Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Opel Astra Caravan 1.7 TDS

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Raskolnikon

Raskolnikon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 20.02.2007
Dupa ce am citit pe aici mituri/sfaturi pentru cei mai ne-experimentati in cele ale soferiei, m-am decis la recomandarea lui Marius3k sa incep un jurnal de bord, chiar daca mai am niscaiva acte de rezolvat la masina. Intai despre mine eu - incepator, luat permis dintr-a doua, acum o saptamana, am facut scoala pe solenza... benzina. Dupa o incurcatura foarte fericita am reusit sa fac rost de aceasta bijuterie:

Masina este un Opel Astra (G) Caravan TDS cu motor de 1,7 din 1998. Nu mi se pare cea mai potrivita masina pentru un incepator, but "carpe diem", am avut ocazia, am luat-o. Faptul ca este Caravan => are un fund mult mai mare decat cel cu care m-am obisnuit la Solenza. Apoi diesel - avantaje si dezavantaje. Intai am condus cu tatal meu (are 20 de ani experienta si cateva drumuri bune in strainatate si pe masini mai mari ) - deci cu cineva destul de nimerit sa-mi faca instructajul "post-permis".

Locatia : Iasi - atat momentan. Timpul : de-acum incolo. Azi am condus-o prima oara singur pe drumurile noastre. Am pus motorina de vreo 50 ron si am facut cam 50 km - E cu totul alta senzatie cand conduci singur - mai placuta. Bineinteles, ca orice "pustan de 18 ani" nu am ezitat sa ma dau de cateva ori "in scheme", dar in limita sigurantei. Deja cand simteam ca pierd controlul, o lasam usor. Masina nu are ABS, ESP, EBD, AFU si altele. Ca putere pot sa spun ca deja n-am indraznit sa accelerez cu treapta a patra cuplata. ( 90 Km/h ) . Nu are rost sa ma risc. Maine sper sa ma duc sa fac CASCO, asa am decis... e cam scump, dar valoarea asigurata e mai mare decat o eventuala vanzare a masinii.

Ca probleme pot sa zic :

1. Pietonii care se arunca pe trecere chiar daca masina vine cu 50 km/h..... :death:
2. Nu merge faza scurta - face contact cu faza lunga si nu ramane cuplata cea scurta, asa ca ii orbesc pe toti - mai bine nu merg noaptea.
3. Masina are de 2x mai multi cai putere decat Solenza si este si pe motorina... diferentele sunt evindente pentru cei care stiu mai bine decat mine.

In rest, chiar imi surade ideea sa pastrez aici un jurnal :))
"cand o sa cresc mare, o sa ma uit sa-mi amintesc si sa rad (sper) "  :w00t:

Cam atat azi, toata lumea vine cu sfaturi si mituri, unii se contrazic, dar eu incerc sa conduc cum am invatat si cum imi spun cei care stiu "ca stiu".

Wish me luck  :notangel:

#2
Raskolnikon

Raskolnikon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 20.02.2007
Azi mi-am dat seama de (inca) o problema... dezaburirea.
In afara de luneta, toate geamurile, inclusiv parbrizul, aveau o transparenta de cam 20 % din cauza aburilor depusi.
Am incercat toate variantele cu AC... tot nu pot sa-mi dau seama de ce face asa...
Apropo de poze... o sa pun si dintr-alea, in viitorul apropiat.

#3
hataricus

hataricus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 01.08.2006
bafta cu ea :)
la cat mai multi km fara incidente :)

#4
bani002

bani002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 03.11.2006
Aerul e cumva pus pe recirculare?

#5
valentino_xro

valentino_xro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 26.11.2007
daca ai bani sa te duci sa iti faci casco...eu am avut un cielo si l-am lovti din cauza unui tir bulgaresc care mi-a taiat fata dar l-am lovit in spate deci pe mine ma scos vinovat...deci merita casco.
Iar cu mersul mai sportiv eu zic ca nu e bine sa te dai la masina mai ales ca esti inca incepator...mai bine mergi mai incet...protejezi si masina si mai ales pe tine si pe ceilalti de pe sosea.Eu am patit-o si mi-am dat seama ca nu are rost sa risc sa merg tare si sa nu mai ajung acasa deloc.
La cat mai multi km fara accidente

#6
zzangaboy

zzangaboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,579
  • Înscris: 14.02.2005

View PostRaskolnikon, on Nov 30 2007, 17:24, said:

Azi mi-am dat seama de (inca) o problema... dezaburirea.
In afara de luneta, toate geamurile, inclusiv parbrizul, aveau o transparenta de cam 20 % din cauza aburilor depusi.
Am incercat toate variantele cu AC... tot nu pot sa-mi dau seama de ce face asa...
Apropo de poze... o sa pun si dintr-alea, in viitorul apropiat.


ia`ti spray pt. dezaburit de la orice peco, face minuni

#7
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,137
  • Înscris: 02.12.2007

View PostRaskolnikon, on Nov 29 2007, 19:39, said:

1. Pietonii care se arunca pe trecere chiar daca masina vine cu 50 km/h..... :death:

Esti obligat sa le dai prioritate ca de aia este trecere de pietoni.... :D

#8
Raskolnikon

Raskolnikon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 20.02.2007
@hataricus : Multumesc, la fel !
@bani002 : Nu, era pus sa ia aer din exterior dar mi-am dat seama de problema (read below)
@valentino_xro : S-au schimbat planurile.... oarecum... cu banii de CASCO plec de revelion o sapt in Elvetia, asa ca ramane pe la anul :)
@zzangaboy : Chiar o sa-mi iau, am vazut azi si la Gmarket.
@Tipiric : Stiu, dar unii dau dovada de nesimtire la faze de genu'

Multumesc tuturor pentru raspunsuri si atentie. Acum : log entry:

Am fost la 10 km de Iasi cu ea si acolo fierbea motorul. Din cauza asta am pus 2l de apa... de la robinet ( :curse: ) in noaptea respectiva a inghetat, antigelul ala care a ramas fiind diluat si acum sunt fortat sa pun antigel (1l) la 4 zile ca sa nu mearga pe uscat.. Imi scapa pe undeva... am impresia ca radiatorul s-a spart in noaptea respectiva. De aia ies si aburi in masina, de aia si se incalzea motorul in locul masinii cand e pe uscat. Azi s-a uitat cineva si mi-a zis ca trebuie pus lichid de servodirectie ... asa o fi ?? Cica nu e la limita indicatorului... ala cat o mai ajunge... am renuntat la servici (salariu, implicit) in octombrie... deci orice leu conteaza... Motorina se pare ca nu-mi scapa pe nicaieri, dar aerul care intra in masina are un miros ciudat... a ruginit.. intr-adevar, motorul are niste piese mai ruginite asa.... Am de investit in masinuta asta, dar pot sa zic ca ar merita sa o fac asa cum vreau eu !

Inca odata merci pt sfaturi !

[ http://photos1.hi5.com/0013/981/879/l2ldnJ981879-02.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

LE : Am rezolvat si problema cu farurile... macar atat :(

Edited by Raskolnikon, 09 December 2007 - 23:02.


#9
valentino_xro

valentino_xro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 26.11.2007
Poti sa faci Casco in rate..eu asa l-am facut oricum tu stii mai bine ce vrei sa faci cu banii.
Apropo de radiator dute si verifical la un service si se poate remedia cu o substanta care se aseaza unde este fisura si nu te costa mult daca e un defect mic daca nu s-ar putea sa ai surprize cand o sa ramai fara apa si calezi motorul.

#10
Raskolnikon

Raskolnikon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 20.02.2007
:cheers: valentino_xro o sa ma duc cat de curand :) Sper sa nu ma ajunga mult... Nu scapa mult, dar oricum...

#11
rapitorTM

rapitorTM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 04.02.2003
Bafta multa cu masinuta si la cati mai multi km fara incidente.

PS: La inceput ai scris ca e Astra G Caravan. In poze eu vad o Astra F Caravan. Uita-te in talon. :D

#12
Raskolnikon

Raskolnikon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 20.02.2007
In talon scrie G... e model '98 produs in '97 .... asa mi s-a explicat :biggrin:
Merci de urari :)

#13
Raskolnikon

Raskolnikon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 20.02.2007

View PostrapitorTM, on Dec 10 2007, 17:38, said:

Bafta multa cu masinuta si la cati mai multi km fara incidente.

PS: La inceput ai scris ca e Astra G Caravan. In poze eu vad o Astra F Caravan. Uita-te in talon. :D
:worthy: :worthy: :worthy: :worthy:    Intr-adevar... e[ra] ASTRA F, mii de scuze , my mistake, my bad.....

#14
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Ce-ti mai face masinuta?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate