Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

jurnal de bord Mitsu colt 1.3 SAM

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
papaleone77

papaleone77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 05.04.2006
Salutare tuturor! Joi, 26.07, am devenit posesor al unui COLT 1.3 SAM. De abia acum imi fac intrarea pe acest forum pentru ca de joi nu prea m-am dat jos de la volan si am uitat de calculator. Sunt foarte incantat de masina si nu numai:
- comanda a fost onorata in doar doua zile;
- dealer-ul a fost de treaba si mi-a dat masina inclusiv cu alarma si covorase.
   Pana acum am parcurs 748 km (oras + DN1 + ceva serpentine pe Paduchiosu si Poiana Brasov). Consumul real a fost de 6,04l / 100 km. Eu zic ca e OK pentru o masina noua. Suspensiile sunt cam dure pt Romanica dar nu foarte deranjante, directia este excelenta iar in curbe masina pare sa se lipeasca de sosea.
   Am citit pe undeva ca trebuie, cel putin pentru primii 1000 km, sa-i pui benzina de 95. Primul plin a fost de 95 dar acum i-am pus 25l de 98. E de rau? Motorul parca suna si trage mai bine dar mi-e teama ca am gresit. Astept pareri.

   Ca sa inchei, va mai spun ca e neagra (mystic black), jante aliaj 16'', geamuri laterale spate + luneta fumurii, senzori ploaie si lumina.
   Uite, pun si o poza cu ea. Promit sa mai postez si altele de indata ce pot sa ma mai dau jos din masina pt asa ceva :P

Attached Files



#2
vento4ever

vento4ever

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 08.08.2006

View Postpapaleone77, on Jul 31 2007, 10:53, said:

Salutare tuturor! Joi, 26.07, am devenit posesor al unui COLT 1.3 SAM. De abia acum imi fac intrarea pe acest forum pentru ca de joi nu prea m-am dat jos de la volan si am uitat de calculator. Sunt foarte incantat de masina si nu numai:
- comanda a fost onorata in doar doua zile;
- dealer-ul a fost de treaba si mi-a dat masina inclusiv cu alarma si covorase.
   Pana acum am parcurs 748 km (oras + DN1 + ceva serpentine pe Paduchiosu si Poiana Brasov). Consumul real a fost de 6,04l / 100 km. Eu zic ca e OK pentru o masina noua. Suspensiile sunt cam dure pt Romanica dar nu foarte deranjante, directia este excelenta iar in curbe masina pare sa se lipeasca de sosea.
   Am citit pe undeva ca trebuie, cel putin pentru primii 1000 km, sa-i pui benzina de 95. Primul plin a fost de 95 dar acum i-am pus 25l de 98. E de rau? Motorul parca suna si trage mai bine dar mi-e teama ca am gresit. Astept pareri.

   Ca sa inchei, va mai spun ca e neagra (mystic black), jante aliaj 16'', geamuri laterale spate + luneta fumurii, senzori ploaie si lumina.
   Uite, pun si o poza cu ea. Promit sa mai postez si altele de indata ce pot sa ma mai dau jos din masina pt asa ceva :P
Super tare..sa o folosesti sanatos.. hm...sunt chiar curios cum se comporta in timp..in vreo jumate de an vreau sa iau si eu o masinuta si poate ma orientez pe mitsu sau Opel corsa.

#3
the__1

the__1

    ZaUan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,650
  • Înscris: 08.03.2006
Felicitari, sa o stapanesti sanatos. Arata excelent. Cat a costat?

#4
papaleone77

papaleone77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 05.04.2006

View Postthe__1, on Aug 1 2007, 02:35, said:

Felicitari, sa o stapanesti sanatos. Arata excelent. Cat a costat?

Multumesc pentru urari!
Masina a costat 12.138 euro (38.600 RON).

Acum, ca ploua in Brasov, am putut sa vad cum functioneaza si senzorul de ploaie. E o chestie faina, te scuteste sa tot dai la bagheta si sterge parbrizul exact cand trebuie. Pacat ca nu e valabil si pentru luneta.

Am mai descoperit ceva: daca atingi usor bagheta de semnalizare, semnalizatorul stanga sau dreapta (dupa caz) clipeste de 3 ori apoi se opreste. Cica e pentru autostrada sau sosele cu mai multe benzi, pentru a face mai comoda schimbarea benzilor. La multe s-au gandit si japonezii astia.

#5
papaleone77

papaleone77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 05.04.2006

View Postvento4ever, on Jul 31 2007, 16:14, said:

Super tare..sa o folosesti sanatos.. hm...sunt chiar curios cum se comporta in timp..in vreo jumate de an vreau sa iau si eu o masinuta si poate ma orientez pe mitsu sau Opel corsa.

  Multumesc! Si eu am fost tentat de Opel Corsa, imi pare sexy, dar cu dotarile pe care le are Colt - ul m-ar fi costat mult mai mult. Plus ca trebuie sa astepti pentru livrare cateva luni. Voi vedea peste ceva timp daca am facut alegerea corecta.

#6
the__1

the__1

    ZaUan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,650
  • Înscris: 08.03.2006
Ai si clima sau AC? Sa mai pui poze, pls.

#7
papaleone77

papaleone77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 05.04.2006

View Postthe__1, on Aug 1 2007, 15:13, said:

Ai si clima sau AC? Sa mai pui poze, pls.

Are AC semiautomat, cu racire torpedou. In plus, volan si schimbator imbracate in piele, CD player cu MP3 si 6 boxe (4 in portiere si 2 tutere). Se aude f fain.

#8
papaleone77

papaleone77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 05.04.2006
Azi, pt ca am implinit 800 km, am hotarat sa trec un pic peste 3000 turatii. Am iesit pe DN1 (Brasov - Predeal). Daca pana in 3000 mitsu pare domoala si cuminte, dupa 3500 ture parca e cu totul alta masina. Parca se trezeste la viata un al doilea motor care te face sa te adancesti in scaun. Senzatia este foarte placuta si, in treapta a 4-a la 100 km/h, da impresia ca mai are inca destula putere. Nu am insistat prea mult. Astept sa mai fac usor cu ea inca vreo 1000 km si apoi ii testez limitele.

#9
papaleone77

papaleone77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 05.04.2006
Niste poze cu Mitsu meu...

Attached Files



#10
the__1

the__1

    ZaUan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,650
  • Înscris: 08.03.2006
Arata excelent pe negru.

#11
papaleone77

papaleone77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 05.04.2006

View Postthe__1, on Aug 3 2007, 11:53, said:

Arata excelent pe negru.

Arata bine pe negru, ce-i drept, dar m-am lamurit ca e o culoare pretentioasa. La juma' de ora dupa ce o spal se vede iar praful. Poate peste vreo 100 de ani n-o mai fi atata praf prin Romanica.

In alta ordine de idei, am implinit 2 saptamani de cand o am si 1276 km. Am rulat cu ea si prin oras (consum mediu de cca 8,5%) si extraurban (5,3 % Brasov - Sighisoara si retur). Sunt multumit de comportamentul ei (parca e din ce in ce mai nervoasa). Pe drumuri proaste zgomotul din interior este cam maricel si simti fiecare denivelare. O fi si din cauza cauciucurilor (205 / 45 R16). Distanta de la marginea jantei la partea de rulare a anvelopei este f mica si cred ca si asta e o cauza.

Apropo de anvelope, ma gandesc sa cumpar si cauciucuri de iarna dar, cel putin prin magazinele unde am intrat, nu gasesc la dimensiunile ei. Mai caut, desi sper sa n-am vreun soc la vederea pretului...

Uite si ceva offtopic, sper sa nu va suparati prea tare: cand am fost la Sighisoara am intrat intr-o toaleta publica. Iaca ce atmosfera romantica m-a intampinat:

Attached Files


Edited by papaleone77, 08 August 2007 - 15:28.


#12
mocanu86

mocanu86

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 05.02.2007
super tare modelul ., dupa lungi cautari si eu m-am decis la un colt 1.3 sam . chiar e cea mai buna optiuna la ce dotari are pe langa alte masini. am fost si la skoda - noua Fabia ofera prea putine optiuni la acelasi pret cu mitsu , da zicem doar ca e meritul pieselor din grupul VW. Renault .. Clio 3 motorizarea pe benzina are consum de carte de 8.7 si optiuni ioc pe langa mitsu, fordul e extrem de scump , Citroen poate dar nu e reprezentanta decat in bucuresti si constanta eu fiind in bacau , poate m-ar fi tentat un c4 dar e prost echipat.grande punto poate frumos la exterior dar interiorul e cam .. varza, proasta calitate a produselor. acum mitsu l-am vazut si analizat, citit forumuri si chestii de genu - e cel mai bun parerea mea la pretul lui. Logan nici nu ma bate gandu asa ca astept intocmirea actelor si cel mai important -masina care e pe stocul din bacau deci e vorba de durata livrarii numerelor rosii din bucuresti . va mai tin la curent :D in poza , dak se vede ,e chiar modelul de achizitzie

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate