Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu vad SSD-ul cand vreau sa insta...

Rafturile ca la dedeman

Probleme internet

Pozitionare aer conditionat. Ar f...
 Logare site erovinieta.ro

Facultatea de geologie - ingineri...

Pot sa conduc o masina electrica ...

Sursa led 25-36W ?
 Prosumatori - cat aveti de primit...

Film cautare

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...

Disparitie body-spray AXE din Rom...
 Penurie de Inka?

Receptionerele de la centrele de ...

Nu se mai gasesc e-Bike de inchir...

Seat Leon 5F 2.0 184hp costuri in...
 

casa caramida cruda

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
spetz

spetz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 17.01.2007
Am mostenit o casa destul de mare care este insa din caramida cruda. A fost construita acum 50 de ani are peretii interiori si exteriori de ca 40 de cm si acoperis din tigla. As dori sa refac acoperisul si fatadele insa nu stiu ce metoda sa adopt...as fii limitat la 30.000€.Atasez si cateva poze...Nu as fii interesat de metoda placarii cu polistiren deoarece casa are un climat foarte placut.

Attached Files

  • Attached File  q1.jpg   439.14K   275 downloads
  • Attached File  q2.jpg   538.61K   188 downloads


#2
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Tigla pare ok. De ce vrei sa repari acoperisul? curge apa in ea?
Oricum cred ca poti recupera 90% din tigla.

A fost apa mare pe-acolo? - sunt semne de umezeala la fundatie si deasupra.

#3
spetz

spetz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 17.01.2007

 blimpyway, on Jun 15 2007, 12:48, said:

Tigla pare ok. De ce vrei sa repari acoperisul? curge apa in ea?
Oricum cred ca poti recupera 90% din tigla.

A fost apa mare pe-acolo? - sunt semne de umezeala la fundatie si deasupra.
cam de 10 ani nu s-a mai batut nici un cui asa ca mai curge apa pe la jgheaburi iar acoperisul este destul de bun doar ca nu are coama chiar dreapta...ma gandeam si eu la refolosirea tiglei mai ales ca mai este un garaj acoperit cu aceeasi tigla pe care vreau sa-l demolez si as putea de acolo sa mai folosesc tigla.
Problema mea e insa fatada aici nu prea stiu ce sa fac...

#4
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
observ niste fisuri pe pereti. Clar lucru ca ai niste tasari inegale ale casei. In primul rind trebuie sa ai in vedere niste subzidiri la fundatii.

Daca dai tigla jos si o inlocuiesti cu un alt material, tip tabla Lindab, cred ca e bine venita interventia. Tabla lindab e mult mai usoara.

Pt. fatada, cred ca e suficient sa imbraci casa in plasa de rabit si sa tencuiesti. Rezulta o tencuiala tare armata.

punctual

- subzidiri la fundatie
- decopertat fatada si retencuit cu plasa de rabitz
- renuntat la tigla si inlocuit cu tabla tip lindab. Eventual, anumite elemente structurale ale sarpantei inlocuite.
- schimbat timplarie
- de termozilat planseul dintre parter si pod.
- refacut burlane si jgheaburi
- refacut trotuarele de garda din juru' casei sa nu intre apa.
- reparatiile si finisarile obisnuite la interior.

Edited by punkt, 15 June 2007 - 13:05.


#5
spetz

spetz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 17.01.2007

 punkt, on Jun 15 2007, 12:59, said:

observ niste fisuri pe pereti. Clar lucru ca ai niste tasari inegale ale casei. In primul rind trebuie sa ai in vedere niste subzidiri la fundatii.

Daca dai tigla jos si o inlocuiesti cu un alt material, tip tabla Lindab, cred ca e bine venita interventia. Tabla lindab e mult mai usoara.

Pt. fatada, cred ca e suficient sa imbraci casa in plasa de rabit si sa tencuiesti. Rezulta o tencuiala tare armata.
Fundatia e din piatra (80 cm inaltime) si face o impresie destul de solida..nu am putut observa fisuri in fundatie ci doar exfolierea betonului cu care s-au facut rosturile. ma gandeam sa sap in jurul fundatiei si sa o hiroizolez cumva...terenul este foarte umed iar panza freatica e la ca. 1m adancime. eventual la baza fundatiei sa pun si un sistem de drenare?

#6
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 10.05.2007
Acoperis:
Toata sarpanta cred ca ar trebui sa o refaci. Lemnul s-ar putea sa fie putred. Trebuie sa verifici. Daca tot o refaci ar fi bine sa inalti coama cu 50 cm, inclinatia este mica si din cauza aia s-a si lasat putin. Se strange zapada multa iarna cand ninge abundent si inclinatia o retine pe acoperis. Greutatea prea mare a zapezii suprasolicita sarpanta acoperisului. Iti garantez ca 50 cm mai inalta nu prduce mari cheltuieli. Si pentru un design mai frumos ai putea sa scapi de acoperis in 4 ape si sa-l faci doar in 2. Asa chiar si cu decorativa pe fatada si lindab tot a casa taraneasca o sa arate. Eventual o lucarna frumoasa, pentru ventilatia podului, ar fi chiar un efect deosebit.
Tabla profilata sau carton bituminos. E mai ieftin si mai usor. Cu tabla trebuie sa faci izolatie fonica cu vata minerala daca nu vrei mitraliera :D cand ploua.
Fundatie:
Fa o sapatura la baza fundatiei ca punkt are dreptate. Sunt tasari inegale. S-ar putea sa ai fundatie din caramida. Ceea ce implica o fundare alternativa sau o subzidire.
Ceea ce spui tu este soclul si nu are nici o legatura cu fundatia care este in pamant.
Fatada:
Decoperteaza pana la caramida. pune rabit si retencuie. Ca finisaj exterior iti recomand un amestec de ciment alb cu praf de marmura si aracet. Iti garantez!!! ca n-o mai dai jos nici cu barosul. Cam un sfert ciment alb si 3 sferturi praf de marmura granulatie 1-3, nu 0-3 sau 3-7. Apoi driscuit dar imediat dupa gletuire caci se intareste imediat. Poti pune in preparat colorant si iese ca o tencuiala decorativa. Mai sunt niste bobite colorate care la fel le poti pune in material si iese de zici ca-i baumit. Te costa si putin si iese efect garantat si rezistent la intemperii.
Cimentul e 200.000 sacul de 25 kg
Praf de marmura 110.000 sacul de 50 kg
Aracet cam 30.000 kg

#7
spetz

spetz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 17.01.2007

 Astra_rullz, on Jun 15 2007, 13:20, said:

Acoperis:
Toata sarpanta cred ca ar trebui sa o refaci. Lemnul s-ar putea sa fie putred. Trebuie sa verifici. Daca tot o refaci ar fi bine sa inalti coama cu 50 cm, inclinatia este mica si din cauza aia s-a si lasat putin. Se strange zapada multa iarna cand ninge abundent si inclinatia o retine pe acoperis. Greutatea prea mare a zapezii suprasolicita sarpanta acoperisului. Iti garantez ca 50 cm mai inalta nu prduce mari cheltuieli. Si pentru un design mai frumos ai putea sa scapi de acoperis in 4 ape si sa-l faci doar in 2. Asa chiar si cu decorativa pe fatada si lindab tot a casa taraneasca o sa arate. Eventual o lucarna frumoasa, pentru ventilatia podului, ar fi chiar un efect deosebit.
Tabla profilata sau carton bituminos. E mai ieftin si mai usor. Cu tabla trebuie sa faci izolatie fonica cu vata minerala daca nu vrei mitraliera :D cand ploua.
Fundatie:
Fa o sapatura la baza fundatiei ca punkt are dreptate. Sunt tasari inegale. S-ar putea sa ai fundatie din caramida. Ceea ce implica o fundare alternativa sau o subzidire.
Ceea ce spui tu este soclul si nu are nici o legatura cu fundatia care este in pamant.
Fatada:
Decoperteaza pana la caramida. pune rabit si retencuie. Ca finisaj exterior iti recomand un amestec de ciment alb cu praf de marmura si aracet. Iti garantez!!! ca n-o mai dai jos nici cu barosul. Cam un sfert ciment alb si 3 sferturi praf de marmura granulatie 1-3, nu 0-3 sau 3-7. Apoi driscuit dar imediat dupa gletuire caci se intareste imediat. Poti pune in preparat colorant si iese ca o tencuiala decorativa. Mai sunt niste bobite colorate care la fel le poti pune in material si iese de zici ca-i baumit. Te costa si putin si iese efect garantat si rezistent la intemperii.
Cimentul e 200.000 sacul de 25 kg
Praf de marmura 110.000 sacul de 50 kg
Aracet cam 30.000 kg
multumesc foarte mult pentru sfaturi...mai atasez inca o poza din unghiul opus... ce-mi recomanzi pentru soclu??
cred ca se poate face o casa frumoasa pana la urma...problema e doar de bani si cea mai mare problema e ca eu nu locuiesc in tara si e greu sa gasesc firme serioase care sa se ocupe de reparatiile astea fara ca eu sa fiu de fata.

Attached Files



#8
spetz

spetz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 17.01.2007
ce solutii propuneti pentru soclul casei?

#9
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 spetz, on Jun 18 2007, 09:22, said:

ce solutii propuneti pentru soclul casei?
curata soclu' de material decopertat si uzat, eventual folosesti piatra naturala, sau placi ceramice ce imita piatra naturala.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate