Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balti de pescuit in Dobrogea - li...

EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Camping Franta - Chamonix
 Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...

Nikon Z6III
 Caști bluetooth pentru smart...

Mutare tablou electric exterior

La mulți ani @leomagic44!

Recomanadare viniluri
 Tv ars din cauza la cctv?

Recomandare soundbar pentru telev...

Vecinii din curte au pus monopol ...

La multi ani @MariusEXxTREME!
 

Taxa de prima inmatriculare

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
dmg

dmg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 24.02.2006
Proiectul de Ordonanță de Urgență privind noua taxa de primă înmatriculare cu ajutorul careia poti sa iti calculezi singur valoarea taxei .

Attached Files



#2
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

View Postdmg, on Jan 24 2008, 16:32, said:

Proiectul de Ordonanță de Urgență privind noua taxa de primă înmatriculare cu ajutorul careia poti sa iti calculezi singur valoarea taxei .

stiu ca nu suna profesinist, dar am intrat, parca, pe autovit, sau alt site de comert cu maisini si au acolo calculator. bagi in casute caracteristicile masinii si-ti calculeaza in functie de ele.

#3
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007
Ma framanta o intrebare a propos de taxa asta, nu dati cu pietre daca e stupida : am cumparat o masina noua in septembrie, am platit TPI de 172 EUR ; conform noii ordonante, taxa e de 450 EUR - e posibil sa ma puna sa platesc diferenta ?

#4
relu17

relu17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 597
  • Înscris: 21.12.2003
Nu au cum sa te puna sa platesti diferenta. Ordonanta ca si orice lege nu are caracter retroactiv.

#5
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007
Asa ma gandeam si eu, logic - insa din moment ce cei care au platit mai mult pentru o masina SH conform vechii legi sunt indemnati sa se adreseze justitiei ca sa isi recupereze diferenta, ma intrebam daca nu e posibila si varianta asta, oricat de suprarealista ar parea. Nu ma mai mira nimic, cand e vorba de onor guvernantii nostri :D

#6
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Stai fara grija, nu mai platesti nimic.

#7
Bismarck

Bismarck

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 27.03.2007
In primul rand prima taxa (adica asta in vigoare) este ilegala in situatia actuala asa ca iti poti recupera banii ... chair si daca ai dat 100 d'euro si pe noua taxa ar trebui sa dai 400 acei 100 poti sa ii iei inapoi  ~ normal ca nu o sa mai dai acei 400 de euro sau diferenta pentru ca masina este inmatriculata deja !!!

#8
ozrind

ozrind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 02.12.2006
Din pacate eu nu cred ca mai am chitanta, a trebuit sa o dau la politie si nu cred ca ma reusit sa fac o copie.

#9
adept2ska

adept2ska

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 11.04.2006
Daca cumpar din Germania masina a carei acte(asigurare,verificare) expira in 2010 pot circula cu ea neinmatriculata pana in 2010???

#10
florinn

florinn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 27.11.2004
Sunt curios daca pot face ceva:

Am facut contract de vanzare cumparare, proprietarul a luat numere rosi pe el. Acuma eu pot sa obtin iarasi numere rosi si pe mine?

Ca am inteles ca sunt multi care fac asa luni de zile, tot fac contracte de vanzare cumparare de pe unu pe altul, si o tot tin in numere provizorii.

Ce ziceti?

#11
florinn

florinn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 27.11.2004
Up.

#12
Piorel

Piorel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 21.10.2003
Cu caracter informativ. :)

Attached Files



#13
TheShield

TheShield

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.07.2008
Cei care au inmatriculat o masina in aeca perioada dar au vindut masina ulterior mai recupereaza taxa? Din cite am inteles se pare ca nu, pentru ca se presupune ca ti-ai pus banii de taxa in pret. Asa se fac legile, pe presupus? Chiar is in conditiile in care ar fi adevarat, cel care a cumparat masina nu ar trebui sa recupereze diferenta de taxa? Teoretic nu, pentru ca nu are chitanta care sa ateste ca a platit acea taxa. In aceasta situatie statul roman ramine cu toti banii de taxa? Dar daca cumparatorul si vinzatorul se stiu, si merg impreuna, unul cu actele masinii in original si altul cu chitanta cum ca a platit taxa de inmatriculare?

#14
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

View PostTheShield, on Jul 2 2008, 20:49, said:

Cei care au inmatriculat o masina in aeca perioada dar au vindut masina ulterior mai recupereaza taxa? Din cite am inteles se pare ca nu, pentru ca se presupune ca ti-ai pus banii de taxa in pret. Asa se fac legile, pe presupus? Chiar is in conditiile in care ar fi adevarat, cel care a cumparat masina nu ar trebui sa recupereze diferenta de taxa? Teoretic nu, pentru ca nu are chitanta care sa ateste ca a platit acea taxa. In aceasta situatie statul roman ramine cu toti banii de taxa? Dar daca cumparatorul si vinzatorul se stiu, si merg impreuna, unul cu actele masinii in original si altul cu chitanta cum ca a platit taxa de inmatriculare?
NU, chiar ieri la Sectorul 1 era o tanti care a fost "lamurita" ca nu mai are dreptul sa recupereze taxa daca maisina nu mai e pe numele ei-mi s epare si normal dealtfel dar de ce sa nu ppoata fi recuperatat de posesorul actual, care A PLATIT ,NU-I ASA??? :lol: TAXA LA RANDUL LUI VANZATORULUI..Si totusi, daca masina pleaca din Romania in alta tara, se pare ca e posibila recuperarea taxei.Insa chestia cu primul proprietar nu e specificata, au lasat-o in coada de peste...ca s anu de abanii...
HOTIE LEGALIZATA.

#15
Spagone

Spagone

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 24.03.2008
Nu am vrut sa deschid alt topic,asa ca incerc aici....La masinile primite ca donatie de catre fundatiile non-profit,se plateste taxa sau nu?M-ar interesa sfaturile persoanelor avizate.Multumesc!

#16
Millena

Millena

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,613
  • Înscris: 24.08.2008
Codul Fiscal:

Sunt scutite de plata taxelor speciale, autoturismele si autoturismele de teren, atunci cand sunt:

a) incadrate in categoria vehiculelor istorice, definite conform prevederilor legale in vigoare;

b ) provenite din donații sau finanțate direct din împrumuturi nerambursabile, precum și din programe de cooperare științifică și tehnică,

acordate instituțiilor de învățământ, sănătate și cultură, ministerelor, altor organe ale administrației publice, structurilor patronale și

sindicale reprezentative la nivel național, asociațiilor și fundațiilor de utilitate publică, de către guverne străine, organisme internaționale

și organizații nonprofit și de caritate.

Pe langa vehiculele provenite din donatii,  taxa de prima inmatriculare nu se plateste pentru autovehiculele din categoriile:


      M2 (microbuze)
      M3 (autobuze)
      N2 (autoutilitare, autospeciale, autospecializate), cu masa totală maximă autorizată peste 7,5 tone
      N3 (autoutilitare, autospeciale, autospecializate, cu masa totală maximă autorizată peste 12 tone).


Potrivit normele metodologice, taxa nu se aplica nici motocicletelor cu o capacitate cilindrică de sub 250 cmc.

#17
mariusmalini

mariusmalini

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 25.11.2011
buna ziua,
in legatura cu noua lege privind prima taxa de inmatriculare se mai stiu ceva noutati...???
va multumesc anticipat!

#18
silviu_n

silviu_n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 11.12.2008
A fost votată în Senat, acum este la Cameră.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate