Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt bune apometrele radio?

SUA intenționeaza sa interzi...

Piscina + pompa + diferential = c...

Micro sd pentru modulator fm
 Izolare fonica, camera cu autoade...

Cum scot peretele alb

Mariri de taxe si tva

Intrebari legate de AC si functia...
 Whole Lotta Rosie vs Whole Lotta ...

Dezavantaje calorifere aluminiu

Baterie moarta !?

Cadou nedorit. Cum scap de el?
 Theo Rose x Domino x Alessandra -...

R.I.P. Donald Sutherland

Problema de soft ...

PPC suprataxeaza voit fara nici o...
 

exista un alt utilitar gen speedfan ptr reglarea turatiilor ?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
HelllBoy

HelllBoy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,175
  • Înscris: 03.01.2007
softul de la mobo imi arata turatiile lor , imi spune exact pe ce conector de fan sunt conectate , insa SpeedFan nu ma lasa sa reglez decat 2(acum in vista) , in xp ma lasa sa setez 3

e cam galagie nu am mereu nevoie de turatii maxime

Edited by HelllBoy, 17 January 2008 - 09:34.


#2
artistul_x

artistul_x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 08.05.2007
vezi daca iti face cu ochiul vreun controller de ~50 ron.

akasa sau ssi

#3
HelllBoy

HelllBoy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,175
  • Înscris: 03.01.2007

View PostHelllBoy, on Jan 17 2008, 09:25, said:

softul de la mobo imi arata turatiile lor , imi spune exact pe ce conector de fan sunt conectate , insa SpeedFan nu ma lasa sa reglez decat 2(acum in vista) , in xp ma lasa sa setez 3

e cam galagie nu am mereu nevoie de turatii maxime


sti care este faza  am vazut un review despre fan controlere si toate din teste inclusiv modelele de la akasa au delay + ca infraneaza ventilatorul . adica nu il mai lasa sa mearga la turatie maxima .
apoi cele cu alarma o iau razna si la unele modele cica nu poti opri alarma manual

u singur model a fost beton dar ala costa 16x roni :(( .

normal ca imi surade ideea unii controler dar sunt speriat de ce zice lumea
si am incercat cu speedfan dar nu este prea bun .

#4
mnezo

mnezo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 06.03.2006
Daca ai probleme cu SpeedFan, e de la placa ta de baza. Programul in sine e mai mult decat OK. Verifica si tu in manualul placii daca pot fi controlate macar ventilatoarele alea. La a mea, de ex, merg doua din patru, si specifica asta foarte clar in manual.

#5
sezy

sezy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 21.08.2006

View Postmnezo, on Jan 17 2008, 22:57, said:

Daca ai probleme cu SpeedFan, e de la placa ta de baza. Programul in sine e mai mult decat OK. Verifica si tu in manualul placii daca pot fi controlate macar ventilatoarele alea. La a mea, de ex, merg doua din patru, si specifica asta foarte clar in manual.
Ce problema ar putea sa aiba placa de baza incat sa afecteze coolerul de pe placa de baza (coolerul de la chipset)?
De exemplu, la pc-ul meu am schimbat coolerul de pe placa de baza pentru ca cel vechi facea zgomot foarte puternic, iar noul cooler (SpeedFan) a inceput si asta sa faca si mai multa galagie decat vechiul. (Placa de baza e MSI. )
Problmea e ca turatiile de la noul cooler sunt cu mici intreruperi, ca si cum s-ar mari si micsora viteza foarte brusc, dar fara sa se opreasca. Oare problema sigur e de la o defectiune de pe placa de baza sau poate si fi de la sursa, sau de la posibile variatii ale curentului electric?

#6
cristyyo

cristyyo

    missyou

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 18.04.2007

Quote

Ce problema ar putea sa aiba placa de baza incat sa afecteze coolerul de pe placa de baza (coolerul de la chipset)?
Placa de baza ar putea sa nu fie compatibila cu programul. ;)

#7
HelllBoy

HelllBoy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,175
  • Înscris: 03.01.2007
placa de baza este p5n32-e sli si are pe ea cred 6 sau 7 conectori de ventilatoare auxiliare

o sa ma mai chinuiesc sa vad si ci softulul de la MOBO (acel pc probe II ) din pacate ala este pe procentaje de la 60 % pana al 100%

#8
faraton

faraton

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 29.01.2008
Exista asa utilitar? Discutia a deviat catre solutii hardware insa si pe mine ma intereseaza un astfel de soft. Cu ce reduc turatiile la fan-ul de pe proc?

#9
artistul_x

artistul_x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 08.05.2007
ce placa de baza ai? nu are PWM? daca da, bios.

#10
faraton

faraton

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 29.01.2008

View Postartistul_x, on Jan 30 2008, 15:34, said:

ce placa de baza ai? nu are PWM? daca da, bios.
Asus A8N-VM Skt 939

#11
faraton

faraton

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 29.01.2008
Da, am rezolvat din bios. Era ft simplu. Multumesc mult.

#12
SEPTEMBER9

SEPTEMBER9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 21.11.2018

View Postartistul_x, on 30 ianuarie 2008 - 15:34, said:

ce placa de baza ai? nu are PWM? daca da, bios.
Ce este "PWM"?
Eu am, dar nu stiu cum sa le folosesc.

Attached File  SpeedFan.PNG   21.01K   7 downloads

Dupa cum se vede, procesorul se duce pe la 50 de grade. Uneori, mi-l arata in flacari.
Ce pot sa fac? Cum maresc turatia vantilatoarelor? Am 6 ventilatoare la carcasa.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate