Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...
 Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania

Felicitari Republica Moldova pent...
 Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...

Ungere mecanism usa metalica de a...
 Probleme baterie monde 3

Tipuri de acces Gura Portitei, di...

Crearea unei formule Excel cu div...

Filme ce urmeaza in 2024 - horror
 

PearPC Nightly Builds

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#55
Danutz

Danutz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,645
  • Înscris: 05.05.2004
NU daca as avea un 3200 Cpu-ul din mac mi-ar arata ceva de genul 1.2-1.3
Oricum mi se pare destul de kool si se misca muuult mai bine

#56
alex_rom007

alex_rom007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 20.06.2003
Dupa lungi nopti petrecute in fata PearPC - cu diferite builds, versiuni, optimizari, m-am oprit la 0.3 oficial neoptimizat. (jitc)
Am incercat si varianta de AthlonXP, si SDL, si AltiVec (0.4pre) si in afara faptului ca au crescut Mhz si scrie G4, nu e schimbat nimic in bine.
Am folosit si folosesc si : PearPC Control Panel, Smalldisk, compilari facute de mine etc.
Sistem gazda : AthlonXP 2000+ / 512 / Gf3Ti 128MB
Sistem emulat : 10.2.1 cu 128 RAM.

Voi ce aveti ? Si sistem gazda, si emulat. Cu detalii daca se poate. SI eventual tipuri despre moduri de a-l grabi.
Si sa revin...deschideti sa zicem calculatorul (din X, evident). SI apasati de doua ori cifra '4' sa zicem. In cat timp apare primul 4 pe ecranul calculatorului ? AL doilea la acelasi interval ?

#57
Danutz

Danutz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,645
  • Înscris: 05.05.2004
Destul de rpd as zice eu !
Aprox instantaneu
Sistem gazda:2200 /512/9200ati
Sistem emulat 10.3 (merge mai bine decat 10.2)

Un tip merge mai bine pe v SDL 0.4 (unele mai bine zis)

#58
alex_rom007

alex_rom007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 20.06.2003
Interesant.
Spun asta pt. ca la mine trece ceva timp pana se deschide calculatorul de ex. Sa nu mai zic ca apas o cifra si in ~1 sec. apare pe afisaj.
Ca sa fie mai clara treaba : cate 'bounce' face calculatorul la voi pana se stabilizeaza ?

- Cat folositi voi la 'Redraw interval' ?
- Cata memorie aveti pe masina virtuala ? (Conteaza ?
- Folositi SDL ?

#59
Danutz

Danutz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,645
  • Înscris: 05.05.2004
Sincer, de ce vb la plural ???
Eu sunt cam singurul care da feedback din pacate !
Depinde si memoria (eu ii las 128 dar 256 cred ca s-ar misca mai bine)
SDL e bun fiidca grafica se misca mai rpd
DAR CEL MAI IMPORTANT E PROCESORUL
la redraw eu fol 10
alex pune si tu o imagine cu atm-ul pls

#60
Danutz

Danutz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,645
  • Înscris: 05.05.2004
acum cu un barton 2600+

Attached Files



#61
vektor12

vektor12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 20.05.2004
sa-l stapanesti sanatos ;)

#62
Danutz

Danutz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,645
  • Înscris: 05.05.2004
bartonul sau copia pirat de panther ? :P

#63
vektor12

vektor12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 20.05.2004
G3 la 933 :D

#64
Danutz

Danutz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,645
  • Înscris: 05.05.2004
G3 la 944 te rog frumos !!
oricum se misca ca la 300 mhz asa ca... ;)

#65
vektor12

vektor12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 20.05.2004
de ce se misca la fel ca la 300? din cauza Panther-ului?

#66
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
pluralul e semn de respect  :D

#67
alex_rom007

alex_rom007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 20.06.2003
Ceva noutati semnificative de cand nu l-am mai incercat eu (0.3 / 0.4pre) ? Sunet, viteza sporita, ceva ? Stiu ca am incercat toate buildurile (Athlon, P4, etc)
Oricum nu credeam sa-mi fac vreodata imagini de OS X pe HDD pe PC... :)

#68
Danutz

Danutz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,645
  • Înscris: 05.05.2004
nu nu prea .... :confuzzled:
dar sunt unele build-uri ce suporta sunet...  -_-

vektor nu stiu cum sa-ti explic ...trb doar sa faci comparatia dintre un mac original la 944 si pearpc-ul meu la 944

#69
exsus

exsus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 11.03.2004
Am si eu o intrebare pe aceste emulatoare care le folositi voi [mentionez sunt incepator in ale intelegerii macurilor  sunt momentan un simplu utilizator la servici-DTP] de aici si intrebarea mea :

[mentionam momentan lipsa banilor face imposibila achizitionarea unui mac :)]

deci intrebare:

daca emulez un OS mac as vrea un OS 9 [imi place fata seaca fara efecte inutile
:) glumesc dar sincer nu am nevoie de frumos cat de utilitate  de asta ma incanta o interfata simpla de genul celeia de la OS 9...]asa deci  daca emulez un OS pe Pc-ul meu se pot instala si programe specifice MAC ??? devin tastele  ca la MAC [trebuie sa-mi iau tastatura de mac ca sa fie la fel -lucru important pt mine in DTP unde munca cu tastele e primordiala] deci asemanarea functionala este ca la MAC sau e doar vorba de fatada de desktop si skinuri????

Deci pe mine asta ma intereseaza sa pot rula programe de MAC si comenzile sa fie ca la un mac mai mult sau mai putin oriunde sunt compromisuri  

Am unPC:

BARTON 2600
256 kingmax
40gb
MB: asus
placa video cam slaba -riva tnt 32

Quote

un tutorial de instalare si configurare asa pt inceput minimul de rulare sau chiar si avansat :) unde se gaseste???? din cate am inteles de la voi ar fi indicat "PearPC"

cine ma lamureste si pe mine ii multumesc frumos:)

Edited by exsus, 24 November 2004 - 06:36.


#70
exsus

exsus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 11.03.2004
A si cu Rom-urile astea nu vreau sa le caut pe net sa le downloadez am la servici ceva macuri  se poate lua de la ele acele ROM-uri
Din ce am citit eu asa cursiv de pe net ROM-Read-Only Memory

Quote

The acronym ROM stands for Read-Only Memory. It is a small amount of memory inside the computer which is programmed to contain a special program when the computer was manufactured. It cannot usually be changed. The special program is started whenever the Mac is started. It is the program which tests the computer, displays a happy or sad Mac icon. It checks if there is a disk from which the computer can be started, and if so then it starts the MacOS from that disk.

Once the MacOS is running, the job of the ROM program is not finished. It acts as an interface between programs on your computer and the actual hardware of the Mac. Because different Macs are equipped with very disparate hardware, the ROMs provide a common interface to whatever hardware is in your particular Mac.

Different ROM software versions are kept track of through three different systems. You can just record the amount of storage in the ROM -- some are known as 128k, 256k, 512k or 1MB ROMs. There is also an internal Mac version system which is not often used with regards to emulation. The most common way is through the "checksum". This is a figure obtained by comparing all the bytes of the ROM, adding them together to get a figure which will identify the ROM, as well as to tell you whether it has somehow become corrupted (the internally recorded checksum will be different to the one that you calculate from the ROM).

Most emulators are not yet clever enough to emulate the function of the Mac ROM, so they have to use a copied 'image'. You run a program on your Mac which copies the software in the ROM into a file on disk, called a ROM image. This file is then transferred onto the computer on which you want to emulate the Mac. On emulators such as SoftMac, Fusion and Basilisk II, any 512k or 1MB ROM image should work. vMac and Worm use a 128k ROM image from a Mac Plus. Executor and EmMac do not require ROM images.

Because the ROM software is copyrighted and licensed for use only on a Macintosh by Apple, the legality of using it on emulators is questionable. What is not questionable is the practise of distributing the software over the internet -- this is definately illegal and I will not give away copies of ROM images.

si tot din cate am inteles eu trebuie sa fac un fel de imagine dupa acest ROM de pe un MAC
INTREBARE :

Cum cu ce fac aceasta imagine ??? cu un soft ceva cum indicati-mi si mie niste pasi ??


MULTUMESC MULT !!!

Edited by exsus, 24 November 2004 - 06:32.


#71
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
PearPC nu merge decit cu Mac OS X AFAIK. pentru os9 ai alternative ca Executor (ardi.com), basilisk  si probabil sheepshaver. performantele nu sunt deloc satisfacatoare iar ca functionalitate a aplicatiilor nici nu merita sa incerci.

ROM-urile de Mac sint usor de gasit pe net, chiar daca toti spun rosind feciorelnic "e copyright Apple..etc".

#72
Danutz

Danutz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,645
  • Înscris: 05.05.2004
Din pacate numai SheepShaver se pupa cu mac os 9 (cu primele v de 9 , NU cu 9.2)

Eu nu am probat inca deoarece momentan SheepShaver merge numai pe Linux box  ;)
anyway in curand va fi disponibil o v. si de win a lui SheepShaver si sincer sa fiu am inteles ca merge binisor pe linux (sa nu crezi acum ca poti face editare video) :cursing:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate