Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Comanda de la distanta Aer Conditionat

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
tzatza

tzatza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 13.06.2004
Salut!

Am vazut ceva modele de cronotermostate care se leaga atat la centrala termica cat si la aparatul AC.
Pentru aparatele AC din comert este posibila o astfel de conexiune?

Edited by scheleton, 10 July 2011 - 20:24.


#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,725
  • Înscris: 26.11.2001
cred ca exista, dar u ii vad folosiinta.

Exista in AC deja termostat. Nu vad dc sa tampesti aparatul cu 2 sisteme de comanda.

In general se folosese in sisteme mari, unde exista multa tubulatura (cele mari, de pe cladire)

#3
diesel

diesel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 06.07.2003
La AC-urile casnice nu exista posibilitatea conectarii unui termostat de ambient. In instalatiiile mai complexe asa cum spunea si Courage merge conectat un asemenea cronotermostat.

#4
tzatza

tzatza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 13.06.2004
Multumesc!

#5
bogdanpodo

bogdanpodo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.01.2010
Parintii mei au achizitionat o casa la mare si mergem numai vara (cand e foarte cald). Stie cineva o solutie pentru a putea deschide AC-ul inainte de a ajunge acolo? Sau sa se programeze cumva pentru a raci un pic casa? Este tot timpul foarte cald in casa si pana cand se racoreste dureaza cel putin 2 ore. In plus, nu putem tine plante pentru ca idiferent cat de des le udam (avem un vecin amabil), caldura le dauneaza enorm. Multumesc

#6
fastgrav

fastgrav

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 07.12.2003
Salut,

iti pot recomanda sistemul ClickHome
Ar trebui sa iti iei un RA520 + CM11 + R3011 sa controlezi aerul conditionat de la distanta prin internet
si apoi iti mai adaugi module de priza AM12 sau de lumina pe care la bagi in spatele intrerupatorului in doza ... vezi la ei pe site

succes

Edited by fastgrav, 12 January 2010 - 18:17.


#7
LG_voice

LG_voice

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 01.04.2008
Buna seara,

LG are o solutie (un accesoriu) care va permite comandarea sistemului prin telefon.
E destul de simplu de montat si mult mai usor de folosit.
Puteti sa va adresati companiei din Romania.

Succes

#8
Lukmar

Lukmar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.08.2011
Stiu ca e un topic vechi, dar m-am gandit ca este totusi de actualitate, avand in vedere cum evolueaza lumea, si cum vrem tot mai des sa avem confortul dorit.
Faptul ca nu am raspuns la data intrebarii se datoreza faptului ca la acea data nu aveam cont. Simplu, nu  ? :D
Aveti atasat un exemplu de control de la distanta,... al aerelor conditionate Fujitsu, ca tot intreba cineva pe aici cu ce a venit Fujitsu nou pe piata,
Enjoy:

Attached Files


Edited by Lukmar, 12 September 2011 - 20:42.


#9
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007
L,te stiu baiat serios,o dam in balarii?Fii mai clar,Fujitsu a inventat controlul la distanta?Stii foarte bine ca este prezent la toti producatorii,si uite ce poate sa faca Mitsubishi electric cu controlerul AG150,sa numai spun ca poti controla si luminile si ventilatia

Attached Files


Edited by scheleton, 12 September 2011 - 21:54.


#10
Lukmar

Lukmar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.08.2011

 gall71, on 12th September 2011, 21:55, said:

Fii mai clar,Fujitsu a inventat controlul la distanta?

Nu, spun ca Fujitsu poate integra acest sistem si la multi-split si chiar la sistemul split,... doar atat.

B)

#11
superior

superior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,054
  • Înscris: 19.07.2010
salut.

am un central controller G-50A Mitsubishi la care nu cunosc parola. username-ul il cunosc.
pentru user cunosc toate datele, asa ma loghez in sistem. pentru administrator nu am parola.

se poate reseta sistemul si sa ma loghez cu un username si o parola standard (initiala) ?


multumesc,

Edited by superior, 18 December 2012 - 21:35.


#12
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,059
  • Înscris: 02.11.2009
Exista metode accesibile ex. un dispozitiv atasabil aerului conditionat care sa-ti permita sa-l controlezi prin intermediul internetului ?
Eu n-am apucat sa-mi pun problema in mod serios pana acum insa, mai mult ca sigur a devenit o nevoie si pentru mine.

#13
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

 asda, on 13 martie 2014 - 12:06, said:

Exista metode accesibile ex. un dispozitiv atasabil aerului conditionat care sa-ti permita sa-l controlezi prin intermediul internetului ?
Eu n-am apucat sa-mi pun problema in mod serios pana acum insa, mai mult ca sigur a devenit o nevoie si pentru mine.
Da,dar depinde de producator,Mitsubishi Electric se pregateste sa lanseze Mel cloud

#14
kimosabe

kimosabe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 16.01.2006
Este posibil sa gasim si in RO modulul wireless (pt. MEL Cloud)  dupa lansare ?

#15
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,059
  • Înscris: 02.11.2009

 gall71, on 13 martie 2014 - 23:46, said:

Da,dar depinde de producator,Mitsubishi Electric se pregateste sa lanseze Mel cloud

Pai detin un Mitsubishi Electric si un Hitachi si am nevoie mai mult pentru cel de-al doilea :) Interesant link, ma apuc sa citesc cat de curand.

#16
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

 asda, on 14 martie 2014 - 17:04, said:


Pai detin un Mitsubishi Electric si un Hitachi si am nevoie mai mult pentru cel de-al doilea Posted Image Interesant link, ma apuc sa citesc cat de curand.
Depinde ce model ai,unele modele Mitsubishi Electric nu sunt compatibile cu MEL cloud

#17
Adrian_Ilie

Adrian_Ilie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 16.10.2003
la Kirgamine cat costa merge ? cat costa modulul wifi ?

#18
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006
http://www.aircon.pa.../happening/318/

[ http://www.aircon.panasonic.eu/uploads/__/clima_happenings/WH_Internet_Control_2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://www.aircon.panasonic.eu/uploads/__/clima_happenings/WH_Internet_Control_1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate