Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Cat dam avans pentru o casa?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
raluk_b

raluk_b

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.10.2007
Salut,

De curiozitate, cam cat se da avans la achizitionarea unei locuinte, la antecontract? Ce garantii sunt pentru suma data? Trebuie specificate clauze speciale in antecontract?
Nu v-a fost teama ca nu veti putea lua creditul ipotecar (din diverse motive ce tin de actele imobilului achizitionat) si pierdeti suma data ca avans?

Ma intereseaza parerile voastre,
Raluca.

#2
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Pai eu cred ca cine face credit imobiliar/ipotecar pentru o locuinta/casa/teren, mai intai duce actele generale la banca (adeverenta salariu,copie carte de munca, solicitare tip, etc), dupa care asteapta acceptul bancii pentru suma x ("da, iti pot da x EUR" ), dupa care incepe actele propriu-zise cu terenul/locuinta. Eu asa am facut cel putin, in maxim 1 sapt tre sa imi vina acceptul dupa care voi baga la mijloc si terenul efectiv...

#3
coldplay

coldplay

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 28.03.2004
Sunt foarte multe de spus aici. Referitor la avans as zice ca se poate considera ca acceptabila o suma de maxim-maxim! 30%. Apoi, am mai spus ca privesc cu suspiciune proiectele la care se cere diferenta pe (multe) etape de executie si nu la finalizare, asta arata o capacitate de finantare proprie redusa a dezvoltatorului.
Altfel, nimic nu e sigur, dar:
- informeaza-te din toate sursele in privinta vanzatorului
- consulta pe cat posibil un avocat
- incheie contractul la un notar (ales de tine preferabil)
- fii precauta si cauta un raspuns de bun simt pentru toate lucrurile care ti se par suspecte
- urmeaza-ti instinctul!

Daca ajungi in situatia in care o banca nu iti da credit pentru ca e ceva in neregula cu actele, e nasol, inseamna ca ai gresit mult in alegerea facuta si chiar daca ai gasi bani cu care sa platesti diferenta investitia facuta s-ar putea sa nu merite oricum. Posibil chiar sa iesi mai ieftin pierzand avansul...

Daca ti-a ramas gandul la complexul Norma, am pus un comentariu pe topicul deschis de tine. Chiar trebuie sa te gandesti bine in privinta lui...

#4
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Deci tu vrei sa iti iei o locuinta intr-un asamblu nou...Nu stiu aici, unii am vazut ca au niste "oferte" minunate, ti se face rau. Eu imi iau teren si vreau sa imi fac singur o casuta, si am gasit banca care imi da credit cu 5% avans, tocmai bine :)
Bafta!

Edited by CristiALF, 24 October 2007 - 08:14.


#5
jihadu

jihadu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,377
  • Înscris: 19.01.2007

 raluk_b, on Oct 23 2007, 23:09, said:

Salut,

De curiozitate, cam cat se da avans la achizitionarea unei locuinte, la antecontract? Ce garantii sunt pentru suma data? Trebuie specificate clauze speciale in antecontract?
Nu v-a fost teama ca nu veti putea lua creditul ipotecar (din diverse motive ce tin de actele imobilului achizitionat) si pierdeti suma data ca avans?

Ma intereseaza parerile voastre,
Raluca.


de obicei se dau 2-3 mii euro, maxim.

depinde cum te intelegi cu cel care vinde.

si poti specifica in pre-contract ca daca actele imobilului nu sunt in regula, vanzatorul sa fie obligat sa returneze avansul.

ptr linistea ta, poti solicita copii ale actelor necesare acordarii impumutului, mergi cu ele la banca sa-ti faca un scoring si o verificare preliminara a actelor.

doar extrasul de carte funciara a imobilului are valabilitate 3 zile, cu restul actelor nu ar tb sa fie o problema.

#6
jihadu

jihadu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,377
  • Înscris: 19.01.2007

 CristiALF, on Oct 24 2007, 09:13, said:

Deci tu vrei sa iti iei o locuinta intr-un asamblu nou...Nu stiu aici, unii am vazut ca au niste "oferte" minunate, ti se face rau. Eu imi iau teren si vreau sa imi fac singur o casuta, si am gasit banca care imi da credit cu 5% avans, tocmai bine :)
Bafta!


Ce banca, te rog?

in aceeasi situatie sunt si eu, am cumparat un teren pe care as vrea sa construiesc.

Credit ipotecar sau imobliar?

#7
melcu79

melcu79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 22.03.2006
Eu am mers pe principiul "cu cat mai purin cu atat mai bine"!
Cine vinde mai are rabdare 1-3 saptamani ca oricum ii vin banii!
Am dat cam 1000 E!

#8
coldplay

coldplay

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 28.03.2004
Fiind un topic postat in aria "Ansambluri rezidentiale", cred ca nu am gresit presupunand ca nu e vorba de avansul pentru o locuinta deja existenta, ci de avansul de la antecontractul pentru o locuinta aflata probabil in constructie... Nu cred ca isi facea atatea griji pentru cei una-doua mii de euro.
Ar trebui totusi ca initiatoarea topicului sa confirme inainte de a continua discutia.

#9
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007

 jihadu, on Oct 24 2007, 09:45, said:

Ce banca, te rog?

in aceeasi situatie sunt si eu, am cumparat un teren pe care as vrea sa construiesc.

Credit ipotecar sau imobliar?
Sper sa nu se interpreteze ca si reclama :huh: , e vorba de Finance Bank si e ipotecar parca.

Edited by CristiALF, 24 October 2007 - 09:38.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate