Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Asimov

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
kluand

kluand

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 10.01.2007
Stiu ca s-a mai discutat dar nu am reusit sa gasesc exact care e ordinea (nu de aparitie) cronologica a desfasurarii actiunii in fundatie, robotii si imperiul.
Am citit undeva ca ordinea logica de citit ar fi robotii, apoi imperiul si la urma fundatia...
care sunt cartile din aceste 3 serii si care e ordinea in care trebuiesc citite (ca sa pot sa merg cu actiunea intr-o ordine).
multumesc in avans, sper sa fie cineva care sa ma poata ajuta.

Edited by kluand, 09 November 2007 - 16:19.


#2
kluand

kluand

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 10.01.2007
deci, dupa cum spuneam... nimeni

#3
solitudes

solitudes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 07.03.2007

 kluand, on Nov 21 2007, 15:53, said:

deci, dupa cum spuneam... nimeni
deci da , robotii , imperiul , fundatia.
asa ca nimeni :P nu mai e de actualitate. si daca am sa am dispozitia necesara am sa iti fac lista si ordinea de citit , ca acu nu am chef.

#4
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
M-ai facut sa imi reamintesc vremea cand eram nebun dupa SF. Acum nu prea mai am timp de SF.
(Concluzia e simpla. Am ramas nebun. )

ON topic. De ce ne intrebi, ca sa facem dactilografie? Si nu Wiki@Gogu.. de ex, http://ro.wikipedia....ki/Isaac_Asimov, http://www.asimovonl..._home_page.html, etc
Sincer, cred ca as fi combatut si eu daca incercai sa comentezi oricare din lucrarile lui. Nu conta ca alti sunt mai buni sau se exprima mai bine decat mine, nu mananca i-uri, asa cum fac eu, etc..

Ce imi spui despre citirea in ordinea logica e foarte frumos in teorie. Si sunt de acord cu tine. Dar practic, ai acces la toate aceste carti, ca sa poti le iei la rand? Daca da, esti un fericit.

Off topic. Pe vremea mea existau cateva cenacluri SF tari in Buc. Eu aveam timp sa merg doar la Grigore Preoteasa, (Casa Studentilor).
Stiam ca in tara erau fandoom-uri la Timisoara, (parca era Quasar-ul), Craiova (Henri Conada), Iasi si  ;) Bistrita. Azi mai functioneza ceva asa ceva?

#5
JJOne

JJOne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.08.2006

 Prien, on Nov 23 2007, 09:00, said:

Ce imi spui despre citirea in ordinea logica e foarte frumos in teorie. Si sunt de acord cu tine. Dar practic, ai acces la toate aceste carti, ca sa poti le iei la rand? Daca da, esti un fericit.
Absolut toate cartile scrise de Asimov din seria asta Roboti - Imperiu - Fundatie s-au tradus in romana, sau de Teora, sau de Nemira, deci se pot gasi.
Ce-i drept, mai sunt adaugiri ale altor autori la aceasta serie, netraduse la noi, sa speram ca poate in viitor se intampla si asta.
Practic, citirea la rand nu prea conteaza, cu exceptia cartilor care inchid seriile (Preludiul Fundatiei, Fundatia si Pamantul), si care se leaga prin precizari si aluzii de alte opere.

#6
laurentcauia

laurentcauia

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.10.2006

 kluand, on Nov 9 2007, 16:19, said:

Stiu ca s-a mai discutat dar nu am reusit sa gasesc exact care e ordinea (nu de aparitie) cronologica a desfasurarii actiunii in fundatie, robotii si imperiul.
Am citit undeva ca ordinea logica de citit ar fi robotii, apoi imperiul si la urma fundatia...
care sunt cartile din aceste 3 serii si care e ordinea in care trebuiesc citite (ca sa pot sa merg cu actiunea intr-o ordine).
multumesc in avans, sper sa fie cineva care sa ma poata ajuta.

Am gasit un site cu timeline: Ordine
Poate iti este util
Lectura placuta!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate