Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cand trebuie sa porti botnita la ...

Arc iesit din canapea. Ce e de fa...

SSD-uri in 99% dupa restart - err...

Izolare camera PoE?
 Click Sunet Butuc fata

Flatulenta și responsabilita...

Nu merge internet și touchpad

Nu am semnal la telefon la casa i...
 Aspecte pozitive la partidele si ...

Cost bransare curent ENEL 2024

Tur auto 2024

Scule parkside x20v
 "Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC

Coramet sau Caparol?

Probleme cu un vecin de pe scara
 

Opera vs Mozila Firefox

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#19
mnezo

mnezo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 06.03.2006
Opera de 4 ani, probabil pana imi cad mainile si nu mai folosesc netul.
Firefox e compus din 1/3 browser, 1/3 extensii si 1/3 hype.

#20
ImDrunk

ImDrunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 04.08.2006
IE ii chiar praf asta stie toata lumea :)

#21
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,249
  • Înscris: 12.10.2002

View Postqueensoft, on Oct 2 2007, 16:34, said:

Ce-mi place la Opera este 'back' instant. Si la IE si la firefox reincarca pagina sau sta mai mult.
m-am jucat cu ff3 si acolo merge imediat butonul back :)

#22
pssst

pssst

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 02.09.2007

View PostJimie, on Oct 1 2007, 18:33, said:

FireFox Rullz, DIE OPERA & IE :)

Uite un tip care a ales Firefox că așa a spus ăla de la 3 care le are cu "compiutărele"
No ofense. <_<

Eu folosesc Opera de aproape 3 ani, fără prea mari probleme din care problemele "majore" sunt:

- nu afișa/afișează corect conținutul unor pagini. Nici acum nu afișează corect mail-ul de la yahoo, versiunea nouă
- când aveam mai multe ferestre deschise și îl puneam în taskbar mânca enorm de multe resurse

și enorm de multe avantaje din care nu pot să las afară "Mouse Gestures"  :coolspeak:  adică gesturi din mouse ca de exemplu:

- când vrei să inchizi o pagină ți butonul din dreapta apăsat și faci rapid un L în fereastră.
- dacă vrei să navighezi în față sau în spate, ți butonul din dreapta apăsat și dai un click cu stânga și respectiv ți stânga apăsat și dai un
click cu butonul din dreapta.
- dacă ți butonul dreapta apăsat și faci o mișcare de sus în jos, iți deschide un nou tab.
- dacă ți butonul dreapta apăsat și rotești scrool-ul poți să alegi la care tab să sari.

Folosind toate cele de mai sus vă spun că nimeni nu va mai renunța la el, pur și simplu navighezi extrem de rapid prin tab-uri, history...

alte avantaje:

- de la versiunea 9+ e extrem de rapid
- siguranță sporită
- nu am mai văzut un pop-up de ceva timp
- email client, torrent client, IRC client
- Widgets (de la acvarii până la convertoare, calculatoare, vreme.. )
- skinuri
- bookmarks cu nickname, de exemplu pun ca bookmark www.faccevreau.ro și îi pun nickname-ul fac după care pot să introduc în adressbar doar fac și el mă va duce automat la pagina memorata
- ca să faci o căutare pe google nu trebuie decat să scrii in adress bar g si.ce.vrei.să.cauți, pe zahoo, y și.ce.vrei.să.cauți și să nu mai vorbesc că poți să-l înveți să caute așa pe orice motor de căutare, de exemplu www.imdb.com

Părerea mea.. Opera e net superior, doar că trebuie să-l descoperi.

P.S.
Ca să alegi un browser după aspect..

Edited by pssst, 02 October 2007 - 21:48.


#23
BlueMe

BlueMe

    The One & Only

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,256
  • Înscris: 19.02.2005
Opera e cel mai original browser, pt. ca asa spun eu si nu vecinu' de la 3  :coolspeak:
Serios acum, am mai spus aici ce si cum, la care mai adaugam Speed Dial (cireasa de pe tort).

Cu 9.5 alpha am avut ceva neplaceri.

Btw, nu exista Opera vs "cevreitu", internautii stiu de ce  :lol:


PS: cu toate ca s-a mai discutat asta de cam 454656765 de ori o sa va las sa "aberati" in continuare, spor.
PS2: Inainte sa compari ceva, trebuie sa cunosti acel ceva.
PSIII: Comentarii de genu'

View PostJimie, on Oct 1 2007, 18:33, said:

FireFox Rullz, DIE OPERA & IE :)
unde nu exista argument, se vor sterge.

Edited by BlueMe, 03 October 2007 - 02:46.


#24
Nexus11

Nexus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,797
  • Înscris: 19.06.2005

View PostImDrunk, on Oct 2 2007, 09:57, said:

You are about to start a BitTorrent download from:

http://www.ddddddd.r...XOR_TBS.torrent

Please note that you will share the content you receive with other people who download the same files.

Are you sure you want to do this?
ce-i cu tampenia asta la Opera? :(
Are client de torrent incorporat.Poti sa downloadezi torrente cu opera sau poti folosi un program specializat pt acest lucru.Ti-as recomanda sa folosesti alt program deoarece acest client incorporat nu este asa de grozav momentan.Se poate da disable la client. opera:config si vezi acolo bittorrent

#25
bodi

bodi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,509
  • Înscris: 09.05.2003

View Postpssst, on Oct 2 2007, 21:44, said:

Uite un tip care a ales Firefox că așa a spus ăla de la 3 care le are cu "compiutărele"
No ofense. <_<

Eu folosesc Opera de aproape 3 ani, fără prea mari probleme din care problemele "majore" sunt:

- nu afișa/afișează corect conținutul unor pagini. Nici acum nu afișează corect mail-ul de la yahoo, versiunea nouă
- când aveam mai multe ferestre deschise și îl puneam în taskbar mânca enorm de multe resurse

și enorm de multe avantaje din care nu pot să las afară "Mouse Gestures"  :coolspeak:  adică gesturi din mouse ca de exemplu:

- când vrei să inchizi o pagină ți butonul din dreapta apăsat și faci rapid un L în fereastră.
- dacă vrei să navighezi în față sau în spate, ți butonul din dreapta apăsat și dai un click cu stânga și respectiv ți stânga apăsat și dai un
click cu butonul din dreapta.
- dacă ți butonul dreapta apăsat și faci o mișcare de sus în jos, iți deschide un nou tab.
- dacă ți butonul dreapta apăsat și rotești scrool-ul poți să alegi la care tab să sari.

Folosind toate cele de mai sus vă spun că nimeni nu va mai renunța la el, pur și simplu navighezi extrem de rapid prin tab-uri, history...

alte avantaje:

- de la versiunea 9+ e extrem de rapid
- siguranță sporită
- nu am mai văzut un pop-up de ceva timp
- email client, torrent client, IRC client
- Widgets (de la acvarii până la convertoare, calculatoare, vreme.. )
- skinuri
- bookmarks cu nickname, de exemplu pun ca bookmark www.faccevreau.ro și îi pun nickname-ul fac după care pot să introduc în adressbar doar fac și el mă va duce automat la pagina memorata
- ca să faci o căutare pe google nu trebuie decat să scrii in adress bar g si.ce.vrei.să.cauți, pe zahoo, y și.ce.vrei.să.cauți și să nu mai vorbesc că poți să-l înveți să caute așa pe orice motor de căutare, de exemplu www.imdb.com

Părerea mea.. Opera e net superior, doar că trebuie să-l descoperi.

P.S.
Ca să alegi un browser după aspect..

ca sa relansez discutia, desi dupa asta nu ma mai bag...
tot ceea ce ai spus despre opera este adevarat, DAR tot la fel de adevarat este si pentru firefox, inclusiv inutilele (pentru mine) mouse gestures... trebuie doar sa vrei, ca poti.

probabil ca aici se vor bate fanii intre ei, dar fiecare va ramane la browserul cu care s-a obisnuit. ca toate "vs"-urile, n-are nici o utilitate.

Edited by bodi, 04 October 2007 - 13:24.


#26
ImDrunk

ImDrunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 04.08.2006

View PostNexus11, on Oct 3 2007, 14:57, said:

Are client de torrent incorporat.Poti sa downloadezi torrente cu opera sau poti folosi un program specializat pt acest lucru.Ti-as recomanda sa folosesti alt program deoarece acest client incorporat nu este asa de grozav momentan.Se poate da disable la client. opera:config si vezi acolo bittorrent

cum dau disable ca nu gasesc nicaieri :(

#27
Nexus11

Nexus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,797
  • Înscris: 19.06.2005

View PostImDrunk, on Oct 5 2007, 12:45, said:

cum dau disable ca nu gasesc nicaieri :(

Attached Files

  • Attached File  poza.JPG   150.72K   47 downloads


#28
_Ciprian_

_Ciprian_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 06.09.2007
Pentru cei care spun ca opera e de kko, ca nu se impaca cu unii clienti de download, ca nu afiseaza unele pagini cum trebuie si alte alea, va rog sa tineti cont ca, spre deosebire de firefox si alte browsere opera a fost construit de la 0 si nu se bazeaza ca celelalte pe motorul de ie, netscape sau mai stiu eu care.
Eu unu folosesc opera de 6 ani si nu am intampinat probleme majore pana acum.Ce-mi place la opera:
-client de mail incorporat (care in combinatie cu un cont pe gmail functioneaza ireprosabil);
-client de bittorrent incorporat(nu se compara cu un client separat cum ar fi utorrent sau bitcomet dar pentru utilizatorii amatori de torrent este mai mult decat suficient);
-mouse gestures;
-gestionarea buna a conturilor si a parolelor;
-speed dial;
-suporta skin-uri, widget-uri si alte chestii d'astea(pe mine acest aspect nu ma impresioneaza la un browser, prefer functionalitatea).

Am folosit si firefox o perioada dar m-am lepadat de el.De ce?In special din cauza lipsei clientului de mail(doar separat prin thunderbird sau mai stiu eu ce extensie)

#29
serban ary

serban ary

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.10.2007

View PostImDrunk, on Oct 1 2007, 17:39, said:

Am cautat un topic de genu si nu am gasit :(
As vrea sa stiu si eu ce are Opera in plus fata de Firefox si invers de ce ii mai bun Firefox decat Opera :) care din programele astea 2 consuma mai multe resurse etc etc

Io unu folosesc Opera de mai bine de 1 an si mi se pare destul de ok :) de cateva zile folosesc Firefox care nu mi se pare mai bun decat Opera da vreau sa stiu si parerile voastre ;) daca este un topic de genu si nu l-am gasit eu va rog sa il stergeti pe asta si sa imi dati si mie linku ;)

si eu folosesc Opera 9 si este super mi se pare mai bun decat Mozila, cred ca Opera este cel mai bun

#30
serban ary

serban ary

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.10.2007
Opera 9 este cel mai bun cred ca este mai tate decat Mozila

#31
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 11.10.2006
Opera merge mai repede si foloseste mai putine resurse. Firefox <2.0 este foarte lent, >2.0 este mai rapid, dar tot consuma reusrse. Mie imi foloseste cam cu 100Mb mai mult ram decat Opera. Acum folosesc Firefox, dar pentru ca nu imi plac programele care cer multe resurse, o sa incerc sa trec pe Opera din nou. In Opera am avut probleme cu managerul de download - imi mai dadea errori la programele descarcate.

#32
bleh

bleh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 936
  • Înscris: 30.08.2004
Daca Opera isi rezolva toate problemele de randare si mai adauga live bookmarks cum are Firefox-ul (stiu ca are rss dar nu e acelasi lucru, cel putin nu pt mine) va fi browserul perfect. Aceste 2 chestii il plaseaza pt mine pe locul 2, dupa firefox, dar recunosc ca este un program foarte bine realizat.
Memory leak-ul din firefox este extrem de enervant si e o rusine pt developerii acestui browser. Folosesc firefox de la versiunea 0.9 si nici pana in ziua de azi nu au fost in stare sa rezolve problema asta, doar au atenuat-o putin. Si cu 3.0 ce se mai intampla ? Trebuia sa fie beta nu stiu cat pana acuma, si ei sunt tot la alpha; intre timp opera lucreaza de zor si scot build dupa build, cinste lor.
Ca sa raspund strict la subiect, opera vs firefox, nu pot sa aleg, imi plac si le folosesc pe amandoua, firefox fiind browserul default.

#33
the_angel

the_angel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 05.02.2007

View Postakenathon, on Oct 2 2007, 13:08, said:

Consuma mai putine resurse?  :peacefingers:
consuma dar firefox e muuuult mai rapid. a si mai e chestia cu extensiile :D

#34
the_angel

the_angel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 05.02.2007

View Postthe_angel, on Oct 31 2007, 23:34, said:

consuma dar firefox e muuuult mai rapid. a si mai e chestia cu extensiile :D
totusi incercati safari 3.0.3 de departe cel mai rapid browser din lume.

#35
Nexus11

Nexus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,797
  • Înscris: 19.06.2005

View Postthe_angel, on Nov 2 2007, 02:00, said:

totusi incercati safari 3.0.3 de departe cel mai rapid browser din lume.
Inca e in beta.Apoi trebuie sa apara Opera 9.5 careia i s-a marit viteza.Multe sunt doar mesaje subliminale.Nu le lua ca atare.Testeaza tu si vezi.

#36
claus_S

claus_S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 26.10.2006

View PostNexus11, on Nov 2 2007, 10:07, said:

Inca e in beta.Apoi trebuie sa apara Opera 9.5 careia i s-a marit viteza.Multe sunt doar mesaje subliminale.Nu le lua ca atare.Testeaza tu si vezi.
Firefox are "block content" cum are opera. Mi se pare cea mai buna optiune.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate