Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extindere apa - trecere in domeni...

La mulți ani @Digix!

[cum] telefon cu folosire in SUA

Montare AC deasupra frigiderului?
 Cunoaste cineva metoda de semideg...

De ce in unele tari sunt sparte p...

Marime siguranța AC - 24.000...

E de la monitor sau nu?
 Rezervare gresita

Ce erau chestiile astea pe cerul ...

Apa plata ieftina vs scumpa

Serial: Those About to Die
 Malwarebytes Windows Firewall Con...

hotel pentru copii

Nu pot reinstala windows 11

Replacement grip pentru racheta t...
 

Toshiba A135-S4527 Dual Core Opinii

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
ddp

ddp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 24.05.2007
Am gasit o oferta buna ($650 maxim $700 ) pentru laptopul aceasta (nou) si m-am gandit sa incerc.

Am citit pe alte fomururi de afara impresile altora despre el si ziceau ca e destul in bun . In afara de faptul ca bateria tine in jur de 2 ore si ceva in rest ar fi ok.

Ar mai fi o problema cu el.. "desteptii" il vand cu microsoft vista, care am inteles ca e jalnic. Iar pe pagina producatorului nu exista drivere pentru XP. Cineva zicea ca ar merge driverele de la alte laptopuri Toshiba cu aceeasi configuratie.


Alt lucru care ar nemultumi pe gameri ar fi placa video.. dar nu prea ma joc.. asa ca nu ma dezavantajeaza.

Daca aveti un astfel de model as fi curios sa citesc si impresile voastre... daca ati gasit driverele ptr XP.


Model
Brand TOSHIBA
Series Satellite
Model A135-S4527
Part# PSAD0U-05400P
General
Operating System Windows Vista Home Premium
CPU Type Intel Core Duo T2080 1.73GHz
Screen 15.4" WXGA
Memory Size 1GB DDR2
Hard Disk 120GB
Optical Drive DVD Super Multi
Graphics Card Intel GMA950
Video Memory shared memory
Communication Modem, LAN and WLAN
Card slot 1 x Type I/II PC Card Slot
Dimensions 14.2" x 10.5" x 1.47"
Weight 6.0 lbs.
CPU
CPU Type Intel Core Duo
CPU Speed T2080(1.73GHz)
CPU FSB 533MHz
CPU L2 Cache 1MB
Chipset
Chipset Intel 943GML
Display
Screen Size 15.4"
Wide Screen Support Yes
LCD Features TruBrite technology
Display Type Wide XGA
Resolution 1280 x 800
Operating Systems
Operating System Windows Vista Home Premium
Graphics
GPU/VPU Intel GMA950
Video Memory 8MB-256MB dynamically allocated shared graphics memory
Graphic Type Integrated Card
Hard Drive
HD Capacity 120GB
HD RPM 5400rpm
HD Interface SATA
Memory
Memory Slots 2 x DIMM
Memory Speed DDR2 533
Memory Size 1GB
Max Memory Supported 2GB
Optical Drive
Optical Drive Type DVD Super Multi
Optical Drive Interface Integrated
Optical Drive Spec DVD SuperMulti (+/-R double layer) drive supporting 11 formats:
Maximum speed and compatibility: CD-ROM (24x), CD-R (24x), CD-RW (16x), DVD-ROM (8x), DVD-R (Single Layer, (8x)), DVD-R (Double Layer, (4x)), DVD-RW (6x), DVD+R (Single Layer, (8x)), DVD+R (Double Layer, (4x)), DVD+RW (8x), DVD-RAM (5x)
Communications
Modem 56K
LAN 10/100Mbps
WLAN 802.11b/g Wireless LAN
Ports
Card Slot 1 x Type I/II PC Card Slot
USB 4
IEEE 1394 1
Video Port 1 x VGA, 1 x S-Video TV-out
Audio Ports 1 x Microphone jack; 1 x Headphone jack
Audio
Audio Integrated Sound card
Speaker Built-in stereo speakers
Input Device
Touchpad Toshiba TouchPad
Keyboard 85 key US keyboard
Supplemental Drive
Card Reader 5-in-1 Bridge Media Adapter:
Secure Digital, Memory Stick, Memory Stick PRO, Multi Media Card, xD Picture Card [shared slots]
Power
AC Adapter 65W (19V x 3.42A) 100-240V AC Adapter
Battery 4000mAh Lithium Ion battery pack
Physical spec
Dimensions 14.2" x 10.5" x 1.47"
Weight 6.0 lbs.

Edited by ddp, 15 June 2007 - 02:25.


#2
em4links

em4links

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 09.06.2007
Eu sunt de parere ca procesorul T2080 e jalnic in multitasking (sau sa fi fost de vina doar un anume laptop Acer(la 799eur)cu acest procesor?!) :) Un AMD Athlon 64 3000+ 1.8Ghz care e single core merge mai bine, parerea mea.

Uite niste linkuri:
http://answers.yahoo...13010556AAhC35N

Si cateva citate din ele:
e vorba de AMD Turion 64 X2 TL-50 si Intel Core Duo T2080
"These are low end duals. In this case, I'd go with the AMD just because it is 64 bit and the 2080 is not. If possible though, the best mid range processor you can get on a laptop is a Core 2 Duo. These are faster, cooler than the AMDs and are 64 bit also. Go for a T7200 Core 2. Ive had one for a few months and they are fast as hell, and relatively inexpensive."
"As already said these are both low end dual core processors although at least it isn't a TL-30 or Intel Dual core which would be even slower."
"If I remember correctly the centrino duo has slightly lower power usage (meaning better battery life)."
"Centrino duo means you will be using the intel GMA video which is pretty terrible. The Turion often comes with the AMD x200 or better chipset which will be faster and more compatible with games...although not even close to what a desktop can do with dedicated video card."


Poate doar acesta e similar configuratiei tale: http://emag.ro/noteb...basic--pGB943ES
Dar, zic eu, mult mai bun.

#3
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Da, procesorul este jalnic, dar per total ca și configurație este bunicel! Și eu aș merge mai degrabă pe HP nx6325 :)

#4
schumy1502

schumy1502

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 03.01.2007
si eu iti recomand HP Nx6325

#5
dighipu

dighipu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 09.06.2007

View Postddp, on Jun 15 2007, 03:00, said:

Am gasit o oferta buna ($650 maxim $700 ) pentru laptopul aceasta (nou) si m-am gandit sa incerc.

Am citit pe alte fomururi de afara impresile altora despre el si ziceau ca e destul in bun . In afara de faptul ca bateria tine in jur de 2 ore si ceva in rest ar fi ok.

Ar mai fi o problema cu el.. "desteptii" il vand cu microsoft vista, care am inteles ca e jalnic. Iar pe pagina producatorului nu exista drivere pentru XP. Cineva zicea ca ar merge driverele de la alte laptopuri Toshiba cu aceeasi configuratie.
Alt lucru care ar nemultumi pe gameri ar fi placa video.. dar nu prea ma joc.. asa ca nu ma dezavantajeaza.

Daca aveti un astfel de model as fi curios sa citesc si impresile voastre... daca ati gasit driverele ptr XP.
Model
Brand TOSHIBA
Series Satellite
Model A135-S4527
Part# PSAD0U-05400P
General
Operating System Windows Vista Home Premium
CPU Type Intel Core Duo T2080 1.73GHz
Screen 15.4" WXGA
Memory Size 1GB DDR2
Hard Disk 120GB
Optical Drive DVD Super Multi
Graphics Card Intel GMA950
Video Memory shared memory
Communication Modem, LAN and WLAN
Card slot 1 x Type I/II PC Card Slot
Dimensions 14.2" x 10.5" x 1.47"
Weight 6.0 lbs.
CPU
CPU Type Intel Core Duo
CPU Speed T2080(1.73GHz)
CPU FSB 533MHz
CPU L2 Cache 1MB
Chipset
Chipset Intel 943GML
Display
Screen Size 15.4"
Wide Screen Support Yes
LCD Features TruBrite technology
Display Type Wide XGA
Resolution 1280 x 800
Operating Systems
Operating System Windows Vista Home Premium
Graphics
GPU/VPU Intel GMA950
Video Memory 8MB-256MB dynamically allocated shared graphics memory
Graphic Type Integrated Card
Hard Drive
HD Capacity 120GB
HD RPM 5400rpm
HD Interface SATA
Memory
Memory Slots 2 x DIMM
Memory Speed DDR2 533
Memory Size 1GB
Max Memory Supported 2GB
Optical Drive
Optical Drive Type DVD Super Multi
Optical Drive Interface Integrated
Optical Drive Spec DVD SuperMulti (+/-R double layer) drive supporting 11 formats:
Maximum speed and compatibility: CD-ROM (24x), CD-R (24x), CD-RW (16x), DVD-ROM (8x), DVD-R (Single Layer, (8x)), DVD-R (Double Layer, (4x)), DVD-RW (6x), DVD+R (Single Layer, (8x)), DVD+R (Double Layer, (4x)), DVD+RW (8x), DVD-RAM (5x)
Communications
Modem 56K
LAN 10/100Mbps
WLAN 802.11b/g Wireless LAN
Ports
Card Slot 1 x Type I/II PC Card Slot
USB 4
IEEE 1394 1
Video Port 1 x VGA, 1 x S-Video TV-out
Audio Ports 1 x Microphone jack; 1 x Headphone jack
Audio
Audio Integrated Sound card
Speaker Built-in stereo speakers
Input Device
Touchpad Toshiba TouchPad
Keyboard 85 key US keyboard
Supplemental Drive
Card Reader 5-in-1 Bridge Media Adapter:
Secure Digital, Memory Stick, Memory Stick PRO, Multi Media Card, xD Picture Card [shared slots]
Power
AC Adapter 65W (19V x 3.42A) 100-240V AC Adapter
Battery 4000mAh Lithium Ion battery pack
Physical spec
Dimensions 14.2" x 10.5" x 1.47"
Weight 6.0 lbs.

si eu mi-am comandat acelasi laptop cxa si tine din state, aproape la fel e modelul A135-2386, acelsi procesor numai ca are rami mai putini si hdd mai mic si cred ca am facut o afacere buna, am mai avut un laptop Toshiba cu multi ani in urma era un Celeron la 400Mhz si am fost foarte multumit de el sper sa nu am nici o problema nici cu asta nou

#6
schumy1502

schumy1502

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 03.01.2007
sa il stapanesti sanatos ca si pe cel dinainte

#7
ddp

ddp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 24.05.2007

View Postschumy1502, on Jun 15 2007, 10:40, said:

si eu iti recomand HP Nx6325


e oricum daca nu sunt multumit de el il vand si imi iau altu. oricum deja am facut comanda pentru el. Ce mi-a convenit este ca il pot cumpara mult mai ieftin de acolo.

#8
spdude

spdude

    Banned at request

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,027
  • Înscris: 04.02.2007
Ai facut comanda din state? si cat te-a costat 'delivery' ?

#9
ddp

ddp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 24.05.2007

View Postspdude, on Jun 19 2007, 00:28, said:

Ai facut comanda din state? si cat te-a costat 'delivery' ?



in mod normal ar costa 200 -250 poate mai mult.. dar mie mi`l aduce un prieten care vine in romania zilele astea:D
mi-a mai trimis el mai de mult un laptop si m-a costat de m-am saturat. 200 sau 250 $  prin UPS 3 zile livrare + 250 RON vama
nu merita.... plus ca a durat mai mult in vama, mi l-au tinut 4 zile :)) mai repede a ajuns in romania din state, decat din romania in romania :))

asa ca, te sfatuiesc daca ai cumva drum pe afara sa iti iei tu in persoana. altfel nu merita efortu . Ai putea sa incerci sa iti iei din  Uk dar aia au VAT 19% si nici asa nu merita, plus ca englezii au preturi destul de mari la laptopuri

#10
Giovanni_DJ

Giovanni_DJ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 04.06.2006

View Postddp, on Jun 15 2007, 03:00, said:

Ar mai fi o problema cu el.. "desteptii" il vand cu microsoft vista, care am inteles ca e jalnic. Iar pe pagina producatorului nu exista drivere pentru XP. Cineva zicea ca ar merge driverele de la alte laptopuri Toshiba cu aceeasi configuratie.

Mi-am luat si io din state acest laptop, e beton (singura problema e un pixel mort, dar mi-au redus pretul la 438 $ si e foarte bine asa) si dupa ce am dat jos Vista am pus Xp. Evident, nu aveam drivere, nici Toshiba pe site nu ofereau, asa ca am cautat o zi intreaga dupa ele si foarte greu, intr-un final, le-am gasit pe toate si merg excelent.
Ca sa vin in ajutorul altora, le-am incarcat pe internet la adresa:

http://rapidshare.co..._A135-S4527.rar

Laptopul e belea, procesoru nu e rau, s-video are calitate excelenta, iar sunetul e beton.

#11
iony--

iony--

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.02.2010
:peacefingers:

Edited by iony--, 20 February 2010 - 10:36.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate