Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
lentile de contact vs ochelari d...

Eroare zoom la Lumix FZ82

kia optima vs vw passat

Scoala de soferi pe cutie automat...
 ANCOM: Localizarea apelantului la...

Marirea numarului de echipe calif...

Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...

Cazier judiciar politia de sector?
 Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...
 Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..
 

Sfaturi pentru un "nefericit" absolvent de Drept

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
katerink

katerink

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 17.04.2006
Salut!

Am terminat facultatea de Drept am diploma de jurist nu am nici un an de experienta si nu stiu absolut deloc ce cale sa apuc in
alegerea unei profesii. -_-  Pe profil ca avocat , notar , jurist , magistrat am inteles ca se ajunge foarte greu , se cer spagi grase , exista o gramada de jegosi care cer mult pentru putin , se merge pe baza de nepotisme ... ce mai...e foarte greu....

M-am gandit si la posibilitatea de a ma angaja intr-un cu totul alt domeniu , poate chiar si la joburi care nu cer studii superioare... dar si acolo este nevoie de experienta..  si nici acelea nu prea se gasesc....<_<

Deci ce s-o mai lungim..........din punctul acesta de vedere e vai de steaua mea.... ^_^

V-as ruga sa-mi dati si mie un sfat , o idee ceva daca stiti...  :mellow:

#2
ryky

ryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.08.2006
Din ce localitate esti ?

Edited by ryky, 12 January 2008 - 21:46.


#3
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
doua sfaturi bune, zic eu, pentru cei in situatia ta :

1)asistent la vreun departament juridic la o firma...fie ea si mai mica si mai pricajita
2)sa te lipesti stagiar pe langa un avocat mai tanar, si mai necunoscut asa...proaspat ajuns si el in functie...ca sa nu ceara spaga

sau

3)...fa rost de spaga...

#4
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,126
  • Înscris: 02.09.2005
daca esti din bucuresti sau vrei sa lucrezi in buc, da-mi un pm si iti dau un pont cu o firma mare care angajeaza multi tineri pe pozitii de entry level...

#5
Ramaxel

Ramaxel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 23.12.2005
Vesti bune pentru tine...In caz ca nu stiai pe piata avocaturii (vorbesc de avocatura de business, nu instanta, unde nu stiu cum stau treburile) e criza mare de oameni. Firmele cauta mereu oameni si daca esti cat de cat pregatit poti ajunge la o firma destul de mare pe un salariu onorabil cu zero spaga...Chestia cu spaga in avocatura e rasuflata rau...poate era acum 10-15 ani. E un cliseu folosit de cei prea comozi sa se agite putin sa-si gaseasca ceva de munca.
In prezent datorita crizei de care spuneam firmele de avocatura trag de tine daca te vad pregatit si nu invers.

#6
alf77

alf77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 24.11.2004
Eu ti-as sugera sa te angajezi jurist la o banca..Daca esti din Bucuresti ai mari sanse caci sunt multe posturi la majoritatea bancilor.
Salariul este decent dar o sa te plafonezi, adica nu sunt sanse de avansare (decat sa devii un sef mai mic).Dar chiar si asa,pentru a capata experienta este foarte bine

Succes!


ps: cand te duci la interviu , sa nu pari un "nefericit absolvent de drept"  ci un fericit jurist (si astfel iti cresc sansele cu 50%)

#7
katerink

katerink

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 17.04.2006
Eu sunt din Constanta si am tot cautat si pe internet si prin ziare posturi de juristi, consilieri juridici.. cam ce ziceti si voi....
insa nu prea se gasesc genul acesta de joburi aici... sunt putine si de obicei cer si cativa ani de experienta.. vor om care sa faca treaba nu sa fie invatacel cred...

In Bucuresti si in alte parti da.. am observat si eu exista mai multe sanse .... probabil si datorita faptului ca sunt regiuni cu o dezvoltare economica mai buna ca aici... din cate am citit estul si sud -estul Romaniei sunt cele mai putin dezvoltate regiuni , numar mic de IMM-uri , somaj , saracie .. etc... -_-

#8
justasking

justasking

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 21.07.2006
...iar ca sa vii in bucuresti ca ucenic iarasi nu merge...ca salariu tau o sa acopere maxim chiria + cheltuielile curente si nu o sa iti ramana mai nimic :( - doar daca mai cunosti pe cineva si stati impreuna...dar si asa e greu...eu cred ca totul depinde doar de tine...sincer daca nu as avea de ales mai degraba as lucra ca chelner prin alte tari decat in romania  :(

#9
alf77

alf77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 24.11.2004
in general  ,bancile mari angajeaza si fara experienta dar cu salarii mai mici.Isi permit programe de training  diverse.Apoi bancile mai mici angajeaza numai cu experienta ca nu au dezvoltate trainingurile& shit dar prefera sa plateasca mai mult salariul unei persoane deja formate..

O actiune ar fi oricum postarea cv-ului bine facut pe site-urile de jobs mai cunoscute

Edited by alf77, 13 January 2008 - 17:50.


#10
JJOne

JJOne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.08.2006
O gramada de firme (inclusiv banci, dar si distributie sau industrie) cauta juristi sa faca munca de toate zilele. Si mai prinzi probabil experienta pe langa avocatii respectivelor firme. O alta optiune in care stiu ca se cauta oameni la greu e domeniul recuperatorilor de debite.

#11
katerink

katerink

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 17.04.2006

 JJOne, on Jan 16 2008, 22:04, said:

O gramada de firme (inclusiv banci, dar si distributie sau industrie) cauta juristi sa faca munca de toate zilele. Si mai prinzi probabil experienta pe langa avocatii respectivelor firme. O alta optiune in care stiu ca se cauta oameni la greu e domeniul recuperatorilor de debite.

Da ? Totusi unde sunt aceste firme cu asemenea volum de angajari... ca sa stiu si eu....  :lol:

#12
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
pe site-urile de profil...dar trebuie sa mai si cauti, ca sa gasesti...nu s-astepti sa te ia cineva de mana

Edited by spare-me, 21 January 2008 - 08:08.


#13
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006

 katerink, on Jan 12 2008, 21:19, said:

V-as ruga sa-mi dati si mie un sfat , o idee ceva daca stiti...  :mellow:
"Nick-ul" tau spune tot, asa ca nu te mira daca nu te baga nimeni in seama...

#14
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

 katerink, on Jan 12 2008, 21:19, said:

Salut!

Am terminat facultatea de Drept am diploma de jurist nu am nici un an de experienta si nu stiu absolut deloc ce cale sa apuc in
alegerea unei profesii. -_-  Pe profil ca avocat , notar , jurist , magistrat am inteles ca se ajunge foarte greu , se cer spagi grase , exista o gramada de jegosi care cer mult pentru putin , se merge pe baza de nepotisme ... ce mai...e foarte greu....

M-am gandit si la posibilitatea de a ma angaja intr-un cu totul alt domeniu , poate chiar si la joburi care nu cer studii superioare... dar si acolo este nevoie de experienta..  si nici acelea nu prea se gasesc....<_<

Deci ce s-o mai lungim..........din punctul acesta de vedere e vai de steaua mea.... ^_^

V-as ruga sa-mi dati si mie un sfat , o idee ceva daca stiti...  :mellow:

am un prieten tot absolvent de drept...care lucreaza in domeniul maritim (agenturare nave)..la o multinationala...
urmareste si astfel de posturi prin ziarele din constanta... genul asta de posturi se preteaza pt. absolventi de drept...
la fel poti sa incerci si in alte domenii... poti face niste cursuri de protectia mediului, sisteme de management de mediu, de calitate, OHSAS, HACCP etc...
prin vama, comisionar vamal. urmareste la politie...se scot mereu posturi la concurs (absolventii de drept au avantaj....se da examen din anumite legi)
la diverse firme pe posturi de intocmire documentatie...etc...
ai destule variante....

#15
katerink

katerink

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 17.04.2006

 bubalus, on Jan 21 2008, 14:32, said:

am un prieten tot absolvent de drept...care lucreaza in domeniul maritim (agenturare nave)..la o multinationala...
urmareste si astfel de posturi prin ziarele din constanta... genul asta de posturi se preteaza pt. absolventi de drept...
la fel poti sa incerci si in alte domenii... poti face niste cursuri de protectia mediului, sisteme de management de mediu, de calitate, OHSAS, HACCP etc...
prin vama, comisionar vamal. urmareste la politie...se scot mereu posturi la concurs (absolventii de drept au avantaj....se da examen din anumite legi)
la diverse firme pe posturi de intocmire documentatie...etc...
ai destule variante....

Ai tu facultatea de Drept ai incercat sa ta angajezi fiind din Constanta.. si ai observat ca te poti angaja atat de usor...?
Eu de 1 an de zile tot caut ce zici tu si daca am gasit vreo 2-3 situatii cum zici ,.... e mult mai greu crede-ma si din pacate in situatia mea sunt n persoane.... -_-

#16
moshuroshu

moshuroshu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 01.01.2007

 katerink, on Jan 30 2008, 21:59, said:

Ai tu facultatea de Drept ai incercat sa ta angajezi fiind din Constanta.. si ai observat ca te poti angaja atat de usor...?
Eu de 1 an de zile tot caut ce zici tu si daca am gasit vreo 2-3 situatii cum zici ,.... e mult mai greu crede-ma si din pacate in situatia mea sunt n persoane.... -_-

cel mai simplu -te apuci de medicina si revii peste 6-10 ani ca 'nefericit absolvent de medicina'

Edited by moshuroshu, 30 January 2008 - 23:18.


#17
katerink

katerink

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 17.04.2006

 Ramaxel, on Jan 13 2008, 13:03, said:

Vesti bune pentru tine...In caz ca nu stiai pe piata avocaturii (vorbesc de avocatura de business, nu instanta, unde nu stiu cum stau treburile) e criza mare de oameni. Firmele cauta mereu oameni si daca esti cat de cat pregatit poti ajunge la o firma destul de mare pe un salariu onorabil cu zero spaga...Chestia cu spaga in avocatura e rasuflata rau...poate era acum 10-15 ani. E un cliseu folosit de cei prea comozi sa se agite putin sa-si gaseasca ceva de munca.
In prezent datorita crizei de care spuneam firmele de avocatura trag de tine daca te vad pregatit si nu invers.

Mersi frumos :huh:  ... daca poti sa-mi dai doar 1 exemplu de firma de avocatura din Constanta care "trage" de  absolventi ca mine  :worthy:

Edited by katerink, 30 January 2008 - 23:18.


#18
katerink

katerink

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 17.04.2006

 carman, on Jan 21 2008, 08:14, said:

"Nick-ul" tau spune tot, asa ca nu te mira daca nu te baga nimeni in seama...

Daca nu ma baga nimeni in seama tu de ce te bagi in seama cu mine? :P

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate