Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezistența jacuzzi gonflabil

Hai sa compunem o manea pentru tr...

Skoda Octavia 2, 1.6, problema AC

Router cu wireguard in spatele ro...
 Joc in diferential spring

achizitie pneuri pirelli cinturato

Credit Ipotecar Italia

Te pui la masa, te joci pe telefo...
 Pregatire examen DELF A2-B1

Ce benzinarie vinde motorina euro...

Telefonul raspunde la apeluri in ...

Cum se foloseste zoom motorizat?
 Extindere apa - trecere in domeni...

La mulți ani @Digix!

[cum] telefon cu folosire in SUA

Montare AC deasupra frigiderului?
 

Referinta in InDesign CS3

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
mdmilan

mdmilan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 02.08.2004
Lucrez in InDesign CS3.
Am un text si la un moment dat are ceva de genul "... vezi pag x". Vreau sa introdus in locul lui x o referinta catre pagina respectiva la care se refera textul astfel incat daca se modifica numarul paginii la care se face referire sa se modifice si x.

Cu multumiri anticipate,

Marius Milan

Edited by mdmilan, 10 October 2007 - 16:18.


#2
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
nu prea ai cum...

#3
mdmilan

mdmilan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 02.08.2004

View Postdacuburebista, on Oct 10 2007, 17:47, said:

nu prea ai cum...
daca "nu prea" atunci inseamna ca exista o optiune...

#4
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
ia vezi in help - Add automatic page numbers for story jumps... :coolspeak:

#5
mdmilan

mdmilan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 02.08.2004

View Postdacuburebista, on Oct 11 2007, 13:15, said:

ia vezi in help - Add automatic page numbers for story jumps... :coolspeak:
Pagina la care se face referire nu este urmatoarea ci multe pagini mai la coada.

#6
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
asa...
de ce nu incerci?

#7
greenlighter

greenlighter

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 12.10.2007
AICI


Am DVD-urile astea si am invatat niste lucruri noi de acolo mai ales cand am avut nevoie de Index pentru o carte. Am facut index o singura data si jur ca nu mai fac asa ceva in viata mea. E imputita rau faza (cel putin pentru mine). Oricum cred ca asta e un job aparte.
Banuiesca ca poate fi cumva pliata problema si pe nevoile tale.
Majoritatea lucrurilor sunt cunoscute pentru cineva care lucreaza in InDesign, dar printre picaturi se gasesc si lucruri noi (din al meu punct de vedere).

Edited by greenlighter, 15 October 2007 - 09:50.


#8
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
e suficient sa linkuiesti -cum scrie in help- un text dint-o pagina in alta. oricare al fi ele, succesive sau nu...

#9
mdmilan

mdmilan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 02.08.2004
Cred ca nu m-am facut inteles.
Sa fiu mai explicit.
Am un text care se intinde pe 20 pagini, de exemplu. Textul merge din pagina in pagina prin link-uirea de boxuri de text in ordine 1->2->3->4.....17->18->19->20.
La pagina 4 am un text de genul "... folositi macheta pe pare o gasiti la pagina 18".
Acel 18 vreau sa fie un link catre pagina 18 (nu sa il scriu eu manual) astfel incat, daca mai introduc text undeva in paginile 1-18, iar macheta la care se face referire se muta pe pag 19 linkul sa se updateze si sa imi apara textul "... folositi macheta pe pare o gasiti la pagina 19" automat, fara sa stau eu sa verific daca se mai pastreaza referirea. Sau daca nu automat macar sa se faca cu un update ca la cuprins.
Am incercat sa ancorez in pag 4 in locul lui 18 un textbox cu variabila next page in el si in pagina 18 un alt textbox care sa fie gol sa nu apara la print, pe care sa le linkuiesc intre ele dar un textboxul din pag 4, ancorat, nu am mai putut sa il linkuiesc, nu mai apare sagetuta de link cand ma duc cu mouse-ul deasupra plusului rosu.
Asa ca... alte idei?

#10
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
pai, daca te gindesti mai simplu, o sa vezi ca merge
am facut proba :)
singura ta problema e ca trebuie sa ai 2 blocuri de texte...
unul cu povestea care curge pe toate paginile, altul cu referintele

#11
kliviu

kliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 01.10.2005
Am probat si eu chestia - nu stiu cit de simplu trebuie privit, dar daca e sa ancorez trimiterea si boxul (in ideea unui document dinamic, in care e posibil sa am nevoie de trimiterea "vezi pagina x" ori pe pagina 11, ori poate fuge pe 12... sau boxul de pe pagina x poate fuge ala - asa ca ori il mut eu manual, ori pun eu manual "vezi pagina 15" in caz ca x=15 tot lucru manual e... Cert e ca in momentul in care ancorez unul din boxuri dispare posibilitatea legarii lui la alt box pt a obtine numarul paginii cu continuarea.
Sau poate imi scapa si mie ceva. Baga un atasament cu indd-ul tau in care iti merge solutia - ca m-ati facut curios si pe mine... Ditamai programul sa nu stie chestiuta asta...

L.E. Un search dupa cross link in indesign m-a dus aici. Nu e free, in schimb... :( (plugin recomandat si pe un forum specializat adobe...)

Edited by kliviu, 22 October 2007 - 19:22.


#12
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
nu a zis nimeni ca e simplu
am zis ca nu prea ai cum sa faci asta - exista ceva care ar putea merge sau nu, depinde cit de simplu vrei sa fie si cum te poti gindi sa aplici metoda din help la documentul tau...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate