Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum va arata viitorul?

Saptamana de lucru de sase zile i...

Pareri Kadjar sau alternative

Slovacia / Kosice
 Spatiu stocare aproape plin

Recomandare aer conditionat 9000 ...

Cum v-ati apucat de editare foto?

Problema unezeala grinda de lemn ...
 Intrebare hdmi laptop lenovo

Fezabilitate - Adaugare microinve...

Hard disk extern SSD, A92

Parere cartier Uverturii/Virtutii...
 inmatriculare autoturism reprezen...

2 aere conditionate pe un singur ...

Intarzietor de priza zahar

Oprire update Asus ZenFone 10
 

Probleme Alcatel OT 10 DECT

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
hades

hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 16.12.2003
Salut,

Am o problema si nu reusesc sa gasesc o rezolvare.

Acum vreo 4-5 ani am cumparat un telefon Alcatel One Touch First 10 DECT. Un telefon normal, chiar simplu, de apartament.

Telefonul a mers bine cativa ani dupa care de la sine putere a inceput sa piarda legatura cu baza. La inceput 10-15 s la 3 saptamani pe urma mai des, pana la urma n-a mai gasit baza cu saptamanile.
L-am umflat si am fost cu el la service. Cei d-acolo au pus receptorul pe baza lor si a mers brici o saptamana. Drept pentru care mi l-au dat acasa, fara sa-i faca ceva. Ajuns acasa a mers vreo 3 saptamani, chiar ma gandeam ca i-au facut ceva dar pe urma iar s-a dus legatura.
Am fost iar la service. Ei mi-au zis ca cel mai probabil e dusa baza ca receptorul a mers perfect si ca cel mai bine cumpar unul acelasi model nou si il folosesc cu 2 receptoare. Asa am facut. Chestia cu 2 receptoare e chiar utila. Surpriza mare a venit cand si a2a baza a inceput sa faca la fel.
Am luat telefoanele si le-am pus la casa de la tara. Acolo nu mi-au mers vreo 12 ore dupa care au luat-o ca noi si d-atunci nu mai am probleme.
Bateriile le-am scos din calcul pentru ca am cumparat noi si le-am verificat si pe un aparat special, sunt bune.

Am si alte banuieli:
Priza in care pun alimentatorul, poate are ceva si nu da curent bun bazei.
Un bruiaj al unui aparat apropiat, dar stiu ca la DECT e mai greu sa sufere de bruiaj.
Un alt telefon care emite in aceasi frecventa, poate chiar acelasi model, undeva in apropiere.
Voi ce credeti?

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,364
  • Înscris: 07.02.2003

View Posthades, on Jul 10 2007, 17:15, said:

Un bruiaj al unui aparat apropiat, dar stiu ca la DECT e mai greu sa sufere de bruiaj.
Un alt telefon care emite in aceasi frecventa, poate chiar acelasi model, undeva in apropiere.
Voi ce credeti?
Dect-ul e ca un gsm, nu cred ca e vorba de bruiaje, ma gandesc sa nu fie blocaje software ca la unele telefoane mobile vechi care pierdeau subit reteaua sau ramaneau blocate. In ultima instanta umiditatea si vechimea au facut ca sa nu mai mearga bine partea radio, sinteza etc...

Edited by andreic, 04 August 2007 - 05:34.


#3
pbxx

pbxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 11.06.2007
Poti incerca aici pentru telefonul DECT Alcatel : http://www.dect.ro/s...wifi-p-148.html

View Posthades, on Jul 10 2007, 17:15, said:

Salut,

Am o problema si nu reusesc sa gasesc o rezolvare.

Acum vreo 4-5 ani am cumparat un telefon Alcatel One Touch First 10 DECT. Un telefon normal, chiar simplu, de apartament.

Telefonul a mers bine cativa ani dupa care de la sine putere a inceput sa piarda legatura cu baza. La inceput 10-15 s la 3 saptamani pe urma mai des, pana la urma n-a mai gasit baza cu saptamanile.
L-am umflat si am fost cu el la service. Cei d-acolo au pus receptorul pe baza lor si a mers brici o saptamana. Drept pentru care mi l-au dat acasa, fara sa-i faca ceva. Ajuns acasa a mers vreo 3 saptamani, chiar ma gandeam ca i-au facut ceva dar pe urma iar s-a dus legatura.
Am fost iar la service. Ei mi-au zis ca cel mai probabil e dusa baza ca receptorul a mers perfect si ca cel mai bine cumpar unul acelasi model nou si il folosesc cu 2 receptoare. Asa am facut. Chestia cu 2 receptoare e chiar utila. Surpriza mare a venit cand si a2a baza a inceput sa faca la fel.
Am luat telefoanele si le-am pus la casa de la tara. Acolo nu mi-au mers vreo 12 ore dupa care au luat-o ca noi si d-atunci nu mai am probleme.
Bateriile le-am scos din calcul pentru ca am cumparat noi si le-am verificat si pe un aparat special, sunt bune.

Am si alte banuieli:
Priza in care pun alimentatorul, poate are ceva si nu da curent bun bazei.
Un bruiaj al unui aparat apropiat, dar stiu ca la DECT e mai greu sa sufere de bruiaj.
Un alt telefon care emite in aceasi frecventa, poate chiar acelasi model, undeva in apropiere.
Voi ce credeti?


#4
hades

hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 16.12.2003
Multumesc pentru raspunsurile voastre.

La beia l-am dus din prima si n-au gasit nimic defect.....
Dupa ce le-am dus la tara si mi-au mers bine o vreme ( mai putin de-o luna) iar s-au dus.
Deci : pe baza noua, ambele receptoare se deconecteaza simultan.

Avand ipoteza asta m-am gandit asa. Poate receptorul vechi are o buba si ea se duce in baza. Telefonul nou nu a mers nici macar o secunda fara receptorul vechi, deci daca vina e a receptorului vechi e clar ca s-a propagat si la baza noua.
:))
Cred ca imi cumpar un Panasonic.....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate