Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extindere apa - trecere in domeni...

La mulți ani @Digix!

[cum] telefon cu folosire in SUA

Montare AC deasupra frigiderului?
 Cunoaste cineva metoda de semideg...

De ce in unele tari sunt sparte p...

Marime siguranța AC - 24.000...

E de la monitor sau nu?
 Rezervare gresita

Ce erau chestiile astea pe cerul ...

Apa plata ieftina vs scumpa

Serial: Those About to Die
 Malwarebytes Windows Firewall Con...

hotel pentru copii

Nu pot reinstala windows 11

Replacement grip pentru racheta t...
 

Pet Shop Boys

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,954
  • Înscris: 28.11.2006
Am deschis acest topic in speranta ca mai exista multi fani ai acestei trupe care a marcat prin muzica si clipurile sale anii 80 si 90, dar care mai rezista si azi.

Iata cateva din melodiile mele preferate:
Always On My Mind (la fel de tare ca originalul, sper sa nu se supoere fanii Elvis pe mine) :angel:
Domino Dancing
It's A Sin
Rent
Suburbia
Go West
Left to My Own Devices
Se A Vida E
Can You Firgive Her

Astept comentarii referitor la aceasta formatie.

#2
baniichannel

baniichannel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 31.12.2006
Muzic pe sintetizator si PC cam de cand a inceput ea sa se faca
Mult comercial, nu stiu foarte multe, uite nu am citit chiar nimic despre PSB , dar cum ii vad eu.
Superconcerte. cat de live e de discutat.
Similar cu Modern talking tot 2, tot sintetizatoare si supraprelucrari de piese in studio, pueril si mai putin pueril. Diferenta ca aia o tineu intruna cu ce frumoasa esti, ce buna esti, te vreau  etc, iat PSB mai bagau si ceva politica si cuvinte mai alese.Altfel si unii si altii compuneau si altora cica.Uite c-a venit si vremea aia acum la noi , vezi moga.
Da la radio din 90 incoace la greu, o melodie ascultata te obsedeaza toata ziua .
Si mai exista , chiar am auzit ca au scos ceva supertare frate acum.
sper ca nu te-am suparat, ca eu ma supar daca nu va place ce-mi place mie    :angry:

#3
baniichannel

baniichannel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 31.12.2006
Muzic pe sintetizator si PC cam de cand a inceput ea sa se faca
Mult comercial, nu stiu foarte multe, uite nu am citit chiar nimic despre PSB , dar cum ii vad eu.
Superconcerte. cat de live e de discutat.
Similar cu Modern talking tot 2, tot sintetizatoare si supraprelucrari de piese in studio, pueril si mai putin pueril. Diferenta ca aia o tineau intruna cu ce frumoasa esti, ce buna esti, te vreau  etc, iat PSB mai bagau si ceva politica si cuvinte mai alese.Altfel si unii si altii compuneau si altora cica.Uite c-a venit si vremea aia acum la noi , vezi moga.
Da la radio din 90 incoace la greu, o melodie ascultata te obsedeaza toata ziua .
Si mai exista , chiar am auzit ca au scos ceva supertare frate acum.
sper ca nu te-am suparat, ca eu ma supar daca nu va place ce-mi place mie   .

#4
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,954
  • Înscris: 28.11.2006
Nu ma supar, e parerea ta, dar vreau sa te contrazic in cateva privinte

Ai dreptate cu folosirea sintetizatoarelor, dar asta nu e un pacat in sine, mai ales pentru vremea aceea. Nu uita ce Depeche Mode sau Eurythmics au facut senzatie cu sintetizatoarele lor.

Comparatia cu Modern Talking iar mi se pare deplasata. Se opreste la ce ai zis tu acolo, dar muzica celor de la PSB mi se pare cu mult peste cea a nemtilor, la care toate melodiile suna cam la fel. Vocea lui Tennant suna "aristocratic", cea ce confera o nota distincta soundului trupei. In plus pana si coverurile le ies bine (de exemplu Always on my mind si Go west mi se par la nivelul orifinalelor, ceea ce nu reusesc multi).

Clipurile lor mi se par foarte inspirate, preferatul meu este Can you forgive her, excelent realizat pentru mijloacele tehnice ale anului 1993. Despre concerte nu ma pronunt, la Bucuresti n-am fost, iar ce-am auzit din ultimul album nu m-a dat pe spate.

Cam atat deocamdata, mai astept si alte pareri.

#5
krissti

krissti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 31.10.2005
Dap nu se pot compara cu Modern Talking cel putin dpdv al stilului muzical (synth/new wave PSB pe cand Modern Talking e orientat mai mult spre italo). Mai degraba ar fi interesanta comparatia cu Depeche Mode, Eurythmics, Duran Duran sau Spandau Ballet ca sunt cam din acceasi zona(ma refer la creatiile lor din anii 80).
In orice caz imi place f mult Pet Shop Boys(lyrics dar mai ales sound ).
My top 3:
Domino Dancing
West End Girls
Heart
:)

Edited by krissti, 14 February 2008 - 16:44.


#6
beaucafea

beaucafea

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,919
  • Înscris: 03.04.2007
Daca e vorba de comparatii, se poate face o paralela intre PSB si Bad Boys Blue - de fapt eu ii prefer pe ultimii, muzica lor mi se pare ceva mai armonioasa. De la PSB imi plac 2 melodii foarte mult: It's a Sin si Opportunities,

#7
bucatarul232

bucatarul232

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 22.03.2008
ma intreb , oare din formati ca cele vechi , s-or mai scoate melodi de remember acum in 2008? macar remixate dar sa aiba cate un gram 2 din vocile splendide ale muzici vechi!

#8
beo

beo

    goldmember

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 03.05.2007
I-as incadra in rindul formatiilor foarte bune. Piese ca Flamboyant, West End Girls, Suburbia, pot asculta oricind.

#9
black~angel

black~angel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 04.07.2007
imi plac pet shop boys,desi nu prea ma omor cu muzica electro,dar au melodii bune.Am fost si la concert cand au venit in Bucuresti,si mi-a placut destul de mult.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate