Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri Kadjar sau alternative

Slovacia / Kosice

Spatiu stocare aproape plin

Recomandare aer conditionat 9000 ...
 Cum v-ati apucat de editare foto?

Problema unezeala grinda de lemn ...

Intrebare hdmi laptop lenovo

Fezabilitate - Adaugare microinve...
 Hard disk extern SSD, A92

Parere cartier Uverturii/Virtutii...

inmatriculare autoturism reprezen...

2 aere conditionate pe un singur ...
 Intarzietor de priza zahar

Oprire update Asus ZenFone 10

Concediu Canada - Gestiunea banil...

Folii faruri - plastic sau sticla...
 

1 Abonament, 2 SIM-uri, un singur numar?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
^always^

^always^

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 28.06.2006
Exista posibilitatea folosirii a doua cartele SIM pe un singur abonament? Nu ma intereseaza sa fac "sharing" la un abonament ci pur si simplu  vreau sa folosesc doua telefoane, alternativ (unul mai "de santier" si altul mai "de oras"). In momentul de fata, trebuie sa frec SIM-ul de la unul la altul si este foarte stresant (mai ales cu re-setarea pentru ora/data). Asadar, la un moment dat in retea (activ) ar fiu un singur SIM, deci n-ar perturba sistemele operatorului. Stie cineva (eventual vreun insider) daca este posibil asa ceva?

#2
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005

View Post^always^, on Sep 12 2007, 09:47, said:

Exista posibilitatea folosirii a doua cartele SIM pe un singur abonament? Nu ma intereseaza sa fac "sharing" la un abonament ci pur si simplu  vreau sa folosesc doua telefoane, alternativ (unul mai "de santier" si altul mai "de oras"). In momentul de fata, trebuie sa frec SIM-ul de la unul la altul si este foarte stresant (mai ales cu re-setarea pentru ora/data). Asadar, la un moment dat in retea (activ) ar fiu un singur SIM, deci n-ar perturba sistemele operatorului. Stie cineva (eventual vreun insider) daca este posibil asa ceva?

Din punct de vedere tehnic nu este nici o problema, mai exact se numeste clonare (SIM) operatiunea.
Nu cred ca o sa poti obtine insa asa ceva de la vreun operator GSM... insa in mod sigur iti poate face asa ceva un grup care se ocupa cu asa ceva. Problema este ca nu cred ca-i nimeni dintr-un asemenea grup destul de fraier incat sa muste o astfel de momeala... si chiar daca ai avea tu bune intentii (adica legale) nu ai nici o certitudine ca or sa cloneze intr-un singur exemplar SIM-ul :)

Daca gasesti o varianta legala la un operator te rog posteaza aici.

#3
^always^

^always^

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 28.06.2006
Serviciul se numeste TwinCard si este disponibil la Orange Elvetia. Am sunat la Orange Romania si n-au stiut sa-mi raspunda - mi-au spus sa incerc pe la vreun Orange Shop. ;)

Quote

If you already have two mobile phones (dualband) - for example one in your car and one mobile phone in your office - the Twin Card service is ideal for you. With this new service you avoid having to go through the irritating process of switching your SIM card from one mobile phone to the other, and the additional monthly fee is just CHF 9.-.

Advantages
All activated services, for example call divert, Fast Data, GPRS, etc. are applicable on both cards. However, they are independent of each other, which means that you can enter your work contacts on one card and your private ones on the other.

The second SIM card can also be installed in your Nokia Card Phone, which is inserted in your laptop computer or in a mobile phone that you use for other activities. With Twin Card, you have just one number, and all your calls are listed on a single bill. You continue to benefit from cumulated minutes on both cards, so you pay the minimum price per minute.


#4
videosuzy

videosuzy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,397
  • Înscris: 04.04.2007

View Post^always^, on Sep 12 2007, 17:07, said:

Serviciul se numeste TwinCard si este disponibil la Orange Elvetia. Am sunat la Orange Romania si n-au stiut sa-mi raspunda - mi-au spus sa incerc pe la vreun Orange Shop. ;)


Nu ai inteles exact ce vrea "always"...Ceea ce ai spus mai sus este disponibil deja in Vodafone. Eu am doua numere de telefon din aceeasi retea pe un singur card.
Mergi la Vodafone si ceri ca ambele numere de apel (doar in Vodafone si sa fie pe numele tau, altfel necesita imputernicire de la celalat titular) sa fie trecute pe un singur SIM.
E foarte practic, transferul si convorbirea tranferata este gratuita (dezavantajul il ai doar la SMS-uri, adica trebuie sa comuti pe celalalt numar ca sa primesti SMS-urile).
Un alt avantaj este comutarea fara oprirea terminalului.

Ce doreste "always" este clona si nu face nimeni asa ceva decat pentru situatii speciale in servicii...la fel de speciale.

#5
^always^

^always^

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 28.06.2006
Nu e vorba de "servicii speciale".. dupa cum se poate vedea din link-ul de mai sus, este un serviciu curent in reteaua Orange (elvetia). Nu ma intereseaza sa clonez un SIM (adica doua sim-uri cu acelasi serial number etc) ci doua SIM-uri distincte care sa ma autorizeze in retea ca fiind acelasi numar de telefon.

#6
TrippLex

TrippLex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.08.2007
chestia cu clonarea am folosit-o eu la un card vodafone ,problema a fost ca dupa doua saptamani mi-au dezactivat
unul din carduri ... asadar au un sistem de protectie

#7
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
Dacă se înregistrează ambele simultan da, unul va fi blocat.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate