Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...
 Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..
 Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil
 Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...
 

Copiii nostri

- - - - -
  • Please log in to reply
132 replies to this topic

#1
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,177
  • Înscris: 02.04.2007
Deschid un topic in care doresc sa postam rezolvarile noastre pentru problemele cu care se confrunta orice parinte in mod curent in cresterea copilului, probleme legate de inclinatiile celor mici de a distruge cam tot ce prind in maini.

Problema scrisului pe pereti. De cum a invatat la ce se foloseste un pix, o carioca, a inceput sa ne decoreze peretii. Bineinteles ca toate incercarile noastre de a-l face sa renunte la asemenea apucaturi au avut ca rezultat esecul (baiat de 2 ani). Asa ca singura solutie viabila la care am ajuns a fost sa-i punem la dispozitie un perete pe care sa-si manifeste veleitatile artistice concomitent cu explicarea faptului ca orice alt perete mazgalit se va lasa cu pedepse. Metoda a functionat pana acum foarte bine.

#2
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
fetita-un an si ceva: s-a rezolvat numai prin cumpararea a zecemii de carti de colorat
baiat-doi ani si ceva: i-am luat toate cariocile si l-am pus sa stearga cu radiera peretii pe care-i colora cu creioane colorate de doi lei. I-a placut asa de mult, incat n-a mai desenat nici un perete, in schimb ii stergea pe toti.

Problema: plastelina. Face "serpisori" si-i baga in buzunare. Am aruncat plastelinele din casa, dar face "serpisori" la gradinita. Se lipesc de haine, si ma enerveaza.

#3
Naga Queen

Naga Queen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 03.12.2005
Io zic sa-i strangeti usor de  gat cand fac boacane, poate le trece data  viitoare de a mai scrie pe pereti. Glumeam, e  tare dificil cu ei. Din pacate eu sunt foarte agresiva cu ei, cum vad ca au facut ceva rau...i-as pocni instant. Aa, n-am copii, dar cu ai altora.

Edited by Naga Queen, 12 November 2007 - 15:44.


#4
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postjay333, on Nov 12 2007, 16:29, said:

Deschid un topic in care doresc sa postam rezolvarile noastre pentru problemele cu care se confrunta orice parinte in mod curent in cresterea copilului, probleme legate de inclinatiile celor mici de a distruge cam tot ce prind in maini.

Problema scrisului pe pereti. De cum a invatat la ce se foloseste un pix, o carioca, a inceput sa ne decoreze peretii. Bineinteles ca toate incercarile noastre de a-l face sa renunte la asemenea apucaturi au avut ca rezultat esecul (baiat de 2 ani). Asa ca singura solutie viabila la care am ajuns a fost sa-i punem la dispozitie un perete pe care sa-si manifeste veleitatile artistice concomitent cu explicarea faptului ca orice alt perete mazgalit se va lasa cu pedepse. Metoda a functionat pana acum foarte bine.
jay, cumpara-i un sevalet sau un caiet alb ca peretel. sau un bloc desen.

@adadoi: nu a gustat inca serpisorii?

#5
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View Postturbo trabannt, on Nov 12 2007, 15:47, said:

jay, cumpara-i un sevalet sau un caiet alb ca peretel. sau un bloc desen.

@adadoi: nu a gustat inca serpisorii?
ba da, dar nu i-au placut si a renuntat. In schimb ii place foarte tare ata. De cusut. Am ascuns-o mai ceva decat la Fort Knox. :D

Naga, stai linistita ca si mie imi vine cateodata sa-i strang de gat, mai ales cand imi arata victoriosi "calul" desenat pe perete...

#6
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,177
  • Înscris: 02.04.2007

View Postturbo trabannt, on Nov 12 2007, 15:47, said:

jay, cumpara-i un sevalet sau un caiet alb ca peretel. sau un bloc desen.

@adadoi: nu a gustat inca serpisorii?

Nu au farmec cartile de desenat sau caietele. Mai interesant este peretele. Oricum, nu ma deranjeaza sa scrie pe acel perete. Daca il face fericit, nici o problema: e camera lui si vopsea inca se mai gaseste. Ideea este sa invete ce trebuie fara sa fiu nevoit sa-l pedepsesc, sa-i dau alternative satisfacatoare la mofturile lui, sa ajung la compromisul cel mai avantajos pentru toti.

#7
Naga Queen

Naga Queen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 03.12.2005

View Postadadoi, on Nov 12 2007, 15:51, said:

ba da, dar nu i-au placut si a renuntat. In schimb ii place foarte tare ata. De cusut. Am ascuns-o mai ceva decat la Fort Knox. :D

Naga, stai linistita ca si mie imi vine cateodata sa-i strang de gat, mai ales cand imi arata victoriosi "calul" desenat pe perete...
Am o prietena,  a carei fetita rupe in bucatele mici mici hartia igienica apoi o imprastie prin casa zicand ca da mancare la pui.
Ma gandesc ca, daca le lipiti pe un perete o coala mare de hartie, atat cat ajunge el sa deseneze n-ar fi mai ok, sa nu mai faceti pereti de sacrificiu pana le trec pasiunile cu desenatu'?
  Aaa, mi-am mai amintit o faza, o alta prietena are 2 fete, aia mica are pasiunea croitului si a cusutului. vine femeia de la serviciu odata si gaseste bunatate de perdea, destul de scumpa, taiata si facuti pantaloni la papusa.

Edited by Naga Queen, 12 November 2007 - 15:58.


#8
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postjay333, on Nov 12 2007, 16:54, said:

Nu au farmec cartile de desenat sau caietele. Mai interesant este peretele. Oricum, nu ma deranjeaza sa scrie pe acel perete. Daca il face fericit, nici o problema: e camera lui si vopsea inca se mai gaseste. Ideea este sa invete ce trebuie fara sa fiu nevoit sa-l pedepsesc, sa-i dau alternative satisfacatoare la mofturile lui, sa ajung la compromisul cel mai avantajos pentru toti.
alea nu au farmec ca il ingradesc. pustiu vrea sa fie liber sa aiba spatiu de lucru.

ma incearca si cu o tabla din aia ca la scoala si cu creta. ai grija sa nu manance creta.

#9
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
vai de mine, trabantule, numai creta sa n-ai in casa! sa vezi ce frumos se marunteste cand calci pe ea!...

#10
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,177
  • Înscris: 02.04.2007
Adadoi, ai avut probleme cu prizele? Cum i-ai dezvatat?

#11
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postjay333, on Nov 12 2007, 17:27, said:

Adadoi, ai avut probleme cu prizele? Cum i-ai dezvatat?
jay vezi ca sunt blocaje de priza in carefour . nu mai stiu pretul dar stiu de la un amic de al meu ca sunt bune. sunt cu cheita.

@adadoi: creta faramitata nu e nici o problema pe parchet sau gresie.  :P

#12
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,177
  • Înscris: 02.04.2007

View Postturbo trabannt, on Nov 12 2007, 16:33, said:

jay vezi ca sunt blocaje de priza in carefour . nu mai stiu pretul dar stiu de la un amic de al meu ca sunt bune. sunt cu cheita.

@adadoi: creta faramitata nu e nici o problema pe parchet sau gresie.  :P

Le-am montat de cum a inceput sa exploreze singur casa si sunt tot la locul lor chiar daca nu mai pune mana pe prize. Cu prizele nu am stat la discutii: cum intindea mana spre ele, cum ii dadeam peste mana (incet ca avea doar 7 luni).

#13
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
cu cea mare n-am avut. Era suficient sa-i spun ca "arde" si nu mai umbla. La cel mic, am lipit banda izolatoare peste prize si peste banda hartie autocolanta de culoarea peretelui, si am bagat tot ce era de bagat in priza prin diverse prelungitoare ascunse strategic, ca sa nu existe tentatii. Dupa o vreme a uitat de prize, si am dezlipit hartiile.

trabantule, ai dreptate. Problema e ca io n-am numai gresie si parchet prin casa :D

Edited by adadoi, 12 November 2007 - 16:47.


#14
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007
Ciudat, cu baiatul meu nu am avut   astfel de probleme, de mic a desenat si  colorat pe caiete. Eu , am alte probleme, cind maninca un biscuite acolo lasa hartia, nu o duce la cosul de gunoi, daca-i dau o prajitura, cum se face ca imprastie frisca pe jos si tot asa. M-am saturat sa stau sa curat numa` dupa el.

#15
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View PostUlpiatraiana, on Nov 12 2007, 18:01, said:

Ciudat, cu baiatul meu nu am avut   astfel de probleme, de mic a desenat si  colorat pe caiete. Eu , am alte probleme, cind maninca un biscuite acolo lasa hartia, nu o duce la cosul de gunoi, daca-i dau o prajitura, cum se face ca imprastie frisca pe jos si tot asa. M-am saturat sa stau sa curat numa` dupa el.
e baiat  :D

#16
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007

View Postturbo trabannt, on Nov 12 2007, 18:02, said:

e baiat  :D


Pai, si daca e baiat trebuie sa-nvete sa fie curat, nu ? La scoala nu am probleme, mi-a spus invatatoarea ca manaca frumos,  dar  acasa e jale.

#17
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,177
  • Înscris: 02.04.2007

View Postturbo trabannt, on Nov 12 2007, 17:02, said:

e baiat  :D

Pe al meu l-am invatat sa-si duca gunoaiele la cos, cam greu dar am reusit. Era tare bucuros cand isi ducea pampersul. Bine, mai sunt si exceptii. Nu stiu cum sa-l fac sa-si stranga masinutele; le scoate pe toate si le imprastie in toata casa (are peste 100).

Edited by jay333, 12 November 2007 - 17:09.


#18
suny

suny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 13.02.2007

View Postjay333, on Nov 12 2007, 17:08, said:

Pe al meu l-am invatat sa-si duca gunoaiele la cos, cam greu dar am reusit. Era tare bucuros cand isi ducea pampersul. Bine, mai sunt si exceptii. Nu stiu cum sa-l fac sa-si stranga masinutele; le scoate pe toate si le imprastie in toata casa (are peste 100).

     :D Si cui ii plac mai mult, lui sau lui tati?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate