Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Apa la sticla din sticla

Întrebuințare telefoane vechi...

Dacia Lodgy sau Dacia Docker ?

Valeriu Nicolae
 Exista vreun dezavantaj la constr...

Problema martori semnalizare dire...

Umplere gol tamplarie-glaf

Produse inapoiate cu zgarieturi
 Recomandare laptop cu specificati...

Pareri? Este fiabil?Aer condition...

1 zi/noapte Gura Portitei

Samsung Galaxy S23 Plus
 Recomandare TV Samsung QLED

Cat ar trebui sa ma coste o incar...

UBB camin

Boxe active pentru terasa
 

ebay

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
anarchy007

anarchy007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 17.05.2007
Am o nelamurire si anume : De exemplu daca eu vand un produs pe ebay si am cumparatot... persoana imi plateste prin paypal, eu iau banii, dar produsul nu il trimit. Ce risc sa patesc?

P.S. : Nu intreb asta ca sa fac excrocherii sau alte chestii...doar sa ma informez. MS

#2
Stann

Stann

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 03.12.2007

 anarchy007, on Jan 23 2008, 22:40, said:

Am o nelamurire si anume : De exemplu daca eu vand un produs pe ebay si am cumparatot... persoana imi plateste prin paypal, eu iau banii, dar produsul nu il trimit. Ce risc sa patesc?

P.S. : Nu intreb asta ca sa fac excrocherii sau alte chestii...doar sa ma informez. MS
Depinde de suma...de la 2000$ in sus intra FBY-ul pe fir...

#3
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

 anarchy007, on Jan 23 2008, 23:40, said:

Am o nelamurire si anume : De exemplu daca eu vand un produs pe ebay si am cumparatot... persoana imi plateste prin paypal, eu iau banii, dar produsul nu il trimit. Ce risc sa patesc?

P.S. : Nu intreb asta ca sa fac excrocherii sau alte chestii...doar sa ma informez. MS

Cand ridici banii, trebuie sa-ti dai datele. Daca depune plangere, se merge pe fir si te afla.

Dar, de obicei, se foloseste un serviciu de escrow, adica el face plata unei terte parti, si tu nu poti sa iei banii pana cand el nu primeste marfa.

#4
Campers

Campers

    Just ..tired of this shit ..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 24.04.2006
si la produse de 100-200 $ ?
nici eu nu intreb sa "trag teapa la oameni" dar sunt curios ce se intampla daca eu platesc un produs si cei de la "capatul celalalt" nu mi-l trimit .. si am gasit niste accesorii de telefoane destul de ieftine in cantitati relativ mari ( ~200$)

PS : e FBI nu FB y :P

Edited by Campers, 24 January 2008 - 00:23.


#5
usr0dm

usr0dm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 09.09.2007
Poti sa folosesti un escrow (google it!) si asa nu mai exsita riscu sa dai sau sa iei tzeapa . atentie sa folosesti un escrow recunosc nu unul fantoma ca iar nu e bine . Daca mai ai intrebari PM me . Americani sunt destul de creduli si iti trimit ei mai intai produsul dar nu si daca estie roman, nigerian , rus ... Sigura scapare ar fi sa faci cateva tranzactii pana iti creste feed back-ul .... dar pana atunci trebuie sa folosesti escrowul ...Alta varianta ar fi sa trimiti tu banii inainte ..... oricum dfaca userul are un feedback bun nu cred ca o sa iti dea tzeapa pt catziva zeci d e dolari

Edited by usr0dm, 24 January 2008 - 00:42.


#6
anarchy007

anarchy007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 17.05.2007
dar eu ma refeream la sume de 100-200 $ . Daca persoana care cumpara nu are escrow, si imi trimite banii prin paypal...apoi eu ii ridic de la banca, dar produsul nu il livrez, persoana poate sa imi fac un rau sau cva si apoi sa te urmareasca politia sau chestii de genu ?

#7
spanish-girl

spanish-girl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 20.12.2007

 anarchy007, on Jan 23 2008, 22:49, said:

dar eu ma refeream la sume de 100-200 $ . Daca persoana care cumpara nu are escrow, si imi trimite banii prin paypal...apoi eu ii ridic de la banca, dar produsul nu il livrez, persoana poate sa imi fac un rau sau cva si apoi sa te urmareasca politia sau chestii de genu ?
Te reclama la o firma specializata in recuperari de datorii cu sediul in Belgia Brux. si nu mai iesi din mainele lor pana nu iti platesti datoriile...credema stiu pe cineva care a patit-o si iti mai baga si cheltuieli si alea alea...

#8
sandossu

sandossu

    Alex Dumitru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,155
  • Înscris: 01.07.2005

 anarchy007, on Jan 24 2008, 00:49, said:

dar eu ma refeream la sume de 100-200 $ . Daca persoana care cumpara nu are escrow, si imi trimite banii prin paypal...apoi eu ii ridic de la banca, dar produsul nu il livrez, persoana poate sa imi fac un rau sau cva si apoi sa te urmareasca politia sau chestii de genu ?

bineinteles ca ai probleme cu politia. Sau mai bine incearca si spune-ne si noua cum a fost.

#9
usr0dm

usr0dm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 09.09.2007

 spanish-girl, on Jan 24 2008, 01:14, said:

Te reclama la o firma specializata in recuperari de datorii cu sediul in Belgia Brux. si nu mai iesi din mainele lor pana nu iti platesti datoriile...credema stiu pe cineva care a patit-o si iti mai baga si cheltuieli si alea alea...
lol dece crezi ca nu au incredere in romanii ... ca s-au dat tepe muuuuuuuuulte . Mergea inainte acum nu stiu care mai e faza ....... Oricum nu te cauta nimeni pt cateva sute de dolari .... Daca ai cont facut pe numele tau si banii ii primesti pe numele tau ....e aiurea ...

#10
spanish-girl

spanish-girl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 20.12.2007

 usr0dm, on Jan 23 2008, 23:21, said:

lol dece crezi ca nu au incredere in romanii ... ca s-au dat tepe muuuuuuuuulte . Mergea inainte acum nu stiu care mai e faza ....... Oricum nu te cauta nimeni pt cateva sute de dolari .... Daca ai cont facut pe numele tau si banii ii primesti pe numele tau ....e aiurea ...
Site-ul de pe care cumperi sau vinzi reclama  userul care are cont la ei iar intermediarul  (pay pal,banca CCV,..etc) reclama la recuperatori pe cel al carui nume este in factura virtuala adica detinatorul CCV-ului, a contului de payement deci oricum ai face plata toata lumea intra....
Ma gandesc oare daca sa zicem eu sau altcineva(ex.) cumpar un produs pe numele unei persoane necunoscute pe care nu o cunosc personal(ale carei date le detin cumva..) si sa zicem ca nu trimit banii dar persoana nestiutoare in cauza isi primeste produsul il ridica...are timp sa se bucure de el?

Edited by spanish-girl, 24 January 2008 - 01:38.


#11
usr0dm

usr0dm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 09.09.2007

 spanish-girl, on Jan 24 2008, 01:33, said:

Site-ul de pe care cumperi sau vinzi reclama  userul care are cont la ei iar intermediarul  (pay pal,banca CCV,..etc) reclama la recuperatori pe cel al carui nume este in factura virtuala adica detinatorul CCV-ului, a contului de payement deci oricum ai face plata toata lumea intra....

Nu te contrazic ...poate asa este ACUM dar inainte daca scoateai bani pe numele tau nu aveai multe probleme . Cauta pe google ebay scams sau tepe ebay si cred ca o sa gasesti rasp .....

#12
spidermann

spidermann

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 12.08.2005
007 daca nu trimiti produsul si ai luat banii tot hotie se cheama si se pedepseste ca atare si nu se merita stresul pt 100-200 de usd/eur...nici macar pt 2000eur ;asa zic eu :D  !
Pt cine a intrebat cum poti sa tranzactionezi sigur pe ebay... singura modalitate este escrow (vezi pe ebay ca ai pagina speciala pt asta si tot ei iti zic si care sunt escrow-urile agreate de ei ) ! Sau se poate folosi scrisoare de garantie bancare dar la sume mici nu se preteaza !

Ca si cumparator merge escrow si trimisul inainte de plata(numai sa fii sigur ca tu o sa platesti-- la romani nu trimite nimeni inainte deci iese din calcul)
Ca si vanzator tot escrow sau iti trimite el banii inainte (numai sa fii sigur ca ai produsul respectiv sau il trimiti-- la romani nu trimite nimeni banii inainte deci iese din calcul).

Spor la vanzare!

#13
shtrulex

shtrulex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 24.01.2008
eu am incercat sa-mi fac un cont de paypal pt a cumpara de pe ebay, cu un tayfun de la bancpost....si imi zice ca nu merge?are cineva vreo idee ce card trebuie sa folosesc sa pot sa-mi fac un cont de paypal si sa ma apuc sa cumpar???multumesc anticipat

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate