Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...

Ridicare act de identitate cu pro...

Calorifere + incalzire in pardose...
 Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...
 Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania

Felicitari Republica Moldova pent...
 Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...

Ungere mecanism usa metalica de a...
 

PDA complex

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
Pentek

Pentek

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 22.11.2007
Vreau sa cumpar un PDA destul de complex si pana acum nu l-am gasit. Sper sa existe si sa mi-l indicati voi.

Complexitatea consta in faptul ca va trebui sa aiba urmatoarele:

1) modul GPS incorporat (asta am vazut la foarte multe)

2) bluetooth (idem, am vazut ca multe au)

3) posibilitate de conectare la intrenet din 3 surse:
  • a. prin wi-fi, ca sa-mi fie folositor in apropierea unui hotspot (de asta au destul de multe)
  • b. prin placa de retea - asa cum au notebook-urile - ca sa-mi fie folositor cand am in preajma net de la un provider care ofera internet prin cablu (tip RDS sau UPC) (asta n-am vazut-o la niciun PDA pana acum)
  • c. EDGE sau GPRS sau 3G sau 3G+, in sensul ca vreau sa am internet pe el de la un operator de telefonie mobila (Orange sau Vodafone - mai ofera si altii?) - ca sa-mi fie folositor cand nu sunt in situatiile a. sau b. de mai sus (mi se pare ca asta am vazut-o numai la PDA-urile care au si functie de telefon, adica smartphone-urile)

Astept raspunsurile voastre si va multumesc anticipat.

#2
Andrei

Andrei

    Lume multa, oameni putini...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 01.12.2001
http://www.emag.ro/p...16mhz--pFA736AA

La punctul 2 cumperi o placa de retea care se leaga pe USB...

Nu am vazut ce USB are. Presupun ca mini... dar in adaptezi la normal, apoi la ethernet. :)

#3
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Ouch, dureros cu sfaturile astea.

@Andrei, fara suparare, vad ca ai peste 1000 de posturi dar aici n-ai nimerit-o deloc.
HP-ul ala e varza, e mare, e greu, e vechi iar de conectatul placii LAn prin mini-usb la PDA... ce sa mai zic :D

@Pentek - vezi ca tema asta a mai fost discutata de multe ori, cauta pe forum detalii.
Placa de retea n-o sa gasesti la nici un PDA si nici nu cred ca ai cum sa adaptezi una.

In rest, daca vrei neaparat 3G ai doar 3 variante: Asus P750, HTC TYTN II sau HTC Touch Cruise, recomandate in ordinea asta.
Daca te multumesti cu edge atunci ai mai ieftine Mio A702 si Asus P535.
Cauta informatii si preturi ca e forumul plin.

Daca vrei un A702 ieftin si bun, vezi in semnatura ca tocmai il vand pe al meu.

Edited by flaviand, 16 March 2008 - 19:26.


#4
Pentek

Pentek

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 22.11.2007
Am revenit.

Andrei,
Asa cum spune si Flaviand, nu stiu dac-o fi functionala treaba aia cu placa de retea prin USB...

Flaviand,
Am cautat inainte de a deschide thredul si n-am vazut pe nimeni care sa fie atat de pretentios si sa ceara atatea variante de conectare la internet. :) De aia am decis sa fac topic separat.

Exact cum spui, PDA cu placa de retea nici eu n-am gasit, dar ma gandeam ca poate o fi si nu stiu eu...
Zici ca nu merge daca fac cum zice Andrei, adica sa atasez o placa de retea exterioara, pe USB, nu? Nu o vede sau care-i problema?

Nu vreau neaparat 3G, vreau sa vad ce gasesc intai si dupa aia le triez.
Dar sa stii ca obisnuiesc sa cumpar totul nou, asa ca nu ma intereseaza smartphone-ul tau SH.
Dar spune-mi, te rog, cum se comporta (GPS, GSM, EDGE), pe PM, daca ai timp.

Revenind la chestia cu placa de retea, de mai sus:
Nu am nicio sansa sa conectez un PDA la RDS sau UPC prin cablu? Imi trebuie neaparat router wireless si receptie WLAN pe PDA?

#5
livs_livs

livs_livs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 24.07.2007

View Postflaviand, on Mar 16 2008, 19:26, said:

Ouch, dureros cu sfaturile astea.

@Andrei, fara suparare, vad ca ai peste 1000 de posturi dar aici n-ai nimerit-o deloc.
HP-ul ala e varza, e mare, e greu, e vechi iar de conectatul placii LAn prin mini-usb la PDA... ce sa mai zic :D

@Pentek - vezi ca tema asta a mai fost discutata de multe ori, cauta pe forum detalii.
Placa de retea n-o sa gasesti la nici un PDA si nici nu cred ca ai cum sa adaptezi una.

In rest, daca vrei neaparat 3G ai doar 3 variante: Asus P750, HTC TYTN II sau HTC Touch Cruise, recomandate in ordinea asta.
Daca te multumesti cu edge atunci ai mai ieftine Mio A702 si Asus P535.
Cauta informatii si preturi ca e forumul plin.

Daca vrei un A702 ieftin si bun, vezi in semnatura ca tocmai il vand pe al meu.


Adauga pe lista si HTC S730. Destul de ok ca raport pret/functii

#6
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005

Quote

Adauga pe lista si HTC S730. Destul de ok ca raport pret/functii

Ouch, chiar nu avem noroc de sfaturi bune in seara asta...

S730 nu are ecran cu touch, iar GPS nici atat

P.S> da , trebuie neaparat router wifi, dar o sa vezi cat de comod e sa folosesti oriunde in casa jucaria.

Edited by flaviand, 16 March 2008 - 20:59.


#7
Pentek

Pentek

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 22.11.2007

View Postflaviand, on Mar 16 2008, 20:59, said:

Ouch, chiar nu avem noroc de sfaturi bune in seara asta...

S730 nu are ecran cu touch, iar GPS nici atat

P.S> da , trebuie neaparat router wifi, dar o sa vezi cat de comod e sa folosesti oriunde in casa jucaria.
Chestia e ca nu pt acasa il iau. Pt acasa am un desktop care e suficient. Dar obisnuiesc sa "ma cam plimb" si deseori am norocul sa fiu cazat in cate un loc care are deja tras cablu de net de la RDS sau UPC. Si mi-ar fi mult mai comod sa bag cablul de retea, decat sa iau si routerul wireless dupa mine, in deplasari...

Probabil ca la faza asta mi-ai recomanda un laptop, dar sunt partizanul mobilitatii, al AIO-urilor. La laptop mi-ar trebui receptor GPS (si sunt convins ca ansamblul asta numai usor nu e de folosit in masina :) ) si modem 3G+ (pentru conectare la internet "in camp"), deci deja se fac 3 bucati. Initial asa ma gandisem (la notebook + GPS + modem), pana sa descopar existenta PDA-GPS-GSM/3G-urilor. Probabil ca, totusi, cea mai bune solutie este unul din acesta + router wireless...

#8
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Iti recomand SI un laptop daca nu ai unul deja. :)

Si sa folosesti AIO doar pentru chestii urgente, caz in care EDGE sau 3g sunt suficiente.
Vei observa ca si in cazul in care ai wifi devine obositor sa stai prea mult pe net cu un PDA.
Pentru asta cred ca trebuie un minim 7" 800x480.

Sau ar mai fi ceva jucarii gen Asus R2H sau mai bine HTC shift: 2 procesoare, 2 sisteme de operare etc.

#9
dan_ghetau

dan_ghetau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 09.03.2007
Ia vezi si la Eten,sigur au si 3G...dealtfel,e singura optiune pe care nu am vrut-o la al meu,in rest le are pe toate,si nu e nici scump,cu carkit original a costat 1600 lei adus acasa acum 3 luni.

#10
subarufan

subarufan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,615
  • Înscris: 20.09.2006
Unul din cele mai interesante topicuri pe care le-am vazut in ultimul timp (desi are legatura cu GPS-ul doar colateral).
Am o singura intrebare (pana acum): scrie undeva ca un PDA (complex sau nu...personal prefer un smartphone cat se poate de complet) trebuie sa fie neaparat cu WM si touchscreen?

#11
dan_ghetau

dan_ghetau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 09.03.2007
Pentru necunoscatori ar fi bine sa spui care sint diferentele dintre PDA si smartphone.Apoi si de ce un PDA complex nu poate avea WM si touchscreen.

#12
subarufan

subarufan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,615
  • Înscris: 20.09.2006

View Postdan_ghetau, on Mar 16 2008, 23:52, said:

Pentru necunoscatori ar fi bine sa spui care sint diferentele dintre PDA si smartphone.Apoi si de ce un PDA complex nu poate avea WM si touchscreen.
E duminica seara si poate nu mai gandesc corect acum. Ideea era ca in opinia mea exista smartphone-uri (adica un telefon cu valente de PDA) care functioneaza bine mersi fara touchscreen, fara WM. Vezi de exemplu seria E de la Nokia. Asta este ce am vrut sa spun. Majoritatea userilor se gandesc la un PDA ca la un device cu WM, ceea ce nu este intotdeauna corect

#13
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 11.01.2005
Din punct de vedere al conectivitatii, nu ai nevoie decat de suport Bluetooth si WiFi

a. majoritatea PDA/PocketPC au asa ceva. mai dificila ar fi problema softurilor (browser de net, codec's pentru diverse tipuri de fisiere media, etc) spre exemplu, un Internet Explorer instalat default pe un Windows Mobile 5, e destul de empiric. noroc ca exista softuri suplimentare, destul de diverse.

b. cea mai la indemana solutie este sa achizitionezi un routeri WiFi de dimensiuni cat mai mici. iti va fi folositor si in alte scpuri. cand pleci la iCaffe, el primeste net prin cablu LAN si iti retransmite mai departe pe WiFi spre PDA. dar daca esti in iCaffe, stai pe un PC, ca omu', NU ? asta daca nu esti masochist :P

c. pentru conectivitate mobila Broadband (GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA) ai nevoie doar ca telefonul tau mobil sa aiba capabilitati de conectivitate de date si sa aiba Bluetooth. apoi il vei folosi pe post de modem pentru PDA-ul tau.

#14
Pentek

Pentek

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 22.11.2007

View Postsubarufan, on Mar 17 2008, 00:01, said:

E duminica seara si poate nu mai gandesc corect acum. Ideea era ca in opinia mea exista smartphone-uri (adica un telefon cu valente de PDA) care functioneaza bine mersi fara touchscreen, fara WM. Vezi de exemplu seria E de la Nokia. Asta este ce am vrut sa spun. Majoritatea userilor se gandesc la un PDA ca la un device cu WM, ceea ce nu este intotdeauna corect
OK, fac o precizare: Ce-mi trebuie mie este un PDA de fapt, iar partea de telefon mobil imi trebuie numai pt a asigura modemul pentru internet (deci exclud E-urile de la Nokia, vreau un Pocket PC adevarat, cu WM).

View Postvladut_v, on Mar 17 2008, 00:37, said:

Din punct de vedere al conectivitatii, nu ai nevoie decat de suport Bluetooth si WiFi

a. majoritatea PDA/PocketPC au asa ceva. mai dificila ar fi problema softurilor (browser de net, codec's pentru diverse tipuri de fisiere media, etc) spre exemplu, un Internet Explorer instalat default pe un Windows Mobile 5, e destul de empiric. noroc ca exista softuri suplimentare, destul de diverse.

b. cea mai la indemana solutie este sa achizitionezi un routeri WiFi de dimensiuni cat mai mici. iti va fi folositor si in alte scpuri. cand pleci la iCaffe, el primeste net prin cablu LAN si iti retransmite mai departe pe WiFi spre PDA. dar daca esti in iCaffe, stai pe un PC, ca omu', NU ? asta daca nu esti masochist :P

c. pentru conectivitate mobila Broadband (GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA) ai nevoie doar ca telefonul tau mobil sa aiba capabilitati de conectivitate de date si sa aiba Bluetooth. apoi il vei folosi pe post de modem pentru PDA-ul tau.
a. da, observasem si eu ca multe au wi-fi.

b. ma aflu uneori in situatia de a avea la indemana un cablu de net si niciun calculator (desktop sau notebook) prin preajma. ma gandeam ca PDA-ul asta m-ar putea salva. Da, probabil ca un router wireless mic e solutia aici.

c. stiu ca pot folosi un telefon ca modem, dar:
  • c1. daca as folosi telefonul pe care am acum abonament de voce, ar trebui sa activez pe aceeasi cartela si un abonament de date, dar in momentul in care folosesc datele, cica nu mai merge vocea (cei de la Orange mi-au spus asta) si m-ar interesa ca telefonul meu de la Orange sa fie in continuu available.


  • c2. daca as mai cumpara un telefon special pt abonamentul de date, deja fac un dispozitiv in plus si ma indepartez de comoditatea si conceptul "All In One", cu tot ce implica asta, inclusiv grija incarcarii si a acumulatorului telefonului pe post de modem. Daca fac rost de un modem special de la Orange as scapa de grija incarcatului macar, dar intreb aici: modemurile pe USB de la Orange merg si la PDA-uri, cum merg si la desktopuri/laptopuri? (eu m-am uitat la cartacteristicile lor si am vazut ca sunt recunoscute numai de S.O. Win XP, Win Vista si altele asemenea, nu se pomenea numic de Win Mobile).


#15
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005

Quote

E duminica seara si poate nu mai gandesc corect acum. Ideea era ca in opinia mea exista smartphone-uri (adica un telefon cu valente de PDA) care functioneaza bine mersi fara touchscreen, fara WM. Vezi de exemplu seria E de la Nokia. Asta este ce am vrut sa spun. Majoritatea userilor se gandesc la un PDA ca la un device cu WM, ceea ce nu este intotdeauna corect

Ca sa lamurim problema ca poate mai citesc si altii:

Normal PDA-urile eu zic ca ar trebui sa aiba touch-screen. Cel putin la origine, cand au aparut, asta era ideea: un ecran cat mai mare intr-un aparat cat mai compact, deci automat touch-screen, eventual cu o tastatura slide completa pentru a nu creste dimeniunile aparatului degeaba.
Smart-phoneurile au tastatura numerica, dimensiuni mai mici, ecran mai mic fara touch ca orice telefon normal, dar diferenta consta in sisteme de operare inteligente care suporta instalarea de aplicatii suplimentare.
Apoi mai sunt aparatele fara touch si fara slide, cum sunt E-urile, care ofera un ecran mic cuplat la o tastatura completa dar inghesuita si oamenii au inceput sa le asemene cu SmartPhone-urile, fata de care singura diferenta ramane tastatura si dimensiunile prea mari.

Dar, corect, exista PDA-uri si cu alte sisteme de operare decat WM, unele care au si touch-screen si dimensiuni ok, de exemplu SE P1i. Numai ca cele WM fiind cele mai raspandite si inteligente sunt cele mai recomandate in momentul de fata, iar lumea incepe sa confunde WM cu PDA.

Iar prima cerinta a lui Pentek era sa aibe GPS, ca de aia a postat in aria de GPS, dar asta restrange si mai mult limita recomandarilor.

@Pentek - am mai discutat o data pe tema USB la pda-uri: acesta e folosit doar pentru transfer de date pe PC (sincronizare cu acesta) si eventual incarcarea aparatului.
Pentru a conecta un alt dispozitiv la el prin USB ai avea nevoie de posibilitatea de a detecta device-ul respectiv, de a-l alimenta (si unele consuma destul de mult), dar mai ales de a putea instala driveri pentru el pe sistemul de operare, ceea ce  nu se poate. Din aceasta cauza s-a inventat bluetooth, sistem de comunicare inteligent, care nu are nevoie de instalare, driveri, alimentare, cabluri etc.

Eu zic sa te uiti totusi la un Asus R2H, vine cu LAN, ulltimele modele aparute au si GPS, ruleaza WinXp pe un ecran de 7". Poti conecta la el orice jucarie pe USB, modem-uri sau ce vrei tu, are ecran mult mai mare care poate fi folosit pe net fara probleme pentru perioade mai lungi, ecranul fiind touch sau poate fi folosit ca laptop cu tastatura portabila.
P.S. Se pare ca din decembrie au aparut si modele cu 3G, adica bagi cartela in el si nu mai ai nevoie de modem de la Orange, desi nu-l poti folosi ca telefon:
http://www.tgdaily.c...view/35247/118/

Edited by flaviand, 17 March 2008 - 12:39.


#16
Pentek

Pentek

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 22.11.2007

View Postflaviand, on Mar 17 2008, 12:15, said:

@Pentek - am mai discutat o data pe tema USB la pda-uri: acesta e folosit doar pentru transfer de date pe PC (sincronizare cu acesta) si eventual incarcarea aparatului.
Pentru a conecta un alt dispozitiv la el prin USB ai avea nevoie de posibilitatea de a detecta device-ul respectiv, de a-l alimenta (si unele consuma destul de mult), dar mai ales de a putea instala driveri pentru el pe sistemul de operare, ceea ce  nu se poate. Din aceasta cauza s-a inventat bluetooth, sistem de comunicare inteligent, care nu are nevoie de instalare, driveri, alimentare, cabluri etc.
Nu ai spus asta explicit, ai spus doar ca nu se poate. OK, acum inteleg, nu stiam ca USB-ul ala de pe PDA e doar pt transfer date (si eventual incarcare). Banuiam eu ca nu poate fi folosit exact ca un USB de pe un notebook, dar nu stiam exact teoria asta, merci. :)

View Postflaviand, on Mar 17 2008, 12:15, said:

Eu zic sa te uiti totusi la un Asus R2H, vine cu LAN, ulltimele modele aparute au si GPS, ruleaza WinXp pe un ecran de 7". Poti conecta la el orice jucarie pe USB, modem-uri sau ce vrei tu, are ecran mult mai mare care poate fi folosit pe net fara probleme pentru perioade mai lungi, ecranul fiind touch sau poate fi folosit ca laptop cu tastatura portabila.
Da, l-am gasit, imi place, dar e prea scump, l-am gasit pe la aprox. 3500. :(
Eu speram sa gasesc ceva pe la 1500, max. 2000.

#17
Pentek

Pentek

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 22.11.2007
M-am mai uitat pe net zilele astea la tot felul de modele si m-am mai lamurit... La LAN am renuntat, am vazut ca nu se "impaca" deloc cu PDA-urile... :(
Totodata m-am si razgandit: nu vreau neaparat sa aiba si functii de telefon mobil, pt ca, asa cum mi-a recomandat si vladut_v, pot utiliza foarte bine un telefon mobil HSDPA. Apropo, puteti sa-mi recomandati cateva telefoane mai ieftine 3G+? (pe Orange vreau sa il folosesc, in cazul in care stiti ceva bun pe la vreun dealer/shop Orange)

Cum am lasat de la mine pe partea de telefonie mobila, vreau sa recuperez pe partea de ecran: pt ca il voi folosi pt citire/scriere mail-uri, citire/descarcare/incarcare atasamente, o sa am nevoie de un ecran cat mai mare - asa cum a zis si flaviand (dar totusi, nu vreau Asus R2H, e prea scump).

Edit: Daca am de gand sa mai si scriu cate un mail cu el, ce tastatura ar fi mai comoda? QWERTY sau Touch-screen?

Edited by Pentek, 18 March 2008 - 16:49.


#18
subarufan

subarufan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,615
  • Înscris: 20.09.2006

View PostPentek, on Mar 18 2008, 16:40, said:

M-am mai uitat pe net zilele astea la tot felul de modele si m-am mai lamurit... La LAN am renuntat, am vazut ca nu se "impaca" deloc cu PDA-urile... :(
Totodata m-am si razgandit: nu vreau neaparat sa aiba si functii de telefon mobil, pt ca, asa cum mi-a recomandat si vladut_v, pot utiliza foarte bine un telefon mobil HSDPA. Apropo, puteti sa-mi recomandati cateva telefoane mai ieftine 3G+? (pe Orange vreau sa il folosesc, in cazul in care stiti ceva bun pe la vreun dealer/shop Orange)

Cum am lasat de la mine pe partea de telefonie mobila, vreau sa recuperez pe partea de ecran: pt ca il voi folosi pt citire/scriere mail-uri, citire/descarcare/incarcare atasamente, o sa am nevoie de un ecran cat mai mare - asa cum a zis si flaviand (dar totusi, nu vreau Asus R2H, e prea scump).

Edit: Daca am de gand sa mai si scriu cate un mail cu el, ce tastatura ar fi mai comoda? QWERTY sau Touch-screen?
Personal folosesc QWERTY si cred ca este mai usor de folosit la scris mailuri/mesaje decat una virtuala.
Totusi daca ai folosit touchscreen pana acum s-ar putea sa-ti vina mai usor cu ea pe ecran.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate