Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu vad SSD-ul cand vreau sa insta...

Rafturile ca la dedeman

Probleme internet

Pozitionare aer conditionat. Ar f...
 Logare site erovinieta.ro

Facultatea de geologie - ingineri...

Pot sa conduc o masina electrica ...

Sursa led 25-36W ?
 Prosumatori - cat aveti de primit...

Film cautare

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...

Disparitie body-spray AXE din Rom...
 Penurie de Inka?

Receptionerele de la centrele de ...

Nu se mai gasesc e-Bike de inchir...

Seat Leon 5F 2.0 184hp costuri in...
 

Casa cu living "separat" ?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
iridibo1974

iridibo1974

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 08.05.2007
Salut,

Sint nou venit pe acest forum si in primul rind adresez salutari tuturor.
As vrea sa construiec o casa P+M intr-un viitor apropiat si momentan sint la faza in care incerc sa definesc cum as dori sa arate aceasta casa.
Idea mea este ca la etaj sa am un spatiu cit mai mic pentru 3 dormitoare si bai ( in jur de 70 mp ) dar jos sa am spatiu destul de mare ( in jur de 100 mp ). Deci, in principiu deasupra living-ului o sa fie acoperis, iar peste restul "camerelor" de la parter ( bucatarie, birou, baie, hol, ... ) sa fie mansarda.
Nelamurirea mea este legata de costul aferent pentru rezistenta + placa + alte costuri care imi sint ascunse . Prin prisma experientei pe care o aveti, o sa coste mai mult sau mai putin decit daca ar fi o casa P+M cu o amprenta de 85mp ?

#2
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 10.05.2007

View Postiridibo1974, on May 14 2007, 16:43, said:

Salut,

Sint nou venit pe acest forum si in primul rind adresez salutari tuturor.
As vrea sa construiec o casa P+M intr-un viitor apropiat si momentan sint la faza in care incerc sa definesc cum as dori sa arate aceasta casa.
Idea mea este ca la etaj sa am un spatiu cit mai mic pentru 3 dormitoare si bai ( in jur de 70 mp ) dar jos sa am spatiu destul de mare ( in jur de 100 mp ). Deci, in principiu deasupra living-ului o sa fie acoperis, iar peste restul "camerelor" de la parter ( bucatarie, birou, baie, hol, ... ) sa fie mansarda.
Nelamurirea mea este legata de costul aferent pentru rezistenta + placa + alte costuri care imi sint ascunse . Prin prisma experientei pe care o aveti, o sa coste mai mult sau mai putin decit daca ar fi o casa P+M cu o amprenta de 85mp ?
Parerea mea ca mai mult te-ar costa varianta cu livingul separat. Vezi tu pentru cei 15 mp la parter trebuie facuta fundatie si acoperis =>
100 mp fundatie
100 mp acoperis
fata de
85 mp fundatie
85 mp acoperis
Bine la acoperis e mai mult ca tre sa lasi si 50-60 cm streasina.
Parerea mea (hic)

#3
iridibo1974

iridibo1974

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 08.05.2007
Merci de raspuns.

Este evident ca suprafata acoperisului va fi mai mare. Daca nu luam in calcul marginile diferenta ar fi de 15mp ( 100 - 85 )
La fel si cu fundatia ( 15 mp ).
Dar, daca luam in calcul diferenta de placa turnata la etaj si poate o diferenta si in necesarul de fier/beton pentru rezistenta cum ar fi ? Apar diferente de costuri si la nivel de fundatie ?

#4
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 10.05.2007

View Postiridibo1974, on May 14 2007, 17:08, said:

Merci de raspuns.

Este evident ca suprafata acoperisului va fi mai mare. Daca nu luam in calcul marginile diferenta ar fi de 15mp ( 100 - 85 )
La fel si cu fundatia ( 15 mp ).
Dar, daca luam in calcul diferenta de placa turnata la etaj si poate o diferenta si in necesarul de fier/beton pentru rezistenta cum ar fi ? Apar diferente de costuri si la nivel de fundatie ?
Fundatia oricum o faci la fel peste tot. Sub adancimea de inghet  si latimea din proiect (in general 50-60 cm). Iar daca peste living nu torni placa ci direct sarpanta oricum costurile de izolare, invelitoare, elemente in acoperis te duc cam tot acolo. Doar daca nu faci terasa ceea ce inseamna oricum placa deci 200 mp in total de placa

#5
iridibo1974

iridibo1974

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 08.05.2007
Ok. Inteleg ce zici.

Una peste alta, daca sarpanta + izolatiile ar face ~ cit placa peste living ( nu vreau terasa ) ramine diferenta de fundatie. Cind o sa "traduc" asta in bani ( evident un calcul estimativ ) o sa pot lua o decizie.
Are cineva idee cam citi bani ingroapa o fundatie pt 100 mp ? Stiu ca depinde de anumite lucruri dar sint curios ca sa-mi fac o idee.

Meci mult.

#6
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 10.05.2007

View Postiridibo1974, on May 14 2007, 23:03, said:

Ok. Inteleg ce zici.

Una peste alta, daca sarpanta + izolatiile ar face ~ cit placa peste living ( nu vreau terasa ) ramine diferenta de fundatie. Cind o sa "traduc" asta in bani ( evident un calcul estimativ ) o sa pot lua o decizie.
Are cineva idee cam citi bani ingroapa o fundatie pt 100 mp ? Stiu ca depinde de anumite lucruri dar sint curios ca sa-mi fac o idee.

Meci mult.
O fundatie ca la carte te duce cam in jur de 40-60 de Euro/mp cu tot cu manopera. Deci cei 15 mp in plus te pot duce la vreo 25-30 milioane in plus

#7
iridibo1974

iridibo1974

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 08.05.2007

View PostAstra_rullz, on May 15 2007, 00:04, said:

O fundatie ca la carte te duce cam in jur de 40-60 de Euro/mp cu tot cu manopera. Deci cei 15 mp in plus te pot duce la vreo 25-30 milioane in plus


Multumesc MULT pentru raspunsurile la obiect !!!

#8
iridibo1974

iridibo1974

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 08.05.2007
Nu vreau sa intid coarda :) dar o idee despre un pret orientativ pentru placa se poate ?

#9
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 10.05.2007

View Postiridibo1974, on May 15 2007, 11:06, said:

Nu vreau sa intid coarda :) dar o idee despre un pret orientativ pentru placa se poate ?
In jur de 450.000/mp cu manopera

#10
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 10.05.2007
Aia am dat-o din burta.
Uite aici un deviz pentru o placa de 100 mp. Fara transport.
Ca si cum ai face cu firma. E bagata prepararea ca te scoate mai ieftin decat cu cifa.
Total materiale aduce cam la vreo 35 de milioane cu TVA cu tot.
restul.......e firma

#11
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 10.05.2007

View PostAstra_rullz, on May 15 2007, 13:02, said:

Aia am dat-o din burta.
Uite aici un deviz pentru o placa de 100 mp. Fara transport.
Ca si cum ai face cu firma. E bagata prepararea ca te scoate mai ieftin decat cu cifa.
Total materiale aduce cam la vreo 35 de milioane cu TVA cu tot.
restul.......e firma
Uitasem devizul

#12
iridibo1974

iridibo1974

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 08.05.2007

View PostAstra_rullz, on May 15 2007, 13:03, said:

Uitasem devizul

Merci mult de tot.
Este ceea ce cautam.

#13
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 10.05.2007
pt putin...mai ai nevoie de ceva zici si se rezolva

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate