Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ANCOM: Localizarea apelantului la...

Marirea numarului de echipe calif...

Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...

Cazier judiciar politia de sector?
 Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...
 Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..
 Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil
 

Problema RDS

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
alex86c

alex86c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 09.10.2007
Nu stiu daca a mai avut cineva problema asta....
Am internet de la RDS cam de 3 luni si acuma cam de 3 saptamani imi face probleme de imi vine sa mor de ciuda ca am schimbat provideru.
Problema suna in felul urmator....Intru pe www.yahoo.com...totul OK...intru peste 5 min si imi zice "The page cannot be displayed"...deja sunt satul.Si nu e singurul site care imi face probleme,sunt mai multe de o gramada...Ce e de facut ?????Am incercat sa iau legatura cu un OP din Tg Mures dar nu raspunde nimeni..curios NU ?am dat un mail...nu mi-a raspuns nimeni..curios NU ?Deja imi e sila de servicile lor de rahat.Si nu pot sa zic ca am pachetul cel mai mic din gama lor de pachete...Platesc 45 de lei pe luna pt ce ?
Sa imi dati o solutie va rog,daca nu renunt

Edited by alex86c, 03 December 2007 - 14:51.


#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,318
  • Înscris: 24.02.2007
Da o scanare de virusi si malware sa fi sigur ca nu e de la tine problema

#3
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002
probabil DNS-ul nu raspunde la cerere...

ai incercat sa dai un ping sa vezi daca e cazut netul in perioada aia sau e simplu o problema de DNS.

Quote

Am incercat sa iau legatura cu un OP din Tg Mures dar nu raspunde nimeni..curios NU ?
OP? ce e ala?

#4
alex86c

alex86c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 09.10.2007
OP-operator...VIRUSI nu am aia e sigur....am doua PC-uri si la amdoua acelasi lucru.Prima oara am crezut ca e routerul de vina dar s-a dovedit ca nu.Am pus netul pe direct la un singur PC si exact la fel.Daca e problema cu DNS-u ce e de facut ?
Ca e ziua ca e seara la 12 tot asa face.Nu e un singur site dupa cum am mai spus.Sunt sute.
Inca un exemplu...de un minut am putut accesa site-ul asta http://www.music-store.ro/.....acuma de nici un fel

Edited by alex86c, 03 December 2007 - 15:42.


#5
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,318
  • Înscris: 24.02.2007
Sa verifici daca e problema la dns: cand vezi ca nu mai merge browsing-ul da un ping la un ip (de exemplu 209.85.129.99) si vezi ce spune. Da apoi un ping la www.google.com
Daca e problema cu serverele dns ar trebui sa iti mearga primul ping ok si la al doilea sa spuna ceva de genu "could not resolve hostname"

#6
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
Si eu am avut o problema asemanatoare si s-a dovedit in final ca de vina era cutiuta in care vine cablul de retea si se divizeaza pentru telefon si computer (un contact imperfect ducea la o pierdere de pachete de cca 50% si raspunsul era aleator cam cum descrii tu dupa cum trecea sau nu un pachet oarecare ).Verifica toate cablurile si mufele s-ar putea sa fie o problema fizica.

Edited by chilly willy, 03 December 2007 - 16:09.


#7
alex86c

alex86c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 09.10.2007
am verificat...imi raspund la ping toate siteurile....ce mai e de facut?Cobor pana la magazin sa cumpar niste cabluri o cutiuta din aia sa vedem...dau replly si va spun ce am rezolvat

#8
alex86c

alex86c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 09.10.2007

View Postalex86c, on Dec 3 2007, 16:15, said:

am verificat...imi raspund la ping toate siteurile....ce mai e de facut?Cobor pana la magazin sa cumpar niste cabluri o cutiuta din aia sa vedem...dau replly si va spun ce am rezolvat
acelasi lucru

#9
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
e adevarat ca serviciul clienti de la rds e catastrofal , eu m-am tinut de capul lor vreo 3 saptamani cu reclamatii pana a venit un om cu niste scule cu care a masurat ceva la cabluri si a gasit contactul prost dar functionarea retelei este mult mai buna fata de upc la care eram inainte . Ca o chestie suplimentara , poate te ajuta , aveam 2 placi de retea : una Realtek si una 3Com , cu Realtek conexiunea era mereu proasta si vitezele fluctuau groaznic (dupa ce s-a rezolvat problema cu cablul ).Dupa ce am vorbit cu un inginer de la ei a zis sa schimb placa de retea ca unele echipamente nu se 'inteleg" prea bine si intr-adevar cu placa 3Com n-am mai avut probleme de atunci (realteku functionase perfect pe upc). Singura parte proasta la rds e serviciul clienti care raspunde foarte greu la solicitari.

Edited by chilly willy, 03 December 2007 - 17:42.


#10
SaRRaN

SaRRaN

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 05.09.2007
seteaza-ti dns-ul manual, lasa ip-ul pe automat. la dns pune asa: 193.231.236.17 si 193.231.236.10

#11
alex86c

alex86c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 09.10.2007

View PostSaRRaN, on Dec 4 2007, 10:14, said:

seteaza-ti dns-ul manual, lasa ip-ul pe automat. la dns pune asa: 193.231.236.17 si 193.231.236.10
multumesc mult.Deocamdata nu mai am nici o problema.Raman dator

#12
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006

View Postalex86c, on Dec 4 2007, 16:09, said:

multumesc mult.Deocamdata nu mai am nici o problema.Raman dator

Da dar poti sa spui si cum s-a rezolvat , poate ii ajuta si pe altii ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate