Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parchet care se lasa

feedback-ul detinatorilor MG HS?

Rezistența jacuzzi gonflabil

Hai sa compunem o manea pentru tr...
 Skoda Octavia 2, 1.6, problema AC

Router cu wireguard in spatele ro...

Joc in diferential spring

achizitie pneuri pirelli cinturato
 Credit Ipotecar Italia

Te pui la masa, te joci pe telefo...

Pregatire examen DELF A2-B1

Ce benzinarie vinde motorina euro...
 Telefonul raspunde la apeluri in ...

Cum se foloseste zoom motorizat?

Extindere apa - trecere in domeni...

La mulți ani @Digix!
 

termeni dtp

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
cornelsamoila

cornelsamoila

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.01.2008
salut, eu dtp-ist schiop as vrea sa mi se explice niste termeni, adica urmatorii:

1.stanta (cum se face)
2.font unicode
3.ASCII
4.offset printing
5.autotipie
6.separatie de culoare(cine, cand)
7.overprint
8.lacuire selectiva(cine si cand)
9.rich black (si de ce nu e de preferat folosirea RchBlk)

multam si va astept.

#2
cornelsamoila

cornelsamoila

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.01.2008
si mai am da' restul maine.

#3
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Vad ca nu se baga nimeni...
0.1. Vezi ca ai un buton edit sub mesaj, timp de 30 de secunde.
0.2. ce legatura are asta cu Mac? Sint termeni universal valabili.

1. no ideea, guugle
2. font cu toate caracterele unicode: http://en.wikipedia.org/wiki/Unicode
3. se refera la multe chestii. In cazul asta, probabil, primele 255 de caractere ale unui font (spre deorebire de unicode, care are mult mai multe)
start > run > charmap  > enter
4. o tehnologie de tipografie, gugle for details
5. Procedeu de executare a unui cliseu zincografic care redă nuanțele de umbră si lumină prin descompunerea imaginii în puncte de diverse mărimi.
6. separarea unui design (facut pe calculator) in culori de baza (de obicei CMYK). Se poate face si din calculator si cu scule profesioniste. Apar 4 (CMYK) imagini in nuante de gri... fiecare se timapeste cu o culoare (Cyan Magenta Yellow Black) rezultatul final este poza color
7. 8. 9. vezi pct. 1

#4
cornelsamoila

cornelsamoila

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.01.2008
pai or fi termeni universali valabili, dar aici nu-i sectiunea de DTP ?????

#5
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
cornelsamoila , avem placerea de a avea persoane cu o competenta desavirsita pe forum, si sunt sigur ca iti vor da raspunsuri foarte bune. pentru asta insa, te rog sa nu faci un post general cu citiva termeni (la fiecare dintre ei se pot scrie pagini) ci sa formulezi intrebari precise care sa denote macar un mic efort din partea ta in a intelege despre ce este vorba. informatii de baza (uneori foarte detaliate) poti gasi in locurile consacrate  cum ar fi wikipedia.

cele bune

#6
cornelsamoila

cornelsamoila

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.01.2008
am inteles, mii de scuze.

#7
floriniaru

floriniaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 11.04.2005

 cornelsamoila, on Jan 19 2008, 15:09, said:

salut, eu dtp-ist schiop as vrea sa mi se explice niste termeni, adica urmatorii:

1.stanta (cum se face)
2.font unicode
3.ASCII
4.offset printing
5.autotipie
6.separatie de culoare(cine, cand)
7.overprint
8.lacuire selectiva(cine si cand)
9.rich black (si de ce nu e de preferat folosirea RchBlk)

multam si va astept.
1. Se face cu o culoare spot, overprint. Depinde de programul in care lucrezi. Stanta de taiere e linie continua, stanta de indoire, linie punctata.
2. Toate fonturile sint, in principiu, UNICODE. Asta vine de la standardul Unicode care precizeaza si reglementeaza folosirea tururor semnelor din toate alfabetele lumii, precum si plasarea lor pe taste. O fonta UNICODE are semne specifice pentru toate limbile si poate avea pina la 65000 de caractere. Din pacate, fonturile clasice erau limitate la 255 de caractere (8 biti), asa ca multe caractere erau inlocuite cu altele, pentru a acoperi necesitatile unei limbi. Limitarea era hardware, ca asa erau calculatoarele la inceputuri. Standardul european actual se foloseste cam de 1024, ca n-are nevoie de mai multe.
3. http://www.asciitable.com/
4. http://en.wikipedia....Offset_printing
5.Zincografie - reda nuantele de umbra si lumina prin descompunerea imaginii in puncte de diverse marimi. Sau e un cliseu obținut prin autotipie (procedeu fotografic la inceputurile artei respective, inainte de 1850). Vezi: http://dexonline.ro/...p?cuv=autotipie
6. Separatia e tot un procedeu tehnic, prin care dai la tipografie nu un document care sa arate asa cum e, ci care are pagini (placi) separate pentru fiecare culoare. Se executa mai demult, cind masinile tipografice (interpretoarele) nu puteau sa vada canale speciale de culoare, ci descompuneau totul in cele patru canale clasice CMYK.
7. Se refera la o culoare (placa) care nu sparge in celelalte, ci se adauga lor (ex. negru peste culoare). Echivalentul lui Multiply din layerele lui Photoshop.
8. Prin lacuire selectiva se intelege o placa tipografica asemanatoare uneia de culoare, monocroma, care NU are nuante de gri si care indica masinii sa aplice lacul numai in anumite portiuni (fotografii, scrisuri, sigle). Lacuirea sporeste impresia de adincime a culorii sau creste importanta unui anumit element grafic.
9. Rich black e un negru care are in componenta si alte culori, pentru a-i da o intensitate mai mare, o adincime. Nu e bun in cazul scrisului pentru ca masina de tipar trebuie sa aplice patru culori exact una peste alta, fara erori, altfel avem patru fantome ale aceleiasi litere. Cum orice masina de tiparit are erori (ca e un dispozitiv mecanic susceptibil de intinderi ale hirtiei), scrisul ar iesi minjit si tremurat daca ar fi rich black.

#8
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
pentru alti termeni, sunt niste definitii aici

Attached Files



#9
gollum

gollum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 02.06.2004
8. In marea majoritate a cazurilor lacuirea selectiva se face serigrafic si ca atare implica sita serigrafica si nu placa.

Lacuirea selectiva cu placa se face in doua cazuri:
- masina cu grup de lac in coada si de obicei se foloseste un efect mat-gloss nu foarte pregnant (placa+lac pe baza de ulei mineral ultimul grup + lac total in grupul de lac)
- masina cu grup de lac si uscator UV, pregatita pentru a tipari cu cerneluri UV/hibrid, care genereaza un efect descris mai sus, insa mult mai pregnant (in unele cazuri partea lacuita este si texturata).

9. Pentru a avea rezultate optime la rich black sugerez utilizarea a doua compozitii:
- fornta de negru de dimensiuni oarecum reduse 25/19/19/100
- fonta de negru de mari dimensiuni 50/40/40/100

Ratiunea procentelor de mai sus e simpla: 25/19/19 = gri neutru 25%, iar celalalt este neutru de 50%. Este o smecherie care da rezultate excelente, dar pe care foarte putini (eu unul nu am vazut mai pe nimeni) o stiu.

#10
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,692
  • Înscris: 21.12.2006

 gollum, on Feb 27 2008, 08:48, said:

Este o smecherie care da rezultate excelente, dar pe care foarte putini (eu unul nu am vazut mai pe nimeni) o stiu.

Mai folosesc si altii! Eu folosesc 60/60/60/100  sau 50/50/50/100 pentru Rich Black, in functie de hartie sau lucrare...

#11
gollum

gollum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 02.06.2004
niciuna din combinatiile de mai sus nu genereaza neutre, iar cerneluirea este mult prea mare. 280% pe suprafata mare e un cosmar, nu vrei sa stii ce e la gura celui ce tipareste ;)

A

#12
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,692
  • Înscris: 21.12.2006
pana acum nu s-a plans nimeni! Si combinatia agreata impreuna cu ei era 70/70/70/100, dar îi fentez si mai scad concentratiile pt ca mi se par prea mari.... Rezultatul final este cel care conteaza, iar pe masinariile folosite (Ryobi) acesta este bun...

#13
floriniaru

floriniaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 11.04.2005

 nei-k, on Feb 28 2008, 14:53, said:

pana acum nu s-a plans nimeni! Si combinatia agreata impreuna cu ei era 70/70/70/100, dar îi fentez si mai scad concentratiile pt ca mi se par prea mari.... Rezultatul final este cel care conteaza, iar pe masinariile folosite (Ryobi) acesta este bun...
Si nu face basicute? Mira-m-as! Cel mai simplu e sa pui 30-40% cyan si ai un negru intens, frumos, albastrui, care poate suporta scrisul alb. As vrea eu sa vad cum scrieti cu literutze cu serif pe un fundal cu patru culori.

#14
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
fiecare tipografie cu obiceiurile ei... si in functie de specificul lucrarii
pentru backlituri se foloseste 100 / 100 / 100 /100

cel mai simplu e sa intrebi inainte conditiile tehnice, nu?

#15
gollum

gollum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 02.06.2004

 floriniaru, on Feb 29 2008, 00:00, said:

Si nu face basicute? Mira-m-as! Cel mai simplu e sa pui 30-40% cyan si ai un negru intens, frumos, albastrui, care poate suporta scrisul alb. As vrea eu sa vad cum scrieti cu literutze cu serif pe un fundal cu patru culori.

Se poate, nu e asa de negru dracu. Eu folosesc in mod curent rich-black din 4. Intr-adevar, fontul cu serife spart in 4 nu e cea mai placuta chestie, insa depinde mult de dimensiuni.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate