Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri Kadjar sau alternative

Slovacia / Kosice

Spatiu stocare aproape plin

Recomandare aer conditionat 9000 ...
 Cum v-ati apucat de editare foto?

Problema unezeala grinda de lemn ...

Intrebare hdmi laptop lenovo

Fezabilitate - Adaugare microinve...
 Hard disk extern SSD, A92

Parere cartier Uverturii/Virtutii...

inmatriculare autoturism reprezen...

2 aere conditionate pe un singur ...
 Intarzietor de priza zahar

Oprire update Asus ZenFone 10

Concediu Canada - Gestiunea banil...

Folii faruri - plastic sau sticla...
 

Instalare Granstream HandyTone-386

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
freddark

freddark

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.05.2007
Salut! Am si eu o intrebare de incepator in domeniu legata de acest Granstream HandyTone, si anume, cum il pot instala tinand cont de faptul ca am ca provider telefonie Romtelecom, iar providerul meu de internet accepta un singur MAC pe adresa IP (iar din cate stiu HandyTone are si el MAC)!

In afara de problema cu MAC-ul, as vrea sa stiu cum pot proceda avand doar un singur IP la dispozitie...trebuie sa folosesc un router (cu switch cred ca n-am ce face)? Banuiesc k handyTone vrea si el un IP propriu!

Inca nu am inteles exact cum functioneaza Granstream asa k daca ma puteti lumina putin in privinta asta va raman recunoscator!

#2
Vlad_int1

Vlad_int1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,847
  • Înscris: 26.04.2007

 freddark, on May 22 2007, 11:16, said:

Salut! Am si eu o intrebare de incepator in domeniu legata de acest Granstream HandyTone, si anume, cum il pot instala tinand cont de faptul ca am ca provider telefonie Romtelecom, iar providerul meu de internet accepta un singur MAC pe adresa IP (iar din cate stiu HandyTone are si el MAC)!

In afara de problema cu MAC-ul, as vrea sa stiu cum pot proceda avand doar un singur IP la dispozitie...trebuie sa folosesc un router (cu switch cred ca n-am ce face)? Banuiesc k handyTone vrea si el un IP propriu!

Inca nu am inteles exact cum functioneaza Granstream asa k daca ma puteti lumina putin in privinta asta va raman recunoscator!


Salut.
*HandyTone este un aparat care transforma semnalul digital ( care vine prin cablu internet) in semnal analogic ( prin care functioneaza telefoanele, 48 Volti  1,2 Amperi). Tehnologia prin care functioneaza se numeste voip, protocol SIP ( http://www.agora.ro/...qs_sect_id=1287 ca sa te lamuresti despre SIP )
*Da HandyTone are si el nevoie de IP routabil
*Ca sa folosesti unul din modelele 286,386 , din cate stiu eu iti trebuie un router. Dc ti-ai fi cumparat unul din modelele HT486,488,496,502 aleau aveau si router.

#3
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005
Nu face greseala de a cumpara un router de jucarie....de obicei le gasesti pana in 300E.
Iti trebuie un router cu optiuni pentru garantarea si alocarea dinamica a latimii de banda, precum si pe pachete.
In plus ar fii indicat sa pot face si prioritizare dupa TOS pentru a prioritiza traficul real-time (ex. VoIP).
Chiar daca iti permiti sa-ti cumperi un astfel de router sau sa-ti faci unul din Linux iti mai trebuie si know-how pentru setarile pe care trebuie sa le faci...

In concluzie ce mai simpla si ieftina varianta cred ca ar fii sa schimbi modelul cu unul care are un router incorporat, care sper ca are deja prioritizare pe traficul VoIP.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate