Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu se mai gasesc e Bike de inchir...

Seat Leon 5F 2.0 184hp costuri in...

Dispar punctele de restaurare la ...

cum pot opri auto boost-ul pt i7 ...
 Achiziție telefon nou.

Picurare in AC?

Huawei GT4 46mm afisare altitudin...

Cine produce AC Tesla?
 Toyota CHR -modelul 2024

Recomandare lanterna frontala

Meciuri euro cu comentariu in eng...

Dop furtun evacuare condens combi...
 Ce poze faceti?

Durere penis

Sticker ciudat pe cutia aerului c...

lentile de contact vs ochelari d...
 

Skoda Felicia 1998 - merita?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
raihertd

raihertd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.03.2004
ma tenteaza o skoda felicia 1998, motor chesc 1.6 I, 90 CP, 60.000 km la bord. pretz 4200 euro. merita investitia sau nu?
cunoaste cineva modelul?

#2
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004
Stiu despre Felicia ca a fost scoasa pe piata, a ajuns pe strazi dupa care a umplut service-urile, stiu ca au recunoscut si ei la vremea respectiva ca sunt mai proaste si decat Daciile. Este tratata problema Feliciei in mai multe threaduri, pe forumul sitului masini.ro.
In alta ordine de idei, cum poate o masina din 1998 sa aiba numai 60 000 km? au tinut-o asa de mult in service:)?

#3
Ares

Ares

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 13.01.2003
Am masina din 1997 cu 35.000km... Si nu a stat de loc prin service-uri...  :)
Am o cunostinta care are o Felicia si acum o foloseste fara probleme prea mari.
Dar oricand e bine sa auzi cat mai multe pareri...

#4
pirannia

pirannia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 25.07.2003
daca are motor de golf pe ea, e perfecta .... nu te lua dupa StGermain, cel mai bine intra pe www.briskoda.net de exemplu si vezi acolo pareri avizate de la proprietari si te decizi fctie de alea nu de ce a auzit fiecare...parerea mea

#5
liviutrt

liviutrt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 13.11.2002
Eu am o Skoda Felicia din '98 si sunt foarte incantat de ea.
Doar ca a mea are motor de 1.3 pe carburatie facut de Skoda. In rest e cam VW. Probabil cea de care vorbesti e pe injectie.

Am probat la un moment dat si o Skoda cu motor de 1.6 care e de Golf si mi se pare ca e diferita de cea de 1.3 (normal :) ) - mi s-a parut si ca e mai rigida la suspensii si ca are cutia de viteze mai "exacta". Dar ca astea sunt pareri personale, de amator.

Pretul mi se pare destul de bun, pentru 60.000, poate ai mai putea scoate o reducere 100-200

Si ca sa fac un mic review:
- motor, cutie viteze - fiabile
- spatiu - relativ mic dar suficient totusi si daca sunt cinci in masina
- portbagajul e destul de mare - bancheta din spate e rabatabila si odata am carat un frigider cu ea
- relativ greu manevrabila la parcari si la spatii stranse - mai ales la inceput, pana te obisnuiesti
- tinuta de drum (mama ce vocabular am! :):) ) destul de buna, la un moment dat ma uitam cum iau curbele pe Bucuresti-Urziceni cu 90-100.
- garda e destul de jos, eu evit sa urc borduri sau chestii d'astea

#6
Zetics

Zetics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,428
  • Înscris: 23.10.2003

Quote

Originally posted by liviutrt
...  
- relativ greu manevrabila la parcari si la spatii stranse - mai ales la inceput, pana te obisnuiesti
...



Liviule, te bat :ciocan:, cum adica e greu mavevrabila??? Mie mi s-a parut intotdeauna ca masinile hatchback, break, combi, wagon sau alte soiuri care au bara cu maxim 10 cm mai in spate decit luneta sint cel mai usor de manevrat in parcari si spatii inguste!!!

#7
raihertd

raihertd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.03.2004
motorul nu e VW, e cehesc ... nu stiu daca e fiabil, daca se gasesc piese, la ce preturi samd

#8
liviutrt

liviutrt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 13.11.2002
Asta e usor de verificat. Du-te si intreaba in service-uri ca sunt o gramada. Sau si mai repede, cauta pe web ca sunt o gramada de forumuri cu fani Skoda Felicia. Am cautat si eu la un moment dat dar nu mai am link-urile.
Eu cred ca nu ai de ce sa iti faci probleme cu fiabilitatea motorului. Iar despre piese - cu siguranta se gasesc la diferite preturi in functie de vanzator, vor fi mai scumpe decat la dacie, de asta poti fii aproape sigur.

Ex: Ulei - Skoda recomanda Aral, care e vreo 900k la Carrefour (4l) si vreo 1300k la Avia Motors in service + vreo 400k manopera. Benzina - fara plumb fara grija ca e pe injectie sau nu.

De exemplu la Ausburg International cred ca ai gasi orice piesa - insa preturile nu respecta o regula. Eu am avut nevoie de ornamentul de la inchizator la usa si m-a costat 15.000 de lei !!!(am luat 2 ca sa am de rezerva :):):) ). Si ca sa vezi - nu aveau ornamentul pe stoc, l-au comandat in Germania si m-au sunat pe mobil cand a venit - altceva nu comandasem!

Cand am schimbat bujiile, o bujie la AI speciala pt skoda era 800k -> 3.2 mil toate 4, dar am gasit la un magazin de piese Champion la 300k tot setul de 4.

Altadata m-am dus sa ma interesez cat costa un ornament din ala de la instalatia de aer (ala cu care directionezi aerul in masina) si costa vreo 900.000 - am zis pas!



@Zetics - cand spuneam manevrabila ma refeream de fapt la cat tragi de volan cand vrei sa faci o chestie mai de finete pe loc.  Poate tine doar de experienta mea la parcari, dar parca am mai intalnit niste pareri asemanatoare pe net. Cred ca o servo ar fi schimbat impresia mea :):):).

#9
pimp

pimp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 09.09.2003
1998 Skoda Felicia 1.6 LX :
1598 cm3, 75 cp, ABS optional, n-are servo, 165/75 R 13 - minuscule, vit max -170 km/h,  0-100 km/h - 13 sec. , lungime 3.85 m (asta e greu manevrabila poate ca n-are servo, ca altfel e micutza masina, ce te-ai face cu una de 5m ?)

si tu vrei sa  dai 4200 euro pe asa ceva???? tre sa-ti lipseasca ceva parerea mea sincera.......pai la banii asta iei o Supernova Clima mult mai noua si mai putini km sau ceva mai masina dar putin mai veche

#10
Zetics

Zetics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,428
  • Înscris: 23.10.2003

Quote

Originally posted by liviutrt

...
@Zetics - cand spuneam manevrabila ma refeream de fapt la cat tragi de volan cand vrei sa faci o chestie mai de finete pe loc.  Poate tine doar de experienta mea la parcari, dar parca am mai intalnit niste pareri asemanatoare pe net. Cred ca o servo ar fi schimbat impresia mea :):):).


Ok, mea culpa, dar mai facut curios, daca vrei facem schimb intr-o zi sa manevram eu skoda ta si tu ticalosul meu.... ;)

#11
liviutrt

liviutrt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 13.11.2002

Quote

Originally posted by pimp
1998 Skoda Felicia 1.6 LX :
1598 cm3, 75 cp, ABS optional, n-are servo, 165/75 R 13 - minuscule, vit max -170 km/h,  0-100 km/h - 13 sec. , lungime 3.85 m (asta e greu manevrabila poate ca n-are servo, ca altfel e micutza masina, ce te-ai face cu una de 5m ?)

si tu vrei sa  dai 4200 euro pe asa ceva???? tre sa-ti lipseasca ceva parerea mea sincera.......pai la banii asta iei o Supernova Clima mult mai noua si mai putini km sau ceva mai masina dar putin mai veche


Poate ca pretul pare cam mare, dar daca vrei sa compari cu SN Clima, singura chestie cu care s-ar putea lauda SN e aerul conditionat.

Motoarele as zice eu ca sunt comparabile ca putere/fiabilitate, dar la SN te agreseaza marunt marunt detaliile - ca nu se inchide portbagajul sau usa din spate dreapta, ca rugineste tabla dupa 2-3 luni (de la fabricatie, nu de la data cumpararii!), ca se poate dezlipi plafonul si sa te trezesti cu el in cap, ca iti intra apa in masina etc.

Acum, e clar, depinde de gusturi, dar Skoda mi se pare superioara la unele amanunte. Parerea mea! :)

#12
pimp

pimp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 09.09.2003
mie singurul lucru la care mi se pare net superioara Felicia fatza de SN ar fii finisajele si calitatea de asamblare si a materilelor din interior (cu exceptia tapiteriei scaunelor)

performantele sunt cam la fel
spatiu interior si portbagaj sunt ceva mai mari la SN
motor si transmisie - sincer as avea mai mare incredere in Renault decat in Skoda
a/c si servo care totusi sunt bine venite
preturi la piese mai mari la skoda

daca erau acelasi an si nr de KM, as fii zis Felicia pt ca e o maina ceva mai de calitate per total

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate