sau nu am cautat destul ? Am șters cache-ul de la Firefox dar tot imi afiseaza o viteza de peste 4000KB/sec la download. Vreau sa-i multumesc lui resenbrink pt. raspuns si lui cielo pt ca a redeschis topicul ca sa pot multumi.Respect!
Acum am inteles de ce imi apare aceasta viteza , topicul e si pentru mine inchis.
Numai bine tuturor!

#10
pro_windows

pro_windows

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 05.09.2007
Folosesti o versiune beta a FF-ului? Sau alta inafara de ultima?

#11
lucidor

lucidor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 02.12.2007

 pro_windows, on May 16 2008, 11:49, said:

Folosesti o versiune beta a FF-ului? Sau alta inafara de ultima?


Am Firefox 2.0.0.14

#12
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,318
  • Înscris: 24.02.2007
Instaleaza programul din semnatura si vezi exact viteza

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate