Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parchet care se lasa

feedback-ul detinatorilor MG HS?

Rezistența jacuzzi gonflabil

Hai sa compunem o manea pentru tr...
 Skoda Octavia 2, 1.6, problema AC

Router cu wireguard in spatele ro...

Joc in diferential spring

achizitie pneuri pirelli cinturato
 Credit Ipotecar Italia

Te pui la masa, te joci pe telefo...

Pregatire examen DELF A2-B1

Ce benzinarie vinde motorina euro...
 Telefonul raspunde la apeluri in ...

Cum se foloseste zoom motorizat?

Extindere apa - trecere in domeni...

La mulți ani @Digix!
 

Trimitere la tipar

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
coradyne

coradyne

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 29.04.2006
Trebuie sa trimit la tipar in format .pdf documentul ce va deveni revista.
Pana aici toate bune si frumoase.
Dupa lupte seculare, am reusit chiar sa obtin un document in format .ps care are aproximativ 4sn. L-am rulat in Distiller si mi-a iesit un pdf de 2.5 M :huh: !!!
1. Nu e cam putin??? Si daca da, unde gresesc?
2. Cand setezi la print in quark rezolutia documentului, e suficient 2400 dpi ?
3. Dimensiunile paginii pe care le setezi in quark trebuie sa includa si bleedul ? Ca daca da, nu au cum sa coincida cu setarile "imprimantei" (din preferences...). Adica, eu vreau sa imi iasa in format A4. La dimensiunea paginii din Setup pot sa trec Custom si sa pun 220x307, dar cand am de ales in preferences pe ce format imprim, nu am optiunea de custom. Si am citit pe pagina de la Adobe ca cele doua trebuie sa coincida...
va multumesc in avans...

#2
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
http://desktoppub.ab...ht/qxppdf45.htm

dar, mai simplu, intreba de contitiile tehnice pe cei care tiparesc documentul

#3
coradyne

coradyne

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 29.04.2006
Ce inseamna asta:
"Informatia trebuie adusa pe CD ,PDF la format brut(21.8 x 30.7 mm) fara cropuri de taiere.
Pe latura de 21.8 mm se frezeaza 3 mm la cotorul brosurii." ?
Mai precis ce inseamna "fara cropuri de taiere" ? Si cum pot sa las eu 3 mm la cotor, daca mie imi exporta spreaduri ?

#4
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
asta inseamna ca ai dat de niste oameni cel putin nepriceputi...

uite, de exemplu cum cere o tipografie serioasa sau alta, sau altii...

uite si un exemplu cu ceva poze...

Attached Files



#5
coradyne

coradyne

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 29.04.2006

 dacuburebista, on Aug 23 2007, 11:36, said:

asta inseamna ca ai dat de niste oameni cel putin nepriceputi...

uite, de exemplu cum cere o tipografie serioasa sau alta, sau altii...

uite si un exemplu cu ceva poze...

Multumesc mult pentru promptitudine. Intamplator, cu unii din cei pe care i-ai mentionat tu, lucram si noi. E vorba de "altii", dar asta conteaza mai putin. Descoperisem si eu pagina lor cu specificatii tehnice dar tot nu am inteles daca 2400 dpi e suficient. Ma rog, o sa ii contactez.
A, si ar mai fi ceva...

"Semnele de potrivire și de tăiere NU trebuie incluse în documentele finale de tip .PDF sau TIF"

Cum fac sa nu mai apara astea in pdf-ul final ? Banuiesc ca exista o setare in Quark, dar nu o geasesc... Poti sa ma ajuti?

P.S. Scuze daca pun intrebari idioate, dar de undeva trebuie sa invat si eu...  :angel:

#6
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
e suficienta rezolutia
uite si semnele...

Attached Files


Edited by dacuburebista, 23 August 2007 - 15:13.


#7
coradyne

coradyne

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 29.04.2006

 dacuburebista, on Aug 23 2007, 16:13, said:

e suficienta rezolutia
uite si semnele...

Thank youuuu ! :worthy:

Si, daca nu exagerez, mai am o dilema...

Dupa cum ti-am aratat in al doilea post al meu, ei zic ceva de frezare la cotor 3mm. Pe site-ul lor insa, la specificatii tehnice, nu am gasit nimic despre asta, ci numai despre cei 5mm de bleed. Sa inteleg ca, practic, trebuie sa las numai 3 mm de bleed inspre cotor?
Si daca da... cum? Bleed asimetric, ok, dar cum ii zic ca la paginile pare cei 3mm sunt in dreapta, si la cele impare sunt in stanga?

Si revin cu intrebarea: cam cati mega ar trebui sa aiba un pdf pentru print? Dupa ce am mai umblat un pic la caracteristicile din Distiller, am ajuns la cca. 2,5 MB/pagina. E ok?

#8
coradyne

coradyne

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 29.04.2006

 coradyne, on Aug 23 2007, 17:04, said:

Thank youuuu ! :worthy:

Si, daca nu exagerez, mai am o dilema...

Dupa cum ti-am aratat in al doilea post al meu, ei zic ceva de frezare la cotor 3mm. Pe site-ul lor insa, la specificatii tehnice, nu am gasit nimic despre asta, ci numai despre cei 5mm de bleed. Sa inteleg ca, practic, trebuie sa las numai 3 mm de bleed inspre cotor?
Si daca da... cum? Bleed asimetric, ok, dar cum ii zic ca la paginile pare cei 3mm sunt in dreapta, si la cele impare sunt in stanga?

Si revin cu intrebarea: cam cati mega ar trebui sa aiba un pdf pentru print? Dupa ce am mai umblat un pic la caracteristicile din Distiller, am ajuns la cca. 2,5 MB/pagina. E ok?

M-am prins cum se pune bleed-ul diferit... E inside si outside, nu left si right... scuze...  :newblush:
Intrebarile celelalte raman valabile, daca mai ai chef sa imi raspunzi...  :D
1. Frezare la cotor de 3mm=bleed de 3mm?
2. 2,5 MB/pagina de pdf e o dimensiune ok? Adica, nu zici: "hmm.. la dimensiunea asta sigur e ceva in neregula cu el..." ?

#9
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003

 coradyne, on Aug 23 2007, 17:04, said:

Thank youuuu ! :worthy:

Si, daca nu exagerez, mai am o dilema...

Dupa cum ti-am aratat in al doilea post al meu, ei zic ceva de frezare la cotor 3mm. Pe site-ul lor insa, la specificatii tehnice, nu am gasit nimic despre asta, ci numai despre cei 5mm de bleed. Sa inteleg ca, practic, trebuie sa las numai 3 mm de bleed inspre cotor?
Si daca da... cum? Bleed asimetric, ok, dar cum ii zic ca la paginile pare cei 3mm sunt in dreapta, si la cele impare sunt in stanga?

Si revin cu intrebarea: cam cati mega ar trebui sa aiba un pdf pentru print? Dupa ce am mai umblat un pic la caracteristicile din Distiller, am ajuns la cca. 2,5 MB/pagina. E ok?


eu dau coperta in document separat
cotorul este in functie de cite pagini sunt, gramajul hirtiei etc...
iar marimea pdf-ului depinde de nr de imagini, de m arimea lor si de gradul de compresie...

#10
yanni

yanni

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.07.2007
pentru dacuburebista:
sunt incantat sa dai exemplu la categoria ASA DA tipografia "alta", mai ales ca acele reguli sunt facute de mine (intre timp am adaugat alte chestii noi). nu vreau sa par lipsit de modestie!

pentru coradyne:
sunt atatea de discutat....
1) sa nu uit... prima chestie: nu ai treaba cu setarile imprimantei privind pagina. Quark-ul suprascrie aceste informatii. La imprimanta trebuie doar sa setezi vreo 2 chestii privind fonturile (ca sa iti iasa diacriticile).
2) ce ai tu de facut e simplu:
a) contactezi tipografia si ceri: PPD-ul imagesetter-ului / plateseter-ului folosit de tipografie (f. important) precum si un Joboption pentru Distiller (ar fi ideal sa aiba si asa ceva).
B) ceri detalii privind modul de prelucrare a PDF-urilor tale (eu fac impozitie electronica in Preps si nu am nevoie ca acei 3mm pentru frezare sa fie adaugati la pagina ta, ii adaug in impozitie).
c) depinde de cum vor ei PDF-urile. uzual, daca lucrezi EX.: pe 210x297+bleed, printarea se face pe 220x307, centrat, bleed 5 (sau 3, cat vor ei). in fine, ar fi multe de povestit...
3) dimensiunea unui PDF depinde de complexitatea documentului de Quark, de SETARILE pentru Distiller (de-aia ar fi bine sa ti-l dea ei, dar nu e mare branza sa faci tu unul), de compresie etc.

succes!

#11
mindulita

mindulita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 01.03.2004
vazut, citit, procesat rapid informatiile....

coradyne si yanni
dar de unde fac rost de fonturi ? acele fonturi corecte ptr. RIP ? eu am lucrat (fortata de conditiile anormale de lucru) cu CE-uri si am habar cum apar inainte/dupa impozitie, dar acum ma gindesc sa fac o treaba serioasa.
multumesc mult

#12
kliviu

kliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 01.10.2005
Concret despre ce vorbim? word? Daca ai spus CE-uri banui ca vorbim de windows...
fonturile le gasesti in calculatorul pe care ai lucrat, in windows\fonts. ce-uri sint variante de fonturi normale (arial ce este de fapt arial, cu o modificare in registri). Daca faci pdf nu iti mai bati capul cu CE-euri si alte asemenea.
Fonturile nu au legatura cu impozitia, daca pdful e facut bine impozitia nu il afecteaza deloc.
(Mai pe scurt: fă pdf, nu-ți bate capul cu fonturi...)

#13
floriniaru

floriniaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 11.04.2005
Stati, stati, cum adica sa nu-si bata capul? Sint tipografii in care crapa RIPul cu fonte CE (de Windows). Si doi, distilarea e - dupa ce am vazut - rau facuta. Sa seteze macar Distillerul pentru High Quality Print!
Si, pe urma, e clar ca coradyne habar n-are de quark si alte alea!
Imaginile sint CMYK? Are hairline colorat? Are outline? Ce culori a pus la fonturile mici?
Aoleu!

#14
mindulita

mindulita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 01.03.2004
incetisor, nu va incingeti !  :lol:
am facut pdf-uri nenumarate, si CE-urile apar cu litere aparent deformate, rip-ul le-a inghitit dar nu i-a picat prea bine... ptr. ca am fortat comenzile. am facut nspe combinatii ptr. nevinovatii care livrau lucrarile dupa simtul lor artistic.  :bandit:
depinde si cum distilezi. am habar si de cmyk, overprint, marime fonturi si multe povesti de-astea.

eu intreb de niste fonturi cu diacritice, ca m-am cam saturat de arial si times, din sursa (ne)oficiala, orice e valabil.
:cheers:

p.s. vor sa ma inzestreze cu un monitor nou: pina unde sa ma intind dupa el, la Eizo, Iiyama etc, S-IPS, ceva ptr. statii grafice, sper sa dea banul stapinirea

Edited by mindulita, 12 September 2007 - 13:12.


#15
floriniaru

floriniaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 11.04.2005

 mindulita, on Sep 12 2007, 14:06, said:

incetisor, nu va incingeti !  :lol:
am facut pdf-uri nenumarate, si CE-urile apar cu litere aparent deformate, rip-ul le-a inghitit dar nu i-a picat prea bine... ptr. ca am fortat comenzile. am facut nspe combinatii ptr. nevinovatii care livrau lucrarile dupa simtul lor artistic.  :bandit:
depinde si cum distilezi. am habar si de cmyk, overprint, marime fonturi si multe povesti de-astea.

eu intreb de niste fonturi cu diacritice, ca m-am cam saturat de arial si times, din sursa (ne)oficiala, orice e valabil.
:cheers:

p.s. vor sa ma inzestreze cu un monitor nou: pina unde sa ma intind dupa el, la Eizo, Iiyama etc, S-IPS, ceva ptr. statii grafice, sper sa dea banul stapinirea
Aha! Atunci cauta fonturi otf (daca nu vrei sa te incurci cu fonturi modificate). TrajanPro, CronosPro, MinionPro, Myriad Pro, Adobe CaslonPro, AdobeJenson Pro, Chaparral Pro, Lithos Pro, Warnock Pro.
In general, pentru limba româna nu exista fonte. De aia, au fost modificate si adaptate.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate