Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri Kadjar sau alternative

Slovacia / Kosice

Spatiu stocare aproape plin

Recomandare aer conditionat 9000 ...
 Cum v-ati apucat de editare foto?

Problema unezeala grinda de lemn ...

Intrebare hdmi laptop lenovo

Fezabilitate - Adaugare microinve...
 Hard disk extern SSD, A92

Parere cartier Uverturii/Virtutii...

inmatriculare autoturism reprezen...

2 aere conditionate pe un singur ...
 Intarzietor de priza zahar

Oprire update Asus ZenFone 10

Concediu Canada - Gestiunea banil...

Folii faruri - plastic sau sticla...
 

Selectare 3g/gsm

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
mateiu'

mateiu'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 07.04.2007
Am impresia că uneori stă telefonul cu precădere pe 3g, alte ori "saltă" mai greu pe 3g și preferă GSM, deși semnal 3g încă mai este. Este acesta un paramentru de rețea care îi spune telefonului când/cum să stea pe 3g? Să discutăm aici despre subiect!

#2
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
Eu tin 3G doar pe munte (cand vede GSM dar nu vrea sa-l foloseasca) in momentele in care crapa reteaua GSM si cand fac apeluri video, in rest stau pe GSM pentru ca :
1. Bateria tine mai mult
2. Riscul de a se intrerupe convorbirea e mai mic
3. Imi dau in cap cu 900 Mhz in loc de 2100, de unde o prajire mai mica a cerebelului  :D

Cea mai ciudata faza mi s-a intamplat in metrou si de multe ori cand in mijlocul tunelului dispare GSM-ul (desi semnal mai era) ca sa intre 3G cu 0 betze :cursing:.  As prefera un telefon care in modul dual sa prefere GSM si nu 3G dar nu stiu daca exista un asemenea aparat !

#3
mateiu'

mateiu'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 07.04.2007
1. Am observat și eu, dar diferența nu e așa mare
2. Pe Voda nu am pățit să se întrerupă pe 3g. Poate pe Orange. Pe 3g ar trebui să meargă chiar mai bine datorită soft handover.
3. Dar și puterea pe 3g e considerabilmai mică. Oricum 1800-2100 nu e diferență mare (ia în calcul că telefonul poate sta și pe 1800, nu doar pe 900). Bine, cred că punctul acesta l-ai pus mai în glumă ;)
Eu vreau unul care să prefere 3g pentru că nu pot primi/efectua apeluri video pe GSM. Pe Voda stă tot timpul pe 3g, ei au o rețea bună. Pe Orange însă :cursing:
EDIT: unde ai tu semnal 3g la munte? :huh:

Edited by mateiu', 07 May 2007 - 10:46.


#4
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
Si eu tot pe Voda sunt, si uite inca cateva dezavantaje 3G fata de GSM : nu merge busola pe 3G si nici WAP-ul. Chiar nu am nevoie de zeci de Mb pe telefon ci numai de cativa kb text ocazional si WAP mi se pare alegerea cea mai buna.
O sa fi socat dar sunt locuri pe creasta Fagarasilor si in P. Craiului unde nu poti folosi GSM (datorita limitarii distantei la 38 km parca), in schimb 3G-ul daca e poate fi folosit-daca il gasesti evident :D.
E de incercat si de sus din Bucegi cand ai vedere spre V. Prahovei-uite ca am fost acolo de curand dar n-am testat.

#5
akajohn

akajohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,814
  • Înscris: 15.07.2004

View Postrvic77, on May 7 2007, 11:04, said:

Eu tin 3G doar pe munte (cand vede GSM dar nu vrea sa-l foloseasca) in momentele in care crapa reteaua GSM si cand fac apeluri video, in rest stau pe GSM pentru ca :
1. Bateria tine mai mult
2. Riscul de a se intrerupe convorbirea e mai mic
3. Imi dau in cap cu 900 Mhz in loc de 2100, de unde o prajire mai mica a cerebelului  :D

Cea mai ciudata faza mi s-a intamplat in metrou si de multe ori cand in mijlocul tunelului dispare GSM-ul (desi semnal mai era) ca sa intre 3G cu 0 betze :cursing:.  As prefera un telefon care in modul dual sa prefere GSM si nu 3G dar nu stiu daca exista un asemenea aparat !


eu imi tin telefonul numai in GSM si activez intrarea in 3G atunci cand am nevoie de ceva anume cu acel 3G (video call sau viteza mai buna pe date).... avantajele mentionate de tine le-am remarcat si eu si chiar cred ca merita pentru voce folosit mai mult GSM iar 3G doar in cazul unor necesitati serioase de transfer de date...

#6
mihai20005

mihai20005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 18.12.2005

View Postrvic77, on May 7 2007, 12:30, said:

Si eu tot pe Voda sunt, si uite inca cateva dezavantaje 3G fata de GSM : nu merge busola pe 3G si nici WAP-ul. Chiar nu am nevoie de zeci de Mb pe telefon ci numai de cativa kb text ocazional si WAP mi se pare alegerea cea mai buna.
O sa fi socat dar sunt locuri pe creasta Fagarasilor si in P. Craiului unde nu poti folosi GSM (datorita limitarii distantei la 38 km parca), in schimb 3G-ul daca e poate fi folosit-daca il gasesti evident :D.
E de incercat si de sus din Bucegi cand ai vedere spre V. Prahovei-uite ca am fost acolo de curand dar n-am testat.

Nu sunt 38 Km, sunt doar 35 Km !

#7
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,023
  • Înscris: 08.06.2003

View Postrvic77, on May 7 2007, 11:30, said:

Si eu tot pe Voda sunt, si uite inca cateva dezavantaje 3G fata de GSM : nu merge busola pe 3G si nici WAP-ul.
Cum nu merge Wap-ul pe 3G Voda ? :huh:

#8
mateiu'

mateiu'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 07.04.2007
Măi, voi cum țineți 3g-ul doar pentru videocall? Păi când vă sunați, vă anunțați dinainte că vreți să faceți videocall??
Merge wap-ul pe 3g Voda, sigur e o problemă la telefon.
Am obsevat că se aude mai "smooth" pe 3g, poate în Timișoara e mai bine pus la punct..

#9
mateiu'

mateiu'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 07.04.2007
LG u 8120 preferă GSM, iar nu 3g!
rvic77, dacă te interesează, facem un deal!

Edited by mateiu', 10 May 2007 - 12:38.


#10
mateiu'

mateiu'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 07.04.2007
Un alt avantaj pe 3g este neinterferarea cu aparatura slab ecranată. Practic bruiajul devine 0.

#11
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002

View Postmateiu, on May 7 2007, 10:48, said:

Este acesta un paramentru de rețea care îi spune telefonului când/cum să stea pe 3g? Să discutăm aici despre subiect!
Da, exista niste threshold-uri care ii spun telefonului cand e bine sa se care de pe 3g pe 2g. Problema celor de la Orange de ex. este ca au pus threshold-urile astea inconsistent cu reteaua. Ex: este semnal 3g dar nu maxim; vrei sa vorbesti (suni sau esti sunat) dar degeaba ca RNC-ul comanda masuratori si decide ca nu-i place semnalul si comanda intersystem handover pe 2g. Nasol ca asta inseamna inca un apel daca ai sunat tu, sau suna busy daca esti apelat... iar cei pe care ii stie lumea ca au call waiting ii mai intreaba lumea 'ce ma... imi inchizi, nu vrei sa vorbesti cu mine?'.

In felul asta ei practic si-au restrans aria de acoperire 3g doar din parametrizare; degeaba exista fizic semnal.

#12
bulangiul

bulangiul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 24.10.2006
am o intrebare: intre campia turzii si cluj (daca mergi cu trenul) nu prea este semnal indiferent de retea....am un telefon nokia 6151 si sunt pe cosmote.

intre aceste localitati mi-a aparut pictograma 3G si nu aveam semnal deloc.....e posibil sa fi fost de la celelalte retele?.....am avut si o cartela vodafone si cand o puneam in telefon imi arata 3G aproape tot timpul.......dar pe cosmote?????? ....doar cosmote nu are 3G....imi explica careva faza....

#13
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,023
  • Înscris: 08.06.2003
Când un telefon Nokia GSM/3G nu mai are semnal pe GSM, et trece pe 3G si înceraca sa cauta semnal 3G... si daca nu gaseste revine pe GSM, cauta, nu gaseste si iar trece pe 3G si cauta si acolo...

De aia, când nu ai semnal GSM pe un Nokia 3G, vei vedea acea pictograma 3G care apare. Insa in nici un caz nu indica ca este semnal 3G acolo... pate sa fie, dar asta numai printr-un Network Search poti afla.

Edited by Cosconor, 19 May 2007 - 12:12.


#14
Petru

Petru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 05.08.2003
de exemplu la sony ericsson k600 indiferent daca selectezi manual reteaua vodafone gsm dupa aprox 30 de secunde telefonul intra iar pe 3G. eu nu am reusit sa-l fac sa igore reteaua 3G. E posibil sa-l oblige reteaua sa ignore setarea manuala a retelei si sa-l oblige sa urce la 3g? De aici si o groaza de probleme mai ales in miscare...intreruperi, calitate slaba a convorbirilor.

#15
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,023
  • Înscris: 08.06.2003
Asa este pe Sony-Ericsson, pâna nu îi faci un Update Firmware care sa adauge în meniu functia de selectie GSM only sau Dual Mode, nu ai cum sa rezolvi problema.
Exact asa am patit si eu pe un S-E V800, si am rezolvat cu update-ul de Firmware.

#16
sorente

sorente

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,455
  • Înscris: 24.09.2004
Eu am folosit 3G doar pe Orange, si am dat de urmatoarea problema: telefonul selectioneaza 3G, semnal bun etc. Daca sunt la limita acoperirii 3G, si am de exemplu o liniuta de semnal, telefonul nu sare pe 2G, ramane tot de 3G, desi semnalul este foarte prost, se intampla sa apar ca unavailable pentru apelanti, sau daca pot fi sunat, calitatea convorbirilor sa fie f proasta. As fi preferat, in conditii de semnal prost 3G sa sara pe 2G, dar nu se intampla asa, decat dupa ce nu mai am deloc semnal 3G, asta insemnand perioade in care eu nu pot fi sunat, sau in care am o calitate a convorbirilor ca in '97 <_<

#17
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002
Poate intre timp au corectat ce am spus eu mai sus... si au dat in cealalta extrema. Tricky business...

#18
aum

aum

    In sfarsit, NEFUMATOR!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 06.12.2006
eu cred ca ei "forteaza" la maxim tel. sa stea pe 3g ca sa descongesioneze 2g-ul.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate