Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..
 Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil
 Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...
 Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge
 

Formularul E112

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Stie cineva cam care sunt pasii efectivi pentru obtinerea acestui formular?

#2
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Vezi informatii aici

#3
solitudes

solitudes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 07.03.2007

View Postgamezcdr, on Apr 11 2008, 09:23, said:

parca mai era un topic pe aria medicala  :kisstogether:

#4
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Multumesc.

Teoria o stiam si eu, da' cum practica ne omoara, ma gandeam ca are cineva informatii concrete.

#5
cucur

cucur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,527
  • Înscris: 15.07.2008
Eu am obtinut un formular e112 dar a durat mai bine de 3 luni si a necesitat cam 30-40 de adeverinte/documente pe care a trebuit sa le plimb intre cel putin 10-12 institutii (filiale si subfiliale).

Pentru a-l obtine iti trebuie cel putin 20 de zile lucratoare libere (unele institutii nu lucreaza decat 2 ore intr-o singura zi a saptamanii :madanimated: )
si FOARTE FOARTE multa rabdare:  (de exmplu la unul dintre ghisee stai la coada cu toti cei care sunt PFA si care au alte adeverinte de obtinut si trebuie sa astepti o zi intreaga) (pe la sfarsitul procedurii trebuie sa ceri audienta pe la ceva directorasi care sunt plecati pe 'teren' cu saptamanile)

Multe dintre documente trebuiesc autentificate la notariat si in final costa destul de mult.

daca ar fi sa mai fac inca o data acest efort care intrece cu mult orice povestire de-a lui Kafka as lasa-o balta...

Din pacate formularul E112 se eliberaza pe cel mult 12 luni si apoi este si mai complicat de prelungit. Eu dupa cele 12 luni o sa cumpar o asigurare privata si banii pierduti datorita functionarilor din ro ii voi considera donatie pentru mebrii guvernului....

Bref cateva sfaturi:
- firma la care lucrezi trebuie sa fie curata ca lacrima (daca are restante cateva luni la plata asigurarilor sociale sau ceva facturi neplatite poti sa renunti de la inceput)
- trebuie sa ai platita cotizatia pe ultimii 5 ani
- multe altele pe care ti le voi spune punctual  daca demarezi procedura...

Edited by cucur, 29 April 2010 - 12:01.


#6
casadulcecasa

casadulcecasa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 22.08.2011

View PostLoveDemon, on 11 aprilie 2008 - 06:53, said:

Stie cineva cam care sunt pasii efectivi pentru obtinerea acestui formular?

Iata aici un articol complet impreuna cu pasii care ar trebui urmati de o persoana care doreste sa obtina formularul E112, precum si problemele care pot aparea la intocmirea dosarului.
Formularul E112 se refera la serviciile medicale care sunt incluse in pachetul de baza si pe baza acestui formular pacientul poate obtine finantare de la stat pentru tratament in strainatate.
Multa sanatate!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate