Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum va arata viitorul?

Saptamana de lucru de sase zile i...

Pareri Kadjar sau alternative

Slovacia / Kosice
 Spatiu stocare aproape plin

Recomandare aer conditionat 9000 ...

Cum v-ati apucat de editare foto?

Problema unezeala grinda de lemn ...
 Intrebare hdmi laptop lenovo

Fezabilitate - Adaugare microinve...

Hard disk extern SSD, A92

Parere cartier Uverturii/Virtutii...
 inmatriculare autoturism reprezen...

2 aere conditionate pe un singur ...

Intarzietor de priza zahar

Oprire update Asus ZenFone 10
 

Linie telefonica ISDN si modem analogic

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
rbotescu

rbotescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.11.2006
Salut

imi cer scuze daca nu este locul bun ptr intrebarea mea...
problema : la servici am o linie telefonica ISDN ...pe pcul meu am si un modem intern care bineinteles este analogic.. cum pot sa folosesc modemul analogic pe o linie ISDN (digitala...?) ca sa dau si sa primesc telefon cu el??? banuiesc ca imi trb un dipozitiv fizic...vreun adaptator ceva? telefonul meu de la servici e un alcatel simplu cu un afisaj de doi bani dar uite ca stie sa se lege pe linie ISDN...am cautat daca are vreo mufa suplimentara de iesire ca sa bag semnal in modem ...ioc..

multam ptr orice idee,
R.

#2
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005
Sal

Nu cred ca este posibil tehnic sa folosesti un modem analogic pe o linie digitala.

Cuvantul modem vine de la Modulator-Demodulator pentru semnalul analogic... am vazut acum ceva timp niste placi ISA numite generic "modem ISDN" insa ne avand linie ISDN, nu am avut posibilitatea sa le testez.

Din cate stiu la instalarea unei asemenea linii de catre Romtelecom ti se poate furniza si un astfel de echipament. Cel mai bine ar fii sa intrebi la departamentul de date al Romtelecom. Nu incerca sa te interesezi la orice nr. sau oficiu la diverse tanti aproape de pensionare...daca vrei sa afli informatii utile :)

#3
lepov

lepov

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 12.07.2005

View Postrbotescu, on Sep 9 2007, 19:22, said:

Salut

imi cer scuze daca nu este locul bun ptr intrebarea mea...
problema : la servici am o linie telefonica ISDN ...pe pcul meu am si un modem intern care bineinteles este analogic.. cum pot sa folosesc modemul analogic pe o linie ISDN (digitala...?) ca sa dau si sa primesc telefon cu el??? banuiesc ca imi trb un dipozitiv fizic...vreun adaptator ceva? telefonul meu de la servici e un alcatel simplu cu un afisaj de doi bani dar uite ca stie sa se lege pe linie ISDN...am cautat daca are vreo mufa suplimentara de iesire ca sa bag semnal in modem ...ioc..

multam ptr orice idee,
R.

In principiu RTC furnizeaza liniile ISDN BRA (2 canale) cu modemuri (corect se numesc NT - Network Terminal care au si TA - Terminal Adapter incorporat) Intracom. Acestea sunt de 2 feluri. Unul este cu 2 iesiri pentru terminale analogice (pentru care are TA incorporat) si 2 iesiri pentru terminale ISDN (digitale). Al 2-lea este similar cu primul dar mai are si un modem ISDN incorporat si 2 iesiri (mufe) pentru conectarea unui PC. O iesire este RS 232 iar cealalta este USB. Daca ai modemul aproape de calculator te poti conecta ori cu modemul tau analogic la o interfata analogica (marcata cu ab1 sau ab2) ori, fara a folosi modemul tau analogic, direct la modemul ISDN din NT. Pentru modemul din NT exista drivere pe care trebuie sa le instalezi.

Vezi si link-ul de mai jos.

http://www.romteleco...dn2_isdn30.html

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate