Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Plata online cu cardul , cum functiona? cum se face?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
dane1505

dane1505

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 11.09.2007
Buna ...

M-ar intereseaza cum se face plata online cu cardul, adica daca imi fac de exemplu un magazin virtual si vreau ca clientul meu sa plateasca cu cardul cum fac.

Ce script folosesc, cum fac conexiunea cu banca sa verific plata.

intelegeti voi ce vreau sa zic,

stiu html, css, php si mysql, ...

Va multumesc.

P.S. Ma cred programator web si nu stiu cum se face plata cu cardul pe un site :). Bine ca nu a fost nevoie sa fac inca!

#2
BabyMaker

BabyMaker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 11.12.2007

 dane1505, on Apr 29 2008, 02:34, said:

Buna ...

M-ar intereseaza cum se face plata online cu cardul, adica daca imi fac de exemplu un magazin virtual si vreau ca clientul meu sa plateasca cu cardul cum fac.

Ce script folosesc, cum fac conexiunea cu banca sa verific plata.

intelegeti voi ce vreau sa zic,

stiu html, css, php si mysql, ...

Va multumesc.

P.S. Ma cred programator web si nu stiu cum se face plata cu cardul pe un site :). Bine ca nu a fost nevoie sa fac inca!

Sunt firme online care fac procesari de plati.
Una din ele este epayment.ro
Cauta ca s-a mai discutat in zeci de thread-uri despre asta .

#3
dane1505

dane1505

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 11.09.2007

 BabyMaker, on Apr 29 2008, 05:53, said:

Sunt firme online care fac procesari de plati.
Una din ele este epayment.ro
Cauta ca s-a mai discutat in zeci de thread-uri despre asta .


pai si cum ii dau ei codul de care am nevoie?
nu il scriu eu?

Si numai asa prin alte firme se poate
nu pot sa fac eu asta prin cod facut de mine sau imi trebuie legatura securizata?

#4
Nigel

Nigel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 24.08.2005
Cred că poate să-ți spună multe și cei de la epayment.ro ăia. Ia legătura cu ei. Mai sînt încă cîteva firme românești de acest gen, caută pe net.

#5
kevinro

kevinro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 753
  • Înscris: 31.03.2004
Trebuie sa implementezi scriptul procesatorului, asta e tot. Scriptul trebuie sa preia cateva date (de ex. numele clientului si produsele comandate) si sa le transmita la procesator. NU trebuie sa transmiti date confidentiale cum ar fi nr. de card etc. Chestiile astea trebuie preluate de procesator, securizarea mare trebuie sa fie la el pe server. Apoi, in functie de implementare, procesatorul iti transmite un raspuns: ok, transaction failed etc. in urma caruia tu, la randul tau, transmiti clientului un raspuns, automat sau nu.

Edited by kevinro, 29 April 2008 - 09:13.


#6
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
au ei scripturi si exemple , tu doar ramane sa schimbi variabilele in el si sa creezi niste array-ului in functie de produsele comandate

#7
The_recruit

The_recruit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 29.08.2005
Sunt doua metode de plata : Gateway si processor. La gateway tranzactia se petrece in mod dinamic iar la procesor dureaza cateva zile pana se proceseaza se verifica acoperirea cardului.

Cel mai popular gateway ar fi authorize.net iar la celalalt paypal desi acuma paypal ofera servicii de gateway.

Pana la urma cel mai simplu de integrat este paypal dar tranzactia nu se petrece la tine pe website si dauneaza la imaginea brandului. Desi gateway payment method este ceva mai costisitoare si iti trebuie merchant account este folosita de "big guys" dar pentru inceput paypal este ok.

Nu stiu daca acestea lucreaza cu ro, dar ca informatie zic ca e bine de stiut.

#8
dane1505

dane1505

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 11.09.2007
PE scurt tot se complica presupun ca sunt si niste comioane la tranzactie care probabil nu sunt mici.

Nu imi place ca depin de altii. :(
Deci eu fac situl si pana cand vine vorba de plata atunci contactez o firma din aceasta si ei fac restul, daca am inteles bine.

Multumesc pentru ajutor, nu este la ce m-am asteptat dar oricum MULTAM.

#9
The_recruit

The_recruit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 29.08.2005
Procesarea cardului nu o faci tu in mod normal, chiar daca trebuie sa platesti comisioane asta e modul in care functioneaza. Pentru ca firma intermediaza cu banca si tu in mod normal ca nu e ok sa ai control asupra numarului de card si alte informatii confidentiale.
Deci succes.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate