Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hai sa compunem o manea pentru tr...

Skoda Octavia 2, 1.6, problema AC

Router cu wireguard in spatele ro...

Joc in diferential spring
 achizitie pneuri pirelli cinturato

Credit Ipotecar Italia

Te pui la masa, te joci pe telefo...

Pregatire examen DELF A2-B1
 Ce benzinarie vinde motorina euro...

Telefonul raspunde la apeluri in ...

Cum se foloseste zoom motorizat?

Extindere apa - trecere in domeni...
 La mulți ani @Digix!

[cum] telefon cu folosire in SUA

Montare AC deasupra frigiderului?

Cunoaste cineva metoda de semideg...
 

se cauta un DTP bun

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005
Agentia de publicitate Ad-Venture cauta un DTP pentru a completa departamentul de creatie :

Cerinte:
• Cunostinte avansate Adobe Photoshop, Adobe Illustrator, Adobe InDesign, optional Quark XPress;
• Sa stie, eventual sa inteleaga rapid ce inseamna bleed, cum se face o stanta, ce inseamna lacuire selectiva, ce inseamna rich-black, care este diferenta intre tiff si eps;
• Sa posede o dorinta de invatare/perfectionare - putem sa-ti explicam tehnic cum se fac/fabrica anumite lucruri, dar am vrea ca si tu sa intelegi din prima;
• Sa respecte deadline-urile;
• Sa poata sa faca distinctia dintre frustrarile personale si meserie.

Oferta (bonusuri, beneficii):
Mai mult decat un Mac G5 cu monitor Apple Cinema de 23 de inch, un birou nou, un spatiu bine luminat, multa liniste, colegi tineri si simpatici, telefon mobil, bonusuri in functie de realizarile echipei, doua vacante platite pe an, cafea la discretie, nu stiu ce am mai putea oferi... :)

Va anuntam ca sediul firmei se afla in zona Piata Presei Libere (asta pentru cei care ar putea avea probleme cu traficul)

Asteptam CV-ul dvs. la adresa [email protected]
----------------------

Ca sa raspund si la potentiala intrebare "de ce cauta astia om?" vreau sa specific faptul ca eu, actualul DTP,  sunt cel care va pleca din tara - speram pentru totdeauna. Locul ramane liber asa ca... grabiti-va! :)

#2
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005
Asta nu e "bonusuri, beeneficii". :)  Asta e "mandatory", ca sa folosesc un englezism. :D
Da' nu eu decid salariul, ci sefii.

Edited by ciureanuc, 03 October 2007 - 15:05.


#3
gutuie

gutuie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 07.10.2005
succes afara!

pleci tot in domeniu?


bai nene, ce invidie am pe astia care au curajul si tupeu sa plece afara la o viata mai buna; toata lumea vrea dar ca sa ai si vointa necesara ..... eu unu m-as lovi de multe ... parinti, prietena, nu am iesit niciodata din RO nu cunosc pe NIMENI afara ... etc .... de fapt nesiguranta ma opreste....



... in sfarsit ... BAFTA! toate cele bune.




:thumbup:

#4
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005
locul nu s-a ocupat! grabiti-va. :)

#5
Idiotus

Idiotus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 01.03.2004
Suna bine. Acolo as ajunge mult mai usor decat la Romana. Daca aparea acu un an oferta eram interesat, da m-am hodorogit rau. Poate-mi trimiti si mie un ins sa ma inlocuiasca din cei care aplica la tine, daca ai mai multi buni.

#6
faxiu

faxiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 09.08.2003
s-a ocupat?
exista un loc (la adapost, nu in curte sau pe terasa) unde se poate iesi la un fum?
e pauza da masa sau haleala?
vine wuxing pana acolo?
In functie de raspunsul la primul rand astept si la celelalte. :D.
Oricum daca pleci cu job-ul afara, bafta si asteptam si noi un post pe aici sa ne spui cat de albastra e situatia intr-adevar si daca la ei stie accountul ce e aia pantone.

#7
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005
s-a ocupat, si a si mers cu noi in team-building - 3 zile in Delta, pe banii firmei, of course! :-)
Omul e ok, putin timid, da' sper ca va "recupera". :)  Oricum,  a fost cel mai bun din cati au aplicat.

Unu' nu a vrut sa vina la interviu pentru ca a zis ca monitoarele Apple Cinema de 23 de inch nu sunt pentru DTP si astfel nu e calificat JOBUL pentru ce vrea el; sa faca.  HILAR!  hi hi hi
Mai baieti, voi faceti DTP in functie de monitor sau in functie de datele tehnice? :)


http://www.iloveprague.3x.ro/Test DTP/

aici aveti si testul, si 2 oameni (din vreo 5-6) care au reusit sa dea un raspuns cat de cat, in 3 zile de la telefonul in care ii anuntam testul. :)

TEST:
Ce ati avea de facut:
1. redimensionarea unei machete
2. prelucrarea unei poze.

Avem 2 clienti: Interamerican si Amigo.
Pentru Interamerican trebuie sa redimensionam o macheta pe dimensiunile unui ziar local. Ziarul se numeste  "Monitorul de Valcea" si trebuie sa livram o macheta tiff 1/1 CMYK de dimensiuni 11,5 x 18 cm cu 5mm bleed. Am pus un fisier Illustrator, un tiff, un jpg...  Este foarte important sa stiti codurile de culoare pentru logo si scris: folosim rosu de forma 0/95/100/0 si negru - black 80%. Fontul folosit va fi Arial.
Pentru ca FTP-ul nu vrea fisiere mai mari de 10Mb, ma astept sa gasesc acolo un illustrator- FARA POZA (e mai mic) si un tiff executat conform cerintelor. Daca il salvati cu compresie LZW, macheta nu trebuie sa depaseasca 10mb. :)

Pentru Amigo, am primit de la fotograful firmei o fotografie cu borcane... Ne intereseaza sa faceti borcanele ca in jpg-ul atasat: pe fond verde si cu o reflexie in partea de jos...  Livrarea se va face tiff, CMYK, redimensionat sa nu depaseasca 10mb.
hint: atentie la perspective!

Edited by ciureanuc, 22 October 2007 - 17:29.


#8
floriniaru

floriniaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 11.04.2005

View Postciureanuc, on Oct 22 2007, 18:28, said:

s-a ocupat, si a si mers cu noi in team-building - 3 zile in Delta, pe banii firmei, of course! :-)
Omul e ok, putin timid, da' sper ca va "recupera". :)  Oricum,  a fost cel mai bun din cati au aplicat.

Unu' nu a vrut sa vina la interviu pentru ca a zis ca monitoarele Apple Cinema de 23 de inch nu sunt pentru DTP si astfel nu e calificat JOBUL pentru ce vrea el; sa faca.  HILAR!  hi hi hi
Mai baieti, voi faceti DTP in functie de monitor sau in functie de datele tehnice? :)


http://www.iloveprague.3x.ro/Test DTP/

aici aveti si testul, si 2 oameni (din vreo 5-6) care au reusit sa dea un raspuns cat de cat, in 3 zile de la telefonul in care ii anuntam testul. :)

TEST:
Ce ati avea de facut:
1. redimensionarea unei machete
2. prelucrarea unei poze.

Avem 2 clienti: Interamerican si Amigo.
Pentru Interamerican trebuie sa redimensionam o macheta pe dimensiunile unui ziar local. Ziarul se numeste  "Monitorul de Valcea" si trebuie sa livram o macheta tiff 1/1 CMYK de dimensiuni 11,5 x 18 cm cu 5mm bleed. Am pus un fisier Illustrator, un tiff, un jpg...  Este foarte important sa stiti codurile de culoare pentru logo si scris: folosim rosu de forma 0/95/100/0 si negru - black 80%. Fontul folosit va fi Arial.
Pentru ca FTP-ul nu vrea fisiere mai mari de 10Mb, ma astept sa gasesc acolo un illustrator- FARA POZA (e mai mic) si un tiff executat conform cerintelor. Daca il salvati cu compresie LZW, macheta nu trebuie sa depaseasca 10mb. :)

Pentru Amigo, am primit de la fotograful firmei o fotografie cu borcane... Ne intereseaza sa faceti borcanele ca in jpg-ul atasat: pe fond verde si cu o reflexie in partea de jos...  Livrarea se va face tiff, CMYK, redimensionat sa nu depaseasca 10mb.
hint: atentie la perspective!
Testul incepe cu o greseala: NU EXISTA BLEED PENTRU ZIAR!
Apoi, e simplu: pentru ziar, total ink limit trebuie sa nu depaseasca 270%
Profilul de culoare corect se extrage din CS3 Newspaper, sau CS2 Uncoated 22%.
Illustratorul e un .ps, sau ma insel?

#9
kliviu

kliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 01.10.2005

View Postfloriniaru, on Oct 22 2007, 22:26, said:

Apoi, e simplu: pentru ziar, total ink limit trebuie sa nu depaseasca 270%
Profilul de culoare corect se extrage din CS3 Newspaper, sau CS2 Uncoated 22%.
Chiar daca sint off topic, risc si intreb: ce se intimpla daca total ink e mai mare? Cum se rezolva problema in cazul concret, dar mentinind nuantele clientului...? (Ar trebui sa punem mina de la mina pentru un curs virtual condus de dvs... ;) - ca tot intreba cineva pe un alt topic.

In privinta bleedului - corect. Mi-am scormonit mintea pt ce ar vrea cineva bleed in cazul ala - si nimic. Mai mult: cum declar bleedul in tiff? Fac tifful mai mare cu 5 mm pe fiecare latura si ... transmit verbal? Mai mult ca sigur ca reclama va aparea in ziar cu tot cu cei 5 mm - si cred ca ar iesi cu scandal: e risipa din spatiul platit de client la ziar....

Referitor la concurs: de ce vad un psd la unul din concurenti? Nu era in cerinte... :D

#10
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005

View Postfloriniaru, on Oct 22 2007, 22:26, said:

Testul incepe cu o greseala: NU EXISTA BLEED PENTRU ZIAR!
Da, asa e... nu stiu ce a fost in capul meu cand am scris testul... de fapt stiu ce a fost! :) Publicatia conta mai putin, important era cum se executa cu bleed & stuff...  Nu am mai stat sa caut dimensiunile exacte la Oblique TV si/sau ProTV magazin (unde a aparut machgeta cu bleed) asa ca am luat "la prima vedere" o denumire de publicatie, de pe masa...   my fault! :)

#11
floriniaru

floriniaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 11.04.2005

View Postkliviu, on Oct 23 2007, 11:48, said:

Chiar daca sint off topic, risc si intreb: ce se intimpla daca total ink e mai mare? Cum se rezolva problema in cazul concret, dar mentinind nuantele clientului...? (Ar trebui sa punem mina de la mina pentru un curs virtual condus de dvs... ;) - ca tot intreba cineva pe un alt topic.
Ce se intimpla?
Pai, toate culorile vor iesi mai intunecate, iar partile foarte intunecate vor iesi pe partea cealalta a hirtiei, pentru ca se depaseste capacitatea ei de absorbtie.
Apoi, o imagine pt glossy (cu 310-320 total ink limit) isi va schimba dramatic nuantele pe ziar (rosu devine caramiziu, verdele - cafeniu, albastrul - violet.
Exista rezolvari, dar, cum am spus, asta la curs! :)
Nu, glumesc, exista rezolvari punctuale.
Cel mai bine ar fi sa deschid un curs pe net, sa nu-si mai bata oamenii capul!

#12
XPuser

XPuser

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 09.07.2006

View Postfloriniaru, on Oct 27 2007, 15:24, said:

Ce se intimpla?
Pai, toate culorile vor iesi mai intunecate, iar partile foarte intunecate vor iesi pe partea cealalta a hirtiei, pentru ca se depaseste capacitatea ei de absorbtie.
Apoi, o imagine pt glossy (cu 310-320 total ink limit) isi va schimba dramatic nuantele pe ziar (rosu devine caramiziu, verdele - cafeniu, albastrul - violet.
Exista rezolvari, dar, cum am spus, asta la curs! :)
Nu, glumesc, exista rezolvari punctuale.
Cel mai bine ar fi sa deschid un curs pe net, sa nu-si mai bata oamenii capul!

mare pustiu de bine ai mai face multora cu un curs!
:worthy:

#13
kliviu

kliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 01.10.2005

View PostXPuser, on Oct 28 2007, 12:57, said:

mare pustiu de bine ai mai face multora cu un curs!
:worthy:

Exact... Astept cu mare interes.. Ma inscriu in prima grupa. Am experienta, dar invatatul de unul singur iti poate crea automatisme nesanatoase si niscai lacune determinate si de mediul in care lucrezi...

#14
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
...dar sunt atitea firme care organizeaza asta...

#15
floriniaru

floriniaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 11.04.2005

View Postdacuburebista, on Oct 29 2007, 18:36, said:

...dar sunt atitea firme care organizeaza asta...
Dacule, n-am de gind s-o fac singur. Si eu pot invata de la altii. Asa ca am sa-i invit pe cei foarte experimentati si foarte rabdatori sa facem un site: www.invatatiinvatatiinvatati.ro
Stai, am glumit, nu exista. Nu apasati pe linkul asta (deocamdata!).

#16
Idiotus

Idiotus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 01.03.2004
Dar ce e asa de greu sa convertesti un fisier la o cerneluire mai mica? Foarte greu ma prind.. Tre sa ai doctorat pe ntru asta? Sa chemi si pompierii?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate