Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...
 Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania

Ușa exterioara care scar5...
 Felicitari Republica Moldova pent...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...

Ungere mecanism usa metalica de a...
 Probleme baterie monde 3

Tipuri de acces Gura Portitei, di...

Crearea unei formule Excel cu div...

Filme ce urmeaza in 2024 - horror
 

cine are habar(mini-PCI)

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
catalinbordan

catalinbordan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 28.01.2007
Buna
mi-am luat in 2005 un laptop acer TM 2410 care in configuratia sa nu a venit cu placa wireless inclusa.
pe spatele laptopului unde se afla memoria, hdd am observat ca  este un slot mini-pci gol.

acum as dori sa achizitionez o placa mini-pci, deja am pus ochi pe asta http://www.shopit.ro...etea/gn-wiag02/
DAR ceea ce nu stiu daca acesta se potriveste in laptopul meu?
  exisita mai multe tipuri mini-pci?
eu mam uitat pe site-ul placi http://www.gigabyte....tName=GN-WIAG02
si am masurat cu centrimetru, am si numarat si pini(desi imi fug ochi sunt cam 60 de contacte :deadtongue: ) si parca se potriveste
acolo spune ca placa este de tipu Mini-PCI Type III B ,dar eu nu am gasit pe site la acer nici o informatie despre ce placa tb

DECI daca cineva a mai intampinat problema ma poate indruma cineva
cu ceva info despre mini-PCI.
multumesc :worthy:

Edited by catalinbordan, 04 September 2007 - 19:37.


#2
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Eşti sigur că este un slot mini-pci şi nu este slotul pentru memorie? Seamănă destul de mult!
În specificaţiile laptop-ului ai găsit ceva care să ateste existenţa acelui slot?
Dacă eşti sigur de aceste lucruri, poţi cumpăra liniştit plăcuţa wi-fi, nu vei avea probleme!

#3
catalinbordan

catalinbordan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 28.01.2007

View Postripper, on Sep 4 2007, 20:42, said:

Eşti sigur că este un slot mini-pci şi nu este slotul pentru memorie? Seamănă destul de mult!
În specificaţiile laptop-ului ai găsit ceva care să ateste existenţa acelui slot?
Dacă eşti sigur de aceste lucruri, poţi cumpăra liniştit plăcuţa wi-fi, nu vei avea probleme!

mersi de raspuns
modulele de memorie sunt in alt loc si anume in stanga sus in imaginile care tocmai le-am facut...

deci nu cred ca ar fi loc de modul de memorie si in plus mam uitat din nou in manual si spune ca este locul la "Wireless Lan(WLan)"


Deci este sigur slot pt mini-pci si NU stiu de ce tip este ??? pt ca nu specifica in manual sau pe site
ma gandesc ca o sa iau si nu o sa se potrivesca.
multumesc din nou :worthy:

LE: de exemplu asta nu cred ca sar potrivi http://www.cauti.ro/...--pagina-0.html

Attached Files


Edited by catalinbordan, 04 September 2007 - 20:02.


#4
nfudulu

nfudulu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 04.11.2005

View Postcatalinbordan, on Sep 4 2007, 20:55, said:

mersi de raspuns
modulele de memorie sunt in alt loc si anume in stanga sus in imaginile care tocmai le-am facut...

deci nu cred ca ar fi loc de modul de memorie si in plus mam uitat din nou in manual si spune ca este locul la "Wireless Lan(WLan)"
Deci este sigur slot pt mini-pci si NU stiu de ce tip este ??? pt ca nu specifica in manual sau pe site
ma gandesc ca o sa iau si nu o sa se potrivesca.
multumesc din nou :worthy:

LE: de exemplu asta nu cred ca sar potrivi http://www.cauti.ro/...--pagina-0.html

Uita-te, eventual, pe site-ul IBM Thinkpad unde gasesti multa documentatie (scheme detaliate), evident nu pentru laptipul tau dar care te mai pot lumina.
N.F.

#5
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007
Din poza atasata, slotul este Type 3, nu conteaza ca e a,b sau m.
Cumpara fara grija placa wi-fi, o sa functioneze corect.
Insa ai grija la firele de la antena. trebuie sa ai langa acel slot mini pci doua cabluri, de obicei alb / negru sau alb / albastru.
placa wi-fi are doi conectori, unul marcat Tx si altul Rx sau T si R, eventual :) mR si mT.
Trebuie sa citesti in manualul laptop-ului tau sau in alte surse, care cablu este Tx si care Rx, pentru a le monta corespunzator pe cuplajul de pe placa Wi Fi

#6
catalinbordan

catalinbordan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 28.01.2007

View Posthubbabub1601, on Sep 5 2007, 15:46, said:

Din poza atasata, slotul este Type 3, nu conteaza ca e a,b sau m.
Cumpara fara grija placa wi-fi, o sa functioneze corect.
Insa ai grija la firele de la antena. trebuie sa ai langa acel slot mini pci doua cabluri, de obicei alb / negru sau alb / albastru.
placa wi-fi are doi conectori, unul marcat Tx si altul Rx sau T si R, eventual :) mR si mT.
Trebuie sa citesti in manualul laptop-ului tau sau in alte surse, care cablu este Tx si care Rx, pentru a le monta corespunzator pe cuplajul de pe placa Wi Fi

multumesc de informatiii

ma-ti scapat de compatibilitate 100%
dar se iveste o a doua problema pe care eu treceam cu vederea , eu am zis ca acei doi conectori o sai ia din suportul in care intra, dar se pare ca nu e asa.
hubbabub1601 zice ca tb sa nimeresc firele corect dar eu am o problema si mai mare :cursing: UNDE sunt firele???, ca eu unu nu leam vazut cand mam uitat dapai sa ma intreb cum sa le pun...
documentatie in manual si pe site la acer nu am gasit nimik despre asta... :(
o sa mai sap
multumesc inca o data

#7
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

View Postcatalinbordan, on Sep 5 2007, 15:55, said:

multumesc de informatiii

ma-ti scapat de compatibilitate 100%
dar se iveste o a doua problema pe care eu treceam cu vederea , eu am zis ca acei doi conectori o sai ia din suportul in care intra, dar se pare ca nu e asa.
hubbabub1601 zice ca tb sa nimeresc firele corect dar eu am o problema si mai mare :cursing: UNDE sunt firele???, ca eu unu nu leam vazut cand mam uitat dapai sa ma intreb cum sa le pun...
documentatie in manual si pe site la acer nu am gasit nimik despre asta... :(
o sa mai sap
multumesc inca o data
Antena Wireless, in mai toate cazurile se afla in rama display-ului. Daca laptop-ul tau este vandut si cu Wi-Fi (exista si modele cu wi-fi) atunci trebuie sa gasesti si firele alea doua pe undeva :).

#8
catalinbordan

catalinbordan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 28.01.2007

View Posthubbabub1601, on Sep 5 2007, 15:59, said:

Antena Wireless, in mai toate cazurile se afla in rama display-ului. Daca laptop-ul tau este vandut si cu Wi-Fi (exista si modele cu wi-fi) atunci trebuie sa gasesti si firele alea doua pe undeva :).
usor de zis greu de facut

tocmai l-am desfacut din nou si mam uitat mai atent dar nu vad urma de fire nici macar o mufa ceva, apoi stau sa ma gandesc unde le-ar putea pune? nu ar tb sa fie la idemana din moment am acess la acest slot???
intamplarea face ca saptamana am desfacut rama de display si nu am vazut nimik care se semene a ceva a antena, era doar rama de plastic si asamblul de dysplay
poate doar sa fie pe post de antena o folie ca seamana cu staniolul care era lipita de capac, iar acesta folie era si peste suruburile in care se fixa rama+ dysplay de balamale...

deci nu stiu unde sa fie
exista posibilitatea ca modeul sa nu i se poata atasa o placa wifi si ca placa de baza sa fie si tot asamblul sa fie prefabricat ca sa nu faca linii de productie separate...nu cred dar unde naiba sunt...dau drumu la post si rastorn laptopul si ma mai  chiorasc oleaca. mersi


later edit
mam uitat mam chiorat si nimik..ma dau batut :( nu merge si fara sa pui firele alea????

Edited by catalinbordan, 05 September 2007 - 15:23.


#9
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007
Ciudat, foarte ciudat.
S-ar putea sa mearga, insa trebuie sa fi f. aproape de AP si cel mai sigur o sa ai signal rates f. mici.
Cel mai bine ar fi sa cumperi o placa retea Wireless pe PCMCIA, gasesti la ~60 RON si isi fac treaba bine, avand antena integrata.

#10
catalinbordan

catalinbordan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 28.01.2007

View Posthubbabub1601, on Sep 5 2007, 23:36, said:

Ciudat, foarte ciudat.
S-ar putea sa mearga, insa trebuie sa fi f. aproape de AP si cel mai sigur o sa ai signal rates f. mici.
Cel mai bine ar fi sa cumperi o placa retea Wireless pe PCMCIA, gasesti la ~60 RON si isi fac treaba bine, avand antena integrata.

ciudat zic si eu, de nu gasesc firele de la antena
in concluzie si datorita lispsei documentatiei pe net..am decis sa ma las pagubas pt achizitia unei asemenea placi minipci
si iti voi urma sfatul tau si o sa ma indrept spre o placa pcimedia, dar , pt ca in totdeauna exista unu, in manual spune ca accepta "Type II PC Card" iar pe net vad ca placile la interfata sunt pe PCIMEDIA, deci vor merge acestea sau tb sa caut doar type II pc card.

inca o data multumesc.

gata am gasit :)) http://emag.ro/adapt...mcia--pSMCWCB-G pe site producatorului spune despre type II adica pe 32 biti bus.

Edited by catalinbordan, 05 September 2007 - 23:04.


#11
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

View Postcatalinbordan, on Sep 5 2007, 23:56, said:

ciudat zic si eu, de nu gasesc firele de la antena
in concluzie si datorita lispsei documentatiei pe net..am decis sa ma las pagubas pt achizitia unei asemenea placi minipci
si iti voi urma sfatul tau si o sa ma indrept spre o placa pcimedia, dar , pt ca in totdeauna exista unu, in manual spune ca accepta "Type II PC Card" iar pe net vad ca placile la interfata sunt pe PCIMEDIA, deci vor merge acestea sau tb sa caut doar type II pc card.

inca o data multumesc.

gata am gasit :)) http://emag.ro/adapt...mcia--pSMCWCB-G pe site producatorului spune despre type II adica pe 32 biti bus.
Da, adaptorul din link-ul tau va functiona perfect in laptop-ul tau.

#12
nfudulu

nfudulu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 04.11.2005

View Posthubbabub1601, on Sep 6 2007, 00:42, said:

Da, adaptorul din link-ul tau va functiona perfect in laptop-ul tau.
Am inteles ca ai renuntat sa-ti montezi intern wireless-ul. Ma gandea ca pentru a-ti satisface curiozitatea sa te uiti totusi pe site-ul IBM Thinkpad unde gasesti scheme desenate detaliat cu subansamle (de exemplu, firele antena de sub display) numerotate si denumite ca sa te lamuresti despre tot ce ti-ar fi trebuit.
N.F.

#13
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

View Postnfudulu, on Sep 6 2007, 10:39, said:

Am inteles ca ai renuntat sa-ti montezi intern wireless-ul. Ma gandea ca pentru a-ti satisface curiozitatea sa te uiti totusi pe site-ul IBM Thinkpad unde gasesti scheme desenate detaliat cu subansamle (de exemplu, firele antena de sub display) numerotate si denumite ca sa te lamuresti despre tot ce ti-ar fi trebuit.
N.F.
Omul are un Acer, nu vad cum documentatia de service de la IBM l-ar ajuta...

#14
nfudulu

nfudulu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 04.11.2005

View Posthubbabub1601, on Sep 6 2007, 12:05, said:

Omul are un Acer, nu vad cum documentatia de service de la IBM l-ar ajuta...
In principiu subansamblele sunt aceleasi si vazand pe desene cum arata l-ar ajuta sa stie ce sa caute.

#15
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

View Postnfudulu, on Sep 6 2007, 18:58, said:

In principiu subansamblele sunt aceleasi si vazand pe desene cum arata l-ar ajuta sa stie ce sa caute.
In realitate, constructia difera f. mult intre un TP si un Acer TravelMate. Chiar foarte mult.
In cazul lui, cel mai probabil, sasiul laptop-ului nu a fost conceput pt componenta Wi-Fi lipsind antena integrata.
Dar rezolva simplu cu un card PCMCIA.
:)

#16
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,577
  • Înscris: 17.09.2005
Acel slot poate fi folosit si pentru montarea unui modem.
Asa a facut Compaq la modelele Presario 12XL xxx.

#17
hades

hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 16.12.2003
La compaq in site-ul de piese deschimb chiar se precizeaza la tipul display-ului daca e cu wireless antennas sau fara. Deci, la laptopurile vandute fara placa wifi nu e nici cablul spre antena.
PCMCIA e o solutie. Sau revista Chip de pe luna octombrie parca......aveti o alta solutie.

#18
dorin_dragomir

dorin_dragomir

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.12.2007
Va salutam. Am un Acer 2490 si aceeasi situatie. Are slot de extensie MINI-PCI si doua antene pentru retea wireless puse pe langa display. Dar...nema placa de retea wireless. Am gasit la SH o placa DELL 1370, pusa in slot, conectate antenele si merge super. Merge chiar si butonul de enable/disable radio de pe panoul frontal al laptopului.

Alta placa wireless (un intel parca) nu a vrut sa activeze radioul pana nu am acoperit cu izolierband pinul 13 al placii. Google sa traiasca dupa mini-pci pin 13.

Asa ca slotul respectiv accepta placi wireless mini-pci (atentie, NU minipci express) si...merge bine.

Dorin

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate