Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Apa la sticla din sticla

Întrebuințare telefoane vechi...

Dacia Lodgy sau Dacia Docker ?

Valeriu Nicolae
 Exista vreun dezavantaj la constr...

Problema martori semnalizare dire...

Umplere gol tamplarie-glaf

Produse inapoiate cu zgarieturi
 Recomandare laptop cu specificati...

Pareri? Este fiabil?Aer condition...

1 zi/noapte Gura Portitei

Samsung Galaxy S23 Plus
 Recomandare TV Samsung QLED

Cat ar trebui sa ma coste o incar...

UBB camin

Boxe active pentru terasa
 

Bani prin Western Union

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Raynor152

Raynor152

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 04.01.2007
Trebuie sa primesc bani din strainatate prin Western Union. E prima oara cand fac asta. Ce trebuie sa fac ? Ce informatii sa dau celui care imi trimite. Cum se procedeaza ?

#2
jamesbond

jamesbond

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.04.2007
Uite aici  http://www.westernun...asp?language=ro     gasesti raspunsurile pe care le cauti.  :)

Edited by jamesbond, 22 October 2007 - 17:08.


#3
Raynor152

Raynor152

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 04.01.2007
Am citit tot. Nu am inteles, ce trebuie sa ii zic omului ? Numele si prenumele meu, orasul si tara mea ... si mai trebuie ceva ? Si apoi el trebuie sa imi dea mie ceva informatii ca sa stiu cand scot banii ? Who what where ?

#4
mrcicu

mrcicu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 17.10.2007
Eu sunt de parere ca nici nu ti-ai dat silinta sa citesti ce scrie la dumnealor pe sait.

El face asta:

Quote

1. Cum se trimit bani de la o locația unui agent?



Este suficient să completați formularul necesar și să arătați operatorului cartea dvs. de identitate.

Predați operatorului banii în numerar și semnați chitanța.

Pe lângă banii pe care îi trimiteți, trebuie, de asemenea, să achitați taxele de transport.

Iar tu asta:

Quote

1. Cum se ridică un transfer de bani?



Completați formularul To Receive Money (Pentru primire de bani) și înmânați-l operatorului împreună cu cartea dvs. de identitate.

Verificați și semnați chitanța ce vă este dată de către operatorul Western Union.

Acesta vă va înmâna banii și o copie a chitanței.




2. Ce trebuie să am pentru a primi banii la o locație de agent?

Un act de identitate cu fotografie, valabil, emis de o instituție de stat.

Edited by mrcicu, 22 October 2007 - 19:05.


#5
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Trebuie sa-i dai exact numele si adresa din buletin (ai grija ca unele banci, recte BRD, sint atit de pretentiosi incit daca scrie amerecanu gresit si inverseaza numele cu prenumele, fac figuri).
Expeditorul trebuie sa-ti dea MTCN (money transfer control number) si suma si, eventual, parola.
Eu ridic numai de la raiffeisen. Aici iti trebuie doar mtcn si suma exacta. Pina acum aveau formulare unde trebuia sa completezi si datele expeditorului (la fel, numele si adresa exacte). Nu stiu daca au simplificat asa la toate bancile.
Oricum, nu o sa fie cum scrie acolo.
1. Cum se ridică un transfer de bani?
.....operatorul Western Union.
Acesta vă va înmâna banii și o copie a chitanței.

Operatorul nu-ti da nici un ban, banii ii ridici de la casieria bancii. Chiar, exista operator western stand alone? Adica sa NU fie in banca, posta etc. ??

#6
Raynor152

Raynor152

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 04.01.2007
Ok ma du la Raiffeisen daca nu trebuie datele expeditorului :)

Omului trebuie sa ii dau toata adresa sau numai orasul ? Am viza de flotant, pe fata buletinului scrie un oras si pe spate alt oras, care ii dau ?

#7
Raynor152

Raynor152

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 04.01.2007
Ah si pe buletinu meu scrie  :

Last name : cel de familie si    First name : numele meu adica prenumele

Si omului asa i le-am dat. Le-am dat bine sau am dat-o in bara ?

Edited by Raynor152, 22 October 2007 - 21:14.


#8
mrcicu

mrcicu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 17.10.2007

 Raynor152, on Oct 22 2007, 22:14, said:

Ah si pe buletinu meu scrie  :

Last name : cel de familie si    First name : numele meu adica prenumele

Si omului asa i le-am dat. Le-am dat bine sau am dat-o in bara ?

Este bine.

#9
Raynor152

Raynor152

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 04.01.2007
Raspuns :
We have tried sending you this money via western union but they have told us that they do not send to Romania at this time.  Is there another way that we can send you this money, would we be able to send this by cheque?

WTF ???? Ce ma fac ? :P

#10
mrcicu

mrcicu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 17.10.2007
Poate ne spui si cine este stimatul care vrea sa-ti trimita banii, sau ce firma reprezinta. Asta daca vrei sa ne dam cu parerea despre un eventual cec (nu primesi contravaloarea lui de la orice banca).

Daca este din Austria, Brazilia, Croatia, Cehia, Elvetia, Germania, Israel, Italia, Japonia, Portugalia, Slovacia, Spania, Ungaria, Grecia, incearca cu eurogiro.

Este mult mai bine daca ai un cont in banca pentru a primi suma dorita (pentru expeditor cat si destinatar).

Deci...?

#11
Raynor152

Raynor152

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 04.01.2007
Tipu nu stiu din ce tara e. Omu avea nevoie de un logo si a pus un concurs pe sitepoint si l-am castigat : 150 $ ... daca are vreo importanta...

Am cont la Raiffeisen, poate sa imi trimita bani direct in acel cont ?

#12
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Nu inteleg de ce n-ar fi posibil sa-i trimita prin WU, da' ma rog.

#13
mrcicu

mrcicu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 17.10.2007

 Raynor152, on Oct 24 2007, 22:49, said:

Tipu nu stiu din ce tara e. Omu avea nevoie de un logo si a pus un concurs pe sitepoint si l-am castigat : 150 $ ... daca are vreo importanta...

Am cont la Raiffeisen, poate sa imi trimita bani direct in acel cont ?

Da. Ii dai IBAN-ul si -ti trimite banii in acel cont.


 LoveDemon, on Oct 25 2007, 03:44, said:

Nu inteleg de ce n-ar fi posibil sa-i trimita prin WU, da' ma rog.

Pai nu stim nici noi. Poate concursul era o mare "teapa".  ^_^

#14
Raynor152

Raynor152

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 04.01.2007

Quote

Da. Ii dai IBAN-ul si -ti trimite banii in acel cont.
Am cont in lei si el are dolari. Acu mi-a venit in minte, nu mai merge... asa-i ? I-am trimis mail si i-am zis sa incerce prin moneygram. Cat ar dura daca ii zic sa trimita acel cec ?

#15
mrcicu

mrcicu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 17.10.2007
Daca nu ne spui de unde este stimatul, nu avem de unde sa stim cat va dura sa-ti trimita cecul (depinde de Posta Romana sau modalitatea prin care ti-l trimite). Nu-ti recomand aceasta modalitate de plata, mai ales suma trimisa fiind de 150$ (parca asa ai spus). Comisoane mari, asta in cazul in care gasesti o banca care sa ti-l accepte.

Ba da, trebuie sa mearga indiferent daca depune lei sau valuta. Se face conversie in mod automat (sau cel putin asa ar trebui).

#16
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Nu am mai auzit sa sisteze WU platile catre Romania, mai ales ca datorita volumului mare de tranzactii incaseaza o gramada de bani.
De fapt spre romania nu se pot trimite bani online. Dar daca amicul tau merge la orice punct WU va putea sa iti trimita fara probleme.

Edited by onlyone, 25 October 2007 - 10:54.


#17
Raynor152

Raynor152

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 04.01.2007
Tipul era din UK, nu stiu de ce nu a mers WU :( Oricum am reusit cu moneygram la bcr.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate