Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Întrebuințare telefoane vechi...

Dacia Lodgy sau Dacia Docker ?

Valeriu Nicolae

Exista vreun dezavantaj la constr...
 Problema martori semnalizare dire...

Umplere gol tamplarie-glaf

Produse inapoiate cu zgarieturi

Recomandare laptop cu specificati...
 Pareri? Este fiabil?Aer condition...

1 zi/noapte Gura Portitei

Samsung Galaxy S23 Plus

Recomandare TV Samsung QLED
 Cat ar trebui sa ma coste o incar...

UBB camin

Boxe active pentru terasa

pret manopera
 

Paypal in actele contabile

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
clickon

clickon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 22.06.2005
Salutare!

O data cu extinderea functionalitatilor oferite de Paypal in Romania cred ca va fi folosit din ce in ce mai mult si pentru incasari online pt web shops sau simple facturi care le trimiti clientilor din afara.

Din punct de vedere contabil, este posibil inregistrarea corecta a operatiilor via PayPal?

Nu sunt de meserie si ma gandesc ca pe extrasele de cont la un withdraw apare Paypal ca expeditor cand poate eu am retras suma de pe 10 facturi achitate de 10 clienti diferiti; se pot urmari corect sumele in contabilitatea fiscala in cazul nefericit al unui control realizat de un inspector nu prea deschis la minte (si la solutiile noi de plata)?

Merci ;)

#2
b2r3z

b2r3z

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 13.01.2007
Deschizi un cont pentru firme la Paypal. Eu folosesc moneybooker pt. asta.
Trimiti factura la client, primesti bani (moneybookers,paypal) arati extrasul de pe paypal atasat cu factura respectiva contabilului.
Eu asa fac.
Mai nou cred ca poti sa trimiti facturi din Paypal si cand primesti banii o sa-ti genereze un numar pe factura care este trimis la contabil. Dar asta am auzit si eu. (in moneybookers nu se poate asa ceva)

#3
clickon

clickon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 22.06.2005

 b2r3z, on Oct 6 2007, 17:04, said:

Deschizi un cont pentru firme la Paypal. Eu folosesc moneybooker pt. asta.
Trimiti factura la client, primesti bani (moneybookers,paypal) arati extrasul de pe paypal atasat cu factura respectiva contabilului.
Eu asa fac.
Mai nou cred ca poti sa trimiti facturi din Paypal si cand primesti banii o sa-ti genereze un numar pe factura care este trimis la contabil. Dar asta am auzit si eu. (in moneybookers nu se poate asa ceva)

Merci pt raspuns; deci in principiu extrasul de la paypal, moneybookers in cazul tau, are rolul de a constata in contabilitate faptul ca facutra cutare a fost achitata.

EDIT:

Am omis un aspect, factura pt client o emiti in RON, corect? Stiu ca exista ceva restrictii in sensul asta, dar clientul poate achita ulterior in alte valute decat cea de pe factura.

Edited by clickon, 06 October 2007 - 18:21.


#4
b2r3z

b2r3z

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 13.01.2007

 clickon, on Oct 6 2007, 18:51, said:

Merci pt raspuns; deci in principiu extrasul de la paypal, moneybookers in cazul tau, are rolul de a constata in contabilitate faptul ca facutra cutare a fost achitata.

EDIT:

Am omis un aspect, factura pt client o emiti in RON, corect? Stiu ca exista ceva restrictii in sensul asta, dar clientul poate achita ulterior in alte valute decat cea de pe factura.


In general lucrez cu clienti straini, deci trimit factura in euro impreuna cu una in RON si mentionez ca este acelasi factura. Numarul este acelasi pe factura, etc. Factura in euro este in limba engleza ca sa inteleaga si contabilul strain. Si calculez preturile la cursul valutar euro-ron (BNR) cand emit factura. Cand clientul trimite banii e tot acelasi ca moneybookers si paypal proceseaza banii in moneda nationala a tarii, deci o sa primesti RON.

#5
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007

 clickon, on Oct 6 2007, 03:41, said:

Salutare!

O data cu extinderea functionalitatilor oferite de Paypal in Romania cred ca va fi folosit din ce in ce mai mult si pentru incasari online pt web shops sau simple facturi care le trimiti clientilor din afara.

Salut!

Nu stiu daca am nimerit bine.... Sunt un profan in ale businessului pe Internet si as vrea sa stiu ce fel de cont ar trebui sa-mi deschid pentru a primi bani in cazul in care lucrez pentru cineva (firma) pe Internet? Sau... cum se procedeaza in astfel de cazuri? Pot sa am un card in care ei sa-mi verse contravaloarea muncii?!?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate