Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone
 Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...
 Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara
 Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

Toyota - inconveniente minore poa...
 

Accident groaznic pe Valea Oltului

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
402 răspunsuri în acest subiect

#379
devs.java

devs.java

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 898
  • Înscris: 17.02.2006
Mama dar ce de politeturi prin zona noastra...

#380
toxicristi

toxicristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 227
  • Înscris: 12.12.2006

Vizualizare mesajdevs.java, pe Aug 23 2007, 15:29, a scris:

Mama dar ce de politeturi prin zona noastra...
nu de asta iubesti softpedia!? :wub:

#381
devs.java

devs.java

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 898
  • Înscris: 17.02.2006
De fapt nu cred ca iubesc softpedia. Mi-ar placea sa pot vedea doar posturile din sectiunea Auto. In rest prea putine lucruri ma intereseaza. Bravura, laudarosenie, pubertate, in general o lume virtuala la fel de pestrita ca si societatea noastra. Din nefericire, in realitate, eu nu vad toata societatea noastra in fiecare zi, nici macar reprezentantii fiecarei paturi sociale. Vad doar bucata in care ma invart eu si probabil de aia sunt uneori scarbit de societatea virtuala.

#382
eb2e2

eb2e2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.667
  • Înscris: 16.05.2003

Vizualizare mesajdevs.java, pe Aug 23 2007, 20:42, a scris:

De fapt nu cred ca iubesc softpedia. Mi-ar placea sa pot vedea doar posturile din sectiunea Auto. In rest prea putine lucruri ma intereseaza. Bravura, laudarosenie, pubertate, in general o lume virtuala la fel de pestrita ca si societatea noastra. Din nefericire, in realitate, eu nu vad toata societatea noastra in fiecare zi, nici macar reprezentantii fiecarei paturi sociale. Vad doar bucata in care ma invart eu si probabil de aia sunt uneori scarbit de societatea virtuala.
adica esti ca intr-un "turn de fildes" ....?   :lol:

#383
devs.java

devs.java

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 898
  • Înscris: 17.02.2006
Da, asa cum toti suntem. Nu toti ne invartim doar in "mocirla" noastra zi de cu zi? Nu avem cum sa luam cunostiinta zi de zi cu toate paturile sociale, decat in mediul virtual. Desi probabil si de aici lipsesc multe paturi sociale, dar probabil mai putine decat in realitatea din afara Internetului.

Editat de devs.java, 23 august 2007 - 19:55.


#384
Adydum

Adydum

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 899
  • Înscris: 25.05.2004

Vizualizare mesajCrash, pe Aug 23 2007, 14:38, a scris:

Imi cer scuze ca nu am precizat dar sfaturile mele pt tine sunt  trecute intai prin partea dorsala........

MI-am dat seama, celelalte posturi ale tale (din topciul asta) mi s-au parut totusi logice. Vezi doar sa nu devina obisnuinta sa si gandesti pe acolo. Ipotetic vorbind poate exista o persoana care NU a facut accident tocmai datorita faptului ca a evitat o situatie potential periculoasa tocmai fiindca a citit cate ceva pe aici, si asta e esential.

O situatie (probabil) similara, povestita de socru-meu (experienta la volan <1000km ). Il opresc (blocheaza) 2 tiruri pe undeva pe langa Deva " ce ai domne` vrei sa ne omori". Ce a facut (asa cum povestea el). Noaptea, pe serpentine il ajuta pe cel cu tirul sa mearga dupa el sa "ii deschida drumul". Asta a mers linistit in spatele meu  vre-o 40 km, doar ca prea venea aproape de mine in curbe. Iar dupa curba ii dadeam si eu tare sa ii fac loc sa vina dupa mine. Inca un lucru: omul era ferm convins ca toate curbele trebuiesc luate cu 30km/h (asa i-a spus instructorul ). Si omul era ferm convins ca a condus super safe si pasnic. Ca obliga pe toti sa se suie cu 4 picioare pe frane inainte de curba, iar dupa nu lasa pe nimeni sa depaseasca (nimeni ma refer la tiruri) nu prea avea relevanta. I-am spus lucrul asta, replica: Pai de ce nu ma depasea pe drept, eu nu acceleram la maxim. Ca acel tir accelereaza de X ori mai greu decat un Ford Galaxy 150 CP nu ii trecuse prin cap la momentul respectiv.
Concluzie: (impunere legala) NU accelera cand esti depasit chiar daca tocmai atunci ai iesit din curba, din zona de limitare a vitezei, e asfaltul mai bun, ti se pare ca respectiva masina e mai slaba etc

Un accident vazut de mine in 94:
Dacia depaseste un Oltcit intr-o curba destul de larga (sau varf de panta nu mai stiu), apare o raba pe contrasens, cel cu Dacia franeaza pentru a se replia, tipa cu Oltcitul franeaza ca sa lase Dacia sa termine depasirea, asta oricum era deja in franare, o loveste din spate si o impinge in stanga pe contrasens. Soferul rabei surprins de Oltcitul care i-a aparat in fata incearca sa o evite prin stanga (contrasens), nu reuseste, o izbeste frontal si loveste si Dacia din spate. 4 morti.
Concluzie:(parere proprie) NU FRANA BRUSC cand vezi ca cel ce depaseste este intr-o situatie periculoasa. Da-te mult in dreapta sa ii faci loc dar NU FRANA brusc decat daca il vezi ca incearca sa se replieze peste tine.
In accidentul de mai sus legal vorbind a fost de vina soferul Rabei ca a intrat pe contrasens si l-a omorat pe cei din Dacie, si cel cu Dacia ca a lovit-o pe cea din Oltcit. Desi a fost cea ce a generat accidentul soferita oltcitului nu era raspunzatoare legal de moartea celor din masina din spate.

#385
devs.java

devs.java

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 898
  • Înscris: 17.02.2006
Intr-o tara asiatica, mi s-a spus sa traversez linistit prin marea de masini, doar sa nu fac miscari bruste si care ceilalti participanti la trafic, nu le-ar putea anticipa. In felul asta sunt in siguranta. Putem aplica si la noi pe sosele acelasi lucru.

:)

#386
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.116
  • Înscris: 07.07.2006
Nenica, e nasol! Ati vazut ce zice Adydum mai sus despre socru-sau, va dati seama ca multi gindesc pe acelasi calapod, nici macar nu-si dau seama cind incurca traficul! In mintea lor ei merg perfect. Faza cu "o calcam tare dupa curbe sa le fac loc" e cireasa de pe frisca! Ce sa mai comentam... Astept sa vad daca mai vine cineva sa zica ca e dreptul omului sa mearga exact cum are chef si ca omul mergea sa se simta in siguranta.

#387
bolovan

bolovan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.351
  • Înscris: 13.02.2004
abancor exact cum multi care n-au rabdare si nu stu sa pastreze distante si alte cele n-au ce cauta pe sosea

#388
Crash

Crash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.066
  • Înscris: 27.08.2002

Vizualizare mesajAdydum, pe Aug 24 2007, 00:34, a scris:

O situatie (probabil) similara, povestita de socru-meu (experienta la volan <1000km ). Il opresc (blocheaza) 2 tiruri pe undeva pe langa Deva " ce ai domne` vrei sa ne omori". Ce a facut (asa cum povestea el). Noaptea, pe serpentine il ajuta pe cel cu tirul sa mearga dupa el sa "ii deschida drumul". Asta a mers linistit in spatele meu  vre-o 40 km, doar ca prea venea aproape de mine in curbe. Iar dupa curba ii dadeam si eu tare sa ii fac loc sa vina dupa mine. Inca un lucru: omul era ferm convins ca toate curbele trebuiesc luate cu 30km/h (asa i-a spus instructorul ). Si omul era ferm convins ca a condus super safe si pasnic. Ca obliga pe toti sa se suie cu 4 picioare pe frane inainte de curba, iar dupa nu lasa pe nimeni sa depaseasca (nimeni ma refer la tiruri) nu prea avea relevanta. I-am spus lucrul asta, replica: Pai de ce nu ma depasea pe drept, eu nu acceleram la maxim. Ca acel tir accelereaza de X ori mai greu decat un Ford Galaxy 150 CP nu ii trecuse prin cap la momentul respectiv.
Concluzie: (impunere legala) NU accelera cand esti depasit chiar daca tocmai atunci ai iesit din curba, din zona de limitare a vitezei, e asfaltul mai bun, ti se pare ca respectiva masina e mai slaba etc


bun exemplu.....omu` circula cat se poate de legal........dar se pare ca multi de pe aici nu inteleg ca poti sa  mori cu legea de partea ta....iar tribunalul nu te v-a mai aduce inapoi pe lumea asta

cu al doilea exemplu

referitor la depasire multi isi spun in gand "da-l dracu` sa ma depaseasca" si gata.........dar totdeauna trebuie sa fi atent la cel ce te depaseste ca vin astfel de ocazii si daca nu are unde sa se replieze poti  avea o surpriza urata vazandu-l peste tine(cel care depaseste in majoritatea cazurilor isi pierde cumpatul si v-a lua brusc dreapta de volan in momentul in care apasa si frana.......dar uita un lucru esential....ca viteza lui este mai mare si trebuie sa astepte un pic mai mult )

asa ca mai bine daca il vezi ca te depaseste ajuta-l cat poti din start nu astepta sa vina si partea cu adrenalina(sunt de parere ca daca iei piciorul din gaz  cand l-ai vazut ca se baga i-ai facut 50% din depasire)


mai sunt soferii kamikaze care se baga in depasiri orbeste.........pe astia de obicei ii recunosti usor iar eu incerc sa nu stau mai mult de 1min in preajma loc ca nu vreau sa ajung victima colaterala(mai ales ca ma stiu insetat de viteza si nici mama sistemelor de siguranta nu ma mai pot salva)


am impresia ca multi au si ochelari de cal si nu realizeaza ca daca cei din jurul lor produc un accident pot fi si ei implicati  foarte usor(iar la viteze mari chiar si la 50m daca esti de locul impactului iti mananca rudele coliva) .......dar au legea in mana





Citat

MI-am dat seama, celelalte posturi ale tale (din topciul asta) mi s-au parut totusi logice. Vezi doar sa nu devina obisnuinta sa si gandesti pe acolo.

nope.....promit  :D ca nu o sa se mai intample

#389
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.883
  • Înscris: 22.03.2005
Cu aproximativ 3 saptamani in ruma scriam asta.
Am un feeling ca Radu nu o sa dea detalii prea curand... O avea cosmaruri... Sau nu se astepta sa para si alte ipoteze, in afara de "vai ce nenorocit ala cu tirul, uite ce a facut", gen si noi am contribuit la asta.

Intre timp a aparut RaduG care a scris:
Scuzati ca nu am mai trecut pe aici, am fost umpic bizi.

1. Nu aveam unde sa ne bagam mai in dreapta pentru a depasi tirul
2. Noi ne intalnisem cu tirul cu pricina la iesirea din Sibiu, peste 20-25km urmand sa se intample accidentul
3. Cand a vazut renault-ul, soferul din Peugeot a franat si el, normal.


Ulterior am cerut niste explicatii mai clare, gen pozitia tirului fata de ei in momentul in care au franat. Ok am inteles ca era bizi, dar sunt aproape 3 saptamani de atunci si inca nu am primit niste detalii in plus. Incep sa cred ca am avut dreptate prin ce am scris atunci.

S-au scris pagini peste pagini dar lipseste cheia: RaduG, care stiu e bizi, dar in acelas timp on-line.

Eu zic ca si daca vom mai scrie 30 de pagini, tot nu vom afla ce s-a intamplat acolo. Pentru cei care nu au citit tot topicul, toata lumea a fost de acord ca soferul tirului este vinovat, problema se pune daca accidentul putea fi evitat. Din pacate singurul martor nu mai vrea sa mai ne zica nimic. Uneori si tacerea e un raspuns.  -_-

#390
creion

creion

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 6
  • Înscris: 01.09.2006
[   QUOTE
m citit diferitele opinii postate aici. nu sunt de acord cu anumite fapte: soferul de tir a depasit peugeotul in conditiile in care a doua masina rula cu 100 km/h(cu cat rula tir-ul? tinand cont ca majoritatea -nu stiu daca toate-sunt restrictionate la 90-95km/h)



tu citesti ce vrei si intelegi ce poti...........de unde ai scos vitezele astea

daca erai atent la tot ce a scris autorul primei postari,el spune clar intr-o postare ulterioara -peugeotul avea 100 km/h si a fost depasit de tir(inainte de accident cu cativa km).intrebarea care mi-o puneam era ca pt a efectua acea depasire tirul avea nevoie de o viteza de 105-115km/h,ori eu stiu ca o parte din tir-uri sunt restrictionate la kilometraj(tocmai pt a evita catastrofe)undeva la 90-95km/h.

tu citesti CAT vrei si intelegi ce poti,domnule moderator

#391
Crash

Crash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.066
  • Înscris: 27.08.2002
:roflmaofast:  :roflmaofast:  :roflmaofast: de unde atata 100km/h unde mai pui ca tot peugeot-ul l-a depasit pana la urma dar mergea   cu 60km/h in fata lui :roflmaofast:  :roflmaofast:

#392
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 9.063
  • Înscris: 26.11.2001
RaduG n-a mai aparut ceea ce ne induce ideea ca unii dintre noi am avut dreptate.
Din profilul lui vedem ca are 27 de ani si ca a postat inclusiv astazi.
La varsta aceasta nu se mai poate spune ca este tanar ne-experimentat si nu cred ca ar avea o problema sa posteze, il mai asteptam.

Cel putin eu cred ca conducatorul auto era femeie, de regula 107 se cumpara pentru femei si este preferata de ele. Sotii de multe ori prefera sa nu fie vazuti la volan intr-o asemenea masina si lasa sotiile sa conduca...

Tot relativ la subiect, soferii de auto-trailer-e mai au un comportament specific pe drumurile cu 2 benzi gen Valea Oltului, Dealul Negru.
Daca te apropii de ei mai greu si fara "vana" nu te vor lasa sa-i depasesti usor, si asta pentru ca ei stiu din experienta ca fiind in fata ai putea scadea ritmul si ai incurca traficul care pana atunci s-a desfasurat in conditii bune.
Se mai gandeste ca daca tot stai confortabil in spate pe multe portiuni fara sa te vada in oglinda lipit de bara spate, nu ai nevoie sa mergi mai repede.

Ca o consecinta, daca vreti sa-i depasiti si nu aveti determinare, asta insemnand viteza si acceleratie, vor accelera si ei ca sa ingreuneze manevra.
Fie ca reusiti depasirea, fie ca nu, ei si-au atins scopul indiferent ce ganditi voi despre ei (imbecili, cretini, nu se dau la o parte, etc...).
Daca treceti inseamna ca ati avut rezerva de putere si la nevoie ati calcat-o, deci n-o sa aiba probleme cu voi daca vine la aspiratie in spate in caz ca va molesiti.
Daca n-ati trecut inseamna ca n-ati avut rezerva de putere, sau loc/tupeu, ceea ce inseamna ca daca manevra va reusea il incurcati aproape sigur mai incolo.

Va spun, soferii de auto-trailer-e sunt mai umblati ca voi, ca multi dintre voi, e drept ca atunci cand greseste unul consecintele sunt mai mari fata de turisme.

Sofer de auto-tren vinovat 100% in cazul nostru.
Sofer 107, de pe alta planeta, planeta enervantilor in trafic, vinovat moral!

#393
bolovan

bolovan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.351
  • Înscris: 13.02.2004
Speedo singurl vinovat moral ii politistul care a dat permisul soferului de tir.
Speedo...daca esti sofer...tu trebuie sa te asigur ca indifierent ce face ala din spatele tau...fata ta...indiferent in ce stare ii...etc...te asiguri ca manevra ta nu o sa puna viata in pericol.

#394
dsdev

dsdev

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 954
  • Înscris: 28.10.2005
Hai sa mai incingem nitel threadul... uitati-va din nou la pozele puse de RaduG in primul post, vedeti unde e oprit 107-ele dupa accident... mai are loc in dreapta? Sa nu imi ziceti ca mers mai pe dreapta, dar cand a oprit dupa accident a oprit mai pe centru, ca nu e logic...

Asta apropos de ce zicea el, si anume ca nu avea unde sa se duca mai in dreapta.

Oricum nu mai conteaza, tiristu' e vinovat, iar soferul de 107 e un inocent  ;)

#395
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 9.063
  • Înscris: 26.11.2001
RaduG, ne mai raspunzi si noua la intrebari?
Sau poate va considerati, in sfarsit, si voi, vinovati moral...

Editat de Speedo, 11 septembrie 2007 - 11:51.


#396
devs.java

devs.java

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 898
  • Înscris: 17.02.2006
Lasa-l in pace, nu cred ca oricine va pricepe ce am explicat noi. Am sa povestesc eu despre responsabilitatea mea in ce priveste evitarea si prevenirea accidentului in care-am fost implicat duminica dupa-masa, desi legal si moral nu ma consider vinovat. Legal nu m-a considerat nici politia si eu fost 3 echipaje de politie la fata locului. Ajung deseara in Bucuresti si incerc sa fac o animatie sau schite si sa explic unde putem preveni. De evitat cred ca am evitat super bine. Mai bine decat as fi facut-o daca nu aveam ceva experienta pe sosea. Dovada stau rezultatele, aproape minore ale accidentului. Masina mea are o zgarietura fara a fi tabla indoita. E drept ca de la bara din fata, pana la bara din spate... Dar tot o zgarietura e. Si am plecat de la a intra cu botul cu 70 km/h intr-o DacieSupernova cu 4 persoane la bord, care facea stanga.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate