Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...
 Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania

Ușa exterioara care scar5...
 Felicitari Republica Moldova pent...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...

Ungere mecanism usa metalica de a...
 Probleme baterie monde 3

Tipuri de acces Gura Portitei, di...

Crearea unei formule Excel cu div...

Filme ce urmeaza in 2024 - horror
 

PearPC Nightly Builds

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#19
Danutz

Danutz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,645
  • Înscris: 05.05.2004
Nu n-as refuza sa lucrez pe platforma mac asa cum n-as refuza nici pe linux win sau altele....
Acum totul depinde de salariul pe care mi-l ofera sefu si nicicum de S.O

Referitor la OpenGL scuza-ma uitasem de ea my bad

#20
alex_rom007

alex_rom007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 20.06.2003
Vorbiti de DirectX, dar de QuickDraw ce ziceti ? Sau ma rog, a fost o data, dar ce facea Windows/Dosu pe vremea aceea ?

Hai sa lamurim ceva...nici mie nu mi-au placut foarte multe din practicile Apple. Ei si-au indepartat/falimentat(si apoi cumparat) multe din companiile de soft partenere. Mai mult, ei au retras suportul pt. multe produse hardware la care initial era normal sa ofere suport (pt. un an cel putin). De asemenea nu au tinut cont deloc - nu de opiniile end-userilor, dar nici macar de opiniile/sugestiile Dealerilor. De fapt comunicarea in companie Apple era 0 (zero) intre angajatii diferitelor departamente - conducere. Si credeti-ma ca stiu...am fost dealer mult timp, o parte in US si apoi in .RO.  
Sigur, in ziua de azi situatia s-a schimbat (cu comunicarea cel putin).
Anyway ideea e ca lucrezi pe ceea ce iti place/ce ti-a fost oferit/unde ai soft/ceea ce iti produce cele mai multe venituri ETC!
Eu de ex. lucrez mult mai bine in Photoshop pe MAC decat pe PC. Obisnuinta poate...sau poate arata mai bine ? Nu numai Photoshopu de ex. ci toata interfata pe mine cel putin ma face sa lucrez mai bine, sa am rabdare si cu un soft mic si neinteresant  etc. Cat despre bani eu cred ca nu asta e o problema, adica pretul unui Mac de varf comparat cu al unui Dell de varf (sa zicem) sunt foarte apropiate. Sa nu-mi zici ca iei de la baiatu; din colt P4 complet cu 500$ ca nu e asa..sau ca un P4 la 2000Mhz bate G5u la 2000Mhz ca nu e asa. u know..RISC and all that...

Anyway ne-am cam indepartat de subiectul thread-ului. Ideea e sa lcurati pe ceea ce va place si sa nu va enervati sau mai rau sa va jigniti din cauza unui OS/platforma. Nu merita...

#21
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
Tocmai pentru ca se incinsese thread-ul am refuzat sa postez ieri.

MacOS si in special Mac OS X au un suport foarte solid pentru tot ce este media. Nu poate fi vorba de un echivalent direct al DirectX pentru ca pe Mac sunt mai multe tehnologii cum ar fi QuickDraw, QuickTime, Quartz, Sprockets plus suportul pentru calcul vectorial din CPU (Altivec). Parerea mea este ca piata de gaming se va dezvolta foarte mult pe OS X. Acest nou sistem de operare a ridicat din amortire creatorii de soft-uri.

Hai sa dau un exemplu de stabilitate si eficienta:

Am inceput sa lucrez "industrial" pe un PowerMac 9600 in 1998 si inca il folosesc chiar daca acum procesorul a fost schimbat cu un Sonnet.
In toti acesti ani NU am reinstalat NICIODATA un sistem de operare. NU a existat vre-un SadMac (Doamne Fereste!!!), a bootat in fiecare zi fara nici o problema, NU a fost schimbat vre-un HDD. O singura data am pierdut 9GB de date (care btw au fost in backup) din cauza unei "erori de deget" in timp ce ma jucam cu NDD.

Nu vreau sa scriu nici o fraza care ar atrage vre-un flame, las concluziile la latitudinea tuturor.


Cele bune

#22
Danutz

Danutz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,645
  • Înscris: 05.05.2004
@ alex : Sefu cu tine nu ma joc ca ma faci K.O. la mac-uri
         eu obisnuiesc sa-mi fac eu singur sistemul  si asta nu neaparat ca sa ma dau ciumeg la prieteni ci pt a-l construi cat mai stabil si la un pret cat mai corect (nu ma dau banii afara din casa :( ).
Daca ar fi sa-mi iau un PC intreg at cred ca l-as lua de la IBM nicum de la Dell (Dell e luat doar ca ex. , desii ... )
---
Ne-am indepartat de la topic dar macar asa mai atrag si eu cativa useri pe topicul meu :)  care vad ca nu prea prinde , pacat  :(

@centris 1. PAREREA MEA e ca desi mac os x are cu ce (m-am documentat putin) piata e inca dominata de Windows (parca 90% ) --> producatorul alege piata cea mai bogata (NO COMMENT)

               2.Mai o fi el stabil ca doar e UNIX dar spune-mi si mie cam cati virusi exista pe un mac ?? Pe un mac poti sta linistit fara un antivirus in timp ce pe un PC ....alta mancare de peste (90% remeber ?)
                 Pe una din platformele mele pe care rulez WinXP pro SP1 n-a facut nici un reboot sau freeze de  juma de an ; doar virusi :(
                  De reinstalat recunosc ca, 1 data la 6 luni fac un reinstal dar cu imagine si merge quick
                  3. Ce treaba are HDD-ul ????
                   Eu am un HDD din 1994 si inca merge care e problema ; n-are nici o legatura..
-------------------------------------------------------------------
        
@ALL Ne-am incis doar de la caldura atata tot .Cred ca am ramas buddy cu dracu si ceilati fani mac adika inca 3-4 :) (fara suparare dar chiar sunt putini in ro )

#23
Danutz

Danutz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,645
  • Înscris: 05.05.2004
SCUZE DUBLUPOST

Se intampla si la case mai mari :)
BLACK SCREEN of DEATH  :drac:

Attached Files



#24
alex_rom007

alex_rom007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 20.06.2003
Bineinteles ca ne-am incins de la caldura, mai ales cu temperaturile astea. (Apropos, o ghicitoare - "ce face un AMD pe temperaturile astea"   :drac: )  GLUMA OK ?

Ma bucur ca nu incepem iar cu jigniri si injurii pt. subiectul acesta (nu voi, stati linistiti).
Referitor la off-topicuri, ai dreptate Konianu intru-un fel... AI vazut ca si eu la inceputuri m-am apucat sa scriu despre Istoria MAC, Mituri si alte chestii la care sa antrenez useri sa-si exprime o parere macar.
Referitor la nr. de utilizatori Mac in .RO - recunosc ca sunt putini fata de cei din alte tari, dar numarul lor creste zilnic. Si crede-ma ca e chiar asa, sunt bine informat :) .

Bafta!

#25
Danutz

Danutz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,645
  • Înscris: 05.05.2004
http://screenshots.h...nshot-17153.jpg

Destul de cool pt doar un beta !!

#26
alex_rom007

alex_rom007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 20.06.2003
Mda, arata super.
Dar...caci trebuie sa fie si un dar - SPEEDU' cum e ??
Imbunatatiri considerabile ? Cum merge/se lanseaza o aplicatie standard inculsa in X? sua un meniu ? cat de repede se deschide Marul de ex.  etc.
Eu am incercat 0.1 parca...si am fost (cam) dezamagit.

#27
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
vrem poze de la d-ta nu de pe net...
spune-ne cum merge pe pc-ul tau!

#28
Danutz

Danutz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,645
  • Înscris: 05.05.2004
Acea poza chiar e de pe PC-ul meu !!!
Merge binisor spre bine
Imi ia cam 2 minute sa bootez
Mi-a luat 40 de minute sa instalez mac os 10.3
Grafica ... sa mai asteptam totusi genie eff merge binisor
Mousul se misca fara probl
Partea de rezistenta e CPU-ul totusi
Nu tu 0 Mhz lol
Nimic nu e trucat
Pc-ul meu nu e de top apropo

#29
alex_rom007

alex_rom007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 20.06.2003
Spune-ne specs. complete ale PC-ului tau.
Ai instalat 10.3 da ? Cu cat ram pe masina virtuala ? Ce hdd ?
Reteaua merge ok (cu Win sau alt Mac) ? Pe net iese ? stie de modemuri de dialup, de cablu etc.
Pune un utilitar de banchmark ceva...chiar si NU mai vechi sau Speedomater daca nu gasesti altceva si revino cu info pls.

#30
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
i'll second that...

BTW ai incercat si Jaguar sau ai trecut direct la Panther?

#31
Danutz

Danutz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,645
  • Înscris: 05.05.2004
Mai baieti n-ar fi mai bine sa verficati chiar voi cum merge ????
Nici mort nu pun un benchmark !!!
Jaguar cred ca merge putintel mai bine
Net-ul merge dar nu stiu daca merge pe build-ul pe care-l folosesc eu

Specificatii (pc-ul e mai vechi asa ca sa nu radeti)
AMD 2200 (lasa ca imi iau un barton)
512 Mb DDram KingSton (poate inca 512 ...)
Mobo Gigabyte nvidia nforce 2 ultra
2* IBM DeskStar @ 7200 rpm  (120 GB per total)
___________________
Cine rade ii sparg mac-ul :-

Niste poze
http://screenshots.h...nshot-17250.jpg

http://screenshots.h...nshot-17249.jpg

http://screenshots.h...nshot-17251.jpg

V. mea de ppc:

Attached Files

  • Attached File  ppc.rar   327.65K   106 downloads


#32
alex_rom007

alex_rom007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 20.06.2003
Pai bineinteles ca vom incerca si noi. Eu, dupa cum am mai spus am incercat 0.1 parca si asta a fost. Eram doar curios ce zice un alt utilizator, mai ales ca tu ai o versiune mai noua. Eu personal nu am incercat 0.3 pt ca NU am avut timp. Oricum nu inteleg..de ce nu pui benchmark-uri ? Pt. ca o sa sara lumea pe tine ? Lasa sa sara... ca daca depasesc limita am eu grija.

#33
Danutz

Danutz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,645
  • Înscris: 05.05.2004
Nu asta e probl.
mi-e cam frica sa nu se intample ceva
Remeber beta :)
Mai incolo poate
Acum e prea devreme

#34
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
genie minimize e cu sau fara shift in pozele de mai sus?


hmm, devine interesant. Imi pare rau ca nu am un PC de test si un pic de timp ca as incerca si eu un Jaguar

#35
Danutz

Danutz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,645
  • Înscris: 05.05.2004
n-am inteles centris

#36
alex_rom007

alex_rom007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 20.06.2003
Ok Konianu.
Tocmai de aceea ti-am sugerat si eu niste benchmark-uri mai vechi de timpu NU 2.0 sau 3.0 sau Speedometer pt. ca ele erau la vremea aceea facute sa testeza procesoarele PowerPC de inceput. De fapt sunt undeva la granita 68k-PowerPC. Dar daca stau sa ma ganesc mai bine nu e prea relevant pt. ca OS X nu stiu ca o sa zica la benchmark-uri de OS 7.x.x sau cel mai bine 8.x. Oricum le vei rula in emulare asa ca nu prea are rost.
Mai asteptam pt. un benchmark nativ X.
Oricum eu o sa fac un benchmark imediat cum instalez 0.3.

Bafta la emulare.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate