Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Circular Makita de negasit in RO

FightBox ar merita transformat ...

Statii cu baterii

[TEORIE] Ce ati face in cazul une...
 Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera

Balti de pescuit in Dobrogea - li...
 EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Pareri complex rezidențial T...

Camping Franta - Chamonix
 Macbook Pro 2019 se blocheaza cu ...

Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...
 

Recunoasteti locul/orasul/insula/tara/etc?

- - - - -
  • Please log in to reply
1207 replies to this topic

#1
davao

davao

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 187
  • Înscris: 06.09.2006
Nu stiu daca altora li se pare sau nu o idee interesanta dar mie unuia mi-ar place un thread de genul recunoasteti-unde-a-fost-facuta-poza-asta? O poza pe mesaj, sau inca si mai bine vreo 2-3, dar toate din aceeasi destinatie, adicatelea o singura destinatie pe mesaj. Poze facute de noi in calatoriile prin alte tari, nu poze gasite pe net. Evident, imagini reprezentative ale acelui loc dar in acelasi timp nici prea usor de ghicit.
Si raspunsul dupa citeva zile (timp in care, evident, alti users vor adauga propriile "ghicitori", nu este cazul sa se astepte la rind pina se vor fi ghicit cele anterioare, se va lucra pe mai multe "fronturi" simultan (daca exista interes, daca nu, evident, thread-ul va fi lasat sa moara).
Stiu un site care face un concurs de acest gen (aria insa este limitata doar la un mare oras pt ca asa este specificul site-ului si trebuie ghicita cladirea/strada respectiva) si atribuie cite un premiu primului care a ghicit corect. Evident, nu poate fi cazul de concurs si de premii aici, dar si fara ele cred ar fi fun si chiar informativ.
Stiu ca exista un thread dedicat imaginilor din strainatate dar acest thread ar fi suficient de diferit de celalat (zic eu) pt a nu fi necesara/de dorit contopirea celor doua.
Incep eu: care este numele orasului in al carui centru au fost facute aceste poze iar daca asta se dovedeste prea usor, care este numele (ce reprezinta) cele 3 cladiri din poze (sint f cunoscute pt cine a vizitat acel oras):

Attached File  0.jpg   148.07K   432 downloads Attached File  1.jpg   141.65K   398 downloads Attached File  2.jpg   191.28K   360 downloads

#2
nadis

nadis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 20.05.2006
Mmm… teoretic, remarcabil; practic – un calvar, si nu-i dau multe sanse thread-ului. Nu stiu cum te-ai gandit ca ar trebui procedat: romani care sa fi apucat sa bata globul in lung si-n lat, incat sa fi fost pe-acolo, greu de crezut ca sunt atatia cat, dintre ei, suficienti sa bantuie pe SP Traveling. Altfel, daca e vorba de un test de perspicacitate, probabil ca si-ar gasi locul mai degraba in vreo arie gen “Jocuri si concursuri”.
In primul caz, ar fi trebuit sa incepi cu, eu stiu?, Turnul Eiffel sau Statuia Libertatii (exagerez un pic), Colosseumul sau Acropolele, ca sa se prinda (mai) tot romanul. In al doilea caz, sa se gaseasca vreun Sherlock avand suficient timp si chef ca sa purceada la investigatii.

Printr-o intamplare cu totul de mirare, ieri le-am avut pe ambele. De timp si chef, zic, fiindca perspicacitatea nu ma da afara din casa. De-aia mi-a si luat vreo ora. Ca s-o scurtez – ca azi deja sunt in criza de timp – iata pasii.

Sigur ca in prima fractiune de secunda am zis “Europa centrala”, asta din pricina catedralei catolice, a alurii ei. Normal ca m-am uitat dupa inscriptii, in ce limba?, cu ce soi de caractere?, nah, nu se distingea nimic! Dupa care am luat la cercetat vegetatia: palmierii nu se potriveau cu o asemenea paralela; si mai putin copaceii “in trepte” din prima poza, care trimiteau catre stampele japoneze. In momentul asta deja iesisem din Europa, pe directia sud-est. In aceeasi directie trimiteau si mijloacele de locomotie: predominant pe 2 roti. Insa infatisarea oamenilor a fost clu-ul: toti bruneti, toti subtirei, toti imbracati monoton si cam la fel (pantalon negru, camasa alba). Monoton inseamna “uniform”, uniform inseamna “uniforma”, iar uniforma inseamna “comunism”. Un mic zoom le-a evidentiat trasaturile asiatice - dar deja eram in zona.
De aici incolo a fost simplu, nu mai ramaneau decat vreo 3 tari, si nu mai ramanea de gasit decat combinatia optima, deci cate una din tari cu inca ceva, ca sa dai cautare pe net (images). Ceea ce ma derutase la inceput m-a ajutat de data asta. Cuvantul-cheie: “catholic church”!
Daca poza ar fi cuprins un cadru mai larg, incat sa-i vedem moaca “marelui (fost) conducator”, fie si neagra, in fata “Comitetului Central”, sarcina s-ar fi usurat considerabil; la fel, poate, daca vedeam si statuia Fecioarei Maria din fata catedralei – alba, aceasta…

Asadar si prin urmare, banuind ca deja ti-am stricat jocul de vreme ce am descris rationamentul (regrete eterne :P), nu vad nici un sens sa mai dau si raspunsul exact si in detaliu…
Sau, daca nu, poate mai vrea cineva sa incerce la aceeasi tema, acum are suficiente elemente ajutatoare.
De ce am spus ca nu sunt prea perspicace: fiindca daca eram, ma uitam la “your posts” la inceput, si nu la sfarsit, incat ispraveam detectivistica asta in 3 minute.  :death:

#3
nadis

nadis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 20.05.2006
hihihi... Tata, neavand ochelarii pe nas si nici stiind despre ce se face vorbire, a decretat:
poza 1 - Palatul Culturii din Iasi
poza 2 - o catedrala din Franta (dar care poate fi si in America la fel de bine)
poza 3 - Gara din Leipzig
:lol:  :lol:  :lol:  pana la urma s-ar putea sa fie "fun"...

#4
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
cu ultima m-am chinuit un pic, recunosc :)

cred c-am sa intru si eu in joc, desi pozele pe care le consider potrivite topicului le am in format clasic. sa vad daca gasesc ceva adecvat.

#5
nadis

nadis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 20.05.2006

View Postmianna, on May 21 2007, 01:20, said:

cu ultima m-am chinuit un pic, recunosc :)

cred c-am sa intru si eu in joc, desi pozele pe care le consider potrivite topicului le am in format clasic. sa vad daca gasesc ceva adecvat.
De ce: era atat de greu de recunoscut gara din Leipzig?  :D  Sau o fi fost din Frankfurt...  :P

Sa vedem... eu nu stiu ce as putea pune ca sa fie si greu, si usor in acelasi timp, sa nu apara figura mea si alte chestii scandaloase; tre' sa mai meditez, iar asta dureazaaaa...

#6
davao

davao

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 187
  • Înscris: 06.09.2006

View Postnadis, on May 20 2007, 21:41, said:

Mmm… teoretic, remarcabil; practic – un calvar, si nu-i dau multe sanse thread-ului. Nu stiu cum te-ai gandit ca ar trebui procedat: romani care sa fi apucat sa bata globul in lung si-n lat, incat sa fi fost pe-acolo, greu de crezut ca sunt atatia cat, dintre ei, suficienti sa bantuie pe SP Traveling. Altfel, daca e vorba de un test de perspicacitate...
Intr-adevar, din oaresce motive nu prea sint participanti la aceasta incercare de descretire a fruntilor calatorilor forumisti.
Intentia nu era de a deduce cineva raspunsul (ceea ce, intr-adevar, aduce a munca si calvar (iti multumesc pt efortul depus de tine)) ci, daca se intimpla sa fi trecut careva pe acolo, de a recunoaste locul.
Poate locul din postul #1 e mai la marginea hartii calatorilor romani dar asta nu inseamna ca altii nu pot posta poze din locuri mai apropiate (eu as pune dar n-am).
Raspunsul: pozele sint din Sai Gon: City Hall, Notre Dame Cathedral, Central Post Office.

#7
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,117
  • Înscris: 07.07.2006
Totusi ai exagerat: de cind te dai pe forumul asta citi ai auzit ca ar fi vizitat respectivele obiective?

Eu cred ca e greu de recunoscut si de denumit si un obiectiv gen catedrala din Nurnberg, mult mai in drumurile noastre.

Poate mai interesante ar fi niste panorame, gen Salzburg de la cetate, Paris din turn etc. Eventual in care sa nu sara in ochi vreun "landmark" evident.

#8
davao

davao

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 187
  • Înscris: 06.09.2006

Quote

Totusi ai exagerat: de cind te dai pe forumul asta citi ai auzit ca ar fi vizitat respectivele obiective?
Eu cred ca e greu de recunoscut si de denumit si un obiectiv gen catedrala din Nurnberg, mult mai in drumurile noastre.
Poate mai interesante ar fi niste panorame, gen Salzburg de la cetate, Paris din turn etc. Eventual in care sa nu sara in ochi vreun "landmark" evident.
Exagerarea nu a fost facuta anume sau din aroganta sau din incercarea de face dificila recunoasterea locului ci, dupa cum spuneam, pt ca nu am poze din locuri mai cunoscute. Dar alti users mai mult ca sigur ca au si le pot posta.

#9
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
ia sa mai facem o incercare :)

fiind o destinatie mult mai accesibila, n-am postat chiar emblemele orasului - daca e nevoie, revin cu amanunte. sa vedem insa mai intai asa:

Attached File  464.jpg   114.37K   271 downloadsAttached File  157.jpg   88.46K   259 downloadsAttached File  017.jpg   115.97K   290 downloads

#10
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 14.03.2006
Praga ?    :unsure:

Edited by me_and_myself, 24 May 2007 - 11:31.


#11
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
dap :)

sa mai astept sa spuneti si ce reprezinta fiecare obiectiv?

#12
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 14.03.2006

View Postmianna, on May 24 2007, 12:29, said:

dap :)

sa mai astept sa spuneti si ce reprezinta fiecare obiectiv?


am recunoscut hradul. si am fost in praga acum muuullltiii ani...  :D

#13
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
stiam io c-ar fi trebuit sa pun ceva mai putin evident :P

astept sa-si dea lumea seama si ce reprezinta celelalte doua fotografii. intre timp, cine mai doreste, cine mai pofteste, cine mai are poze interesante?

#14
mirwoona

mirwoona

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 07.09.2006

View Postmianna, on May 24 2007, 14:12, said:

stiam io c-ar fi trebuit sa pun ceva mai putin evident :P

astept sa-si dea lumea seama si ce reprezinta celelalte doua fotografii. intre timp, cine mai doreste, cine mai pofteste, cine mai are poze interesante?

prima poza este Sinagoga Maisel daca nu ma insel, insa cea de-a doua...chiar n-am intalnit-o, desi am mers mult pe jos prin praga..

#15
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
iata a doua poza, nitel mai mare :)

Attached File  excursie_praga_157.jpg   124.18K   127 downloads

este "Il Commendatore" sau "Pieta" a Annei Chromy, pe una din stradutele de langa turnul cu ceas. E asezata in fata la Stavovske Divadlo, in memoria lui Mozart, care a avut aici premiera operei Don Giovanni.

#16
nadis

nadis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 20.05.2006

View Postmianna, on May 25 2007, 10:48, said:

este "Il Commendatore" sau "Pieta" a Annei Chromy, pe una din stradutele de langa turnul cu ceas. E asezata in fata la Stavovske Divadlo, in memoria lui Mozart, care a avut aici premiera operei Don Giovanni.

Interesanta chestia asta - desi cam... sinistra -, am retinut-o din prima.

Regret ca am lipsit la ultima etapa, am fost plecata pe meleagurile patriei (intr-o actiune care se cheama oficial team-building (tb), iar neoficial, cum sa te distrezi organizat enervandu-te pe cont propriu  :death:). Oricum n-as fi nimerit orasul, n-am fost acolo, insa puteam consulta populatia de prin casa - care precis ar fi stiut. In tot cazul, pe mine imaginile ma dusesera, dintr-un motiv neclar, in Polonia...  :rolleyes:

Ca sa continuam jocul, sar si eu cu niste poze. Dupa ce am meditat muuult (3 minute), mi-am dat seama ca cele 2 cladiri reprezentative nu le pot pune: le stiu si copiii de scoala primara de la televizor. Am ales totusi ceva ce e musai sa fie pe agenda oricarui turist aflat in zona, chiar si pentru 2-3 zile (ca nici eu n-am putut zabovi mai mult, desi tare mi-ar fi placut; poate ne duce data viitoare in tb, he-he -  :naughty:). Pentru ca unul sau doua "obiective" pot fi derutante, am sa pun 5 poze. Iar daca se dovedeste prea greu, pot reveni cu indicii suplimentare - eventual cu bucatele din cladirile-etalon.

Iata:

Attached File  001.jpg   83.47K   190 downloadsAttached File  002.jpg   60.24K   202 downloadsAttached File  003.jpg   62.34K   191 downloadsAttached File  004.jpg   39.7K   187 downloadsAttached File  005.jpg   68.07K   264 downloads

#17
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 14.03.2006
Paris ?    <_<

Edited by me_and_myself, 09 June 2007 - 03:36.


#18
nadis

nadis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 20.05.2006

View Postkerkyra, on May 29 2007, 08:00, said:

Paris ?    <_<


Ntz. Dar e tot un oras foarte mare, si tot capitala. Atata ca mai in afara drumurilor noastre [...de parca Parisul l-am strabate zilnic in drum spre serviciu  :bigwhitegrin:]
Mdah... acum cred ca tema a fost cam grea si ca nu se va ajunge la tinta decat prin ghiceala, cu niscai elemente ajutatoare.
Iaca: bucati din cele doua cladiri-emblema ale orasului:

Attached File  001.jpg   70.42K   323 downloadsAttached File  002.jpg   51.97K   211 downloads

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate