Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Theo Rose x Domino x Alessandra -...

R.I.P. Donald Sutherland

Problema de soft ...

PPC suprataxeaza voit fara nici o...
 Senzori de miscare aprind lampile...

Gaura dreapta in perete gros

Manea cu saxofon si tipa misto

Fedex tot imi trimite facturi de ...
 Portretul combinatorului la tiner...

Fals/ uz de fals?

Credit pe cartele

Nu pot sa prelungesc un domeniu, ...
 Sfc scannow blocat la 99 la suta

hdd 2,5" sata 250GB unallocat...

Comparatie consum inverter vs non...

Hidrofor defect arunca apa inapoi...
 

Din BMP Color in BMP Black&White raster; cum se face?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
luly112

luly112

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 26.07.2005
Softul de gravura pe care il folosesc accepta import doar imagine BMP B&W 2BIT. Am obtinut ceva asemanator dar 1BIT cu transformare in Corel 1Bit Black&White dar acolo se fac distributii prea amestecate a punctelor.

Eu cred caas avea de o aranjare mai clara cu diametru variabil al punctului. Am primit azi un exemplu de gravura si am observat ca punctele au o distributie gen panza de sac si par sa aibe diametre variabile. Punctele executate au forma dreptunghilara dar e posibil sa fie o limitare de executie a masinii, imaginea sursa fiind formata din puncte rotunde. Nu ma intereseaza prea multe tonuri de gri si nici rezolutie f mare(100-200dpi este suficient).

Am vazut o astfel de imagine printata dar simularea tonurilor de gri era generata de PostScript-ul imprimantei.


Este posibi sa generez imagine BMP 2BIT? (softul zice ca accepta)

Sper ca cineva sa ma poata ajuta! Multumesc mult!

#2
luly112

luly112

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 26.07.2005
Multumesc mult pt raspunsuri, mi-au fost de mare ajutor!!!


Oamenni buni,  DTP-isti de meserie, chiar nu stie nimeni cum sa scot o nenorocita de imagine in puncte?
Am vazut o gramada de post-uri chiar in legatura cu punctul de raster s.a.m.d. dar vad ca nimeni nu incearca sa ma ajute cu cateva sfaturi.

Stiu ca transformarea se aplica la mai multe tehnologi de imprimare si ar fi fost intesant si pt cei mai nestiutori sa afle "cum se face".

Mai astept, poate are cineva de aici idee cum sa prelucrezi o imagine in puncte de raster...

#3
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
pai tu esti in domeniul respectiv, nu toti avem acces si nevoie de softuri specializate

photoshop, taticul imaginilor, nu stie de 2 BIT...

Attached Files


Edited by dacuburebista, 14 December 2007 - 09:56.


#4
gollum

gollum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 02.06.2004
Pentru a genera halftoning poti folosi efectul de Photoshop (sper s anu ma insel). Pentru 1-bit se poate folosi un RIP. Personal cred ca ar trebui sa incerci sa generezi cu un RIP respectivul bitmap, la liniatura si rezolutia pe care o doresti ;)

bafta.

A

#5
kliviu

kliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 01.10.2005
am citit de vreo 3 ori posul tau, dar ori is eu obosit dupa o zi de munca ori nu pricep ;)
In subiectul topicului spui "Din BMP Color in BMP Black&White raster; cum se face?". Eu as face asta cu efectul corel - bitmap - color transform - halftone. Te joci un pic cu setarile, transformi eventual mai intii in grayscale. Si fii mai rabdator cu asteptatul raspunsurilor, ca e decembrie - balamucul e in toi in bransa in aceasta perioada...

#6
luly112

luly112

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 26.07.2005

View Postkliviu, on Dec 18 2007, 00:17, said:

am citit de vreo 3 ori posul tau, dar ori is eu obosit dupa o zi de munca ori nu pricep ;)
In subiectul topicului spui "Din BMP Color in BMP Black&White raster; cum se face?". Eu as face asta cu efectul corel - bitmap - color transform - halftone. Te joci un pic cu setarile, transformi eventual mai intii in grayscale. Si fii mai rabdator cu asteptatul raspunsurilor, ca e decembrie - balamucul e in toi in bransa in aceasta perioada...

Ce spui tu este in tonuri de gri si nu din puncte negre.

#7
DocX86

DocX86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 10.09.2005

View Postluly112, on Dec 24 2007, 02:29, said:

Ce spui tu este in tonuri de gri si nu din puncte negre.


Incearca cu photoshop, a mai zis cineva mai sus.
Am si eu o masina laser de gravat al carei soft, de asemenea accepta doar bmp 2-bit. In photoshop dai la Image -> Mode -> Grayscale prima oara, iar apoi dai la Image -> Mode -> Bitmap, iar pe acolo te joci cu setarile. la salvare salvezi ca bitmap 1 bit. mie cel putin imi ies ok asa. atentie la rezolutia imaginii in functie de dimensiunile gravurii. la ceva gen 5x5 cm redimensionezi imaginea intre 200-400 px latura mare. De asemenea te joci un pic cu rezolutia si vezi ce iese pe gravura.

PS: ce masina de gravat ai?

Acum am si io o intrebare... ce este acel soft de rip? eu inca nu am la firma o licenta de photoshop, cum as putea sa obtin un bmp alb negru, eventual halftone, in afara de paint (care chiar e bunicel in unele cazuri, dar nu in toate.)

Edited by DocX86, 21 August 2008 - 21:28.


#8
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,308
  • Înscris: 24.02.2007
Poate stie si gimp (free)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate