Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea
 Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?
 recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock
 Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...
 

Familie mixta,turco-romana

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
.Cris.M.

.Cris.M.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 19.11.2005
Sunt nevoit sa mai deschid un topic pe aceasta arie in speranta ca va veti da cu parerea,chiar daca nu foarte avizata,pentru niste probleme care simt ca ma depasesc.

         Sunt cetatean roman casatorit legal in Romania din 2003 cu o turcoaica,evident cetatenie turca si "carte de rezidenta pentru membrii de familie" in Romania.Casatoria noastra a fost inregistrata si in Turcia,sotia si schimbat numele de familie,actele,a obtinut viza de familie,am venit in Romania,am obtinut rezidenta ei,totul dupa niste mici peripetii,dar in cele din urma aproape ok.

          Din decembrie 2007 suntem parintii unei fete nascute in Romania,conform legii a luat automat cetatenia romana,ni s-a eliberat certificat de nastere romanesc(i-am pus apostila de la Haga),etc...niste chestii legate de nationalitate,subiect dezvoltat aici: http://forum.softped...howtopic=329896,totul in regula.

        Problema apare in momentul in care am vrut sa declaram copilul si la Ambasada Turciei din Bucuresti.Aici am primit un raspuns care imi pare a ne incalca niste drepturi.Deci,"daca tatal nu este turc copilul nu poate obtine cetatenia turca si nici nu poate fi inregistrat in evidenta populatiei si in nici un act din Turcia"...
Ca sa intelegeti si mai bine cadrul in care vad problema va spun ca niste prieteni,tatal turc (deh!),mama romanca au obtinut cetatenia romana automat si turca fara nici cea mai mica obiectie pentru copil.La fel alte cunostinte,ambii turci care doar lucreaza in Romania au certificat de nastere romanesc si foarte simplu i-au scos fetei lor buletin turcesc..

         Acum mie mi se pare ca e un fel de discriminare!Cum adica,daca tatal nu e turc....!?!?!?!
         Nu ma intereseaza cetatenia lor,eu am un fel de permis de sedere la ei pe care il reinoiesc daca am nevoie si e o procedura oarecum simpla.Nu m-ar fi interesat cetatenia turca nici pentru fetita noastra,dar ma intreb cum va fi posibil sa plece in Turcia,la printii ei,sotia mea impreuna cu fiica noastra???Fata nu va putea fi trecuta pe pasaportul mamei si nici un fel de procura de la mine nu ar ajuta in cazul asta.Deci cum va fi?
           Ciudat e faptul ca autoritatile din Turcia spun ca probabil e o eroare a celor de la Ambasada si ca nu ar fi trebuit sa fie asa,insa pana una alta Ambasada ne refuza orice "application form" spunandu-ne ca cei din Turcia ne dau informatiile gresite caci (citez) "probabil au vazut exemple dar cu fete casatorite cu turci,situatia noastra fiind "putin" diferita,tatal nu e turc".......................

        :huh:

#2
trustmygod

trustmygod

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 25.09.2006
Acum mie mi se pare ca e un fel de discriminare!Cum adica,daca tatal nu e turc....!?!?!?!
Nu ma intereseaza cetatenia lor,eu am un fel de permis de sedere la ei pe care il reinoiesc daca am nevoie si e o procedura oarecum simpla.Nu m-ar fi interesat cetatenia turca nici pentru fetita noastra,dar ma intreb cum va fi posibil sa plece in Turcia,la printii ei,sotia mea impreuna cu fiica noastra???Fata nu va putea fi trecuta pe pasaportul mamei si nici un fel de procura de la mine nu ar ajuta in cazul asta.Deci cum va fi?
  Merge impreuna in Turcia si ati rezolvat problema.

Edited by trustmygod, 29 January 2008 - 15:25.


#3
.Cris.M.

.Cris.M.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 19.11.2005
Cu siguranta asta e cea mai simpla,dar si cea mai infantila solutie.  :lol:  Privind un pic mai serios problema,treaba nu e chiar simpla.Si ma oftic ca o sa fiu iar pe drumuri,iar o sa cheltui o gramada de bani,iar timp pierdut...
    
     Ma simt chiar frustrat si asa cum am mai spus ca ne sunt incalcate niste drepturi.Nu cunosc foarte bine legile,incerc sa ma informez.Nu vreau sa gasesc "portite",ma intereseaza drepturile noastre dincolo de prejudecati,incompetenta,etc...Oare cum e cu dreptul(sa zicem) la libera circulatie?Nu stiu,intreb....

#4
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005
Exista diferente in ce priveste acordarea cetateniei, de la stat la stat. Asadar, cetatenia romana, conform legii, se dobandeste prin nastere, repatriere, infiere si la cerere. Nu poti sti daca iti sunt incalcate drepturile pana nu afli ce anume prevede Constitutia si legile Turciei in privinta acordarii cetateniei.

LE. Acum am vazut intrebarea ta legata de dreptul la circulatie. Art. 25 din Constitutia Romaniei - dreptul la libera circulatie este garantat.

Roaga-ti sotia sa citeasca pe internet pe site-urile turcesti ce prevede legea turca referitor la dobandirea cetateniei.

Edited by Bebeluska, 29 January 2008 - 19:30.


#5
.Cris.M.

.Cris.M.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 19.11.2005
De cateva zile cautam pe net informatii despre cetatenia turca...Am gasit insa prea multe variante ale unei singure legi si nu stim care e cea reala si cea potrivita situatiei noastre.

Parintii sotiei vor merge zilele astea la un avocat din Turcia caci pana si institutiile lor se contrazic.
Eu voi merge la Ambasada,voi pregati un dosar asemenea cunostintelor noastre (insa cu ea romanca si el turc),voi cere sa intru in audienta si la ambasador (asta si pentru ca cel care raspunde la infoline-ul lor e cel putin analfabet si nu pot avea incredere),iar daca imi vor respinge dosarul o sa le cer in scris motivele respingerii dosarului,legea in baza careia o fac si recomandarile/sfatul lor (cel de la infoline ne-a dat aceeasi idee puerila,s-o trecem pe pasaportul tatalui,fara a se intreba cum va putea iesi mama cu fiica fara tata din tara..) si daca gresesc cu ceva,ii voi da in judecata mai tarziu.
M-au pus odata pe drumuri cand ne-am casatorit din incompetenta si prejudecati,iar de data asta daca o comit inca o data,nu-i vor ierta!

#6
bortosc

bortosc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 07.11.2006
Atata vreme cat nu tii neaparat ca fetita sa aiba cetatenie turca, problema se rezolva mult mai simplu.

Pentru a iesi din tara insotita de fetita, sotia nu are nevoie de altceva decat de o imputernicire (procura) notariala din partea ta. Nu trebuie sa fie trecuta pe niciun pasaport pentru ca il poate avea pe al ei.

Mai multe informatii despre pasapoarte gasesti aici: http://www.pasapoart...v.ro/index7.htm

Legat de problema cetateniei, este foarte posibil ca Turcia sa acorde cetatenia numai in cazul in care tatal este turc. Totul tine de politica loc in aceasta materie...

#7
.Cris.M.

.Cris.M.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 19.11.2005
Asta e o veste buna...Faptul ca ii pot scoate pasaport personal simplifica mult problema.
      M-am intristat cand am vazut motivul pentru care fata nu va avea dubla cetatenie si anume faptul ca tatal nu e turc,orice alta combinatie dandui alte dreturi.Din Turcia am primit numai stiri in contradictoriu celor de la ambasada.Si anume ca "este suficient ca unul din parinti sa fie turc pentru ca si copilul sa dobandeasca automat cetania turca,mai putin daca pruncul este nascut intr-o tara care la nasterea pe teritoriul statului respectiv se aloca automat cetatenia tarii natale si acelasi stat nu accepta dubla cetatenie"!Ca exemplu am primit Germania;Romania acceptand dubla cetatenie.

     Asa cum am spus insa,sunt decis sa le cer in scris un raspuns la cererea pe care o voi face,iar in cazul in care vor gresi,ii voi da in judecata;ambasada sau autoritatile din Turcia care ne dau alte informatii,tot ce-mi trebuie e un raspuns in scris,oficial.

#8
.Cris.M.

.Cris.M.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 19.11.2005
A trecut ceva timp de cand am deschis topicul asta.Vreau sa las si rezulatul final ca cine stie,poate mai are nevoie cineva.Deci,am obtinut dubla cetatenie pentru fata noastra.Cei de la Ambasada Turciei ori nu erau informati,ori rau intentionati in ceea ce priveste situatia noastra.

   Am cunoscut pe cineva intr-o situatie oarecum similara,dar in alta tara.Intamplator aceste cunostinte lucreaza in cadrul ambasadei Turciei din tara respectiva,iar copilul lor a obtinut dubla cetatenie foarte simplu,la fel de simplu cum ni s-a dat noua certificatul de nastere romanesc.Tot ei au sunat la Bucuresti si au intrebat motivele pentru care aceeasi situatie a fost tratata diferit in doua tari,dar conform legilor aceluiasi stat,Turcia.Dupa balbaieli si scuze cum ca informatiile lor nu au fost updatate,cum ca nu s-au mai intalnit cu situatia de mama turcoiaca si tata roman (oare de aici rea-vointa? :) )...,craps.. si salutari protocolare,problema devenise clara...
    Dupa convorbirea asta,am sunat si noi iar,am fost invitati cu buletinele si certificatul fetei si in vreo2,3 saptamani ne-au dat buletin turcesc si pasaport pentru fata,deci cetatenia.

#9
zerocode

zerocode

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 27.12.2008
Salut.Sunt grec si am studiat in romania...in fine....turcoaica ai facut-o crestina sau crede tot in Alah?
Nu esti nevoit sa imi raspunzi.Daca te jigneste intrebarea trimite-mi un PM sa o editez.

#10
tau_adi

tau_adi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.12.2012
Buna Cris, imi pare bine ca ati putut rezolva problema. Eu am un prieten turc si cel mai probabil ne vom casatori in Romania si am o multime de nedumeriri. As putea sa te deranjez cu vreun mail la nivel personal? Multumesc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate