Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...
 Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..
 Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil
 Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...
 

Salariul minim

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Izzy

Izzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 23.07.2005
Din cite am inteles, salariul minim pe economie este de 440 lei, pentru 170 ore lucrate pe luna, asta insemnind un program de ~ 8h/zi, 5 zile/sapt, 4 sapt/luna.
Acum, nedumirirea mea: la posturile care au un program de lucru in ture (12 cu 24) numarul de ore ajunge pe la 250, deci cu ~30% mai mult. Salariul minim, in acest caz, este recalculat in functie de numarul de ore?

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,134
  • Înscris: 24.02.2006
din ce stiu eu, acel salariu nu este corelat cu numarul de ore (apropo, cred ca 440 e brut, nu net).

#3
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003
da 440 brut adica 347 net

#4
Izzy

Izzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 23.07.2005
Stiam ca 440 de lei sunt salariul brut, si nu asta ma interesa. Vreau sa aflu (concret) daca salariul este acelasi si la 170 si la 250 de ore lucrate.

#5
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,388
  • Înscris: 22.07.2005

View PostIzzy, on Nov 5 2007, 16:16, said:

Stiam ca 440 de lei sunt salariul brut, si nu asta ma interesa. Vreau sa aflu (concret) daca salariul este acelasi si la 170 si la 250 de ore lucrate.

Nu normal ca nu este acelasi... aceasta cifra este valabila pentru persoanele fara calificare, care lucreaza norma normala (170 ore). Pentru ceilalti, salariile minime obligatorii sunt mai mari. ex Liceu - 528, studii superioare 880.
2,59 lei/ora, care se calculeaza conform unui coeficient stabilit prin lege.

#6
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,134
  • Înscris: 24.02.2006

View Post_Smiley_, on Nov 5 2007, 13:14, said:

din ce stiu eu, acel salariu nu este corelat cu numarul de ore (apropo, cred ca 440 e brut, nu net).
m-am mai documentat si se pare ca m-am inselat(vezi boldul si sublinierea de mai jos).

Codul muncii zice asa:

Art. 159. stabilirea și calcularea salariului de bază minim brut pe țară garantat in plată
(1) Salariul de bază minim brut pe țară garantat in plată, corespunzător programului normal de muncă, se stabilește prin hotărare a Guvernului, după consultarea sindicatelor și a patronatelor. In cazul in care programul normal de muncă este, potrivit legii, mai mic de 8 ore zilnic, salariul de bază minim brut orar se calculează prin raportarea salariului de bază minim brut pe țară la numărul mediu de ore lunar potrivit programului legal de lucru aprobat.
(2) Angajatorul nu poate negocia și stabili salarii de bază prin contractul individual de muncă sub salariul de bază minim brut orar pe țară.
(3) Angajatorul este obligat să garanteze in plată un salariu brut lunar cel puțin egal cu salariul de bază minim brut pe țară. Aceste dispoziții se aplică și in cazul in care salariatul este prezent la lucru, in cadrul programului, dar nu poate să-si desfășoare activitatea din motive neimputabile acestuia, cu excepția grevei.
(4) Salariul de bază minim brut pe țară garantat in plată este adus la cunoștință salariaților prin grija angajatorului.


( http://www.codulmunc.../art_159_1.html )

deci salariul minim luat in considerare este cel orar, acel 2.59 RON/ora.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate