Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Theo Rose x Domino x Alessandra -...

R.I.P. Donald Sutherland

Problema de soft ...

PPC suprataxeaza voit fara nici o...
 Senzori de miscare aprind lampile...

Gaura dreapta in perete gros

Manea cu saxofon si tipa misto

Fedex tot imi trimite facturi de ...
 Portretul combinatorului la tiner...

Fals/ uz de fals?

Credit pe cartele

Nu pot sa prelungesc un domeniu, ...
 Sfc scannow blocat la 99 la suta

hdd 2,5" sata 250GB unallocat...

Comparatie consum inverter vs non...

Hidrofor defect arunca apa inapoi...
 

Software profesional DTP ptr grafice, pie-chart...

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
vektor12

vektor12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 20.05.2004
avand in vedere ca sunt incepator in alte DTP-ului, poate cineva sa-mi recomande un program foarte bun si nu dificil de invatat cu care sa pot sa creez grafice si prostii de genul asta? (de exemplu evolutia unui indice bursier pe o anumita perioada, sau eventual a mai multora???)

multumesc anticipat!!!

#2
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
microsoft office

sau illustrator sau freehand

#3
vektor12

vektor12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 20.05.2004
microsoft office nu ma multumeste... ma gandeam la ceva profesionist.

o sa incerc insa illustrator, poate am mai mult succes cu el...

alte "oferte"??? ;)

multumesc

#4
Xanthrax

Xanthrax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 07.06.2004
Ce inseamna grafice?
Daca e vb de chart-uri, Excel 2004 e cel mai bun. Daca vorbesti de grafica vectoriala, atunci incearca CorelDraw, Adobe Illustrator sau Macromedia FreeHand, iar daca vorbesti de grafica bitmap, atunci incearca Photoshop. Pentru DTP, exista QuarkXpress sau adobe InDesign. Nici un program profesionist nu se invata usor. Iti trebuie ceva ani si multa perseverenta si talent ca sa scoti ceva valabil.

#5
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
xantrax, fa tu un grafic in photosop, incearca si in quark

dupa aia, cind te trezesti, spala-te bine pe ochi
;ola;

#6
vektor12

vektor12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 20.05.2004
dacule, nu prea am inteles raspunsul tau... si nici motivatia, dar... poate ne lamuresti! ;)

xanthrax, ma refeream la grafice, nu la grafica... marturisesc ca nu am incercat inca excel 2004, dar am experienta lui Microsoft XP, si daca ma multumea 100 %, nu incercam sa caut ceva mai bun... :P

ca sa fiu sincer, motivul pentru care imi trebuie este o "brosura" de prezentare a unor fonduri, si nu am de gand sa o fac in word... pe de alta parte, ma gandeam ca nu are rost sa invat un program, sa fac brosura cu ajutorul lui  si dupa sa fac grafice cu altceva... hence the request for help! :)

dar oricum, multumesc tuturor pentru ajutor! si daca mai exista opinii, le astept cu placere!

#7
svejksoldjer

svejksoldjer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 16.08.2005
faci grafice in excel - sau ti le face unu care stie - si le importi in illustrator. dupa care le arunci in indesign. simplu
sau le faci cu illustratoru. se poate

#8
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
Dragi tovarasi si pretini, cu ocazia sarabatorilor de iarna, iaca si parerea mea: DELTA GRAPH
Este super tare! Are grafice 2D, izometrice, 3D. Poti seta transparenta unor coloane pentru a vedea prin ele. Poti schimba culorile, tot. Are si editor de eculatii, pentru cine este interesat. Stie sa exporte, tif, pdf, eps etc.
Are o singura belea. Adica, mai bine zis, nu are. Nu are serial number. :lol:  :lol:

#9
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
pune si un link...

#10
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
http://www.rockware....tagraphmac.html

#11
vektor12

vektor12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 20.05.2004
pare interesant... sa speram ca poate mai multe decat ce arata in screenshot-uri, din punct de vedere al prezentabilitatii. una peste alta, la 295 de dolari... no comment.

#12
amnaroth

amnaroth

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.04.2004

 dacuburebista, on Jul 27 2004, 12:49, said:

xantrax, fa tu un grafic in photosop, incearca si in quark
dupa aia, cind te trezesti, spala-te bine pe ochi
;ola;


in quark nici o sansa ( cel putin nu unul profesionist)

iar in photoshop doar o idee graf

#13
zaboss

zaboss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 12.10.2005

 vektor12, on Jul 27 2004, 23:44, said:

ca sa fiu sincer, motivul pentru care imi trebuie este o "brosura" de prezentare a unor fonduri, si nu am de gand sa o fac in word... pe de alta parte, ma gandeam ca nu are rost sa invat un program, sa fac brosura cu ajutorul lui  si dupa sa fac grafice cu altceva... hence the request for help! :)
Vezi că în pachetul MS Office există și Publisher, un program ignorat pe nedrept. Are o mulțime de funcții, interacționează foarte bine cu celelate programe din pachet (deci, poți face graficele în Excel și exporta fără probleme).
O soluție să-i spunem "profesională" este să faci graficele în Illustrator care, din câte știu eu are un modul asemănător cu Excelul (sorry, nu am mai lucrat de mult cu Ilustrator, deci nu știu dacă mai este în noile versiuni) și exportat apoi într-un program de paginare (Quark sau InDesign).
Dacă vrei să înveți un program de DTP, recomandarea mea este InDesign (deși personal îl consider mai slab din foarte multe puncte de vedere). Am observat că majoritatea tipografiilor îl preferă.

#14
@lcor

@lcor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 09.06.2005

 zaboss, on Jul 11 2006, 21:42, said:

Vezi că în pachetul MS Office există și Publisher, un program ignorat pe nedrept. Are o mulțime de funcții, interacționează foarte bine cu celelate programe din pachet (deci, poți face graficele în Excel și exporta fără probleme).
dragule, prima data cand am incercat sa fac ceva in publisher (de fapt sa corectez ceva) a fost si data in care mi'am dat cele mai multe tesle... acolo unde doare f. tare. nu as spune ca e un program prost. as spune ca e un program cretin, idiot, retardat, s.a.m.d. bun pentru secretare ceva mai destupate la creier, dar nu pt. DTP.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate