Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.
 Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche
 RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez
 Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online
 

Mael Mordha

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Haideti sa ne alaturam celorlalti douazeci de fani ai trupei asteia si sa facem o incursiune in lumea ''gaelic doom metalului''. Cam asa incepea un topic al meu de pe un alt forum. Topicul fusese inceput cu ocazia lansarii primului album Mael Mordha , Cluain Tarbh. Asta era pana sa obtina si ei un contract acceptabil cu o casa de discuri ceva mai vizibila.

Ce-i cu oamenii astia ? Mael Mordha sunt o formatie irlandeza care abordeaza un stil ciudatel plasat intre doom metal, folclor irlandez, celtic metal si cateva alte cateva influente. Ei s-au autocaracterizat ca fiind ''gaelic doom metal'' asa ca nu are rost sa-i contrazic. Temele predilecte din muzica lor sunt istoria vechii irlande si...istoria vechii irlande ? Bataliile de pe campul de la Cluain Tarbh, campaniile lui Brian Boru si altele alcatuiesc materialul liric de baza al pieselor. Gealtacht Mael Mordha este al doilea material discografic full (LP) al trupei (ei au lansat vreo 3 single-uri si un demo inainte de primul album) si in mare este un album bunicel. Desi l-am gasit mai plictisitor decat primul (in sensul ca piesele sunt greu de scos din context), noul album pastreaza stilul si stropul de originalitate pe care-l aduce trupa.

Daca nu stiti la ce sa va asteptati...ganditi-va la niste ritmuri digerabile (adica elimina repetitivitatea obsesiva a doom-ului nou) si cu ceva lamentari in stilul Primordial\Of The Wand and Moon , amestecate cu mici pasaje growled. Oricum, nu este atat de greu de inghitit pe cat pare din descrierea mea. Pentru inceput recomand un ''Winds of a Thousand Winters'' ca sa va familiarizati.

So, any fans ? Potential fans ? People who hate the band ?

#2
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006
Am gasit ceva pe youtube, dar irelevant, se aude prost. E intr-adevar ceva diferit, care pare interesant, imi place ideea. Voi mai cauta.

#3
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Nu oblig pe nimeni la ascultare insa e interesant de observat cum se misca lucrurile in ultima vreme pe partea ''folk'' a metalului.

#4
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006
Se incearca o apropiere fata de radacini, de istorie, de sentimentul patriotic pana la urma, cel putin in cazul irlandezilor. Abia astept sa gasesc ceva care sa se auda mai bine sa inteleg mai bine cum suna.

#5
dudette

dudette

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 30.04.2007
vreun site oficial ceva? cateva mostre (oficiale) de melodii? (sunt la munca si mi-e lene sa caut pe google :P)

#6
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
http://www.mael-mordha.com/  :)

#7
MamaVoastra

MamaVoastra

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,035
  • Înscris: 10.07.2006
Imi place inceputul sample ului de la Winds of 1000 winters. M a dus cu gandul la Cruachan...The Fianna :)

#8
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Da, dar vocal stau mai bine decat Cruachan. Instrumental n-as zice.

#9
scorojit

scorojit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 12.06.2007
Pe Gealtacht cel putin nu prea vad asa des pasaje de doom.
Oricum chiar imi place cum se aude.. o sa caut si Cruachan.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate