Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

HD3870 Sapphire - mai multe nelamuriri

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
dan81

dan81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 09.06.2006
Salut , dupa un studiu de aprox 2 luni m-am decis , am zis sa fie un HD3870 de la Sapphire, alegerea a fost dificila deoarece majoritatea placilor erau f atractive atat ca performanta cat si ca pret , ma refer la 9600GT, 8800GT, HD3850 sau chiar HD3650 (performanta in jocuri la jumatate fata de modelele de mai sus dar la un pret f bun) . Balanta a inclinat in cele din urma spre modelul din titlu deoarece am zis ca e o placa de viitor (directx 10.1 , HDMI cu decodor AC3 de sunet integrat , decodare HD Video hardware si nu in ultimul rand calitatea imaginii care se pare ca e ceva mai buna decat la Nvidia) . Dupa o instalare pe curat a Windowsului SP2, si instalat ultimele drivere de la Ati (8.3) am rulat un 3Dmark06 curios sa vad ce rezultate obtin, ei bine socul a fost mare , doar 8800 de puncte ! avand in vedere ca pe net la toate testele pe care le-am urmarit obtinea cel putin 10.000 de puncte daca nu chiar 12000 ma intreb unde e buba, precizez ca am un M2N-e cu un dual-core 5000+ si 2GB ram kingmax 800, sa traga asa de mult procesorul in jos astfel incat performantele video sa scada cu mai mult de 20% decat benchmarkurile de pe net ?! Asta ar fi primul soc , al doilea soc ar fi ca nici HD nu prea decodeaza hardware, am testat cu un MKV in 1080p si procesorul statea pe la 80-90% , nu mi se pare normal avand in vedere ca s-a facut mare tam-tam pe seama mult asteptatului decodor harware UVD , unde e hardware-ul , sau mai trebuie sa cumpar eu vreun codec special care mai costa si ala 30-40 euro ?? Alta problema ar fi imaginea , foarte buna n-am ce zice dar nu mai buna ca fostul meu Ati (x1600), nu stiu ce au bagat in driverul asta dar filmele normale (avi-urile) se vad prost, am impresia ca baga automat niste filtre ceva pe imagine care in loc s-o imbunatateasca mai mult o strica (se vad toate imperfectiunile codari, toate le accentueaza , lucru asta nu se intampla cu vechea mea placa), nu am gasit inca nimic de unde se dezactiveaza filtrele alea , daca vin deja default pe placa e aiurea ... si nu in ultimul rand mai am o nelamurire, unde gasesc drivere pentru controlerul de sunet integrat , am cautat pe ati.amd , am gasit un driver pentru sunet dar tot imi mai ramane un semnul exclamarii semn ca mai trebuie ceva . CONCLUZIA , mergeti pe Nvidia cu cea mai mare incredere , ultima gaselnita de la Ati adica 3870 este buna doar pe hartie (EXACT CA IN POLITICA), in practica situatia se schimba complet , sunt foarte nemultumit de ea , pretul la care se gaseste in prezent e exagerat (aprox.700 ron) , sincer mai mult de 300-400 ron nu merita , e cea mai proasta investitie pe care am facut-o in materie de hardware si o regret enorm  :curse:

#2
blue33

blue33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 12.08.2006
Placa nu are nimic.Si eu am tot un Sapphire si scot 12000 in 2006 cu un Quad q6600.Imaginea este perfecta.Cauta buba in alta parte(asta doar daca placa nu are ceva.dar ma indoesc)

#3
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,943
  • Înscris: 06.10.2003
Despre ce configuratie vorbim, totusi?

#4
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,442
  • Înscris: 23.05.2003

View Postdan81, on Mar 14 2008, 14:52, said:

am rulat un 3Dmark06 curios sa vad ce rezultate obtin, ei bine socul a fost mare , doar 8800 de puncte !
Asa, si care-i problema de fapt? Eu cu X2 3800+ si 8800GT 512 scot 74xx in 3dmark06. Ar trebui sa-mi tai venele, nu? :D
Iaca nu, in schimb Crysis a mers in 1280x1024, no AA/AF, very-high hack in prima parte a jocului si a fost foarte jucabil (nu perfect jucabil, dar pe ansamblu indeajuns de jucabil ca sa nu ma deranjeze cele citeva drop-uri).
Pune mina si te joaca, lasa naibii testele sintetice.
Cit despre partea de decodare ma cam mir, n-ar trebui sa fie asa. Sigur ceva nu e in regula din setari/soft. Din pacate nu ma pricep nici la Catalyst si nici la filme pe calculator ca am DVD player separat, poate alti baieti o sa te ajute.
Te inteleg ca esti frustrat acum, dar sunt sigur ca mai ai de bibilit pe la soft. Placa trebuie sa fie super OK.

#5
yeeeeman

yeeeeman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 21.01.2007
Ceea ce au spus cei de mai sus au zis bine.Placa asta e criminala,si daca cauti bine mai este un user cu 5000+ BE care la fel,super multumit de cum merge Crysis si tot.Lasa 3dmarku ca nu te joci 3dmark. ;) .Iar cu HD`u mai pune driver 8.1 sau 8.2 ,ceva nu e in regula.Eu am 7600GT(mult mai slaba ca a ta) si Athlon 3800+ X2 si sta la un 1080p la 35-40%,deci e imposibil ce zici tu.

L.E:Adevarat,Ati e varza la drivere,insa placile sunt mai mult decat bune.Cauta un driver modificat,ceva omega sau cu tweak`uri.La nvidia asta nu se intampla,dar si preturile sunt mai mari.

Edited by yeeeeman, 14 March 2008 - 16:34.


#6
dan81

dan81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 09.06.2006
multumesc pentru sustinere  ;) , sunt frustrat ca am dat niste bani pe o placa care nu merita atatia bani , asta e acum ,cred ca majoritatea am trecut prin asta la un moment dat,  poate o sa-si mai revina cu driverele in viitor , nu mai ramane decat s-o mai "bibilesc" la soft cum zicea si burebista ,mi-a placut expresia,  diseara o bag in testele adevarate : CoD4, Crysis, UT3 , sa speram ca apare si Assassins Creed retail ca eu pentru jocul asta am cumparat in primul rand placa .
sistemul meu e urmatorul   MB Asus M2N-E
                                        5000+ dual-core (512x2) - modelul cu 1024x2 cache o merge mai bine ?!
                                        2GB DDR2 Kingmax 800  dual-channel
                                        Sapphire 3870 512DDR4 - 777/2250 - default
                                        sursa 520 W Raidmax - e cam pocnitoare , stiu , vad ca rezista totusi
                                        HDD Seagate 7200.11 500GB  

deci pe acest sistem am obtinut 8800 de puncte in 3Dmark06 setari default , e ok ?

#7
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,442
  • Înscris: 23.05.2003

View Postdan81, on Mar 14 2008, 16:44, said:

deci pe acest sistem am obtinut 8800 de puncte in 3Dmark06 setari default , e ok ?
Pai ai obtinut 1400 puncte mai mult decit un 8800GT, ar trebui sa fii mindru. :D
Acu' serios, lasa benchurile, joaca-te si vezi acolo cum treaba se repara ca prin magie. ;)
Ramine partea cu codarea care sunt sigur ca se va rezolva si asta dupa ce te obisnuiesti cu placa/softul.

#8
RaduG

RaduG

    Tech support

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 11.10.2006
Ar trebui sa te doara fix in paispe de scorurile in 3dm. Joaca-te nene, ca d`aia ai luat-o.

#9
dan81

dan81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 09.06.2006
referitor la codarea hardware , ea exista dar lipseste cu desavarsire ! am incercat cu 4 playere diferite , inclusiv cu power dvd ultra edition care se lauda ca activeaza decodarea hardware la Ati si Nvidia , nimic , unele se blocheaza iar altele merg doar cu decodarea software , o chestie si mai interesanta a ultimului driver este chestia asta :

Catalyst™ Control Center: Advanced Video Quality Controls
This release of Catalyst™ introduces new advanced video quality controls which include:

Edge enhancement, which adjusts the level of sharpness of video content
De-noise, which removes ghosting artifacts while preserving details of the original video
--------------------------------------------------------------------------------
  Note:  To turn off De-noise, you must drag the De-noise slider completely to the left (with a value of 0), followed by placing a check mark in the Enable check-box.  

--------------------------------------------------------------------------------

The new slider controls can be found in the All Settings page of the Avivo Video tab found in the Catalyst™ Control Center.



la fel ca si decodarea hardware ea exista ( pe hartie ) dar lipseste cu desavarsire .

astia de la ATI chiar isi bat joc de noi ?!!

#10
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,442
  • Înscris: 23.05.2003
Eu pot sa bag mina in foc ca oamenii astia nu mint. Daca ei zic 3% CPU la palyback H.264 asa o fi.

#11
Cap-shoot

Cap-shoot

    Un fel de doua feluri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,328
  • Înscris: 21.05.2006
eu la batranetea mea din semnatura iam dat de 3 ori consecutiv 3d marci 03... 1. 3500pct, 2. 4800 pct, 3. 3800.... deci care e ala bun? oricum cum zicea cineva mai sus, nu te joci 3dmark

#12
Dic1

Dic1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 13.01.2007
Dan81, am si eu o configuratie asemanatoare formata dintr-un HD3850 512MB, un Brisbane 5000+ si memorie 2GB Kingmax. Sunt multumit de placa video atat pe partea de jocuri cat si pe cea de decodare filme.

Una la mana, nu stiu ce codecuri folosesti de se vad prost filmele la tine, pentru ca la mine se vad bine atat pe TV out cat si pe monitorul LCD. Ai o problema la pachetul de codecuri. Dezinstaleaza-le pe toate si instaleaza numai VLC (e un player fara codecuri).
Doi la mana, am rulat si eu 3DMark2005 si 3DMark2006 o data sa vad cam cum se misca. Nu mai retin ce rezultate am avut, dar mi s-au parut si mie cam mici fata de ce cifre se vehiculau. De ce se obtin cifre mici? O sa incerc sa raspund ce cred eu (nu am citit pe Internet pentru ca nu am avut curiozitatea). Banuila mea este ca pur si simplu rezultatul este suma tuturor frame-urilor din teste. La un moment dat sunt vreo 2 teste pentru CPU (aici apare handicapul dual-core AMD vs dual-core Intel, nu mai zic de quad-core Intel). La testele astea, viteza procesorului meu era de cca 2-3 FPS, probabil ca un quad-core Intel scoate cca 7-8 FPS, iar daca mai intra si Ageia in joc este posibil sa urce mai mult (la 3DMark 2006 conteaza mult daca in sistem este o placa Ageia). Daca testele astea tin 2 minute, rezulta o diferenta de 900 3DMarks (formula: 180 secunde x (7 FPS_Intel - 2 FPS_AMD) = 900). Am dat niste cifre arbitrare, nu stiu cat sunt cele exacte.
In jocuri nu conteaza asa de mult procesorul. Daca este dual-core face fata la orice titlu. Spun asta pentru ca in Crysis 1280x1024 high (DX9, WinXP), al meu procesor sta ocupat undeva pe la 50-70%.

Edited by Dic1, 15 March 2008 - 02:01.


#13
aco_008

aco_008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 08.06.2007
"La un moment dat sunt vreo 2 teste pentru CPU (aici apare handicapul dual-core AMD vs dual-core Intel, nu mai zic de quad-core Intel). La testele astea, viteza procesorului meu era de cca 2-3 FPS, probabil ca un quad-core Intel scoate cca 7-8 FPS" - gresit... numarul maxim de frameuri pentru testul la procesor este 2 sau 3, nu mai retin exact, cert e ca scrie in readme-ul 3dmark-ului.

#14
mike_sol

mike_sol

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 412
  • Înscris: 05.04.2007
doi este nr maxim de frameuri :)

on topic:

du-te aici(click!) si downloadeaza driverele pt windows xp. reinstaleaza apoi sistemul de operare si instaleaza driverele respective.
omegadrivers sunt drivere facute de un "samaritean milostiv" (cel putin cele pt. ati :)) ) modificand driverele originale ale producatorului. modificarile au un efect benefic asupra performantei placii grafice (cel putin la hd-ul meu 3850) plus alte chestii (bug fixes etc.)

nu cred ca vei mai avea pb cu placa dupa ce pui driverele astea :)

bafta!

Edited by mike_sol, 15 March 2008 - 02:28.


#15
Dic1

Dic1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 13.01.2007

View Postaco_008, on Mar 15 2008, 02:07, said:

"La un moment dat sunt vreo 2 teste pentru CPU (aici apare handicapul dual-core AMD vs dual-core Intel, nu mai zic de quad-core Intel). La testele astea, viteza procesorului meu era de cca 2-3 FPS, probabil ca un quad-core Intel scoate cca 7-8 FPS" - gresit... numarul maxim de frameuri pentru testul la procesor este 2 sau 3, nu mai retin exact, cert e ca scrie in readme-ul 3dmark-ului.
Aha, e bine de retinut. Eu n-am studiat ca nu m-a interesat asa de tare subiectul. Daca imi merge fara probleme Crysis in 1280x1024, mi se rupe mie de ce scor imi scoate 3DMark.

#16
dan81

dan81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 09.06.2006
am avut omega la vechea mea placa x1600 , merg bine , din pacate ultima versiune se bazeaza pe catalistul 7.12 care e destul de vechi avand in vedere ca acum exista 8.3 , problema ramane in continuare decodarea hardware pe partea video , cine mai are modele din seria HD de la ATI sa dea cateva teste sa vada daca functioneaza UVD-ul mult laudat , eu am un demo in 1080p de la Samsung codat cu x264 in container mkv si nu vrea nici de-al naibi sa mearga hardware , totul il face procul , v-am zis sta in 80-90 % , pe cea veche x1600-le se mai blocha si statea numai in 100% , o sa uploadez fisierul sa-l testati si voi , chiar sunt curios de rezultate

#17
the_punkreas2003

the_punkreas2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 10.02.2008
Lasa-l naibii de 3dmark. Eu cu 3870X2 Sapphire scot 14.000+ pct. Jocurile conteaza, nu puncte 3dmark...

#18
dan81

dan81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 09.06.2006
aveti AICI demo-ul de la Samsung in 1080p , puteti sa faceti si voi cateva teste , am mai gasit intre timp ceva interesant despre decodarea hardware , merita citit, dovedeste exact ce ziceam mai devreme , in momentul de fata nu exista soft hardware de decodare pt x264 , singurul care reuseste sa faca ceva este powerdvd ultra cu HD-DVD si VC1 , atat

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate