Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
emag - card cadou expirat

Nu vad SSD-ul cand vreau sa insta...

Rafturile ca la dedeman

Probleme internet
 Pozitionare aer conditionat. Ar f...

Logare site erovinieta.ro

Facultatea de geologie - ingineri...

Pot sa conduc o masina electrica ...
 Sursa led 25-36W ?

Prosumatori - cat aveti de primit...

Film cautare

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...
 Disparitie body-spray AXE din Rom...

Penurie de Inka?

Receptionerele de la centrele de ...

Nu se mai gasesc e-Bike de inchir...
 

Probleme si solutii

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
fidoro

fidoro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.11.2007
Pentru ca atat partea hard si soft au evoluat ametitor de repede, multi dintre noi ramanem in urma cu (sa le zic) "mici amanunte" care ne fac viata amara atunci cand credem ca l-am prins pe Sfantul nostru de picior. Asadar, declar deschisa sesiunea de probleme si solutii spre a ne bucura din plin de computerasele noastre!

   Prima problema care vreau sa o supun rezolvarii ar fi :
-Cum eliminam protectia soft (ID hard) impusa laptop-urilor cumparate cu licente preinstalate. Ma refer ca nu pot instala o alta licenta de WINDOWS (al meu a venit cu XP-Home ed. si vreau sa instalez licenta de XP pro pe care o am degeaba !!), pentru ca ma lovesc de o restrictie soft ce nu lasa alt OS (chiar si linux) sa vada hard-ul daca nu respunde cu ID-ul cerut !!!
-De la producatorul computerului (toshiba) am aflat de o deblocare soft (BIOS - un fel de patch) care iti da voie sa iti instalezi o alta licenta, dar cum, le trimiti licenta noului OS si ID laptopului si ei iti retrimit patch-ul (personalizat)

P.S. intre noi fie vb, curand vom ajunge sa nu te poti .... respira, caci nu ai ID-ul corespunzator. Porcaria naibi!

Fido.

#2
anthony2000

anthony2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 695
  • Înscris: 17.05.2007
Ce model de toshiba ai?
pe al meu (in semnatura) am instalat fara prob si XP pro sp2 desi mi-a venit cu vista home prem.

#3
fidoro

fidoro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.11.2007

View Postanthony2000, on Nov 30 2007, 11:14, said:

Ce model de toshiba ai?
pe al meu (in semnatura) am instalat fara prob si XP pro sp2 desi mi-a venit cu vista home prem.

Toshiba satelite seria A 100, model PSAA9. Zi-mi cum ai reusit, avand un sistem preinstalat !!! Eu am avut in mana 4 laptopuri (3 toshiba diferite si un HP) pe care nu am putut instala nimic fara patch !!!
Multam
Fido

#4
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,498
  • Înscris: 05.08.2002
ciudat
eu cred ca tu te-ai izbit de driverele SATA pentru Hdd la instalare
cum se rezolva? vezi ca sunt cateva threaduri referitor la instalare win XP pe hdd-uri serial ata

#5
anthony2000

anthony2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 695
  • Înscris: 17.05.2007

View Postfidoro, on Nov 30 2007, 12:46, said:

Toshiba satelite seria A 100, model PSAA9. Zi-mi cum ai reusit, avand un sistem preinstalat !!! Eu am avut in mana 4 laptopuri (3 toshiba diferite si un HP) pe care nu am putut instala nimic fara patch !!!
Multam
Fido
Pai simplu , am bagat cd cu win xp si a bootat fara prob, mi-a vazut si hdd (e pe sata) si am instalat perfect.
Din diverse motive (principalul este driverul slab pt xp la placa wireless , dura 2-3 min sa faca conexiunea cu ruterul) am revenit la Vista (unde conexiunea wireless se face aproape instant la incarcarea SO).
Am a200-14d
Problema ta cred ca este urmatoarea : Xp nu vede hdd pe sata si zice "no hdd found". Cauta aici pe forum , ca e un topic unde se explica cum se rezolva problema.

Edited by anthony2000, 30 November 2007 - 13:14.


#6
adyady

adyady

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.01.2007
se da disable la sata si apoi iti vede hdd-ul been there done that !

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate